landelijke ruiters in Domburg Hoogtepunt van de zaterdag VEENMAN'S AGRARISCHE WINKLER PRINS ZATERDAG 7 JULI 1956 Lest joest is hierop van toepassing. Deze dag leverde de meeste betalende bezoekers. Het is nog niet eerder gebeurd, dat de laatste dag een hoogte punt vormde. Zonder enige twijfel is dit voor het leeuwendeel te danken aan de aanwezigheid van de landelijke ruiters. De landelijke ruitersport op Walcheren beleeft op het ogenblik een bloeiperiode. Niet alleen kwamen beide Walcherse rijverenigin- gen zowel met een achttal als een viertal voor de dag, maar ook de toekomst is verzekerd. Want nergens in Zeeland is de animo onder de jeugd zo groot als op Walcheren. De grote publieke belangstelling was ondanks minder gunstig weer, een verheugend feit. Niet alleen uit organisatorisch en financieel opzicht, maar ook ten aanzien van de maatschappelijke waarde. De plattelandsbevolking, die nog liefde heeft voor dieren en in het bijzonder voor het edel ste dier het paard bewijst hiermee immers nog het echte boerenhart te bezitten. Velen beschouwen alle dierlijke wezens tot over last. Het aantal vee- en paardeloze bedrijven neemt de laatste tijd sterk toe. In diepste wezen wordt de boer steeds meer ondernemer. Het leven ten platte- lande wordt 'n industrie in de openlucht. Hierdoor kan 'n grote armoede in geestelijk opzicht ontstaan. Het probleem van een verantwoorde vrije-tijdsbe- steding wordt urgent. Juist de landelijke ruiter sport heeft in dit opzicht een hoogst belangrijke taak, een taak, die ik in de toekomst nog belang rijker zie worden. De bewoner van het platteland, die zijn ontspanning nog op landelijke wijze blijft zoeken, is een bevoorrecht mens. In tegenstelling met hem, die zijn ontspanning elders zoekt. Dit ontgaat grotendeels de schoonheid en de vreugde, die het platteland kan bieden. Misschien vinden velen deze regels wat overdre ven. Ik meen echter dat de plattelandsorganisaties steeds meer hun streven er op zullen moeten rich ten dat hun leden op het platteland ontspanning kunnen blijven vinden. Voor jonge 'boeren is de lan delijke ruitersport daartoe zeer geëigend. NU IETS OVER DE DAG ZELVE. Reeds om 8 uur werd met de verschillende voor keuringen begonnen. Gelukkig waren deze tijdig klaar. Alleen het voorspringen voor klasse B was niet mogelijk, doordat de ring bezet was. Het middagprogramma werd geopend met één spannen pony's voor versierde wagentjes, een nummer dat bij het publiek in de smaak viel. Het temperament van enkele pony's of van hun berij ders was soms wel iets te groot. (Maar het publiek genoot! Red.). Hierna volgde het voorspringen voor klasse B. De 7 besten mochten later nog eens overspringen. Het totaal aantal fouten van beide parcoursen be paalt de uiteindelijke volgorde. Nu het voorsprin gen in de morgenuren niet kon plaatsvinden, had het weinig zin dit in het middagprogramma in te lassen. Beter ware het geweest dat meteen om de prijzen was gesprongen. Het werd een overwinning voor dierenarts Coppoolse op Bambino, die in de eerste ronde 1 weigering noteerde en m de tweede foutloos ging. Zonder overspringen zou W. K. van Nieuwenhuyzen met Piet Hein winnaar zijn ge weest, want hij was de enige foutloze in de eerste ronde. In tegenstelling met de meesten, die in de tweede ronde beter sprongen, maakte Piet Hein toen wat foutjes en de kans op de overwinning was verkeken. De parade onder leiding van wachtmeester De Munck, was indrukwekkend. Het publiek heeft volop kunnen genieten van een veld vol paarden, die schijnbaar in elkaar vastliepen, maar wat toch kennelijk niet de bedoeling was van de parade commandant. Na de inspectie, die afgenomen werd door de Commissaris van de Koningin in de provin cie Zeeland, de voorzitter van de Gewestelijke Bond, de voorzitter van de kring Walcheren van de Z. L. M. en de burgemeester van Domburg, vond de prijsuitreiking van de achttallen en de viertallen plaats. Bij de achttallen moesten de Oranjeruiters uit Willemstad en de Schouwse Ruiters een zwaardere proef afleggen dan de overige drie deelnemers. Een handicapnummer dus. En zoals altijd bij der Autoriteiien tijdens de inspectie van de landelijke ruiters gelijke nummers is de uitslag moeilijk te voorspel len. De beide zwaarder geplaatsten werden tenslotte no. 2 en 3, terwijl de rijvereniging Walcheren uit Nieuwland met de eerste prijs ging strijken. Een mooie prestatie, temeer als men weet dat enkele minuten voor het afleggen van de dressuurproef nog een ander paard genomen moest worden, door dat één uit het achttal plotseling tijdelijk kreupel viel. Ook de Schouwse ruiters hadden pech, dat Bonzo niet geheel fit was. Vierde werden de Julianaruiters met een zeer jeugdig achttal; een compliment voor hun prestatie is zeker óp zijn plaats. De vijfde plaats was voor Oranjezon, ook met een achttal met nieuwelingen. Het viertallen-nummer was als van ouds voor Noord-Beveland. Toch zullen ze goed moeten blij ven oefenen, want er komen mededingers. Nu be zitten Walcheren en Oranjezon de tweede en derde plaats met gering verschil. Het concours éénspannen tuigpaarden was voor Durabiel, die door L. J. Boone in fraaie stijl ter overwinning werd gevoerd. Een zeer regelmatige verrichting liet ook no. 2 Pindia van J. de Visser zien. De driejarige merrie van Iz. de Buck was nog niet geheel klaar; bij momenten echter buitenge woon. Deze kan in de toekomst wel eens een ern stige mededinger worden. Het handicap springconcours telde slechts 5 deel nemers. Geen enkele kon het parcours foutloos overwinnen. Zodoende werd Kruisbeek uit Willem stad met Kat ja met 4 fouten winnaar. Hierna kwam de grote verrassing van Domburg: de jeugd te paard. Was het aanvankelijk de bedoe ling met één of twee jeugd viertallen een demon stratie te geven, zo is dit nog plotseling uitgegroeid tot 'n massale jeugddeinonstratie. Een 18-tal jeug dige ruiters uit geheel Zeeland vertoonden hun kunnen in het publiek onder leiding van mevrouw v. d. Bosch. Een demonstratie die zeer gewaardeerd werd. Het getuigde ook van de makheid van de paarden der landelijke ruiters, want vele jongens van 12 of 13 jaar zaten op een paard, dat ze nooit van hun leven eerder gezien hadden. We hopen dat deze prachtige demonstratie tijdens de kampioen schappen op 28 juli in Heinkenszand herhaald zal worden. Het ringrijden met versierde wagentjes, georga niseerd door de L. J. G., gaf weer een geheel ander beeld in de ring. Veel zorg was aan de versiering besteed en het geheel was dan ook een schitterend schouwspel. Jammer dat dit nummer wat weinig vaart had. Winnaar werd I. Wisse met dame, Üe 21 van de 28 ringen wist te steken. Ook het nummer tweespannen tuigpaarden voor boerenwagens was voor L. J. Boone uit Ritthem met Durabiel en Pandoer. Machtige gangen demon streerden ze. Het span van Brand uit Oostkapelle, twee mooie stamboekmerries, wordt voor dergelijke nummers een geduchte concurrent. Nu pakten beide merries nog niet altijd gelijk aan. Tussen de bedrijven door waren de prijzen uit gereikt van de individuele dressuurproeven. Bij de B.-dressuur behaalde in ring I, C. Steendijk met Winston en in ring II, A. Crucq met Orma, beide van de rijvereniging Walcheren de eerste prijs. De handicap-dressuur die ditmaal alleen bestond uit 6 ruiters, was voor J'. Munters uit Willemstad met Boy. Het eilandenspringconcours bracht veel span ning. Walcheren, Noord-Beveland en de Oranjerui ters sprongen allen 28 hindernissen. Overspringen werd nu noodzakelijk. Nu werd Walcheren dank zij Etcetera winaar. De finale ringrijden besloot deze mooie dag. SANDERS. RINGRIJDEN EN LANDELIJKE RUITERSPORT Ringrijden met sjees: (georganiseerd door de L.J.G.). De wagens maakten 28 beurten. 1. Iz. Wisse te St. Laurens (21 ringen). Wedstrijden van de Gewestelijke Bond voor Zee land van Landelijke Rijverenigingen. Ponynummer enkelspan aangespannen voor ver sierd wagentje: 1. H. Maljaars, Oostkapelle. Dressuurproef voor achttallen (Handicap): 1. Lan delijke Rijvereniging „Walcheren", Nieuw- en St. Joosland. Dressuurproef voor viertallen (Handicap): 1. „Nrd- Beveland", Wissekerke. Individuele dressuurproef klasse B: Ringl: 1. C. Steendijk met Winston. Individuele dressuurproef (Handicap), L., M. en Z.: 1. J. Munters met Boy („Oranjeruiters"). Concours van éénspannen tuigpaarden aangespan nen: 1. L. J. Boone, Ritthem, met Durabiel. Springconcours klasse B.: 1. J. Coppoolse met Bam bino („Oranjezon") 3 fouten. Springconcours (Handicap) klasse L., M. en Z.: 1. H. Kruisbeek met Katja, L., („Oranjeruiters"), 4 fou ten. Concours tweespannen tuigpaarden aangespannen; 1 L. J. Boone, Ritthem, met Durabiel en Pandoer. 'Eilanden Springconcours: 1. Groep van „Walche ren", Nieuw- en St. Joosland, 28 hindernissen. De 1ste prijs van het ponynu nmer 3 delen van 35, Het tweede deel van deze „encyclopedie voor de landbouw" is reeds enige maanden geleden ver schenen, terwijl getracht wordt ook het derde deel nog dit jaar te laten verschijnen. Met dit tweede deel zijn weer ruim 700 bladzijden toegevoegd aan een standaardwerk dat in Nederland z'n weerga niet kent. De redactiecommissie heeft onder voor zitterschap van Prof. G. Minderhoud, getracht de uitbreiding en verdieping van het landbouwkundig onderzoek zo goed mogelijk weer te geven. Naar het ons voorkomt is ze daar zeer goed in geslaagd. Zodat we degenen die bij de verschijning van het eerste deel geaarzeld hebben dit standaardwerk aan te schaffen gaarne alsnog in overweging geven tot aanschaffing over te gaan. De verzorging van dit deel is ook weer uitnemend zowel wat druk en illustratie betreft. (Vervolg van pagina 448) het levend materiaal kan worden besteed niet meer als voorheen. Dit weerhoudt velen deel te nemen aan keuringen hoewel de paarden er nog wel z\jn, meer dan in Valkenburg aanwezig waren en óók in goede kwaliteit. De moeilijkheden in de Z. L.-land- bouw, alle terug te brengen tot één oorzaak: het nij pend 'tekort aan personeel, zijn derhalve niet gemak kelijk de wereld uit te helpen. Daarom moet men wat heden ten dage door de Z. L.-fokkers wordt gepres teerd zien in het licht der omstandigheden. Dat is billijk. En dat noopt ook tot bewondering voor wat men heden ten dage nog bijéén te brengen weet. Wij maken ons enerzijds geen illusies over een terugkeer van vervlogen tijden enz., maar elk pessi- missie is ons vreemd. Zoals het ook de fokkers in Z. L. vreemd is. Want dit oude, goede fokgebied mag dan een zware tol hebben betaald aan de tijdsomstan digheden: er zijn nog vele en goede paarden in Z. L. die, zo de mensen al mogen ontbreken om deze op de keuringen te laten zien, toch op de akker en voor de fokkerij worden gebruikt. Niet in een mate als voorheen, maar zeker nog in een aantal dat zeer be langrijk mag worden genoemd. En met wat onder linge hulp en steun moet het bovendien mogelijk wezen de Valkenburgse fokdag te houden op het peil van nu of zelfs nog wat uit te breiden. Dat moet niet al te moeilijk vallen nu een onmiskenbare op leving in de paardenfokkerij zich allerwegen heeft aangekondigd, een opleving die zich manifesteert in betere prijzen en een plotseling belangrijk toege nomen aantal dekkingen. Wij zullen voor ditmaal afzien van een gedetail leerde bespreking, hoe kort ook, maar enkel nog ver melden dat kampioene werd Bianca van Lovemich, d Nico van Luntershoek, van J. Schijns te Simpel- véld. Een magere, weinig vruchtbare merrie met lijnen, formidabele benen en uitstekende gangen, maar niet mooi in de kronen. Bekend paard, stam mend uit prima bloed. Zij kreeg haar overwinning niet cadeau en met name de Nico van Beek-dochters Martha van de Bron en Nicoliene van Voerendaal gaven uitstekend partij. Zodat t.a.v. de toekenning van de hoogste titel wel enige critiek werd gehoord. C.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 9