waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Gras- en Klaverzaden Gebrs De Jongh - Goes No. 2335. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 14 JULI 1956. 44e Jaargang ZEEUWS LAHHBOUWB LAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. ML, gehouden op maandag 9 juli te Kapelle. Opening. De Voorzitter, Ir M. A. Geuze, heet alle aanwe zigen van harte welkom, waarbij spreker een spe ciaal woord richt tot Dr Ir Van Beekom, die na zijn ziekte de vergadering weer bijwoont. Tevens spreekt, de Voorzitter de wens uit, dat de heer A. Haak spoedig geheel hersteld zal zijn. Na deze woorden opent hij de vergadering. Mededelingen» De vergadering wijdt een korte discussie aan de bekend geworden inventarisatiecijfers, die reeds in vorige nummers van het Zeeuws Landbouwblad zijn gepubliceerd. Het verloop van de landelijke rundveestapel is met de teruggang van IV2 op merkelijk. Ten aanzien van de Zeeuwse cijfers valt de toe name van de arealen consumptie aardappelen en suikerbieten op. Hoewel het steeds normaler wor den van de bouwplannen in de voormalige geïn- nundeerde gebieden zeker een rol speelt, wordt deze toename toch ook aan andere factoren toe geschreven. Voor een goede afzet van de Nederland se klei-aardappelen zal export nodig zij-n. Het is hierbij van ibelang dat de oppervlakte zand-aard- appelen een behoorlijke daling te zien geeft. Of schoon de oppervlakte peulvruchten en met name die van groene erwten en schokkers een lichte achteruitgang vertoont is het totale areaal toch nog vrij aanzienlijk. Ter vergadering worden de aantallen hectaren, die in Nederland en in Zeeland met uien zijn be- teeld, opgegeven. Deze luiden als volgt: Nederland in ha) Zaai-uien P4ant-uien Zilver-uien 1955 4094 586 301 Totaal 4981 Zeeland (in ha) Zaai-uien Plant-uien Zilver-uien Totaal 1180 242 107 1529 1956 5022 429 339 5790 1611 175 212 1998 Aardappelen van oogst 1955. Het Landbouwschap heeft met de Minister van gedachten gewisseld over het eventueel treffen van maatregelen voor aardappelen die op dit moment vrijwel onverkoopbaar zijn of te laag in prijs zijn. De Minister heeft indertijd de toezegging gedaan te zullen bevorderen dat de prijs door de export stop niet zou dalen beneden 14 ct. De Minister heeft er nu op gewezen dat: le. Tijdens de exportstop en daarna zijn steeds nog contingenten vrijgegeven, doch deze contingen ten zijn niet steeds gebruikt. 2e. De prijs is steeds boven de 14 ct gebleven, ter wijl deze garantie niet tot het begin van het nieuwe seizoen geldt. 3e. Het optreden van overschotten aan het einde van het seizoen is een normaal verschijnsel. De Minister wenst derhalve niet in te grijpen, daar volgens hem een ieder in de gelegenheid is geweest een behoorlijke prijs te maken. De vergadering betreurt dit standpunt, daar er Wel degelijk telers zijn, die buiten hun schuld met aardappels zijn blijven zitten, doch is tevens van mening dat het buitengewoon moeilijk zou zijn uit te maken voor wie dit zou gelden. Aardappelexport naar Engeland. Het Landbouwschap heeft zich uitgesproken te gen het verlenen van hulp aan de exporteurs uit het consumptie-aardappelfonds. Tegen het besluit van het Produktschap om hulp te verlenen is bezwaar gemaakt bij de Minister, t Om de gevolgen op te vangen wordt gedacht aan het verstrekken van een renteloos krediet of het leggen van een heffing bij export met het doel de opbrengst voor dit doel te bestemmen. Aardappelbeleid 1956. Een aantal vraagstukken rondom de uitvoering van de garantieregeling oogst 1956 vragen nog om een nadere uitwerking. Besprekingen hierover zijn in volle gang. Inmiddels werd besloten geen areaal heffing voor consumptie-aardappelen meer op le leggen. Aardappelbeleid in de Berifelux. Waar de Ministers van Landbouw trachten een harmonisatie tot stand te brengen op het gebied van de aardappelhandel, zal getracht moeten wor den in de 3 landen hetzelfde systeem van prijsvor ming in te voeren. Een belangrijke vraag hierbij is of er wel heffingen op aardappelen gehandhaafd kunnen worden. Exporteursfonds aardappelen. Bij export betaalt de exporteur 50 cent per 100 kg. Aan het einde van het jaar vindt een verrekening plaats op grond van de export in de drie laatste jaren. Dit betekent dat het exporteren van een grote hoeveelheid in feite onvoordelig is wat de uitkering uit het fonds betreft. De vergadering is van mening dat er geen over wegende bezwaren tegen dit fonds hoeven te gel den. Rogge en haver toeslagen. Op grond van het feit dat voor deze produkten de kostprijs op het zand niet kan worden gehaald, wordt bij de Minister aangedrongen op vaststelling van een richtprijs voor de rogge en het toekennen van een havertoeslag. Deze laatste zou 2,a 3,per 100 kg moeten bedragen. Kosten kweekwerk. Door een commissie ingesteld door Kwekersbond en Landbouwschap is een rapport uitgebracht. Hoewel de standpunten uiteenlopen is men toch tot een aantal conclusies gekomen over de vergoe ding van het kweekwerk. Het Bestuur van het Landbouwschap heeft een concept verordening opgesteld, waarbij 30 cent per ha wordt geheven ten behoeve van het kweek werk. AreaalhefI ag vlas oogst 1955. Van de 400.000 die ten behoeve van Novivlas, de opgerichte proeffabriek, zijn geheven, is ongeveer 35.000 overgebleven die een bestemming moeten hebben. De vergadering vraagt zich af of deze gelden ten goede zouden dienen te komen van de propa- ganda-actie voor het gebruik van linnen. Tarwestaffel. Medegedeeld wordt, dat de tarwestaffel voor de komende oogst gehandhaafd blijft op 20 cent per 100 kg. Superfosfaat. De prijzen van deze kunstmeststof zijn met 0,75 per 100 kg verhoogd. Dit is een gevolg van het stijgen van de prijzen der grondstoffen en van de vrachten. Verzekeringszaken. Medegedeeld wordt, dat opgericht is de Onderlin ge Verzekerings Mij „Landbouw Risico", die de vrijwillige Ziekte- en Ongevallenverzekering voor de boeren en de Wettelijke Aansprakelijkheid van het landbouwbedrijf op onderlinge basis zal gaan verzekeren vanaf het ogenblik dat de Bedrijfsvereni gingen deze vorm moeten gaan afstoten. Aan deze nieuwe vereniging werken mede alle Landbouvv- maatschappijen en de bedrijfsvereniging de C.L.T.O. Centraal Beheer is met de uitvoering belast. In een voorlopig bestuur hebben vertegenwoordigers van de verzekerden en van de landbouwmaatschap- pijen zitting genomen. In de komende weken zullen alle, thans bij de bedrijfsverenigingen aangesloten landbouwers een circulaire ontvangen, waarin de nieuwe mogelijkheden worden uiteengezet. Tevens zullen de nodige publikaties in dit blad verschijnen. Reeds thans kan worden gesteld, dat een prima voorziening tegen gunstige voorwaarden is ver zekerd. Benoemingen. Tot vice-voorzitter van de Commissie voor het Landbouwhuishoudonderwijs benoemt het Dage lijks Bestuur de heer M. de Regt te Wissekerke. Tot lid van deze commissie in de vacature, ont staan door het overlijden van de heer De Huftu, benoemt het Bestuur de heer Iz. de BruijneRis- seeuw te Cadzand. Als lid van de Plaatselijke Sociale Commissie voor Sluis en omgeving zal aan de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap worden voorgedra gen de heer J. van Iwaarden te Aardenburg. Voorts wordt gesproken over een aantal vaca tures in de Pachtkamers. In een door de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap in te stellen commissie ad hoe voor de bouw van landarbeiderswoningen worden aange wezen de vertegenwoordigers der Z. L. M. in het Bestuur van het Bouwbureau voor de Landbouw in Zeeland. Tot lid van de Commissie van Toezicht van dit Bureau wordt benoemd de heer J. M. Klompe te Wolphaartsdijk. Veehouderij-Commissie. Nu de Z. L. M. een commissie heeft ingesteld, die zich speciaal met 9e veehouderij-aangelegenheden zal bezig houden, zal aan het Kon. Ned. Landbouw- Comité het verzoek worden gericht een afgevaar digde in de Veehouderij-Commissie van deze lande lijke organisatie te mogen benoemen, opdat het noodzakelijke landelijke contact verkregen kan worden. Agrarisch-Sociale Voorlichting. Besloten wordt de bestaande commissie, die uit sluitend voor de herverkavielingsgebieden werk zaam is, uit te breiden met vertegenwoordigers uit die kringen der Z. L. M., waar geen herverkave lingswerkzaamheden plaats vinden. Tentoonstelling te Domburg. De ter vergadering aanwezige vertegenwoordi ger van de Kring Walcheren, de heer W. de Buck, brengt een voorlopig verslag uit van de landbouw- dagen te Domburg gehouden. Het is gebleken, dat deze dagen in alle opzichten een succes zijn ge weest. Het Dagelijks Bestuur betuigt het Bestuur van de Kring Walcheren zijn dank en hulde voor de uitstekende organisatie. Excursie. Nadat de Voorzitter de vergadering heeft geslo ten begeeft het Dagelijks Bestuur zich naar het Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have, waarvan het als gast een excursie maakt langs het veredelingsbedrijf in de Fredericapolder en naar de met dit Zeeuwse bedrijf geassocieerde instellingen van de British Pedigree Sugarbeet Seed Limited te Maldon in Engeland. Van deze excursie zal in het volgend nummer van dit blad een verslag worden gegeven. (Adv.) Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import - Export POSTBUS 35 „Zaait „VICTORIA" zaden"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 1