verzicfit Demonstratie niet erwteninaaigarnituren waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Zitdagen Boekhoud- Bureau. op iScltouwen-^TDuivelcLncl No. 2338. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1956. 44e Jaargang ZEEUWS LAHD BOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Het is nu volop zomer en dus heelt de boer het druk met zijn oogst als het weer tenminste meewerkt. Het koolzaad is reeds gesneden. Het vlas verdwijnt snel van.de akkers. De gerst krijgt een kleur, die, wanneer het zonlicht over de zware aren speelt, puur goud lijkt, maar die bij regen en storm mistroostig ter aarde neigt. En de boer heeft het druk, zó druk, dat hij nauwelijks tijd heeft deze regelen te lezen. Alles komt er nu bij hem op aan, de vruchten binnen te halen. Het resultaat van maanden werken en zor gen te incasseren. Hiervan immers moet hij weer een jaar verder leven en werken. Hoe belangrijk is die op brengst! Hij moet er straks zijn ak kers van ploegen, zijn kunstmest en zijn zaaizaad van kopen. Zijn machine park van vernieuwen, repareren en moderniseren. Zijn pacht van «betalen en zijn gebouwen van onderhouden. Ook van leven, met zijn gezin. Een jaar lang! En tenslotte liefst iets van overhouden. Voor jaren, dat hetzij opbrengsten tegenvallen, hetzij de prijzen onvoldoende zijn, overhouden voor de oude dag. Want al zorgt Vader Drees, Suurhof of hoe zij ook heten mogen daar dan voor, de boer is uit eindelijk een zelfstandig man. Dat wil dus zeggen een man, die zich zijn eigen verantwoordelijkheid bewust is. Ja, die deze eigen verantwoordelijk heid zijn leven lang aanvaard heelt met alle goede en krvade kanten er van. Voor zijn oude dö.g zou nij het iiefst zelve, alleen kunnen zorgen. Tenslotte wil hij overhouden om straks zijn kin deren op weg te helpen. Daar komt wat voor kijken tegenwoordig. Kan hij een hofstee voor hen te pakken krij gen, dan komt daar de kostbare in span plus een dot bedrijfskapitaal om van te rillen. Maar ook als een of meer kinderen een andere richting uit moeten. Er is immers in 't steeds dich ter bevolkt rakende Nederland geen grond genoeg voor alle gegadigden. Dat weten wij allemaal en veel knap pe lieden met belangrijke bureau's zijn bezig de weinige grond te verde len in industrieterreinen, woning bouwgebieden, autosnelwegen, recrea tie-oorden enz. Dat hierbij steeds weer goede landbouwgrond ten offer valt is een onafwendbaar noodlot. De boer, die thans aan het oogsten is, heeft nu geen tijd om aan al deze dingen te denken. Hij hoopt slechts zijn vruch ten binnen te krijgen. Diep in zijn HULST: Maandag 6 augustus van 35 uur in „De Graanbeurs". OOSTBURG: Woensdag 8 augustus in Café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 9 augustus in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 9 augus tus in Café „De Eendracht". ST. PHILIPSLANDZaterdag 11 augustus in Hotel „De Druiven tros". THOLEN: Zaterdag 11 augustus in Hotel „Hof van Holland". onderbewustzijn hoopt hij dat de financiële opbrengst hem straks in staat zal stellen zijn bedrijfsvoering voort te zetten op de zelfde voet en hem tevens het hoofd te doen bieden aan alle problemen, die hem omringen en die allen zijn diep ste wezen raken. Zijn zelfstandig boer zijn en het voortzetten hiervan door zijn kinderen. Het is juist over deze financiële opbrengst, waar de laatste tijd weer heel wat over te doen is. Gelukkig heeft de boerenstand zich in de laat ste tientallen jaren organen aange meten, waaraan hij de talrijke vraag stukken, verbonden aan afzet en prijs vorming zijner produkten, kan over laten, vooral in een drukke tijd als oogsttijd. Wij doelen hier op de coöpe raties en op de landbouworganisaties. De betekenis van beide soorten instel lingen is dermate groot, dat deze al leen nog door een buitenstaander juist beoordeeld kan worden. De boer zelve is hieraan immers reeds gewend geraakt. Zo gewend zelfs, dat er som migen menen het wel zonder deze in stellingen te kunnen bolwerken. Hoe fantastisch kortzichtig! Maar daar over thans niet verder geschreven. Wij willen hier nu enkele punten aan snijden, die de laatste tijd ten aanzien van het Regeringsbeleid de aandacht vragen. In de eerste plaats is daar de verhoging van de tarwe-, de bieten- en de melkprijs, door de demissionnaire Minister Mansholt aangekondigd en die het De oogst is begonnen. Wie de vorige week z'n koolzaad uit het zwad dorste, kreeg vrijwel alles in de zak. Wie later was moest de wind een gedeelte van het werk laten overnemen. In dit nummer wordt zowel het maaidorsen van de granen als dat van de karwij behandeld gevolg is van de loonsverhogingen van 3 in de landbouw. Het is de uitvoering van een gedane toezegging, waarbij wij willen aante kenen, dat deze loonsverhoging van 3 een minimum is, vergeleken bij de loonsverhogingen in andere be drijfstakken, die veelal 6 bedragen. De landbouw raakt dus achterop en wij behoeven over deze kleine prijs verhogingen geenszins verheugd te zijn. Zij zijn slechts een uitvloeisel van een door de landbouw verloren veld slag! Een tweede punt, waar op het ogenblik aan gedokterd wordt, is de strijd over de L. E. I. cijfers. De be rekeningen van het L. E. I. geschieden naar aanleiding van kostprijsgege- vens, die dit instituut haalt uit een aantal bedrijven, dat hiertoe met grote zorg door Voorlichtingsdienst en ge organiseerde landbouw wordt uitge zocht. Men streeft naar bedrijven, die het gemiddelde van de streek aange- Z.ie -.verder, volgende pagina r\E erwtenverbouw, die na de ramp op Schouwen en Duiveland van wei- nig betekenis is geweest, gaat langzamerhand zijn normale plaats weer innemen. Daardoor kwam de wens naar voren om diverse oogstmethoden eens naast elkaar te demonstreren. De circa 200 belangstellenden bewezen wel, dat deze wens zeer gerechtvaardigd was. De opzet is eenvoudig gehouden doordat alleen met op het eiland aanwezig materiaal is gewerkt. Om moeilijkheden te vermijden met diverse organisa ties, die er over moeten beslissen of een dergelijke demonstratie al dan niet mag worden gegeven, is het materiaal bovendien uit de praktijk, dus bij de gebruikers weggehaald. Het weer was uitermate gunstig en de grond zeer droog. Daartegen over stond echter dat het gewas kort was en vooral plaatselijk dun stond wat gemakkelijk aanleiding tot moei lijkheden kan geven, zoals stroppen. Daarnaast lag de grond ongelijk. De oorzaak daarvan was, dat de heer Van Westen zijn erwten de laatste maal altijd wiedt met ganzevoeten, die in een zodanige stand geplaatst zijn dat de rijen a.h.w. iets aangeaard wor den. Hierdoor ontstaat tussen de rijen een geultje, waardoorheen de punt van de torpedo van de erwten- ploeg, die op het bedrijf altijd wordt gebruikt, beter blijft lopen. Voor het bespuiten van de erwten met trekker en sproeimachine waren vooraf op bepaalde afstanden banen in de erw ten gelegd. Dit geschiedde met de geulentrekker juist voordat de erw ten elkaar gingen overgroeien. Het resultaat daarvan was zeer goed, maar had natuurlijk tot gevolg, dat er min of meer diepere sporen wer den getrokken. Het bleek dan ook, dat vooral de maaibalken nogal eens hinder van deze ongelijke ligging hadden. Bij ge bruik van een maaibalk in welke vorm dan ook, is goed klaarmaken van het zaaibed dus een gelijke ligging en geen kluiten van groot belang. Zes verschillende oogstapparaten werden gedemonstreerd. EEN GEWONE PAARDEN GRAS- MAAIM ACHINE. Deze was er bij genomen om te laten zien, dat het maaien met een gewone grasmaaibalk in bepaalde gevallen wel mogelijk is, doch in andere weer niet. In dit geval ging het niet. Het gewas stond te dun en het stro was te kort. Er werden teveel peulen afgesneden; stroppingen kwamen nog al eens voor. Zie verder volgende pagina Door de Bedrijfsstudiegroep Schouwen en Duiveland werd, in samenwerking met de T. C. van het Landbouwschap en de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst, een demonstratie met erwtenmaai- garnituren gehouden. Deze vond plaats op vrijdag 27 juli op het bedrijf van de heer C. J. van Wes ten te Capelle bij Zierikzee. Deze demonstratie werd moge lijk gemaakt door de welwillende beschikbaarstelling van het per ceel en de machines door ver schillende boeren uit Schouwen en Duiveland. Een woord van dank is hiervoor zeker op zijn plaats. Zij hebben daardoor blijk gegeven van een ruime blik in de belangrijkheid van de me chanisatie in het algemeen en het nut van een demonstratie in het bijzonder. Eens te meer heeft deze de monstratie laten zien dat het erw- tenpikken met de hand steeds meer tot het verleden kan gaan behoren. En dat er bovendien voor het maaien van erwten een keus gedaan kan worden uit kleine, eenvoudige en goedkope apparaten zowel als uit grotere en duurdere machines.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 1