De FOKDAGEN AAmergens in IJzenclijke en Oostbuvg jtë' JAARD M fJMARDENSP)OR<Tm 501 AAmorta AAIomort G.C. ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1956 ut XJOEWEL als zodanig aangekondigd, waren 't feitelijk geen fokdagen in IJzendijke en Oost- J-L burg, maar de gewone locale premiekeuringen, waaraan men de veulenkeuringen van „Rust- Roest" had verbonden. We willen dit maar 't liefst zien als een overgangsmaatregel 't komend jaar resulterend in één werkelijke fokdag voor heel W. Z.-Vlaanderen. De deelname, met name die bij de veulens, was niet om op te roemen en wij laten in het midden of dat een gevolg was van een tekort aan personeel, van gemakzucht of te weinig animo, eventueel een combinatie daarvan, maar zeker is, dat er heel wat meer best materiaal in W. Z.-Vlaanderen aanwezig is dan aan de jury en het niet overtalrijke publiek werd getoond. Men kan, als men dat wil in dit district een fokdag organiseren die klinkt als een klok en we rekenen er steevast op, dat de fok kers uit 't Land van Cadzand hun voormannen bij de eerstvolgende gelegenheid niet in de steek laten. IJZENDIJKE fierste der tweej. merries, gr. m. werd Zaza d'Amice, d. Luc v. Alstein, van A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat. Een grote merrie, zeer diep echter, gebeend en best ge spierd, met fors fundament en goede gangen. 2. Udi- ne, d. Quarré, van Stallen De Dobbelaere, IJzendijke. Mooi en zwaar, met benen en knoken, iets tekort komend in details. 3. Cora, d. Quarré, van F. D. Haak, Biervliet. Staande best, echter minder goed in de gangen. 4. Lida van Tivoli, d. Quarré, van Jacq. Wijffels, IJzendijke. 5. Primula, d. Nico van Eversdam, van G. v. d. Vijver, Biervliet. Tweej. merries, kl. m. 1. Hersa van Certain, d. Cer tain van Hersa, van Gebr. Haverbeke, Biervliet. Die pe, felle merrie, iets zondigend in rug en hoofd. 2. Zita van Alex, d. Alex van Heille, van A. J. Termote, IJzendijke. Veel ras, voor 't overige niet meegegroeid. 3. Quarona van Dijkzicht, d. Quarré, van W. L. P. de Blaeü, Biervliet. Driej. merries, gr. m. 1. Karolina d'Ahéa, d. David v. d. Louisa, van A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat. Zeer mooi, met type en sterk koffer, beenwerk goed, iets kort gekoot, gangen best. 2. Tonia, d. Nico van Annie, van A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat. Heel mooie, wat gerekte merrie met goede, niet overzware benen en beste gangen. 3. Cora, d. Moustic van Ur- bain, van A. de Smet, IJzendijke. 4. Nerva, d. Cesar van Alstein, van Em. Thomaes, Hoofdplaat. Driej. merries, kl. m. Aan de kop: Mia v. d. Com- me, d. Elfridus van Mek», van C. Wijffels, IJzendijke. Goed, grof paard. 2. Fanny, d. Moustic van Urbain, van P. A. Temmerman, Hoofdplaat. 3. Nellie, d. Bril- lant van Zeedijk, van Wed. P. M. de Visser, Biervliet. Matig en klein klasje. Vierj. merries, gr. m. Resp. 1 en 2. Sylvia en Sadie, beide d. Nico v. h. Zwartewater, en van Stallen De Dobbelaere, IJzendijke. De eerste is een kapitale mer rie, iets nauw vóór, maar uitstekend gebouwd, best gelijnd, vlot en met goede zware benen. De tweede is een diepe, mooie grove merrie met iets flauwe rug en wat korte gangen. Vierj. merries, kl. m. Sabine, d. N. v. h. Zw., uit Ninette, van De Dobbelaere, is lè wel bekend om deze uitstekende merrie, eerste in deze klasse, te be spreken. We hopen dat later nog meermalen te mogen doen. 2. Edith v. d. Comme, d. Elfridus v. Melo, van C. Wijffels—v. Hijfte, IJzendijke. Magere, goede, vlot te merrie. Van 510-jr., gr. m. 1. Robine, d. Karei van Cer tain, van A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat. Best paard, zwaar, grof, soortig en gespierd, 't hoofd deto neert wat; zou mooier worden door wat minder vet; 't hoofd niet, de merrie 2. Caline v. Plakkebord, d. Pompier v. Zuidzande, van A. J. Termote, IJzendijke. Gespierd, diep en best gelijnd, minder goed in de voe ten. 3. Garcia, d. Castro van Tine, van C. Wijffels, IJzendijke. In deze klasse werd nog getoond de vorige jaren met eerste pr. bekroonde Paula, d. Karei van Certain, van Stallen De Dobbelaere, IJzendijke. Best, bekend paard, wat laag van rug, maar typisch en grof. Van 510 jr, kl. m. 1. Polly, d. Alban v. Veldzicht, van Stallen De Dobbelaere. Lieve merrie met soort, lijnen en goede benen. 2. Hermine van Tivoli, d. Her- seur v. Alstein, van Jacq. Wijffels, IJzendijke. Zondigt even in voet en bovenlijn, maar heeft breedte, diepte, benen en spieren. 3. Quitta, d. Herseur v. Alstein, van Stallen De Dobbelaere, IJzendijke. In rug wat laag, extra best geblokt type. 4. Medusa, d. Castro v. Tine, van Jacq. Wijffels, IJzendijke. 5. Nora v. Ange- linapolder, d. Antoine, van A. P. de Dobbelaere, Bier vliet. Hengstveulens (late). 1. Quarré v. d. Blinden weg, d. Quarré, van F. D. Haak, Biervliet. Jong veulen met soort, goede lijnen en vooral achter opvallend forse benen. 2. Een zoon van Quarré, van C. Wijffels, IJzen dijke. Rug minder, verder goed en met behoorlijk beenwerk. 3. Jaap v. Schoondijke, d. Theo v. Dierken- steen, van A. J. Verhage, Schoondijke. Veulen met goed beenwerk, iets onregelmatig in bovenlijn. In to taal bekroond: 7. Hengstveulens (vroege). 1. Henk v. Reigershoeve, d. Quarré, van G. V. M. Doens, IJzendijke. Goed, soortig veulen met sterk koffer, diepte en heel be hoorlijk beenwerk. 2. Luc, d. Successeur, van F. v. d. Hauwe, Philippine. Zeer mager, maar verder goed; soortig en grof, kort en gebeend. 3. Winston, d. Quar ré, van Stallen De Dobbelaere, IJzendijke. Uit Sylvia; goed veulen met goed beenwerk en dat in rug nog wat moet winnen. In totaal bekroond: 4. Merrieveulens (late). In totaal bekroond: 6. Eerste Winnie, d. Quarré, uit Jenny, van De Dobbelaere, is een mager, jong, maar rondom uitstekend veulen, dat we bijzonder graag zien en dat is dan niet van wege het aureool, dat de moeder omgeeft. 2. Margriet v. d. Oranjepolder, d. Quarré, van S. v. Hoeve, Bier vliet. Mooi en regelmatig, met goed, correct been werk. 3. Jenny v. Dorpzicht, d. Quarré, van A. van Waes, IJzendijke. Diep en evenredig, met fraaie schou der en niet te zware, goede benen. Merrieveulens (vroege). Totaal bekroond: 10. Eer ste d. Herseur v. Djjkzicht, van A. J. Termote, IJzen dijke. Soort best, kruis wat hellend, goed massief kof fer, beenwerk zeer bevredigend. 2. Jolanda, d. Quarré, van J. W. v. d. Slikke, Biervliet. Aardig veulen met redelijk goed beenwerk, een goed koffer en wat rond gelijnde achterhand. Zoals gezegd was de deelname te gering en uitgesproken kopveulens werden, op een enkele uitzondering na, niet genoteerd. OOSTBURG. In tegenstelling tot IJzendijke, slecht weer. De regen stagneer de een en ander nogal. Hengstveulens (late). Niet gezien en niet genoteerd. Hengstveulens (vroege). In totaal bekr.: 7. Aan de kop: Berliet v. 't Eiland, d. Moustic van Urbain, van A. M. R. Bonte, St. Kruis. 2. Bento v. 't Eiland, d. Moustic van Urbain, van dezelfde. Zeer behoorlijke, typische veulens. 3. Robby van Goede Hope d. Robby v. Alstein, van A. P. Calon, Hoofdplaat. We zagen ook van deze klasse onvoldoende en noteerden i.v.m. de regen niets. Merrieveulens (late). Een dozijn bekroond. 1. Anja v. Terhofstede, d. Quarré, van Wed. A. de Mey, Re- tranchement. Veulen met bestsoortig, sterk en ge lijnd lichaam; behoorlijk in de benen. 2. Lady, d. Ven- geur d'Amice, van A. de Martelaere, Groede. Breed en kort, met goed beenwerk. 3. Erna, d. Moustic, van C. Cysouw, Groede. Extra type, minder grof. Merrieveulens (vroege). Weinig genoteerd. 1. Ma rijke v. d. Berg, d. Urbain v. Sassing, van L. A. Calo- mé, Zuidzande. Typisch, best geproportionneerd, cor rect en grof. Best kopnummer, dat, jammer genoeg, maar een gewone moeder heeft. 2. Mia van Linden- hof, d. Urbain van Certain, van M. A. Maes, St. Kruis. Kort, grof veulen, dat nog wat overbouwd is en een zwaar gespierde schenkel heeft. 3. Charlotte, d. Quar ré, van C. J. Almekinders, Retranchement. Best cor pus, fel in 't achterbeen, kort in de rug. Beide laatste veulens hebben prima moeders. Bekroond: 8. Quarré en Successeur, beide van Stallen De Dobbe laere en A. J. Catseman te IJzendijke en Biervliet, werden 1 en 2, met goede groepen veulens, die zich uit de aard der zaak door de regen niet in hun beste vorm konden laten zien. Tweej. merries, kl. m. 1. Tanja v. Urbain, d. Urbain, van A. de Hullu, Schoondijke. Best model, wat steil vóór, spronggewricht kon droger. 2. Mia, d. Nico v. h. Zwartewater, van P. J. Vercouteren, Retranche- ment. Niet te grof, maar zeer mooi en met nogal maat om klein te zijn. 3. Annie, d. Quarré, van C. J. Almekinders, Retranchement. 4. Bea v. Aardenburg, d. Gladon, van J. D. Jansen, Aardenburg. 5. Vera v. Spreeuwenburg, d. N. v. h. Zw., van C. A. Landschoot, Sluis. Tweej. merries, gr. m. 1. Ketty d'Ahéa, d. N. v. h. Zw., van A. Aernoudts, Sluis. Heel goede merrie met soort en lijnen, rug wat laag, benen zwaar en goed. 2. Juliana v. d. Ronduit, d. N. v. h. Zw., uit Gauloise, van S. v. Vooren, Sluis. Zeer mooi, soortig, diep, fraai rastypisch hoofd. 3. Dragonne v. Zuidzande, d. Nico v. h. Zw., van Kindn. Iz. de Hullu, Cadzand. Driej. merries, kl. m. 1. Jourica v. Moustic, d. Mous tic v. Urbain, van A. de Hullu, Schoondijke. Typisch, goed in benen en met veel diepte. 2. Mimie v. 't Veer, d. N. v. h. Zw., van J. J. Provoost, Retranchement. Diep, met mooi, soortig lichaam, veel schouder en ruim voldoende zwaar beenwerk. Driej. merries, gr. m. 1. Suzie v. d. Rijskeet, d. N. v. h. Zw., van A. Bonte, St. Kruis. Zeer mooie, even redige, soortige merrie, met beste voorhand, onbe haarde en voldoend grove benen, beste voeten en vlotte, vrijwel vierkante gangen. 2. Frida v. Sluis, d. Nico v. h. Zw., van A. Wemaer, Sluis. Diep, met felle benen en gewone gangen, typische en mooie verschij ning. 3. Astrid, d. Burus v. Aardenburg, van J. M. Buijze, Zuidzande. Groot, zwaar en grof met veel schouder, iets tekortkomend in stand achter. 4. Jean- nette d'Ahéa, d. David v. d. Louisa, van O. J. Onder- donck, Sluis. Paard met behoorlijk lichaam en vrij goed beenwerk; voeten best. Vierj. merries, kl. m. 1. Olga v. Veerhoek, d. Jaap v. 't Paviljoen, van E. A. de Badts, Sluis. Veel ras en klasse; schouder wat kort, uitgesproken vrouwelijk; best beenwerk dat correct geplaatst is. 2. Wies van Nico, d. N. v. Melo, van A. P. Modde, Oostburg. Wat week gekoot, gangen voldoende, verder best, want massaal en soortig, gespierd en gebeend. 3. Petra, d. N. v. h. Zw., van M. de Bruyckere, Sluis. Uitermate mooie en typische merrie met niet te zware benen en even voldoende voeten. 4. Gauloise v. d. Ronduit, d. N. v. h. Zw., uit Gauloise, van S. v. Vooren, Sluis. Paard met wat lage rug en niet te zware benen; soort best, gangen uitstekend. Van 510 jr., kl. m. Buitengewoon imponerende klasse. Aan het hoofd een zestal bruine merries, on derling uiteraard verschillend, maar als groep bijzon der indrukwekkend. 1. Jennie v. d. Ronduit, d. Urbain, uit Gauloise, van S. v. Vooren, Sluis. Type extra, breed en diep, met beste zware en gespierde benen. 2. Cora v. Lindenhof, d. Antoon v. Berkenhof, van M. A. Maes, St. Kruis. Paard met een zeldzaam lichaam, diep en sterk, uitstekend gelijnd, grof en gespierd, Het concours nippjque met provinciale kampioen schappen voor landelijke ruiters te Heinkenszand zal nu heden, 4-augustus, plaats vinden. Helaas was deze datum te laat bekend om de vorige week in ons landbouwblad mede te delen. We hopen maar dat geen enkele liefhebber onkundig van deze datum is gëbleven. Het belooft in ieder geval een mooie dag te worden, als het tenminste niet tegen zit met het weer. En dat gebeurt deze zomer nogal eens. Er is verheugend nieuws op allerlei front. In de eerste plaats dat de Oranjeruiters te Axel weer in het zadel zitten. Instructeur is Jac. de Feijter van Doornhof, nog wel bekend door zijn successen met Castor. Een zevental ruiters oefent nu regelmatig op het concoursterrein een paar avonden per week. Men is zó enthousiast, dat men wel elke avond zou willen oefenen. Helaas was de tijd te kort om al in Heinkenszand uit te komen. Maar er zal dit najaar zeker nog eens een onderling wedstrijdje komen, om dan volgend jaar de grote strijd aan te binden. In de tweede plaats is de tweede prijs die Wout Rijksen van de rijvereniging Walcheren in Hoofd dorp met dressuur wist te behalen, zeker het ver melden waard. En in de derde plaats goede dingen moeten altijd uit drieën bestaan is het aantal inschrijvin gen voor de nationale in Den Bosch ongeveer 50 stuks groter dan vorig jaar. De belangstelling voor deze unieke tentoonstelling is nog steeds stijgende en we mogen 4 en 5 september weer een mooie strijd verwachten. Minder verheugend is de uitslag van de mei telling. Het aantal paarden is weer wat vermin derd (ruim 6% tegen verleden jaar 8%), maar het ergste is dat het aantal jonge paarden in ver houding nog steeds het sterkst is afgenomen 12 De toestand is nu beslist kritiek geworden. Het - percentage jonge paarden bedraagt nog slechts 14 Terwijl dat van de paarden van 12 jaar en ouder in drie jaar tijds verdubbeld is en nu ruim 20 bedraagt. En voorlopig zal dit verouderingsproces nog doorgaan als het waar is wat algemeen wordt be weerd, n.l. dat het aantal dekkingen voorlopig niet meer zal kunnen stijgen, omdat het aantal merriën in de goede leeftijd te zeer beperkt is geworden. Toch betwijfel ik of alle geschikte merries wel gedekt zijn. Hoe het zij, er is momenteel een merk bare behoefte aan gebruikspaarden. Zal hieraan ook in de naaste toekomst kunnen worden voldaan? Tot de volgende keer. TOONTREDER. iets tekortkomend in fundament. 3. Carmen d'Ahéa, d. Urbain, van A. Aernoudts Sluis. Felle merrie met beste benen en wat veel hals. 4. Excellente, d. Alex van Heille, van C. J. Almekinders, Retranchement. Diep en grof, met type en wat arm gespierde schen kel. 5. Ria, d. Eglon van Echt, van G. E. de Badts, Schoondijke. Veel formaat, grof en zwaar, best model, goede lijnen, kleine detailfoutjes. 6. Greta, d. Nico 2081, van P. E. de Backere, St. Kruis. Mooi, diep en best van soort, iets minder vóór. 7. Olga v. Dierkensteen, d. Clairon K. 1862, van Gebr. De Milliano, Waterland kerkje. 8. Jenny v. St. Kruis, d. Urbain, van P. E. de Backere, St. Kruis. 9. Gilda v. St. Kruis, d. Pompier v. Zuidzande, van Kindn. Iz. de Hullu, Cadzand. Van 510 jr, gr. m. 1. Bea van Gerda, d. Paul van Nico, van O. A. Blondeel, Aardenburg. Mooie, diepe, zware merrie met behoorlijk beenwerk en veel ras. 2. Sonja v. Dierkensteen, d. Eglon v. Echt, van Gebr. De Milliano, Waterlandkerkje. Fel paard, wat tekort komend in de middenhand, maar met veel uitdruk king. 3. Paula v. Dierkensteen, d. Jupiter v. Dierken steen, van Gebr. De Milliano, Waterlandkerkje. Veel formaat en knoken, wat dun. 4. Ludwina, d. Barra, van E. de Reu, Oostburg. Zeer zwaar, met minder snit en benen. Urbain, oud en waarschijnlijk der dagen zat, zal, naar we vernemen, met afst. in 's-Bosch verschijnen en zijnde één onzer beste verervers, zij het ook dat helaas zijn productiviteit niet groot genoeg was, daar vermoedelijk terdege meetellen. Nico v. h. Zwartewater liet zich in zijn afst. op deze keuringen van zijn beste zijde zien; deze zijn over 't algemeen goed meegegroeid en ook dit vaderpaard zal in 's-Bosch de betreffende klasse belangrijk kun nen versterken. Deze belooft zeer interessant te wor den met 10 waarvan meerdere practisch gelijk waardige deelnemers. C. Hf (Advertentie) 1 betrouwbare middelen voor het doodspuiten van aardappelloof Vraagt Uw leverancier of: LANDBOUWBUREAU WIERSUM-GRONINGEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 9