Wenken Tuinbol iwlanlaarn VOORKOM VERMENGING VAN ZAAIZADEN Korte UITSTEKENDE SPUITRESULTATEN MET VLIEGTUIGEN LET OP DE UITBREIDINGSPLANNEN ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1956 497 DE WEERSINVLOEDEN BIJ DE FRUITTEELT. Mochten wij vorige week bepaald worden bij de vooruitzichten van de appel- en perenoogst in eigen land en de omliggende West Europese landen en u verschillende cijfers noemen, deze week willen wij hierop nog even terugkomen. Vooral met de oogst- verwachtingen in ons eigen gewest. Dat de fruitteelt aan grote risico's van het weer is blootgesteld, is ook nu weer duidelijk tot uiting gekomen. Men had al geruchen gehoord van gebie den, die ernstig door de hagel waren getroffen en met bezorgdheid naar de lucht gestaard als weer eens een donkere onweersbui naderde. Maar in onze provincie was toch nog geen sprake van ernstige hagelbeschadiging. Toch is ons gebied niet ontkomen aan ernstige beschadiging door weersinvloeden. De stormwind was het ditmaal, die aan bijna alle fruitbedrijven grote schade berokkende. Zondag 29 juli 1956 kan dan ook wel aangetekend worden als een stormzondag. Wat zulk een stormwind voor schade aanricht, is moeilijk te schatten. Ten eerste de enorme hoe veelheid vruchten, die van de bomen is afgerukt en die praktisch waardeloos zijn. De Yellow Trans parant kon voor moesappels nog verkocht worden tegen redelijke prijzen, maar al de andere rassen appels en peren waren nog verre van rijpheid en hadden zodoende geen waarde. Deze schadepost zou alleen al vrij hoog zijn, doch de vruchten, die aan de bomen zijn blijven hangen, zijn door het vele schudden en slaan der takken ook terdege geha vend, zodat een kwaliteitsvermindering zeker in vele gevallen het gevolg zal zijn. Deze schadepost, vertelden mij verscheidene telers, is niet te schat ten, doch zal zeker groot zijn. We hebben in verschillende fruitbedrijven j.I. maandag eens polshoogte genomen van de schade en vele takken met appels en peren bekeken. De vruchten zagen (vooral boven in de bomen) er net uit of zij een paar dagen in een ledige vrachtauto hadden meegehobbeld. Ook de schade aan het blad is vrij ernstig, wat betekent, dat de groei dientengevolge enige tijd ge remd zal worden. Wel is mij echter weer opgeval len, dat een goéd windscherm in onze fruitbedrijven onmisbaar is. Misschien denken velen, die dit relaas over de stormschade lezen, dat onze fruitoogst nu bijna ge heel vernietigd is. Gelukkig is dit laatste niet het geval, doch de schade is wèl groot. We hebben deze feiten enkel maar eens onder uw aandacht gebracht naar aanleiding van de be richten van enkele weken geleden in verschillende bladen over de oogstverwachtingen. Men kan wel schattingen opmaken en verwachtingen koesteren, doch dan met de nodige reserve. Het weer speelt in deze zulke grote parten. Ook in de omliggende landen is veel schade aan de fruitoogst gekomen. In Italië is b.v. schade ge komen door de hagel. Laten wij daarom maar ho pen dat het bij deze stormschade blijft en met grote zorg het nog gave fruit behandelen. Zorgvuldig plukken is b.v. een eerste vereiste. Het is voor velen echter nog steeds een te moeilijke opgave hieraan de volle aandacht te schenken. Ook bij het sorteren worden nog talrijke vruchten be schadigd door te ruwe behandeling. Het vervoer speelt ook grote parten. Hoeveel kisten fruit wor den niet te hard neergezet, zodat de appels boven de kisten uitspringen. Al dQze handelingen liggen in uw macht om ze zonder beschadiging uit te voe ren. Storm en hagel e.d. zijn moeilijk of helemaal niet te voorkomen, doch menselijke beschadigingen aan fruit kan en moet echter praktisch niet meer gezien worden. De pluk is reeds begonnen. Spreken wij af om aan dit laatste onze volle aan dacht te schenken? Ook willen we nog wat over de pruimenoogst doorgeven. De laatste jaren zijn verscheidene klachten geuit over de aanvoer van de pruimen. Het betreft hier dan de rijpheid. Vorig jaar hebben we dikwijls stil gestaan in de veilingen bij verschillende partijen pruimen, die nog vrij onrijp waren. Is dit nu de weg om het zo smakelijke produkt de consument in deze vorm aan te bieden? Zelf eten wij toch ook geen onrijpe pruimen? Geloof maar gerust, dat de consument in de steden deze onsmakelijke vruchten ook niet verlangt. Het heeft ons verheugd te vernemen, dat de con trole in de veilingen dienaangaande scherp zal zijn. Vooral bij het ras Reine Claude d'Oullins wordt dikwijls gezondigd vanwege de rijpheid. Het is dik wijls zo verleidelijk de eerste geel aan de boom hangende vruchten zo vroeg mogelijk te plukken en aan te voeren. Wanneer men ze echter in de mand ziet liggen blijken ze nog vrij groen en hard te zijn. Deze pruimen komen nooit tot hun recht. Ze worden op den duur wel zacht maar het vrucht vlees blijft vastzitten rondom de pit en de smaak is allesbehalve lekker. Door deze foutieve handeling zijn al veel stukken gemaakt bij de pruimenteelt. De keurmeesters der veilingen zullen niet aar zelen om de partijen, welke te onrijp zijn, te wei geren, vertelde men mij. Sla deze raadgeving dus niet af, maar neem hem ter harte. Het voorkomt moeilijkheden en komt de pruimencultuur zeker ten goede. Dus ook bij ongustig weer hieraan uwe volle aandacht schenken. Alleen rijpe pruimen zijn smakelijk en zullen uiteindelijk de hoogste prijs opbrengen. Evenals bij zaaizaden kan ook bij de levering van brouwgerst vermenging nadelige financiële gevol gen voor de boeren met zich meebrengen. Bij het overgaan tot het dorsen van een andere partij zal dan ook al het mogelijke in het werk gesteld moe ten worden om dit te vermijden. Dit vereist geen groot vakmanschap, maar wel nauwkeurigheid bij het schoonmaken van de machine als een bepaalde partij gedorst is. Hierbij is men met het opvegen van het bovenvlak van de machine niet klaar. Ove rigens moet dit opvegen wel heel nauwkeurig ge beuren daar de korrels in allerlei hoekjes en gaat jes schuilen en van daaruit vroeg of laat toch weer in de machine terecht komen. Vooral machines met opgebouwde invoerinstallaties zijn moeilijk te rei nigen door de vele hoeken. Een zuig- en blaas- installatie zou het reinigen al vergemakkelijken. Daarnaast wordt aan het leegdraaien van de ma chine soms te weinig aandacht besteed. Een paar maal stilzetten en daarna weer op toeren laten komen is noodzakelijk. In de reinigingsinstallatie en de zeven kunnen gemakkelijk wat korrels vast blijven zitten die later weer los komen. Dit alles inspecteren en zo nodig losmaken en alle korrels verwijderen is een eerste vereiste. De verzamelbak van de jacobsladder moet van onderen geopend worden en geheel schoongemaakt. Alle punten waar mogelijk korrels kunnen blijven zitten, zowel binnen als buiten de machine, moeten grondig gereinigd worden. En wanneer alle, ook eventuele hier niet genoem de, maatregelen tot volledig reinigen genomen zijn, verdient het nog zeer sterk aanbeveling om de eerste zakken van de volgende partij apart te hou den. Alleen Wanneer de uiterste nauwkeurigheid wordt betracht, zal het mogelijk zijn partijen af te leve ren die niet afgekeurd worden door vermenging. Nederland heeft in deze «en naam hoog te houden. Niet alleen in het binnenland zelf, maar vooral ook daarbuiten. Wanneer dat gelukt en dat is moge lijk kan dat alleen maar leiden tot een hogere prijs per kg zaad. En daar gaat het toch uiteindelijk om. De Hoofdassistent van de R. L. V. D. J. G. VAN LIERE. In een onlangs in de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gehou den reportage werd er op gewezen, dat het vliegtuig voor werkzaamheden van zeer uiteenlopende aard, zoals zaaien, mesten, plantenziektenbestrijding e.a., ten dienste van land-, tuin- of bosbouw kan worden gebruikt. In ons land worden tot dusverre de landbouwvlieg- tuigen vooral voor de bestrijding van insectenplagen, schimmelziekten en onkruiden gebruikt. Er zijn thans in Nederland zes ondernemingen, die de landbouwluchtvaart beoefenen, waarbij vliegtuigen worden gebruikt van het type Piper Super Cub, ter wijl voorts enkele helicopters beschikbaar zijn. Kort na de tweede wereldoorlog, in het jaar 1946, werd door het Ministerie van Landbouw het gebruiK van vliegtuigen in studie genomen. Als één van de resultaten van dit onderzoek is het thans mogelijk met een vliegtuig evengoed, en zelfs beter, werk te leveren dan met rijdende spuitwerktuigen. Als de grond door langdurige regen te nat voor rijdende spuitwerktuigen is geworden, biedt het vlieg tuig uitkomst, dat in dit opzicht, vergeleken met andere spuitwerktuigen, veel minder afhankelijk van gunstig weer is. De landbouwvliegtuigen moesten dan ook in deze natte zomer, vooral bij de bestrijding van de aardappelziekte, herhaaldelijk het werk van de grondmachines overnemen. Uit wetenschappelijke onderzoekingen is komen vast te staan, dat het vliegtuig dit werk uitstekend kan verrichten. Het spreekt vanzelf, dat, behalve van een deugde lijke apparatuur en goede bestrijdingsmiddelen, veel van de vaardigheid van de vlieger afhangt. Bijna alle Nederlandse landbouwvliegers hebben hun oplei ding voor dit werk op de „Landbouw-luchtvaartcur- sus" genoten, die jaarlijks wordt georganiseerd. Zij zijn bekend met de mogelijkheden en de moeilijkheden van dit vak en in het bijzonder heeft men hun geleerd hoe zij met gevaarlijke bestrijdingsmiddelen op een veilige wijze moeten omgaan. Het aantal hectaren, dat in Nederland door vlieg tuigen wordt behandeld, is relatief groter dan van andere landen in Europa. Verwacht wordt, dat de landbouwluchtvaart zich nog sterker zal uitbreiden, waarbij in de naaste toekomst stellig ook helicopters een steeds belangrijker rol gaan "spelen. DOMBURG. De gemeenteraad heeft besloten herziening van het Wederopbouwplan en herziening van het Uit breidingsplan en de vaststelling van een uitbrei dingsplan aan de zuid-oostzijde der gemeente voor te bereiden. GROEDE. Tot en met 6 augustus 1956 ligt ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage het bij raadsbe sluit vastgestelde plan tot herziening van het uit breidingsplan. Gedurende zes weken na afloop van genoemde termijn kunnen belanghebbenden, die zich met be zwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, bezwa ren indienen bij Gedeputeerde Staten. De laatste jaren zijn verschillende rundveestallen verbeterd. Op vele bedrijven laat de stalinrichting echter nog veel te wensen over. Een slechte ver lichting en ventilatie alsook het ontbreken van een grup en een behoorlijke gierafvoer maken het ge heel dikwijls tot een minder prettig verblijf in de winter. Indien U hierin verandering wenst aan te bren gen moeten er thans plannen gemaakt worden. Praktisch elke timmerman en smid heeft volop werk en zal U dus niet op 't laatste ogenblik kun nen helpen. Iedere rayonassistent van de land'bouw- voorlichtingsdienst kan alle gewenste inlichtingen om stalinrichting verstrekken. In een moderne goede stal behoren drinkbakjes en hangkettingen. Een goede hangketting kost 20 compleet, terwijl de prijs van een automatisch drinkbakje circa 25 bedraagt. Beide zijn zeer doel matig in gebruik en hebben een lange levensduur. Drinkbakjes zijn in verschillende modellen en typen in de handel. Voor tot aankoop wordt over gegaan dient U zich er van te overtuigen of het juiste type wordt aangeschaft. Dit is o.a. afhanke lijk van de stalinrichting. Ook de wijze van beves tigen speelt hierbij een rol. Natte schuimaarde dient men op een smalle hoop op te slaan. Enkele malen omzetten is aan te be velen. Het produkt droogt en versterft daardoor sneller. Dit komt de strooibaarheid zeer ten goede. Goed strooibaar is belangrijk in verband met een goede verdeling door de grond. In de herverkavelingsgehieden (Zak van Zuid- Beveland, Tholen, Waarde) is het mogelijk na de cultuurtechnische werkzaamheden het oude bouw land te bekalken, waarbij voor V3 van de kosten subsidie op de aangekochte kalkmeststof wordt ge- geven. Dit kan echter alleen plaatsvinden na grond onderzoek door het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek. V Bij aanwending van de kalkmeststof moet ge zorgd worden voor een goede verdeling over de grond. Hierdoor krijgt men bij het omwerken een goede vemenging met de grond. Bovendien krijgt men een regelmatiger gewas. Na het strooien dient de kalkmeststof direct in gewerkt te worden. Deze bewerkingen worden ver schillende malen herhaald. Het grote voordeel hier van is dat de kalk goed verdeeld wordt in de grond. Bovendien past men tevens een zeer goede onkruid- bestrijding toe. Bij deze najaarsbekalkingen moet men er op let ten, dat bij het op wintervoor ploegen niet te diep geploegd wordt. Bij te diep ploegen ploegt men de zure ondergrond weer boven. Ook in deze tijd geldt nog altijd het gezegde: „Wanneer je je buurman wel wit hebben, dan moet je zijn mestvaalt kopen". Blijf dus goede vrienden en verkoop de mestvaalt nooit. De tijd breekt thans weer aan om de stalmest over het land te rijden. Laat de hoopjes niet te lang op het land liggen. Dit geeft verliezen. Strooi de hoopjes direkt uit over het land en ploeg ze direkt onder. Laat men de hoopjes enige tijd liggen, dan verkrijgt men uitdroging en ammoniakvervluch- tiging. In een natte periode verkrijgt men dan de zogenaamde geilplekken in het volgend gewas. Vooral voor hakvruchten en koolzaad is stalmest zeer geschikt. Bij bieten krijgt men echter meer vertakking (speciaal bij minder goed uitstrooien) een lager gehalte en de afrijping wordt vertraagd. Voor weiland is stalmest ook zeer geschikt, spe ciaal als het nieuw ingezaaid is. Men krijgt dan een betere uitstoeling van de grasmat. Bovendien worden de zgn. sukkeljaren minder ernstig. In de herverkavelingsgehieden komen thans di verse percelen vrij. Een intensieve grondbewerking zal in vele gevallen noodzakelijk zijn. Laat daarom de gunstige periode hiervan niet voorbijgaan. Bij natte weersomstandigheden is dit echter niet ge wenst, dit geldt echter voor alle gronden. Nu de erwtenoogst dit jaar lang op zich laat wachten is het nog meer dan anders noodzakelijk dat de ruiters goed worden opgebouwd en niet te zwaar worden beladen. Licht opgebouwde ruiters zijn spoediger droog en geven dus minder kans op schimmel. Het drukke seizoen voor de trekker is weer aan gebroken en we hopen op droog weer. Bij maaien, dorsen en grondbewerking kan het flink stuiven. Reinig daarom de luchtfilter op tijd en grondig ea zorg dat het oliepeil hierin voldoende hoog is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 5