Fokdag „SAMEN STERK'' te Steenbergen Bekalking op de graanstoppel JM/w ml» est 510 DE MINIMUMTARIEVEN VOOR LOONWERK IN ZEELAND ZEEUWS LANDBOUWBLAD Met ruim 80 inschrijvin gen mocht deze „particu liere" fokdag voor jong ma teriaal er wezen. Iedereen is welkom, maar 't is duide lijk, dat de aandeelhouders van „Samen Sterk," wo nend op St. Philipsland en In West-Brabant onder de inzenders de hoofdscho tel vormen. De belangstelling was goed, het weer eveneens. Van de vadeirpaarden trad vanzelfsprekend Azur II de Knokke op de voorgrond; de collectie waarmee hij een eerste prov. pr., groot 150,behaalde en dus de fokpremie was van goed doorsneegehalte. Zijn stalgenoot, de driej. Kilo van Koek zag er best uit: een heel mooi paard, goed gebouwd In 't ge wenste type en uitstekend in de gangen, terwijl we de overgangen in z'n voorbenen graag wat beter zouden zien. Het zal ongetwijfeld wel tot een coördinatie van keuringen en (of) fokdagen komen in West-Bra bant. Op welke wijze men dat denkt te regelen zal wel blijken. Twee complete fokdagen, één in Steen- en één in Zevenbergen lijken ons mogelijk, maar we verhelen ons niet dat er enkele kleine haakjes en oogjes zijn waarop we hier niet dieper ingaan omdat ons dat op de eerste plaats te ver zou voe ren en omdat op de tweede plaats dit terrein het onze niet is. Late merrieveulens. Eerste: Corry v. Crauwelgors, d. Azur, van L. Vrolijk, Fijnaart. Mager, typisch en goed veulen, uit de stammoeder Corrie v. d. Hiersen- hof. 2. Lenie v. Weltevreden, d. Alex v. Heille, van J. L. Vogelaar, Dinteloord. Rondom goed, ook in de benen, maar wat rond gelijnd. 3. Jenny Kladde, d. Azur, van A. de Wit, Steenbergen. We prefereren dit veulen, dat in geen enkel opzicht voor 't vorige onder doet en betere lijnen heeft. 4. Truus v. Henriëtte- hoeve, d. Azur, van J. A. Stols, St. Philipsland. Goed- soortig, gelijnd, diep en grof, voldoende uitdrukking vóór. Vroege merrieveulens. 1. Mathilde v. d. Wijde Blik, d. Azur, van J. Maris, Heiningen. Gerekt, voldoend soortig, behoorlijk beenwerk; geen blikvanger. 2. Ina v. Bolspolder, d. Azur, van Gebr. Hage, Kruisland. Regelmatig, met felle benen; had o.i. eerste kunnen staan. 3. Clairona, d. Jan v. Rondeputten, van G. Maris, Heiningen. Veulen met gestopt, best model, in benen vrij goed. 4. N. N., d. Jan van R., van A. Elen- baas, Heiningen. Niet minder o.i.; soortig, met goe de benen en lijnen. Late hengstveulens. 1. N. N., d. Azur, van M. Huys- mans, D'oord. Soortig, gebeend en gespierd, met felle gewrichten. 2. Quick v. Plantinhoeve, d. Azur, van M. de Schutter, D'oord. Veulen met type en beste benen, in rug niet zonder bemerking. 3. Quido v. Plantinhoeve, d. Azur, van M. de Schutter, D'oord. Type best en voeten minder; heel mooi in schouder en met goed beenwerk. 4. Frank v. Zuylen, d. Azur, van A. de Schutter, Heiningen. Gelijnd en soortig, met forse schouder en achterbeen, even frans. Vroege hengstveulens. 1. Han v. Bolspolder, d. Azur, van Gebr. Hage, Kruisland. „Potveulen," dus mager, maar best van type, diep en met zware, goede benen. 2. N. N., d. Azur, van P. Korst, Steenbergen. Fors, sterk gelijnd, met goed beenwerk. 3. N. N., d. Azur, van P. Korst, vnd. Goed koffer, maar minder in benen. 4. Nico van 't Kwartier, d. Azur, van J. M. Oostdijck, Fjjnaart. Zeer zwaar en grof met wat ronde lijnen. Eénj. merries, gr. maat. 1. Irma v. d. Panhoeve, d. Azur, van Gebr. Vogelaar, St.'bergen. Zeer chic, met type en goed grof beenwerk. 2. Jenny v. d. Hee renpolder, d. Azur, van G. de Jager, Nw.-Vosmeer. Regelmatig, best van soort en met goede zware benen; had met evenveel recht eerste kunnen staan o. i. 3. Lucia v. d. Wijde Blik, d. Azur, van J. Maris, Heiningen. Goedsoortig, met aardig beenwerk, uit de goede moeder Paula. Eénj. merries, kl. m. 1. Emma v. Zuylen, d. Azur, van A. de Schutter, Heiningen. Best, gestopt veulen met type en goed beenwerk. 2. Erna v. Zuylen, d. Azur, van A. de Schutter, vnd. Niet genoteerd. 3. Vera v. d. Westmolen, d. Jaap v. 't Paviljoen, van Gebr. Van Oirschot, Nw-Vosmeer. Eénj. hengsten. 1. Leeuw v. d. Voshoeve, d. Azur, uit Corrie v. d. H., van L. Vrolijk, Fijnaart. Welis waar niet opvallend gebeend, maar wel goed, correct en zeer typisch. Tweej. merries, gr. m. 1. Lydia v. d. Schaapshoeve, d. Azur, van J. Maris,,Oudemolen. Heel mooie en soor- tige merrie met wat steile voorstand, die de vader v. t. 1.1. vererft en een best achterbeen. 2. Ida v. d. Hee renpolder, d. Azur, van G. de Jager, Nw.-Vosmeer. Grof, kort, best gebouwd en gelijnd, wat kniewijd. 3. Olga v. Plantinhoeve, d. Azur, van M. de Schutter, D.'oord. Voldoende diep en redelijk in stand achter, voorbeen goed, voeten vrij goed, zeer mooie merrie met de gewenste lange lijnen. Tweej. merries, kl. m. 1. Roes v. Henriëttehoeve, d. Azur, van J. A. Stols, St. Philipsland.. Best, diep, regelmatig en gelijnd merrietje met een minder mooi hoofd en goed, correct beenwerk. 2. Gerda Kladde, d. Azur, van A. de Wit, Steenbergen. Diep, grof, ge spierd, wat vet, kootstelling niet zonder bemerking. Tweej. hengsten. 1. Albert v. d. Voshoeve, d. Azur, uit Corrie v. d. H., van L. Vrolijk, vnd. Diep en mas sief, met zware benen, iets nauw vóór, wat weinig hak. Driej. merries, gr. m. 1. Martha v. Bouwlust, d. Azur, van C. v. Poortvliet, De Heen. Beste, zware merrie met veel type, iets zondigend in voorstand en voet, grof en gespierd. 2. Ada v. Heiningen, d. Azur, van B. v. Meeberg, Heiningen. Diep, met maat en voldoende type. 3. Alida v. d. Dameshoeve, d. Bren- nus v. Schuddebeurs van G. G. J. Michielsens, Woens- drecht. Aantrekkelijke, forse, gelijnde merrie met voeten, kogels en koten, gehandicapt door haar be weging vóór. Driej. merries, kl. m. 1. Celine v. Zuylen, d. Azur, van A. de Schutter, vnd. Compact, goed soort, in lijnen bevredigend, wat nonchalant in beweging vóór, best gespierd, met zware, expressieve benen. 2. Jean- nette v. Oudemolen, d. Jan v. R'putten, van C. W. Maris, Oudemolen. Goede merrie, grof en met goede voorbenen. 3. Josephientje v. d. Wijde Blik, d. Azur, uit Paula, van J. Maris, Heiningen. Veel ras, mooie merrie, benen goed, in stand vrijwel, maar in bewe ging vóór niet correct. Merries met afstammelingen. Aan de kop Corrie v. d. Hiersenhof, d. Nico v. Melo, van L. Vrolijk, Fij naart, met twee zonen en één dochter. 2. Yltje v. Zuy len, van A. de Schutter, Heiningen. 3. Lotje Kladde, van A. de Wit, Steenbergen. In totaal bekr.: 7. Goede rubriek. Verschillende der drie- en tweej. merriën waren 's morgens reeds tijdens de loc. prem. keuring voorgebracht en zag men dus twee keer op één dag, 'tgeen de belangstelling uit .de aard der zaak niet kon bevorderen. Daar niet dezelfde jury's in functie waren, konden verschillen in waardering niet uitblijven. Hetgeen stof tot praten opleverde, zonder enig ander voordeel. C. MET BEIDE BENEN OP DE GROND. Bij alle waardering voor het schone en toeristisch aantrekkelijke Zeeland zal men altijd moeten besef fen, dat het in deze provincie de ploegen op de ak kers en de rokende fabrieksschoorstenen zijn, die de welvaart moeten brengen. De recreatie kan er dan een schepje boven op doenalleen maar een schepje! (Aldus de P. Z. C.) Op het concours in Heinkenszand beleefden we het voor dit jaar ongewone natuurverschijnsel van een zomerse dag en mede hierdoor zijn de wed strijden volledig tot hun recht gekomen. De rijvereniging „Walcheren" uit Nieuw- en St. Joosland zette ock na Domburg haar zegetocht voort en nam zes oranjelinten en drie kampioen- strikken mee naar huis. Het achttal zorgde voor een kampioenschap in de lichte klasse en v. d. Slikke veroverde de titel in dressuur en in de ge combineerde wedstrijd dressuurspringen. Daarbij kwamen de eerste prijzen in dressuur B en sprin gen B en het jeugdnummer. Er is een tijd geweest, dat de Oranjeruiters uit Willemstad zowat met alle eerste prijzen gingen strijken. Nu wisten ze er nog drie en een kampioen, schap te veroveren, en wel kampioen in eerste achttallen klasse midden en eerste in eilanden springconcours en in het nummer klavertje drie. Een uitstekende prestatie leverde de rijvereniging Noord-Beveland, die ook drie eerstè prijzen ver overde. Hun viertal is voorlopig niet te kloppen. Tarzan bereidde zijn eigenaar en berijder een grote vreugde door het springconcours L, na oversprin. gen, in keurige stijl te winnen. En de stoelendans was voor Frank van Dijke. Dit laatste nummer was een nieuwtje en een succes. Het was vermakelijk te zien hoe al dat kleine grut van het grote paard vloog, als de muziek stil viel. De aangespannen nummprs vielen ook weer erg in de smaak. Het ponynummer was voor Westdorp uit Goes, die later in de middag ook nog met een span pony's ter opluistering in de ring verscheen. We hopen in de nabije toekomst ook voldoende deelnemers te hebben voor een nummertje spannen pony's. De eenspannen tuigpaarden kon Boone uit Ritthem niet ontgaan, die nu ook op de tweede plaats beslag wist te leggen, maar het span van Brand uit Oostkapelle wist revanche te nemen van Domburg en werd op fraaie wijze winnaar. Een paar attractienummers als het pyramide- rijden door leden van de rijvereniging Noord-Beve. land en het jeugdnummer vervolmaakten het veel zijdige programma. De 15 jeugdruiters onder leiding van mevrouw v. d. Bosch kwamen nu uit alle rijverenigingen van Zeeland: 4 van Oranjezon, 4 van Walcheren, 2 van de Julianaruiters, 1 van de Schouwse ruiters, 1 van Nocrd-Beveland en 3 uit Zuid-Beveland. Wellicht zijn deze laatste drie weer een nieuwe kern voor de ruitersport op Zuid-Beveland. We hopen, dat ook de plaats waar nu de kam pioenschappen zijn verreden, een stoot in deze rich, ting heeft gegeven. Tot volgende keer. TOÖNTREDER. (Vervolg van pag. 408.) BESPUITEN VAN FRUITGEWASSEN. a. Indien gewerkt wordt met een tractorsproei- machine, een zelfrijdende sproeimachine of een vernevelaar, bediend door drie man ten laste van de sproeier, bedraagt het minimum-tarief veertien gulden vijf en twintig cent 14,25) per duizend liter verspoten vloeistof, dan wel dertien gulden twintig cent 13,20) per hon derd liter vernevelde stof; b. indien gewerkt wordt met een paardensproei- machine, bediend door twee man ten laste van de loonsproeier, bedraagt het minimum-tarief twaalf gulden 12,per duizend liter ver spoten vloeistof, wanneer het paard door de teler wordt geleverd, en dertien gulden tien cent 13,10) per duizend liter verspoten vloeistof, wanneer het paard door de loonsproeier wordt geleverd. Zo door de loonsproeier minder personeel voor de bediening wordt geleverd dan hiervoor omschreven, worden bovenvermelde tarieven verminderd met een gulden tien cent (ƒ1,10) voor elke man bediening minder. Door de arbeidersschaarste wordt men op de landbouwbedrijven gedwongen steeds rationeler te gaan werken. Elke maatregel, die arbeidsbesparing geef t, is welkom. Helaas blijkt de kwaliteit van het werk hier nogal eens onder te lijden. Voor de hemes ting geldt dit met name voor het tijdstip van de be mesting en voor de wijze van aanwending. Zo wordt b.v. Thomasslakkenmeel steeds meer en zelfs laat in het voorjaar aangewend inplaats van in het najaar en worden de meststoffen minder zorgvuldig uitgestrooid en, zoekt men meer naar snelwerkende dan naar gelijkmatig strooiende kunstmest strooiers. Ook voor de kalkmeststoffen ziet men deze fouten maken. Hoewel te tegenwoordige kalkmeststoffen snel werken en daardoor zelfs tot kort vóór het zaaien of poten kunnen worden aangewend, is het toch jammer, dat een bij uitstek geschikte periode voor bekalking steeds minder wordt benut. Het be- kalken direct na de graanoogst biedt zulke duidelijke voordelen (o.a. ook met het oog op het meer voorde lige tijdstip van arbeidsaanwending en de arbeidsbe sparing), dat dit goede gebruik weer in ere dient te worden hersteld. Dezè voordelen zijn: DE TOESTAND VAN DE GROND. Kalkmeststoffen lossen moeilijk op en moeten daarom goed door de grond worden gemengd om tot werking te komen. Dit is het beste te bereiken, wan neer de grond droog is. Graangewassen laten als regel een vrij droge grond achter. Bovendien droogt de grond 's zomers na een regenbui veel sneller weer op. Ook is de grond na het maaien van het graan vrij hard, zodat gemakkelijk met een kunstmeststrooier over het land kan worden gereden. Bekalking op de graanstoppel biedt in dit opzicht dus grote voordelen. DE HOGE TEMPERATUUR VAN DE GROND. Voor het in oplossing gaan van kalkmeststoffen in de grond is koolzuur nodig. Dit ontstaat m de grond vooral bij de afbraak van organische stoffen in de grond. Hoe actiever het bacterieleven in de grond is, des te sneller en beter zal een kalkbemesting dus tot werking komen. Nu is de activiteit vart de bacteriën groter, naarmate de temperatuur van de grond hoger is. Daarom is ook in dit opzicht de zomer een bij zonder geschikte tijd voor het uitvoeren van een be kalking. DE ARBEIDSBESPARING. Men kan de kalk uitstrooien direct na het maaien van het graan, dus nog vóórdat er enige bewerking heeft plaats gehad. Men behoeft dan geen aparte be werkingen uit te voeren om de kalk door de grond te werken. Met het eerste stoppelploegen, het z.g. schillen, heeft direct al een behoorlijke menging met de bovenste laag plaats. Bij de daarna volgende be werkingen wordt deze menging nog verbeterd. VOORDEEL VOOR HET STOPPELGEWAS. Vrijwel alle stoppelgewassen vragen een goede kalk en magnesiumtoestand van de grond. Het is dan ook zeer wel mogelijk, dat de kosten van de stoppelbekal- king alleen reeds door de meeropbrengst aan stoppel gewas reeds goeddeels worden vergoed. De tijd voor stoppelbekalking is dikwijls kort, voor al, indien een stoppelgewas moet volgen. Men moet daarom vóór de drukke tijd van de graanoogst reeds zijn maatregelen nemen om direct daarna tot bekal king te kunnen overgaan. De genoemde voordelen maken het echter duidelijk, dat deze moeite zeker ruimschoots wordt beloond. (Advertentie). 24e Nationale TREKPAARDENTENTOONSTELLING en viering „J U BOVE MA" op Dinsdag A en Woensdag 5 September a.s. in de Veemarkthallen te 's-HERTOGEN BOSCH

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 6