a z&ó jaar. <9? TRACTOREN II LANDBOUWWERKTUIGEN V°ORSCHnr. ORGAAN VAN DE LAND BOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND UIT DE HOOFDBESTUURS VERGADERING ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1956 541 Redactie: A. C. Breure, C. J. van Damme, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Redactie-adres: Voor artikelen Groote Markt 28, Goes. Voor verslagen Goessestraatweg 4, Kapelle De vergadering van zaterdag 11 augus tus, die gehouden werd op een ongebrui kelijk tijdstip, stond grotendeels in het teken van de secretariaatswisseling, die per 1 september zal plaats vinden, als de huidige secretaris-penningmeester Ir. J. Bos zal worden opgevolgd door de heer A. J. Klaassen uit Zierikzee. De scheidende secretaris-penning meester werd toegesproken door de hui dige voorzitter, de heer L. I. v. d. Linde, die hem dank bracht voor alles wat hij in de afgelopen zes jaar tot stand heeft gebracht en een wereldatlas, alsmede 'n oude kaart van Zeeland als aandenken en blijk van waardering er aan toevoeg de. Ook de oud-voorzitter Js. Cevaal voegde hier namens alle oud-voorzitteis zijn waardering en dank aan toe. De scheidende functionaris dankte voor de waarderende woorden en de goedgekozen geschenken. Hij wees er op dat het over het algemeen een pret tige tijd geweest is, al was het wel eens moeilijk steeds weer met nieuwe be stuursleden te moeten werken. Door de vele andere werkzaamheden is de laatste jaren het L.J. G.-werk ex- helaas wel eens wat bij ingeschoten. Ge lukkig heeft de heer Klaassen zijn volle tijd voor het L. J. G.-werk beschikbaar. De voorzitter wenst deze dan ook sterk te bij zijn mooie, doch moeilijke taak. KADERBIJEENKOMSTEN. Deze herfst zullen in Zuid- en Midden- Zeeland een aantal bijeenkomsten voor bestuursleden worden gehouden. In West Zeeuws-Vlaanderen zijn de voor bereidingen het verst gevorderd. Hier zal in discussiegroepen het onderwerp „Het platteland in onze samenleving" worden behandeld, waarbij dit ondei-- werp vooraf in de afdelingen wordt be sproken. Tevens zal het toneel aan de orde ko men met een spreker en het zelf opvoe ren van een kort stuk. In Noord-Zeeland zal de heer Klaas sen een programma met de bestuurs leden in elkaar zetten. DISCUSSIEGROEPEN P. J. G. N. In iedere streek zal een discussiegroep worden gevormd van de P. J. G. N. Daarnaast zal het Landbouw Coöpera tie Centrum cursussen spreken en dis cussiëren organiseren in Oost Zeeuws- Vlaanderen, Walcheren en Noord-Beve land. Veel wisseling in de besturen. Zes jaar secretaris-penningmeester van een landbouwjongerenorganisatie. Het lijkt niet veel, maar het is dat wel. Juist omdat een jongerenorganisatie niet met andere verenigingen verge leken kan worden. Want na die 6 jaar zijn er geen leden van Hoofdbestuur en Provinciale Raad meer, die ook de beginperiode van de samenwerking met de Z. L. M. hebben meegemaakt. De meesten zijn tussentijds één of tweemaal vervangen, waarbij de voor zitterswisseling zelfs driemaal plaats vond. Aan één kant is het een bewijs van de levendigheid en de frisheid van een organisatie, wanneer steeds nieuwe men sen naar voren komen. Maar wat is het toch jammer, dat de vereniging maar zo kort van hun capaciteiten en erva ring kan profiteren Als secretaris ondervindt je zo'n wis seling toch steeds weer als een terug slag, vooral wanneer er in die periode vriendschap en een elkaar goed begrij pen is gegroeid. Dit maakt het afscheid, ondanks alle persoonlijke contacten die bleven, toch wat eenzaam. Aan deze periode van 6 jaar is nu een einde gekomen. Een nieuwe secretaris penningmeester staat klaar het werk over te nemen. Het grote verschil is wel, dat hij speciaal is opgeleid voor dit werk en dat hij zijn volle tijd er aan kan geven. Door al het andere werk, dat in Z. L. M.-verband moest gebeuren, is de L. J. G. in het verleden wel eens in de klem gekomen en moest er wel eens werk blijven liggen, dat in feite toch belang rijk was. Getracht zal worden beide vormen zo veel mogelijk in verschillende plaatsen te organiseren, zodat deze zo min moge lijk concurrerend worden. ALGEMENE VERGADERING. Besloten wordt de Algemene Verga dering dit jaar bij wijze van afwisseling in Middelburg te organiseren. PLOEGWEDSTRIJD OM HET ZEEUWS - KAMPIOENSCHAP. Over deze wedstrijd wordt een aan tal mededelingen gedaan, terwijl be sloten wordt de heer M. C. J. Kosten voor te dragen als jurylid. Een wedstrijd in bloemschikken en bakken zal zo mogelijk omstreeks de zelfde tijd in Kruiningen worden gehou den. BENOEMINGEN. In de plaats van de scheidende secre taris wordt de heer A. J. Klaassen be noemd tot eindredakteur van „De Boe- renjeugd". De heer C. J. van Damme te Kortgene wordt in zijn plaats benoemd tot redaktielid van het P. J. G. N.-or- gaan. In de Commissie van Overleg inzake het Landbouwjongerenwerk wordt in de vacature van mejuffrouw S. Kleine- pier benoemd mejuffrouw N. Scheele te Boschkapelle. Daarbij komt dan ook nog, dat het L.J. G.-werk moeilijk werk is, omdat het de hele persoon vraagt. Je moet het werk doen met enthousiasme of hele maal niet. Nu is de gemakkelijkste weg, die van het optimisme zonder onder grond: „Het gaat goed." En de moeilijk ste, die van stimuleren: „Het kan nog beter." Op die moeilijkste weg heb ik diverse keren gebruik gemaakt van een critisch geluid, dat ook meerdere keren in „De Boerenjeugd" heeft doorgeklon ken. Niet altijd heeft dit resultaat ge had, omdat verschillende keren be stuursleden zich hieraan hebben gesto ten, wat nooit de bedoeling is geweest. Doch in de meeste gevallen heeft de aansporing toch wel gewerkt en is er wat goeds uit te voorschijn gekomen. Belangrijk is: wat gaat er gebeuren We willen echter geen overzicht geven van datgene, wat er de afgelopen 6 jaar is gebeurd. Voor een jongerenorganisa tie is niet belangrijk wat er gebeurd is, doch wat er gebeuren gaat. Zodat we liever nog eens de laatste Boerenjeugd willen vullen met een paar gedachten over de toekomst. Wanneer we aan moeten geven wat de L. J. G. is en wat ze zou moeten zijn, dan moeten we er nog eens op wijzen, dat velen dit werk teveel zien als een geliefhebber van een aantal enthousias telingen, die van gezelligheid houden. De jongeren geven hier zelf wel eens aanleiding toe door ontspanningsavon den, die teveel gericht zijn op het ver maak en te weinig op de ontwikkeling. De ouderen stimuleren deze ontwikke ling ook nogal eens door de jongeren te gebruiken voor hun gezellige avondjes, waardoor ze zelf verlost zijn van de moeite een programma in elkaar te zetten. Wil het L. J. G.-werk in bredere kring ingang vinden, dan zal het besef vooral bij de ouders door moeten breken, dat het werk van een L. J. G. ernstig is, al zijn de vormen, waarin het gepresenteerd wordt, dit niet altijd. Maar de jeugd vraagt wat nieuws en het werk, dat na de oorlog als een fontein opspoot, zoekt naar nieuwe bed dingen, zolang niet een eigen stijl is bereikt. Dat zoeken naar een eigen stijl, b.v. voor een algemene vergadering, is één van de moeilijkste opgaven voor de toekomst. Een opgave, die veel tijd en geduld zal vergen. Tijd vraagt veelzijdige mensen. Het gaat er immers om een boeren geslacht op te laten groeien in een tijd, die heel andere en ook heel wat zwaar dere eisen stelt aan het ondernemer schap, dan in het verleden ooit het ge val was. Onze tijd vraagt mensen, die veelzijdig op de hoogte zijn van maat schappelijke problemen en die een open oog hebben voor de grotere verbanden, waarin we of we het nu willen of niet worden opgenomen. We zijn ons er van bewust, dat velen die noodzaak nog niet inzien. En we be grijpen ook heus wel waarom. Als je boerenzoon of boerendochter bent en je toekomst ligt klaar, wat zul je je dan nog druk maken? Je wordt toch wel zelfstandig, of je je inspant of niet. Wanneer je tegenwoordig maar zorgt een diploma te hebben van landbouw- winterschool of landbouwhuishoudschool ben je voldoende toegerust om een goe de boer of boerin te worden, zo zegt men. Dan moet er vaak hard worden ge werkt, maar als daar ook wat prettig uitgaan tegenover staat, is het wel om uit te houden. Degenen, die zó rede neren en dat zijn er nog heel wat hebben kennelijk niet in de gaten, dat er van hen méér wordt gevraagd, dan werken en uitgaan. Er is een revolutie gaande op het platteland en al merk je daar maar heel weinig van, het werkt toch gesta dig door. Waar haalt het platteland straks de mensen vandaan, die leiding willen geven aan het leven van standsorganisa. ties en coöperaties? Maar ook het kerkelijk werk, het maatschappelijke werk en het culturele werk vragen om deskundige krachten. Als de boerenstand zich niet met deze zaken gaat bemoeien, helpt ze er zelf aan mee, dat het platteland achterge steld wordt en misschien op den duur zelfs ontvolkt raakt. In het verleden hebben we vaak ge zien, dat de boerenstand een periode van neergang nodig had om tot nieuwe initiatieven te komen. Laat dit voor het landbouwjongerenwerk niet gelden, want dat is niet nodig. Er liggen prachtige mogelijkheden. Er liggen prachtige mogelijkheden open, wanneer op deze terreinen wordt samengewerkt met de Bond van Platte landsvrouwen en de Z. L. M. In de sec tor van de agrarisch-sociale voorlich ting, waarbij in feite alles ter sprake komt dat te maken heeft met de maat schappelijke positie van de boerenstand, ligt" dit ontmoetingsterrein. Wie deze zaken zó kan zien, heeft geen behoefte te twijfelen aan het bestaansrecht van de L. J. G. Oók als hij door de praktijk van het dagelijks leven nog wel eens teleurge steld wordt. Juist dan is het zaak vanuit de kracht van de eigen levensovertui ging te werken met de waarheid, de ge rechtigheid, de naastenliefde en de barmhartigheid die Christus ons heeft geleerd, toen Hij ons het grote gebod gaf: „Hebt Uw naasten lief als Uzelf". De vorming van de leden tot persoon lijkheden, die passen in de huidige maat schappij, is een moeilijke taak. Maar ook een mooie, die, naar ik hoop, de L. J. G. tot in lengte van jaren zal mo gen volvoeren aan vele jongeren uit de Zeeuwse landbouwweréld. Ir. J. BOS. PLOEGWEDSTRIJD THOLEN EN ST. PHXLIPSLAND. De L. J. G. streek Tholen organiseert in overleg met de Z. L. M.N. K. L. B.— N. C. L. B. en C. B.T. B. een ploegwed- strijd voor paarden en tractoren in de omgeving van Poortvliet. Datum15 september. Inschrijfgeld0,50. Opgaven vóór 3 september bij: M. C. J. Kosten, Puitpolder 1, Tholen. A. C. Breure, Ravensoordpolder D 126, St, Maartensdijk. Telef, °o„ k INTERNATIONAL,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 13