VERZEKERING S ZA KEN 507 VRIJWILLIGE VERZEKERING TEGEN ONGEVALLEN, ZIEKTE- EN W.A. BEDRIJF EN PARTICULIER RECTIFICATIE PLOEGWEDSTRIJD OM HET ZEEUWS KAMPIOENSCHAP in de Wilhelminapolder bij Goes PLOEGWEDSTRIJD OP WALCHEREN LIEFDE VOOR HET VAK IS ALLES Onrust. ZATERDAG 11 AUGUSTUS 19S9 HL UIT de telefonische, mondelinge en schriftelijke vragen, blijkt wel, dat het velen nog niet duidelijk is wat zij moeten beginnen met de toegezonden circulaire en antwoordkaarten aangaande de vrij willige ongevallen-, ziekte- en W. A. verzekering bedrijf en particulier. Met name is velen niet duidelijk wat onder W. A. verzekering bedrijf en particulier verstaan wordt en welke risico's daar nu onder vallen. Om hierop het juiste antwoord te vinden raad- ander gewas. Buurman zal de eigenaar van het vee plege men het burgerlijk wetboek, waarin b.v. onder artikel 1401 vermeld staat, dat wanneer door eigen schuld schade aan een ander wordt toegebracht, dit als een onrechtmatige daad wordt aangemerkt en men verplicht is om de schade te vergoeden. In artikel 1402 en volgende staat dan nog, dat men niet alleen verantwoordelijk is voor eigen daden, na latigheid en onvoorzichtigheden, doch ook ook voor de daden van personen, waarvoor men aansprakelijk is, dus minderjarige kinderen en personeel. Omtrent het vee zegt artikel 1404, dat de eigenaar van een dier aansprakelijk is voor de schade welke het dier veroorzaakt heeft, ook wanneer het dier bv. ontsnapt is. Verder bevatten de artikelen 14051407 B. W. een aantal bepalingen omtrent de aansprakelijkheid bij instorting van een gebouw en bij moedwillige onvoor zichtige doodslag, kwetsing of verminking. Tenslotte regelt artikel 1638 B. W. de aansprake lijkheid van de werkgever bij het niet voldoen aan een aantal eisen ter beveiliging van de arbeider tegen gevaar voor lijf, eerbaarheid en goed. Wat deze bepalingen te betekenen hebben zullen wij met enkele voorbeelden aantonen: Voorbeeld 1. Een knecht is met paarden en wagen aardappelen aan het afleveren. Op een gegeven moment slaan de paarden op hol, nemen een bocht in de weg links in- plaats van rechts met als gevolg, dat een tegemoet komende auto niet te ontwijken valt. De auto wordt ernstig beschadigd en de bestuurder bekomt persoon lijk letsel. De schade loopt in de duizenden guldens. Aansprakelijk voor dit ongeval is de opdrachtgever van de knecht. Bezit deze werkgever een W. A. verzekering bedrijf- en particulier, dan wordt voornoemde schade vergoed. Voorbeeld 2. Zoonlief gaat op de fiets naar school en steekt zon der op of om te kijken de rijweg over. Een aan komende auto tracht hem te ontwijken, doch rijdt daardoor tegen een boom. De schade is als in voorbeeld 1 en de gevolgen idem. De W.A. verzekering bedrijf- en particulier dekt de schade. Voorbeeld 3. Het vee breekt 's nachts uit de wei en doet zich te goed aan de klaver van buurman en loopt vervol gens kris kras door een mooi perceel vlas of een aanspreken voor schadevergoeding. De W. A; verzekering bedrijf- en particulier dekt de schade. Talloze andere voorbeelden zouden nog te noemen zijn. De bedoeling is slechts een indruk van de W. A. risico's te geven. Dat een W. A. schade in de papieren kan lopen wordt bewezen door een recente uitspraak van het Gerechtshof te Den Bosch, waarbij de totale vergoeding aan een motorrijder 220.000 bedroeg. MOTORVOERTUIGEN. Met opzet hebben wij in de drie genoemde voor beelden geen schets gegeven van een schade, ver oorzaakt met een motorvoertuig. Het is nl. zó, dat voertuigen, welke door motorische kracht worden voortgedreven niet onder de W. A. dekking bedrijf en particulier vallen. Daarvoor kunnen de leden der Z. L. M. terecht bij de Onderlinge Verzekerings Mij. voor Motorvoertui gen der Z. L. M. ANTWOORDKAARTEN RETOUR ZENDEN. Wil men nu na 1 januari 1957 gedekt zijn tegen het W. A. risico bedrijf- en particulier bij Landbouw-Risico dan moet men niets anders doen dan de antwoord kaart retour zenden. Ook voor de vrijwillige ongevallen- en ziektever zekering kan van de antwoordkaart gebruik gemaakt worden. Voor een toelichting op één en ander mogen wij verwijzen naar de publikaties in het Zeeuws Land bouwblad van 21 en 28 juli 1956. Inlichtingen steeds verkrijgbaar bij de afdeling ver zekering der Z. L. M., Landoouwhuis, Goes, Tel. 2345, na 18 uur 3424 Goes. de L. In de circulaire van 24 juli 1956, welke de leden van de Z. L. M. ontvingen, wordt aan het slot opge merkt, dat z.g. particulieren, dus degenen die geen land- of tuinbouwbedrijf exploiteren, de antwoord kaart niet behoeven te retourneren omdat zij zich toch niet bij Landbouwrisico kunnen verzekeren. Opgemerkt moet worden dat zulks uitsluitend geldt voor de W. A.-verzekering bedrijf- en parti culier. Voor de vrijwillige ongevallen- en ziekteverzeke- - ring worden n.l. wèl z.g. particulieren toegelaten. Zoals ook in de twee voorgaande jaren het geval was, zal ook dit jaar weer een wedstrijd om het Zeeuws ploegkampioenschap worden gehouden. Aan deze wedstrijd werken 7 organisaties mee te weten: de Z. L. M., de C. B. T. B., de Ned. Katho lieke landarbeidersbond, de Ned. Christelijke land- arbeidersbond, en alle landbouw jongeren-organisa ties. Deelgenomen kan worden door de leden van deze organisaties doch ook door niet georganiseerden, zowel met trekkerploegen als met paardenploegen. De leden van de Z. L. M. en L. J. G. kunnen zich opgeven bij hun eigen organisatie, bij voorkeur bij de eigen kring- of streeksecretaris. Het is niet on mogelijk dat in verschillende gebieden vóóraf selectiewedstrijden zullen worden gehouden om uit te maken wie aan de provinciale wedstrijd mogen deelnemen. Z. L. M.-leden die een werknemer willen laten deelnemen, kunnen dit opgeven, wanneer deze werknemer niet aangesloten is bij één van de boven, genoemde landarbeidersorganisaties. De wedstrijd zal waarschijnlijk worden gehouden op zaterdag 29 september. Er zijn ook dit jaar weer vele prijzen beschikbaar terwijl degenen die van verre komen een vergoeding van 15 ct per km krijgen voor afgelegde kilometers boven 40 km. Het inschrijfgeld bedraagt 5,per persoon. Het reglement met de wijze van beoordeling wordt t.z.t. aan de deelnemers toegezonden. Dit jaar wordt een gezamenlijke ploegwedstrijd gehouden van C. J. B. T. B., L. J. G., C. B. T. B. en N. C. L. B. en wel op zaterdag 15 september op het bedrijf van de heer Geschiere „Poppendamme" te Grijpskerke. Leden van bovengenoemde organisaties kunnen zich vóór 28 augustus opgeven aan Z. Poppe, „Mina's hoeve," Grijpskerke. Inleggeld 2,per deelnemer. Dit motto zou men boven het leven en wer ken van de nu 81-jarige J. L. Gr-oenewege te St. Maartensdijk kunnen zetten, die deze week de voldoening mocht smaken als eerste man uit de praktijk de legpenning van het Minis terie van Landbouw, uit handen van de direc teur generaal ir A. W. van de Plassche, te ontvangen. Pionier in de ware zin des woords is de heer Groenewege geweest, niet alleen op technisch gebied, doch ook op dat van de bedrijfsecono mische boekhouding. Hij onderzocht daardoor niet alleen of iets technisch mogelijk was, doch tevens of dit in economisch opzicht het geval was. Datgene wat hij op zijn eentje met veel moeite vond, stelde hij ter beschikking aan de omgeving. Wat dat betekende in een tijd dat de voor lichting nog vrijwel onbekend was, gaat men beseffen als men de heer Groenewege de ver zuchting hoort slaken: „Het duurde soms wel 20 jaar vóórdat de mensen er rijp voor waren". Toch heeft zijn werk voor Tholen en de pro vincie Zeeland vruchten gedragen, al heeft het wel eens langer geduurd dan hij zelf had ge hoopt en verwacht. Gedreven door een grote lust tot onderzoe ken heeft hij steeds weer getracht verbeterin gen op zijn bedrijf aan te brengen. En wie zijn zoon kent, weet dat deze lust de huidige secretaris van de kring Tholen der Z. L. M. niet vreemd is. Artikelen in het op wetenschappelijk peil staande „Landbouwkundig tijdschrift" hebben de naam van de landbouwer Groenewege door de landbouwkundige wereld gedragen. Tijdens de Landbouwweek trad hij op als spreker. Het jonge geslacht kan deze pionier dank baar zijn voor alles wat hij* in zijn tijd tot stand heeft gebracht. De legpenning die vermeldt „wegens bijzondere verdiensten voor de land bouw in Zeeland" heeft een Latijns randschrift, dat vrij vertaald ongeveer luidt: „Het is aan genaam in de landbouw te werken". Komt dit niet goed overeen met het motto van de heer Groenewege, dat de liefde voor het vak alles is>? B. Dit jaar komen de oogstwerkzaamheden wél er§ dicht op elkaar. Iedere herhaling van het vele slechte weer dat we al gehad hebben vergroot de onrust van de boer. Zal hij nog wel op tijd klaar komen Die onrust is zo oud als de wereld, al is de gedaante in de loop der eeuwen wat veranderd. De boeren die in het verleden alles met de hand moesten oogsten, hadden meer reden om haar de lucht te kijken dan hun collega's van vandaag, in hun wekenlange krachtsinspanning de oogst op tijd geborgen te krijgen. De capaciteit van de vlastrekmachines, binders en maaidorsers is ruimschoots voldoende om de oogst op tijd binnen te krijgen. Doch ondanks alle geruststellende cijfers over deze capaciteit zijn er toch nog vele boeren die niet wachten kunnen tot- dat het gewas behoorlijk rijp is. Vooral dit jaar nu de kalender heel wat verder gevorderd is dan normaal is het moeilijk vlas, gerst en erwten goed rijp te laten worden. De telers van karwij en koolzaad hebben overigens de vruchten van deze haast geplukt, als ze vóór de storm hun produkt binnen hadden. Ze geven de on rustige boeren weer des te meer reden om te zeggen: „Als het er maar af is". De loonwerkers die een gro tere capaciteit per machine hebben dan de gemid delde boer, weten precies bij wie ze het eerst in de nog onrijpe gewassen kunnen beginnen, zonder dat er ook maar één klacht over komt. Ze moeten nu eenmaal hun machine rendabel maken en dan moet er met toestemming van de boer ook wel eens onder wat minder gunstige omstandigheden worden gewerkt. Dit geldt in het bijzonder voor het spuiten. Alleen de boer met eigen machine kan steeds onder de meest geschikte omstandigheden spuiten. Voor velen is deze zaak al zo ingewikkeld geworden, dat ze het liever aan de loonspuiter overlaten dit tijdstip te bepalen. Waarmee ze in hun onrust een grote verantwoorde lijkheid leggen bij iemand die deze in feite niet hoeft ie dragen. De snelwerkende ingewikkeldheid van de huidige mechanisatie is in de plaats gekomen van de lang durige eenvoud van het vroegere handwerk. En naarmate het werk door machines sneller kan ge beuren, lijkt het wel of de onrust van de boer toe neemt met de mogelijkheden zijn bedrijf te me chaniseren. Want daarmee wordt hij steeds meer gebonden aan het werktempo van de machine en de moeilijkheden die zich hiermee kunnen voordoen. Het vlas wordt nauwelijks door de handen van het personeel geraakt, zo mogelijk te velde ver- kQcht. De gerst gaat van de maaidorser naar pakhuis of droger en de aardappelen verdwijnen na het machinaal rooien in een koelhuis, waar de individuele boer ook in vele gevallen geen zorgen meer over heeft. Die onrust komt ook voort uit de mogelijkheid allerlei plagen te bestrijden waar hij vroegex machteloos tegenover stond. Iedere dag opnieuw kan de radio om half één waarschuwingen geven. Voor velen worden deze nog aangevuld met die welke de post overbrengt. Ook 'de stedeling hoort dit. Leest U maar eens hoe een correspondent van de Bredase courant daar onlangs op reageerde: „Ik kan me zo voorstellen hoe de boer of tuinder tegen half één door de kamer loopt te ijsberen en schuwe blikken werpt op de radio. Wat zal me nou weer boven het hoofd hangen, denkt hij en met het zweet in zijn eeltige hand zet hij het toestel aan. Alsjeblieft, daar begint het al: de weersgesteldheid is gunstig voor het optreden van aardappelziekte. Echt genoeglijk en om je op je gemak te stellen, zo'n waarschuwing. En of dat nog niet genoeg narigheid is, vertelt de meneer van de radio nog even laconiek, dat er sterk gelet moet worden op 't wilgenhaantje met zijn vraatzuchtige larven. Als de gesmeerde bliksem alles met bruine pap bespuiten, anders zijn de gevolgen niet te overzien. De griendtelers krijgen het leuke bericht dat de bladluizen boze plannen hebben, dus spuiten jongens. Echt wel genoeglijk en gerust. En dan maar wachten op de volgende uitzending en de spuiten maar vast gereed houden." o Van welke kant men de zaak ook bekijkt, het blijft een feit dat het huidige ondernemerschap in de landbouw niet alleen een zekere kennis vraagt, doch tevens een stuk organisatievermogen. Ondanks het geringer aantal arbeiders valt er meer te organiseren en te regelen dan in het ver leden ooit het geval is geweest. Toen, een grote groep arbeiders die op traditionele manier en in een vast tempo de oogst binnenhaalde. Nu, een kleine vaste kern die met deze machines moet profiteren van de mooi-weer-dagen en daarbij vaak lange dagen moet maken om klaar te komen. Som migen proberen die onrust kwijt te raken door het vlastrekken, maaidorsen, spuiten en rooien niet zelf te doen, doch het uit te besteden aan derden. Doch de onrust is vaak minstens zo groot als gewacht moet worden op de ander. En het beste middel tegen de kwaal is nog altijd het werken in de wetenschap dat de mens ondanks al z'n krachts ontplooiing de grens van zijn weten en kunnen moet willen beseffen. Daarmee komt de „goede" oude tijd niet terug. Maar daar verlangen we toch ook niet naar 8.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 3