Demonstratie met kleinere trekkeraanbounwerktuigen Voldoende materiaal om het prijsbeleid te herzien No. 2340. Frankering bij abonnement: Terneuzen .ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1956. waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Zitdagen Boekhoud- Bureau. Gras- en Klaverzaden Gebrs De Jongh - Goes 44e Jaargang», ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND 'TOEN onlangs een dagblad de veronderstelling uitsprak, dat het nog wel -1- een paar jaar zou duren vóórdat er voldoende materiaal verzameld zou zijn over de eigenaarslasten om het prijsbeleid aan de hand daarvan te herzien, hebben wij de noodzaak hiervan betwijfeld, en gewezen op het vele materiaal, dat de afdeling Grond- en pachtzaken van het Ministerie reeds verzameld heeft. Intussen heeft het bewijsmateriaal zich nog meer opgestapeld, nu het L.E.I. een rapport heeft uitgebracht over de hoogte van de eigenaarslasten voor de voornaamste bedrijfstypen. Hoewel dit oriënterend onderzoek, dat werd verricht op verzoek van het Ministerie van Landbouw en het Landbouwschap, geen gegevens bevat over alle landbouwgebieden, geeft het toch wel de grote lijnen weer. Er wordt zo teveel bezwarend bewijsmateriaal op het hoofd van de (nieuwe) minister van landbouw gestapeld, dan dat hij zich nog lang zou kunnen ont trekken aan de noodzaak de pachtprijzen, doch daarmede dan tevens het ge hele prijsbeleid in de landbouw, te herzien. Want deze cijfers wijzen er duidelijk op dat de eigenaar, hoe men het ook keert, nauwelijks zijn lasten terugontvangt. Waarbij over de grondrente als een billijk onderdeel van zijn vergoeding niet eens wordt gesproken. De eigenaarslasten zonder grond rente zijn door het L.E.I. uit een aan tal boekhoudingen berekend voor wei- debedrijven van 18 ha, gemengde zandbedrijven van 10 ha, akker bouwbedrijven van 50 ha op de noordelijke zeeklei en in de veenkolo niën van 25 ha. Daarbij zijn de grond- en polderlasten, het onderhoud en de verzekering betaalde lasten, die gehaald zijn uit de boekhoudingen van een aantal eigenaren, die zelf het bedrijf exploiteren. Terwijl rente en afschrijving van de gebouwen bere kend moeten worden aan de hand van de bouwkosten. 'De grond- en polderlasten lopen uit een van 12,op het zand tot 38, in de weidegebieden. Onderhoud en verzekering vragen per ha -24,tot 43,Rente en af schrijving van de gebouwen geven meer moeilijkheden, omdat deze op verschillende manieren berekend kun nen worden. In het rapport is gewerkt met de specifieke vervangingswaarde, die be rekend is aan de hand van het huidige kostenniveau van boederijbouw, maar ook met de algemene vervangings waarde, waarbij er van uit is gegaan dat de bouwkosten in vergelijking met het jaar 1938 niet sterker gestegen zouden zijn dan het algemene kosten niveau. Deze veronderstelling leidt er toe, dat de bouwkosten slechts 2/s deel van de huidige kosten zouden mo gen bedragen. Men gaat er hierbij van uit, dat de bouwkosten zich op den duur zullen voegen naar de hoog te van de lonen en de groothandels- prijzen, zodra de abnormale drukte in de bouwvakken voorbij is. Gezien de grote woningnood lijkt ons dit een speculatief uitgangspunt, temeer waar het de vraag is, of ook bij een niet meer overbelaste bouw markt de verhoudingen van 1938 ooit zullen terugkeren. Het woonhuis is bij de berekenin gen uiteraard buiten beschouwing ge laten. OOSTBURG: Woensdag 22 aug. in café „De Windt." ZIERIKZEE: Donderdag 23 aug. in hotel „Huis van Nassau." MIDDELBURG: Donderdag 23 aug. in café „De Eendracht." ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 23 aug. in hotel „Hof van Holland." IJZENDIJKE: Zaterdag 25 aug. in hotel „Lievense." De afschrijvingstermijn is gesteld op 100 jaren en de rentevergoeding op 4 al zijn er ook berekeningen voor 3 uitgevoerd. Deze laatste geven voor de weidestreken, de zandbedrij ven, de zeekleibedrijven en de veen koloniale bedrijven verschillen van ƒ30,—, 37,—, ƒ16,— en ƒ15,— per ha. Voor de kleinere bedrijven in de weidegebieden en op de zandgronden is de invloed van dit rentepercentage dus het sterkt. In het rapport wordt verder terecht met 4 gerekend. De eigenaarslasten worden per ha dan als volgt opgegeven (omgerekend op prijspeil 1956) weidebedrijven 18 ha) ƒ196, gem. zandbedr. 10 ha) 212, akkerbouwbedrijven (noord, zeeklei) 50 ha) „143,— akkerbouwbedrijven (veenkoloniën) 25 ha) „130,— In deze bedragen is de rente van de grond nog niet opgenomen. Neemt men aan dat deze 2Vn mag bedra gen van de normale rentevoet), dan komt men op een bedrag van 50,tot 100.per ha, dat samen met de eigenaarslasten dan een billij ke vergoeding voor het gebruik van de grond met gebouwen zou vormen. Een vergelijking met de pachtprij zen voor boerderijen die in het laatst- bekende jaar (19541955) gemiddeld De zelfbediening begint ook onder het rundvee opgang te maken. Deze foto werd on langs op een Thools bedrijf gemaakt. Wie over goed water uit sloot of put beschikt kan op deze wijze veel arbeid besparen en er toch voor zorgen dat de dieren regelmatig te drinken krijgen. Per slag wordt ongeveer 1 liter water opgepompt, zodat per minuut 25 liter opgepompt kan worden. Enkele tientallen dieren kunnen tegelijk van deze pomp ge bruik maken, terwijl de zuigdiepte 5 a 6 meter bedraagt. De pomp Is verplaatsbaar en past daardoor goed op een bedrijf waar moderne weide-exploitatie wordt toegepast. goed werden gekeurd, is wel interes sant. Tussen haakjes zijn vermeld de bedragen, die door het L.E.I. zijn ge bruikt voor de voorcalculatie 1955/'56. weidestreken 141,135, zandgronden „107,(„102, zeekleigebieden „170,(„160, veenkoloniën 132,140, Hoewel deze gegevens strikt gezien niet geheel vergelijkbaar zijn, valt het toch wel op, dat er van grondrente, behoudens in de akkerbouwgebieden, geen sprake is, daar zowel in de wei degebieden als op de zandgrond de eigenaarslasten zonder grondrente reeds aanzienlijk hoger zijn dan de pacht. In de veenkoloniën zijn beide bedragen ongeveeir even hoog, terwijl op het akkerbouwbedrijf van de noor delijke zeeklei een overschot van enke le tientallen guldens als grondrente overblijft. Hoewel het rapport geen gegevens over: het Zuid-Westen verstrekt, mag toch wel worden aangenomen, dat de toestand hier niet sterk af zal wijken van dit algemeen beeld. Over de gehele lijn blijkt hier weer eens te meer, dat in de kostprijzen doorberekende pachten voor de eige naar-gebruiker te laag zijn om hem een billijke vergoeding voor zijn las ten als eigenaar te geven. Er wordt reds veel over deze onbevredigende situatie gespreken en vergaderd. Het komt ons voor, dat een herziening van het prijzenbeleid, die mede verband houdt met de hoogte van de i>acht- prijzen, niet meer kan wachten op eert uitgebreid onderzoek, dat jaren duurt en daardoor ook jarenlang de huidige onbillijkheden laat voortbestaan. B. XJET aantal in gebruik zijnde trekkers in de landbouw neemt nog steeds AJ- toe. Allerlei werkzaamheden kunnen ermee op een snelle en goede ma niet worden verricht. Toch zien we in de praktijk, dat de trekkers hoofdzake lijk worden gebruikt voor de grovere werkzaamheden als b.v. ploegen, eggen, zaaien, maaien e.d. De hydraulische hefinrichting wordt hierbij, behoudens enkele uitzonderingsgevallen, vrijwel alleen bij het ploegen gebruikt. En juist die hefinrichting, die toch een duur onderdeel van ëen trekker is, biedt vele mogelijkheden. Door het uitbuiten hiervan, dus door het aantal gebruiksuren te vergroten, kan de lift, en daarmee de gehele trekker, meer rendabel worden gemaakt. schuif, grondboor, erwtenploegjes, bandenpompje met verfspuit, zaagma chine enz. Niet allemaal, maar wel een groot gedeelte van deze werktui gen wordt met de lift bediend. Zié verder volgende pagina Nu neemt het gebruik van aanbouw, werktuigen, speciaal op de lift, de laatste tijd wel toe, maar er zijn toch altijd nog een vrij groot aantal be drijven waar dit niet het geval is. Men kent de meeste werktuigen wel van tentoonstellingen e.d. doch de ge bruiksmogelijkheden, vooral van de kleinere aanbouwwerktuigen ziet men nog niet altijd direct zitten. Toch zal men in de toekomst, mede door het gebrek aan arbeidskrachten, van deze mogelijkheden meer gebruik moeten gaan maken. Het is dus nuttig zich nu al op de hoogte te stellen van de constructie en het werk van deze aanbouwwerktuigen. Daarom wordt, op initiatief van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting op Noord-Beveland en de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst een demon stratie met kleinere trekkersaanbouw. werktuigen georganiseerd. Deze wordt gehouden op vrijdag 31 augustus a.s., 's-middags om 2 uur, op het bedrijf van de heer M. G. Hoveyn te Wissekerke. De naam kleinere aanbouwwerk tuigen zegt al, dat hier geen aanbouw- ploegen, 'zaaimachines en nog grotere werktuigen zullen worden gedemon streerd. Echter wel een 20-tal kleinere ap paraten als b.v. om er enkele te noe men: een combinatie ruiter-schelven- drager, een combinatie hooischuif- ruiter-schelvendrager, laadgiek, zak- kenheffer, laadschop, laadvork. grond- (Advertentie). Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import - Export POSTBUS 35 „Zaait „VICTORIA" zaden"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 1