DE BOERENJEUGD ORGAAN VAN DE LAND BOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Studiereis Plattelandsjongerengemeenschap Een onderhoud met de nieuwe secretaris WAAR AANVRAGEN ERKENNINGEN GROENTETELERS EN FRUITTELERS m ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1956 557 Redactie: A. C. Breure, C. J. van Damme, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Redactie-adres: Voor artikelen Groote Markt 28, Goes. Voor verslagen Goessestraatweg 4, Kapelle LEZINGEN EN FOTOWEDSTRIJD. Op de laatstgehouden streekbestuurs- vergadering werd een begin gemaakt met het bespreken van het winterpro- gramma. Contact is opgenomen met de heer Slof uit Bergen op Zoom. Deze is bereid gevonden om voor de L. J. G. en Z. P. M. een drietal lezingen te houden over de volgende onderwerpen: „Het ontstaan van Zeeland", „De oestercul tuur" of over „De zoute Schelde met zijn schorren en slikken". Deze lezingen worden op 3 plaatsen in Zuid-Beveland gehouden, n.l. in Kruiningen, Nisse en Goes. In Goes zal op deze avond tevens de ■uitslag van de fotowedstrijd bekend worden gemaakt. Het ligt in de bedoe ling deze avond met de fotowedstrijd omstreeks half september te houden. L. J. G. en Z. P. M. van Zuid-Beveland doet mee aan de fotowedstrijd! Kijkt uw vakantiefoto's nog eens na, er zitten vast wel leuke opnamen bij om ze te laten vergroten. U weet toch, dat als voorwaarde ge steld is, dat de foto's minstens van briefkaartformaat moeten zijn. Deelname per foto 0,25. Inzending tot 15 september bij Corry Aarnoutse, Noordeinde 4, 'Kloetinge. KAMPRINGRIJDERIJ DER L. J. G. TE SEROOSKERKE (W.) Bezoekt op 8 september a.s. de Ring- ïijderijkampwedstrjjd tussen de L. J. G. afdeling Serooskerke en Oostkapelle. Aanvang 1.30 uur n.m. Komt allen! HET BESTUUR. FLOEGWEDSTRIJD WALCHEREN. De C. J. B. T. B. en L. J. G. organi seren met de Z. L. M., C. B. T. B. en N. C. L. B. een ploegwedstrijd voor paarden en tractoren. Terrein: „Poppendamme", Grjjps- kerke. Datum: 15 september, aanvang 2 uur nam. Inschrijfgeld2, Leden, maar ook personeel van leden, kunnen zich vóór 12 september met vermelding van soort ploeg opgeven aan: Z. Poppe, „Mina's Hoeve", Grjjps- kerke. „PIJLENRIT" STREEK WALCHEREN. De L. J. G. streek Walcheren organi seert op 22 september een „pjjlenrit" voor fiets en bromfiets voor Z. P. M.- en L. J. G.-leden. Opgaven vóór 15 september aan: Iz. Wisse, Leliëndaalseweg, St. Laurens. Dat was namelijk, wat onze eind redacteur doen wilde. Tenslotte willen de L. J. G.-ers wel wat meer weten over die heer Klaassen, die betrekkelijk onverwacht en ongekend uit de lucht is komen vallen. Vandaar dat inter view. „Zegt U maar", zo begon de heer Klaassen, „dat ik 't erg prettig vind om op deze manier in contact te kunnen komen met de L. J. G.-ers. Ik ken er nog maar enkelen en op deze wijze kan de eerste stap gezet worden op een pad, dat, naar ik hoop, tot een weg mag wor den, die wij samen zullen gaan." Onze redacteur wilde toen weten, sinds wanneer de heer Klaassen de L. J. G. kende, „Dat is, om precies te zijn, sinds 16 november 1954. Op die dag kreeg ik van de heer Bos (die ik uit de provin ciale jeugdraad enz. al kende) een brief, waarin stond, dat ik door het Hoofd bestuur van de Z. L. M. benoemd was tot voorzitter van de Commissie van Overleg van het Jeugdwerk. Die com missie was ingesteld door Z. L. M. en L. J. G. enerzijds om de jeugdleider te begeleiden en anderzijds om de hele situatie rond de landbouwjongeren te bestuderen. Met die commissie hebben we vele malen en op heel plezierige wijze kunnen vergaderen, óók na het vertrek van <fe jeugdleider. Door alles wat daar besproken is, heb ik de kans gekregen mü een betrekkelijk goed beeld van de L. J. G. te vormen. Daarnaast had ik tijdens de drie afgelopen jaren zitting in een aan tal commissies, waarin ook de L. J. G. (en soms ook de Z. P. M.) vertegen woordigd was en heb daardoor mij nog een completere voorstelling van die ge meenschap kunnen vormen." De volgende vraag van onze redac teur was: „Wat stelt U zich voor van uw werk bij de L. J. G.?" Hierop antwoordde de heer Klaassen: „Veel. Zou ik dat niet doen, dan zou ik zeker niet bij de L. J. G. hebben willen komen. Ik houd er helemaal niet van om te spreken over de jeugdproblemen, over de verheffing van het platteland of ovér de crisis van onze samenleving. Toch weet iedereen, die regelmatig kranten en tijdschriften leest, dat zulke woorden steeds maar weer terugkeren, soms niet en vaak zonder reden." „Ik geloof wel, dat we het er over eens kunnen zijn, dat het vuur en het enthousiasme, waarmee de jeugd van vlak na de oorlog bezield was, voor een deel verdwenen zijn. Dit geldt voor na genoeg alle jeugdbewegingen en orga nisaties, en het wordt daarenboven door de cijfers bewezen. Dat het zin heeft te proberen wéér vuur en enthou siasme erin te brengen, U begrijpt dat ik daarvan overtuigd ben." Hier onderbrak onze redacteur de heer Klaassen. „Wij zijn daar in het hoofdbestuur ook van overtuigd en daarom hebben we U dan ook, als vak man, aangesteld. We zijn al jaren bezig geweest om iemand te krijgen en het verheugt ons, dat vve daar thans in geslaagd zijn". „Prettig dat U verheugd bent" ant woordde de heer Klaassen, „maar U maakt toch niet de fout, die je nogal eens tegenkomt, als je maar een be roepskracht in vaste dienst hebt, dan kan je zelf wel op je lauweren gaan rusten. Ziet U, een beroepskracht, zoals ik ben, kan niet méér doen dan U hel pen, U hulp bieden. Of, zoals ik eerder al zei, met U samen op weg zijn. Uiteraard kunt U van mij leren, maar evengoed zal ik van U kunnen leren. Evengoed als ik, hebben uw besturen kennis en ervaring, en alleen wanneer we die samen brengen en delen, zullen we werkelijk samen op weg kunnen zijn. Zonder over ander jeugdwerk een oordeel uit te spreken, mogen we toch zeker wel vaststellen, dat de landbouw- jongeren-organisaties aan hun leden en aan de streek, waarin zij leven, heel veel kunnen bieden. Daarenboven hecht ik zeer grote waarde aan de G. van de L. J. G. Bij gelegenheid zal ik die ge meenschapsgedachte graag en duidelijk beklemtonen, want ik acht dat van het grootste gewicht. Want juist in die ge meenschapsgedachte ligt de mogelijk heid en de noodzaak van een bewust en onzelfzuchtig overschrijden van je eigen grenzen, van een plaats van de ander binnen je eigen leven en bestaan en van het onverbreekbaar onderdeel zijn van 't geheel." „Heeft U zelf", zo vervolgde de eind redacteur, die aan de beschikbare plaatsruimte dacht, „een landbouwkun dige opleiding gehad?" „Dat heb ik niet", antwoordde de ge- interviewde. „Ik begrijp goed, dat dat in L. J. G.-verband jammer is. Natuur lijk heb ik wél belangstelling voor land bouwzaken en kan ik wel een ploeg van een eg onderscheiden, maar ik geloof, dat het beter zou geweest zijn als ik b.v. lagere landbouwschool had gehad. Gelukkig zal het naar ik verwacht geen grote handicap blijken te zijn en zal men mij, waar dat nodig is, een gewillig leerling vinden. Al weet ik van te voren, dat men mij ook wel eens zal uitlachen. Ik vergeet nooit, dat ik eens tegen een boerin op Sqhouwen-Duive- land zeide, dat haar man de koeien stond te harken. (Hij was met een ge tand ijzer de huid" van de koeien aan 't schoonmaken.) U had het gelach om zo'n stadsopmerking moeten horen!" Zoals dat tegenwoordig voor een goed interviewer betaamt, vroeg de redacteur de heer Klaassen nog naar zijn liefhebberijen, die meer op 't per soonlijke vlak liggen. „In de eerste plaats al kan je dat geen liefhebberij noemen m'n vrouw en m'n twee kinderen. Trouwens, dat is eigenlijk een echte „lief-hebberij". Verder muziek (klassiek en jazz), boe ken (van alles), koken (ik hoop daar altijd nog eens les in te gaan geven), m'n groentetuin, knutselen en woning inrichting." Omdat het gemakkelijk kan zijn voor spreekbeurten of lezingen, vroegen wij de heer Klaassen of hij in 't buitenland geweest was. „Zeker, en veel ook. Elf jaar, bij el kaar, in twaalf landen," antwoordde hij. Tot slot en inplaats van de gebrui kelijke wensen (en ook al omdat het wat gek zou zijn als hij het zou doen) verwees de eindredacteur de heer Klaassen naar de vriendelijke wensen, die tot hem gesproken waren toen hij zijn nieuwe post aanvaardde. de nieuwe secretaris te bereiken is? (Voorlopig) maandag en vrijdag op 't Landbouwhuis Goes. Huisadres (ook voorlopig nog)A. J. Klaassen, Platteweg (bijna tegenover de graansilo) te Zierikzee. Geen telefonische aansluiting. EINDREDACTIE „DE BOERENJEUGD". Er wordt op gewezen, dat (althans voorlopig) de eindredactie van onze pagina wordt waargenomen door de heer A. J. Klaassen. PROVINCIALE WEDSTRIJDEN VOOR MEISJES 3N BAKKEN EN BLOEMEN SCHIKKEN. Gezien het groot enthousiasme en succes van vorig jaar, ligt het in de be doeling op zaterdag 29 september a.s. in de „Landbouw", Grote Markt te Goes, wederom een bak- en bloemenschikwed- strijd te organiseren. Aanvang van deze wedstrijden 2 uur stipt. Hier kan elk lid van de Z. P. M. aan deelnemen. Het bakken zal thuis moeten plaats vinden. Voor het bloemenschikken zijn bloe men, bakjes, mos e.d. aanwezig, maar voor prikkers en een mes moet zelf ge zorgd worden. Deelnameprijs bloemenschikken 1, Opgave voor deze wedstrijden kan geschieden t/m 21 september a.s. bij de leden van de wedstrijdcommissie voor meisjes. Schouwen: Ella de Jonge, Havenpark D 413, Zierikzee. Noord-Beveland: Lies Zuydweg, Steen hoeve, Wissekerke. TholenLeny Kloet, Jan Dankershoeve, St. Maartensdijk. Zuid-Beveland: Truus Janse, Selnisse, 's-Heer Arendskerke. Walcheren: Adry Kwekkeboom, Goltz- steinseweg, St. Laurens. West Zeeuws-VlanderenAnny de Nood, Beatrixstraat, Waterlandkerkje. Oost Zeeuws-Vlaanderen: Nelly Scheele, Catharinapolder" Vogelwaarde. De Provinciaal Voedselcommissaris voor Zeeland maakt (bekend dat vanaf iheden tot nadere aankon diging wederom aanvragen tot erkenning als be drijf sgenoot A (groenteteler), aanvragen tot er kenning als bedrijfsgenoot B (fruitteler), aanvra gen nieuw tuinbouwteeltrecht, overschrijving teelt- recht, aanvullend teeltrecht, alsmede aanvragen aanplant boomgaard, uitbreiding boomgaard en overname boomgaard in behandeling kunnen wor den genomen. Men wordt aangeraden zich eerst op de hoogte te stellen van de erkenningseisen wat betreft theo rie en praktijk, alvorens de aan de erkenningsaan- vrage verbonden kosten te voldoen. Alle bovengenoemde aanvragen moeten worden gericht tot het kantoor van de P. V. C. voor Zeeland, aid. Tuinbouw, Grote Markt 24 te Goes. De Plattelandsjongerengemeenschap Nederland organiseert in samenwerking met de Stichting Uit wisseling en Studereizen een reis naar Oxford van 815 oktober, om haar leden in de gelegenheid te stellen de wereldploegwedstrijden te volgen die op 10, 11 en 12 oktober te Shillingford bij Oxford zul len worden gehouden. Men zal enige dagen langer in Engeland doorbrengen en bezoeken brengen aan Oxford, Londen en een aantal bedrijven in de om geving van Oxford. De deelname aan deze reis staat open voor jon gens en meisjes. De deelnemerskosten zijn begroot op 175,— (reis en excursie inbegrepen). In verband met reservering van de overtocht per boot zo spoedig mogelijk opgeven aan de Stichting Uitwisseling en Studiereizen van het Platteland, p.a. Volkshoge school, Bergen (N.-H.), onder gelijktijdige storting van een bedrag van ƒ10,op postrekening 70242 t.n.v. Stichting Uitwisseling. (Vermelden: Ploeg- wedstrijden te Oxford.) Nadere mededelingen over de reis volgen fe zijner tijd. Het telefoonnummer van de Stichting blijft tot nader tijdstip 2492.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 13