494 SJverzicfit DIERENARTS HOOGSTRA 40 JAAR IN PRAKTIJK ZEVENDUIZEND ABONNEMENTEN VOOR GRONDONDERZOEK DEMONSTRATIE MET ERWTENMAAIGARNITUREN OP SCHOUWEN-DUIVELAND UIT DE INHOUD ZEEUWS LANDBOUWBLAD (Vervolg van pagina 1.) Deze doen vijf jaar mee en worden dan weer door andere vervangen. Nu is men er langzaam van overtuigd, dat de cijfers, die men uit deze be drijven ter beschikking krijgt hoger liggen, dan het landelijke gemiddelde. Een van de redenen voor deze overtuiging is, dat de bedrijfsleiders door de toegepaste bedrijfsvergelijking met voorlichting, er binnen betrekkelijk korte tijd in slagen het peil hunner bedrijven te verhogen, zodat dit boven het gemiddelde komt te liggen. De moeilijkheid is ech ter om uit te maken hoeveel hoger dit is. Wanneer men dit namelijk in een betrouwbaar percentage zou kunnen uitdrukken, ware een correctie door het L. E. I. toe te passen. Men is op het ogenblik druk bezig deze kwestie te bestuderen. Een derde vraagstuk, waaraan de landbouworga nisaties werken, is de factor van de beloning van de boer als bedrijfsleider op zijn eigen bedrijf. Ook hierover zal men trachten met de overheid tot een betere berekening in de kostprijscijfers te komen. Als laaste punt willen wij hier nog iets zeggen over de aardappel-afzet. Zoals men weet hebben vele aardappel-expor teurs grote verliezen geleden bij de geforceerde uitvoer van consumptie-aardappelen naar Engeland in het achter ons liggende voorjaar. Nu moet men de problemen, die hieraan vastzitten, vooral niet onderschatten. Het zou voor de aardappel-telende boerenstand gemakkelijk zijn deze zaak af te doen met de opmerking, dat dit zijn zaken niet zijn. Maar zo eenvoudig is het niet. Door de maatregel van de Minister, die op een gegeven ogenblik een ex portverbod afkondigde, doch nog 10 dagen gele genheid gaf de uitvoer voort te zetten, is er een chaotische toestand ontstaan, zowel hier als in En geland. Er zijn exporteurs, die juist hierdoor in grote moeilijkheden zijn geraakt evenals verschil lende Engelse importeurs. Of dit alles geheel bui ten hun schuld of niet is geschied, laten wij maar al te gaarne buiten beschouwing, omdat de situatie veel te ingewikkeld is om daarover een lichtvaar dig oordeel uit te spreken. Zeker is, dat de Neder landse aardappelteler en daarbij de klei-aardappel- teler groot belang heeft bij een flinke export. Hier voor zijn exporteurs nodig, die connecties in het buitenland hebben. Vast staat, dat de financiële moeilijkheden van velen zo groot zijn, dat zij niet aan de markt komen. Wanneer deze mensen met regeringscredieten geholpen worden, is dit stellig ook een boerenbelang. Vandaar dat wij de beslis sing van het Bestuur van het Landbouwschap, waarbij instemming werd betuigd met het denk beeld om aan de getroffen exporteurs een Over- heidskrediet te verlenen, van harte kunnen onder schrijven. Bedacht dient hierbij te worden, dat deze exporteurs in de laatste vijf jaren gemiddeld 75 van de consumptie-aardappelenexport en 45 van de pootaardappelenexport in handen hadden. Overigens zijn wij van mening, dat ook dit jaar weer duidelijk gebleken is, hoe noodzakelijk een regelmatige inventarisatie van consumptie-aardap pelen is. Reeds vorige jaar werd daar, na het toen plaats gehad hebbende aardappeldrama door de Zeeuwse georganiseerde landbouw op aangedron gen. Hoeveel kalveren moeten er nog verdrinken voor men deze put dempt? In het begin van dit Overzicht schreven wij over het steeds toenemende gebrek aan cultuurgrond in Nederland. Wij lazen in „Economisch Statistische Berichten" van 25 juli een prognose over de omvang van de bevolking in West-Europa in 1971. Deze prognose werd opge steld door de landen, die in de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O. E. E. C.). een zetel hebben. Nederland schat het aantal inwoners in 1971 op 12,4 miljoen, waarbij ervan wordt uitgegaan, dat er V2 miljoen Nederlanders geëmigreerd zijn. Dat be tekent niettemin een aanwas van 1,5 miljoen of ten opzichte van 195i met 22 Men schat deze aanwas voor België op 6 Voor Denemarken op 15 voor Frankrijk op 9 voor Italië op 11 voor Enge land op 5 voor West-Duitsland op 11 voor Zwe den op 7 voor Noorwegen op 18 en voor Zwit serland op 10 Voor alle landen, die in de O. E. E. C. samenwer ken waaronder ook nog vallen Griekenland, Ier land, Portugal, Oostenrijk en Luxemburg, verwacht men een stijging van 10,5 De totale bevolking van deze landen zal dan 278 miljoen zielen bedra gen. Het aantal ouderen mannen van 65 en vrou wen van 60 en ouder zal aanzienlijk toenemen, namelijk van 30,6 miljoen in 1951 tot 43,1 miljoen in 1971. Met name in Luxemburg, West-Duitsland en Zwitserland zal het aantal ouderen sterk stijgen. Wat wij uit deze cijfers, die overigens nog door de feiten bevestigd moeten worden, kunnen zien, is dat de bevolkingstoename juist in Nederland zeer sterk zal voortgaan. Wanneer wij bovendien lezen, dat de beroepsbevolking in ons land met 23 zal toenemen en bovendien weten dat deze toename in geen enkel opzicht door de landbouwsector kan worden opgenomen, dan kunnen wij vaststellen, dat de industrialisatie van ons goede vaderland verdere voortgang zal moeten vinden met alle ge volgen voor de agrarische wereld. Een zich nauw aaneensluiten zal dus steeds noodzakelijker wer den. Moge de boerenstand deze cijfers verstaan. S. De bekende dierenarts Sjoerd Hoogstra uit Zoute- lande herdacht dezer dagen dat hij veertig jaar ge leden geslaagd was voor dierenarts. Ongeveer deze hele periode heeft hij in Zeeland doorgebracht; na het vervullen van zijn dienstplicht als paardenarts, is hij eerst in Noord-Beveland 2 jaar werkzaam geweest. De rest van de jaren op Walcheren, met standplaats Middelburg tot 1950 en na 1950 in Zou- telande, waar hij een prachtig huis heeft laten bou wen aan de duinvoet. De familie Hoogstra heeft getracht dit jubileum in alle stilte te laten passeren, wat echter niet ge lukt is. Ook het Dagelijks Bestuur van de Kring Wal cheren der Z. L. M. was zaterdag compleet present om een felicitatie uit te brengen, onder aanbieding van een huldeblijk. Dierenarts Hoogstra was erg tevreden over de Walcherse boeren, hij had veel vertrouwen genoten. Wanbetalers waren in zijn praktijk niet voorgekomen. In de slechte jaren was nogal eens uitstel verleend, maar later kwam toch alles in orde. Zelfs met familiebezit in goud heeft men wel eens willen be talen om toch maar effen te komen. De jubilaris was dankbaar als hij op deze 40 jaar terug zag. Schier immer gezond, heeft hij veel werk mogen verzetten en als hij gezond mag blijven hoopt hij nog vele jaren met de Walcherse boeren- veehouders te kunnen omgaan. Ook de Walcherse mensen van hun kant hopen dat deze wensen in vervulling zullen kunnen gaan. Op Noord Beveland is hij kringsecretaris geweest en ook Hoofdbestuurslid van de Z. L. M. Verder is hij ongeveer 15 jaar secretaris geweest van de afdeling Zeeland van de Mij. van Dierge neeskunde. Uit veel blijkt, dat deze Friese Zeeuw onder de Zeeuwen is geworden. Graag wensen wij hem een vitale ouderdom toe. d. B. Sedert 1953, toen de mogelijkheid tot het afslui ten van abonnementen voor grondonderzoek door het Bedrlfslaboratorium voor Grond- en Gewas- onderzoek werd opengesteld, zijn er tot 1 juli j.l. 6.987 abonné's ingeschreven. In 1955 het eerste jaar dat het afsluiten van abonnementen in alle delen van ons land mogelijk werd kwamen ruim 5600 aanvragen binnen. De tot 1 mei j.l. ruim 6800 afgesloten abonne menten, die een automatisch terugkerende bemon stering om de drie tot zeven jaar van alle percelen beogen met een reductie op de prijs van het onder zoek van 15 per monster, hebben betrekking op ruim 75.000 percelen. Hiervan is bijna 60 ruim 44.000 percelen, bouwland, terwijl ongeveer 37 van het aantal percelen grasland is. Ruim 1400 boomgaarden en 1100 percelen tuingrond worden op basis van het abonnement bemonsterd. (Vervolg van le pagina.) Deze machine is dan ook al spoedig uit de demonstra tie genomen. ERWTEN PLO EG. Dit algemeen bekende apparaat met een breed mes onder de ploegbalk van een balansploeg, met voor dat mes een torpedo, leverde goed werk. Het is eenvou dig en goedkoop, 175,tot 200,Getrokken door een paard en bestuurd door een knecht die nog met een balansploeg werken kan, kan er per dag ge middeld ruim 1 ha, en bij een rijenafstand van 40 cm zelfs IV2 ha worden afgereden. Telkens worden er twee rijen afgesneden, zodat zwaden van twee rijen dik ontstaan. Die zijn dun en kunnen daardoor vrij vlug geruiterd worden. Een nevenvoordeel is dat het gehele perceel geschoffeld wordt en daardoor on- kruidvrij komt te liggen. Bij ingezaaide karwij is dit apparaat echter niet te gebruiken. Een nadeel is dat eventueel natte grond nogal aan het gewas wordt gestreken wat bij het dorsen moei lijkheden op kan leveren. Iets opschudden tijdens het ruiteren helpt wel wat maar vraagt ook weer meer arbeidsuren. De algemene conclusie was dat dit apparaat zeer goed bruikbaar is, vooral op bedrijven waar geen grasmaaimachine of trekkermaaibalk beschikbaar :s. POOLER WTENGARNITELR. Hierbij worden 4 of 5 lichtelementen op de maai- balk gemonteerd. In dit geval een trekkermaaibalk, doch het had ook evengoed een gewone grasmaai machine kunnen zijn. Elk element wordt met twee bouten en moeren aan de maaibalk gemonteerd. Van daar loopt een staaf naar voren. Vanaf de punt daar van lopen drie staven naar achteren omhoog tot on geveer boven het mes. De punt moet juist op de grond lopen. De erwten worden opgelicht en juist op het moment dat ze afgesneden worden weer los-- gelaten. Het werk was goed. In de meeste gevallen kan van 3 en soms van 4 kanten gemaaid worden. Een goede afstelling is echter ook bij dit apparaat van groot belang. De prijs bedraagt 130,Hierbij is geen torpedo inbegrepen die in sommige gevallen wel nodig kan zijn. Een nadeel is dat de maaibalk door aanraking met de grond nogal aan slijtage onderhevig is. In de praktijk neemt men daarom wel een nieuwe, maai balk voor gras e.d. en de versleten maaibalk voor het maaien van erwten. Op een nat perceel wil, vooral bij een kort gewas, nogal eens grond aan de maaibalk kleven, wat strop pen kan veroorzaken. Aan dezelfde trekker was voorop een harkkeerder gemonteerd. Het gemaaide zwad werd daardoor op zij gelegd zodat een breed pad ontstond waar de trek ker, zonder de erwten te raken, kon rijden. Vooral op droge grond en bij droog weer werkt dit best. Moeten later de zwaden gekeexd worden, dan kan dit eveneens met de harkkeerder gebeuren, mits het ge was iets douwnat en niet te rijp is. De gebruiks mogelijkheden worden hierdoor groter. Het is niet per sé nodig een voorop de trekker ge monteerde harkkeerder te gebruiken. Het kan even goed met een getrokken model dat achter de trekker wordt gebonden. Daarbij zijn echter brede kopakkers nodig omdat niet zo gemakkelijk achteruit gereden kan worden. ERMAGA ERYVTENLICHTERS. Dit garnituur komt wel van dezelfde fabrikant, nl. van de fa Groenewege uit Rozenburg, doch lijkt niet op de al lang bekende Ermaga lichters. Het nieuwe type komt sterk overeen met het poolgarnituur, doch heeft twee in plaats van drie achterwaarts gerichte sprieten. Deze zijn ook iets dunner en trillen daar door meer, waardoor het gewas gemakkelijker gelost zou worden. De prijs bedraagt eveneens 130, waarbij wel een torpedo is inbegrepen. Het garnituur was nieuw en gaf daardoor enige aanleiding tot strop pen. Overigens is het goed bruikbaar. Het komt in de verdere beschrijving geheel overeen met het Pool garnituur. GROENEWEGENS ERWTENM A AIM ACHINES. Bij deze veel grotere machine wordt een gewone trekkermaaibalk gebruikt waarop een Ermaga gar nituur is bevestigd. Aan de maaibalk is verder een frame met een pick-up haspel gemaakt. Deze haspel kan in diverse standen geplaatst worden. Hij wordt aangedreven vanaf het trekkerwiel via een as met haaks daarop een ketting-aandrijving. Vooral in een zwaar en legerend gewas zal deze haspel goede diensten kunnen bewijzen. In het lichte gewas op het demonstratieperceel kwam dit echter niet goed tot zijn recht. Het werk was overigens goed. De zo op het oog vrij omvangrijke machine kan binnen 5 minuten op transport worden gesteld, waar bij het geheel behalve de maaibalk op 2 zwenkwielen achter de trekker komt te rijden. Het weer in het werk stellen vraagt eveneens 5 minuten. De prijs is hoog nl. zonder maaibalk 2350,tot 2450,afhankelijk van de soort van trekker waar mede wordt gewerkt. Voor loonwerkers, combinaties van bedrijven of heel grote bedrijven is zij nog wel rendabel te maken, doch op kleinere bedrijven zeer zeker niet. MC. BAEN. Deze eveneens grote machine was achterop een trekker gemonteerd. De aandrijving geschiedde vanaf de aftakas via V-snaren. Slijtende delen komen er weinig aan voor. De maai balk is uitgerust met Pool heffers en is van speciale vingers voorzien. Een gummi transportband voert het zwad zijwaarts af. De mogelijkheid dat een te zwaar zwad wordt weggelegd, bestond op dit perceel niet. Het werk was goed. De prijs bedraagt compleet 3150,in clusief de maaibalk. In dit geval geldt dus hetzelfde als hierboven genoemd. J. G. VAN LIERE. Goes, juli 1956. Overzicht. Demonstratie met erwtenmaaigarnituren. Dierenarts Hoogstra 40 jaar in praktijk. Zitdagen Boekhoudbureau. Exportheffingen consumptie-aardappelen Hulpverlening aardappelexporteurs De werkelijkheid van vandaag Doorbereke ning vakantietoeslag Belofte op de lange afstand. Vernietigbaar en verplaatsbaar. Boerderij en Organisatie. Zitdagen. Onder de tuinbouwlantaarn. Voorkom vermenging van zaaizaden Korte wenken. Met zwadmaaier en maaidorser in de karwij. Maaidorsen. De fokdagen in IJzendijke en Oostburg. Paard en paardesport. Marktberichten. Bram uit de Slikhoek. Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Over name van artikelen is slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouw ontvan gen het blad gratis. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 18 cent; minimum per advertentie 2,70. Incasso kosten 0,20. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën uiterlijk Dinsdag avond aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen. Redactie: Secretariaat der Z. L. M, Tel. K. 1100—2345.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 2