Het particulier onderhoud van cvateren. VER LI ES N WINST Zitdagen Boekhoud- Bureau. Gras- en Klaverzaden Gebrs De Jongli - Goes DE BOERENJEUGD X IL en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP No. 2341. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1956. 44e Jaargang Moet met het onderhoud in natura gebroken worden TIE verplichtingen, welke op ingelanden jegens een waterschap rusten, beperken zich meestal niet tot omslagbetaling, doch omvatten dikwijls ook die tot onderhoud in natura van bepaalde objecten, veelal waterkeringen en wateren. Deze spreiding van het onderhoud over particulieren, bij water zijn het doorgaans aangelanden, is een erfenis van het verleden, welke in de water schapsinrichting diep wortel heeft geschoten en over het algemeen zich tot op heden heeft gehandhaafd. Verschillende algemene waterschapsreglemen ten sanctioneren het versnipperd onderhoud. Enkele dier reglementen openen intussen ook de mogelijkheid, dat het waterschap het onderhoud van particulieren overneemt, waarbij meestal tegenover de bevrijding van onder houdsplicht de betaling van een afkoopbare jaarlijkse bijdrage aan het water schap zal staan. Waterkeringen thans verder buiten beschouwing latende, acht ik het ge wenst in het kort te onderzoeken, of besteding van het particuliere onder houd van wateren juist en verantwoord is. De wateren, waarvoor dit onder houd geldt, kunnen zowel watergangen van zeker formaat als kleinere wate ren, sloten e.d., zijn. In beide gevallen betekent onderhoud door aangelanden, dat het water ter halver breedte door de aangeland, voor zover zijn eigendom langs het water strekt, moet worden gediept en schoongehouden. Een water, waarlangs ter ener zijde bijvoorbeeld 75 percelen, ter andere zijde 50 percelen zijn gelegen, moet als gevolg van dit onderhoudssysteem door 125 verschillen de particulieren in 125 moten worden behandeld. Het behoeft nauwelijks be toog, dat een dergelijk stelsel uitermate primitief is. tot tal van moeilijkheden kan leiden en pleegt te leiden en voor het waterschap, dat met de schouw- voering is belast, veel werk meebrengt. Tenzij alle aangelanden eendrachtig samenwerken en uit dien hoofde te zamen en gelijktijdig hun verplichting nakomen, moet het niet-gelijktijdig uitvoeren van het particulier onder houdswerk reeds leiden tot voor de hand liggende verwikkelingen, welke in het tegenwoordig streven naar een voud en efficiency niet passen. Bedoel de samenwerking is intussen niet zel den ver te zoeken. Ook economisch gezien voor critiek vatbaar. Afgezien van de onaangename ver wikkelingen, welke met het versnip perd onderhoud samenhangen, is ook economisch gezien deze wijze van on derhoud in natura voor kritiek vat baar. De mechanisatie schrijdt ook voort op het gebied van onderhoud van wateren. Slootbagger- en reini gingsmachines komen meer en meer op de markt. Gebruik daarvan zal nooit een zaak zijn voor één particu lier aangeland, doch wel voor het com plex van aangelanden, die ieder pro parte onderhoudsplicht hebben. Dit complex zal, gelijk gezegd, echter zel den een werkbare eenheid uitmaken. Het gespreid onderhoud doet aldus de kans derven, het onderhoud van wate ren op de meest economische wijze te bewerkstelligen. Gelet op de omstandigheid, dat ener zijds handhaving van de wateren in goede onderhoudsstaat een steeds meer naar voren tredend algemeen waterschapsbelang is, anderzijds ge spreid onderhoud over aangelanden Door Mr Dr Th. F. J. A. DOLK èn practisch èn economisch, getoetst ook aan de moderne ontwikkeling van de •nderhoudstechniek voor wateren, verouderd en inefficient moet worden geacht, wil het mij voorkomen, dat de vraag meer en meer actueel wordt, of niet geleidelijk gebroken moet worden met het onderhoud in natura van wa teren door particulieren en dit stelsel, zowel in grote als in kleine water schappen niet ware te vervangen door onderhoud in één hand, welke hand dan die van het waterschap zou moe ten zijn. Waterschap bevrijd van admini stratie en controle. Het waterschap zou aldus bevrijd geraken van op zichzelf allerlei kosten vergende rompslomp van administra tie en controle. De behoorlijke staat der wateren zou beter worden veilig gesteld. Het onderhoud door het wa terschap zou de mogelijkheid van aan besteding van de uitdieping en het schoonmaken van min of meer uitge breide watercomplexen openen, bij Gelukkig is dit beeld in Zeeland niet overbekend. Bedrijven aan de rand van Terneuzen moeten plaats maken voor de groeiende stad, die woningen, fabrieken en wegen vraagt. Maar ook sportvelden, om te komen tot een verantwoorde besteding van de vrije tijd. Voor de boeren is dat een harde zaak. De laatste 5 jaar werd in Nederland 21.000 ha cultuurgrond gewonnen, doch werd ook weer 20.000 ha cultuurgrond aan de landbouw onttrokken. De balans dreigt steeds ongunstiger te worden, want in 1955 werd een verlies geleden van 4800 ha terwijl slechts 2500 ha werd aangewonnen. Zeeland kwam er het laatste jaar goed ai met 398 ha verlies en 1047 ha winst, vooral als men dit vergelijkt met een provincie als Zuid-Holland, waar een verlies van 3406 ha staat tegenover de schamele winst van 414 ha. De landaanwinningsmogelijkheden zijn in Nederland beperkt. Daarom zal de landbouwsector het Nederlandse volk steeds meer moeten doordringen van de noodzaak bij de keuze rekening te houden met de kwaliteit van de grond en met deze bestaansibron verder ook zo zuinig mogelijk om te springen. welke aanbesteding, naar de praktijk uitwijst, aannemers, loonwerkers of cultuurmaatschappijen, die over ge schikte slootbagger- en reinigingsma chines beschikken, veelal uitermate voordelige inschrijvingen inzenden met als gevolg, dat op het onderhoud, omdat het in één hand is gekomen, be langrijke bedragen kunnen worden be spaard. Ook de niet zelden netelige kwestie van de specieberging lossen ervaren aannemers doorgaans gemak kelijker op, omdat zij veelal voor de specie een, de aangeland niet hinde rende, bestemming weten en hebben. Het is uiteraard ook mogelijk, dat grote waterschappen zelf de techni- 'iÉOiv! 217 sche apparatuur aanschaffen en in eigen beheer exploiteren. De particuliere onderhoudsplichti gen zelf zullen tenslotte ook welvaren bij de onderhoudsbevrijding; de oplos sing van het probleem der specieber ging noemde ik reeds; de steeds moei lijker wordende aantrekking van ge schikte arbeidskrachten valt voor hen ook als probleem weg en de afkoop van het onderhoud zal doorgaans een éénmalig offer blijken, dat bij de voortschrijdende opvoering van lonen en prijzen, in de gegeven omstandig heden geen onvoordelige transactie zal blijken. Samenvattende komt het mij voor, dat.verschillende redenen tot aanprij zing van de geleidelijke afschaffing van particulier onderhoud van wate ren kunnen worden genoemd. Alvo rens tot die afschaffing over te gaan, zullen de provinciale reglementen, voorzover nodig, aan deze onderhouds- overgang zijn aan te passen. Daairaan ligt het initiatief in handen van elk betrokken waterschap. (Advertentie). TERNEUZEN: Woensdag 29 aug. in Hotel „Des Paijs-l?as". OOSTBURG: Woensdag 29 aug. in Café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 30 aug. in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 30 aug. in Café „De Eendracht". KORTGENE: Donderdag 30 aug. in Hotel „De Korenbeurs". SEROOSKERKE: Vrijdag 31 aug. in Café „Huijsse" van 9.00 1.30 uur. In de Braakman worden momenteel weer 4 bedrijfsgebouwen opgetrokken, waardoor de gewonnen grond (beter voor uitgifte geschikt wordt. Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import - Export POSTBUS 35 „Zaait „VICTORIA" zaden" ZEEUWS LANDBOUWBLAD "^7 IM#' Officieel Orgaan van de waarin opgenomen ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ 7 ZEELAND

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 1