De Fokpaardendag te Goes Tuinbouwlantaam ZATERDAG 7 JULI 1956 Voor de telers van klelnfruit is het thans oogst tijd. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat wordt er gewerkt om de produkten te oogsten. Meestal is het gehele gezin in de weer in de boomgaard voor de bessenpluk of op het land waar de aard beien n fnamibozen thans volop rijpen. Wij wezen de laatste weken reeds op de teelt van kleinfruit en gaven enkele afzetverwachtingen weer. Ook deze week willen wij nogmaals bij de teelt van het klein fruit stilstaan en enkele wenken en richtlijnen doorgeven, die bij deze teelt van zo groot belang zijn. De teeltzorgen van kleinfruit kunnen belang rijk zijn, doch ook 't oogsten brengt de nodige vak kennis met zich mede. Hoe vaak komt het niet voor in de praktijk dat men de uiterste zorg bij het op kweken aan het produkt geeft en ook de ziekte bestrijding is prima uitgevoerd. Maar bij de pluk komt het niet zo nauw. Men gooit dan meteen de touwtjes overboord en krijgt zodoende voor het produkt niet de waardering die het toekomt. Uw lantaarnman heeft in de veilingen meerdere malen stil gestaan bij zulke partijen en het hoofd geschud over de wijze waarop die telers hun pro dukt bij de afzet in één slag van goed naar slecht kwalificeerden. Het leek óns daarom goed de ge stelde kwaliteitseisen van enkele kleinfruitsoorten nog eens nader onder de loupe te nemen. Het is van zo groot belang dat het produkt zo goed moge lijk bij de consument terecht komt. De aardbeien worden thans volop aangevoerd. Nog tè veel par tijen komen in een lagere klasse terecht door on voldoende zorg of kennis. De kwaliteitseisen zijn door mensen uit de praktijk opgesteld en voor iedere goede teler uitvoerbaar. Wij willen beginnen met de aardbeien: Kwaliteit 1. Bestaat uit vruchten, die voldoende rijp zijn (w.o. wordt verstaan tenminste rood gekleurd) en die vrij zijn van steenvorming, niet aangetast zijn door meeldauw en botrytis. Zij mo gen praktisch niet besmet zijn met zwavel, grond of andere onreinheden en niet zijn aangevreten of beschadigd. Misvormde, gespleten en verdroogde exemplaren mogen in deze kwaliteit praktisch niet voorkomen. De sortering voor deze kwaliteit is overdwars gemeten. Grootvruehtige, vanaf 20 mm doorsnede, kleinvruchtige (o.a. Deutsch Evern, Macherauch's Fruhernte), vanaf 15 mm doorsnede. Kwaliteit 2. Bestaat uit vruchten, waarbij één of meer van de onder „kwaliteit 1" met name ge noemde gebreken, in enige omvang voorkomen; of welke te klein zijn. Aardbeien zonder dop. Deze kunnen eveneens in de hiervoor genoemde kwaliteiten 1 en 2 gesor teerd worden. Ze moeten praktisch vrij zijn van doppen en andere onzuiverheden. Aardbeien die niet aan bovengenoemde eisen voldoen, dienen als afwijkend te worden gbveild. Voor de rode bessen gelden de volgende eisen: Kwaliteit 1. Bestaat uit vrij regelmatige tros sen van ongekneusde rijpe bessen van voldoende en gelijke kleur, vrij van blad en onreinheden. Zij moeten droog zijn. De doorsnede van de bovenste korrels moet tenminste 10 mm UJn. Kwaliteit 1 mag ook worden aangevoerd in kleinverpakking van 200, 250 of 500 gram, geplaatst in een stevige buiten-verpakking. Kwaliteit 2. De trossen mogen afwijken, terwijl in geringe mate vochtige en gekneusde bessen zijn toegestaan. Ook deze bessen moeten echter, naar gelang van de bestemming, voldoende rijp zijn en praktisch vrij van blad en onreinheden. Kwaliteit 3. Omvat die bessen, welke niet voor 1 en 2 in aanmerking komen, doch nog wel ge schikt zijn voor de industrie. Deze moeten praktisch vrij zijn van rot, schimmel en andere onzuiver heden. Zwarte bessen. Kwaliteit 1. Deze moeten voldoende rijp zijn m praktisch vrij van blad en onreinheden, terwijl slechts in geringe mate vochtige en gekneusde bessen zijn toegestaan. Kwaliteit 2. Omvat die bessen, welke niet voor kwaliteit 1 in aanmerking komen, doch nog wel geschikt zijn voor de industrie. Deze moeten prak tisch vrij zijn van rot en schimmel en andere on zuiverheden. Frambozen. Kwaliteit 1. Bestaat uit vruchten, welke naar het eigen der soort van voldoende grootte en kleur, van een behoorlijke en gelijke rijpheid, droog, on- geknehsd, vrij van larven, blad en onzuiverheden zijn. Aanvoer in doosjes met een inhoud van max. 250 gram. De doosjes moete?" geplaatst zijn in een stevige 'buiten-verpakking. Kwaliteit 2. Bestaat uit vruchten, dij naar ge lang van de bestemming gezond, voldoende rijp, vrij van blad, larven en onreinheden. Vocht, voor zover van de vruchten zelf afkomstig, is toege staan. Wij hebben U enkele eisen genoemd van die pro dukten, die momenteel, of spoedig ter veiling aan gevoerd worden. Dit in de hoop, dat velen, die hierbij belang hebben er hun nut van mogen heb ben, Heus, deze eisen zijn niet te hoog gesteld en zijn voor een ieder, die met zorg zijn produkten verhandeld, uitvoerbaar. Streef er naar om steeds de hoogste kwaliteit te bereiken. T* zult dan onge twijfeld ook de beste prijs ontvangen. Deze fokpaardendag, uitgaande van de Bond van Zuid-Bevelandse Paardenfokkers en waarin opgenomen de locale premiekeuringen, is een schitterende dag geworden met veel en ook veel goede paarden, veel publiek en mooi weer. Bovendien was de regeling perfect. De markt leent zich bijzonder voor gebeurtenissen als deze; men heeft alles bij de hand en is van alle gemakken voorzien. Late hengstveulens. Vrij goede klasse. 1. Walter van onder de Lindeboom, d. Guido uit de Kluis, van A. Zandee, Wemeldinge. Sterk gelijnd, goed type, goed geplaatst beenwerk. Sander van Keilen, d. Edelman van Veldzicht, van J. Q. C. Lenshoek, Kloe- tinge. Zwaar gebeend met beste lange lijnen maar nog erg frans. 3. Burus, d. Guido uit de Kluis, van P. Wagenaar, Kloetinge. Goed veulen met lange lijnen en goed beenwerk. 4. Steven van Domeinplaat, d. Karei van Keilen, van J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge. 5. IJdo uit de Kluis, d. Guido uit, de Kluis, van Fa. D. A. Timmerman Zn, Kattendijke. 6. Diamant van de Poel, d. Guido uit de Kluis, van W. Minnaard de Graag, 's Heer Abtskerke. Vroege hengstveulens. Gemiddeld wat beter, zoals gewoonlijk om deze tijd van 't jaar. U Guido, d. Guido uit de Kluis, van Gebr. Sinke, Wolphaartsdijk. Extra soortig, massief en regelmatig veulen met beste zware benen; iets frans nog, wat we graag zien. 2. Nestor van Brunswijk, d. Vengeur d'Amice, van Gebr. Verdonk, Lewedorp. Evenredig koffer, wat lange achterpijp. 3. Simon van Keilen, d. Karei van Keilen, van J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge. Platribbig, diep, met voldoende snit en benen; deze zien we niet zo graag. 4. IJssel van Monnikenhof, d. Guido uit de Kluis, van Fa. D. A. Timmerman Zn, Katten dijke. Dit veulen, dat nog wat sterker worden moet in rug en standen, heeft soort, lijnen, benen en ge wrichten en prefereren we boven de vorige. 5. Karei van de Karnemelksput, d. Guido uit de Kluis, van P. H. Janse, Goes. Boven best, achterbeen goed, wat steil vóór. 6. Karei van Dorpzicht, d. Guido uit de Kluis, van Gebr. Leendert9e, Hoedekenskerke. 7. Adri van Domzicht, d. Guido uit de Kluis, van Gebr. Leendertse, Hoedekenskerke. 8. Alfred van Molen hof, d. Alfred van de Roond, van J. Lokerse, Hem- kenszand. Late merrieveulens. Goede klasse. 1. Honda van Kapelle, d. Guido uit de Kluis, van J. van Overbeeke, Kapelle. Goed kopnummer, typisch en vrouwelijk, rug nog wat laag, benen correct en goed. 2. Nora v d Berg, d. Unicum van Monnikenhof, van J. C. de Vrieze, Kloetinge. Rondom best, soortig en correct. 3 Nit'a van Braanjenhoek, d. Nico van Hoosterhof, van A. L. Schrier, Kapelle. Best model, even rond gelijnd, goed en ruim voldoende zwaar beenwerk. 4. Elza van Abtskerke, d. Guido uit de Kluis, van H. van Liere, 's Heer Abtskerke. 5. Zeer chic en vrouwe lijk, met mooie schouder, even gespannen. 6. Amanda van Elsdiek, d. Nico v. Hoosterhof, van Gebr. Smalle- gange, Ellewoutsdijk. 7. Anny van Nisse, d. Unicum v Monnikenhof, van J. P. Nijsse, Nisse. 8. Anna van W. F. D., d. Guido uit de Kluis, van C. P. Koeman, Wolphaartsdijk. 9. Gonda v. Doolmon, d. Guido uit de Kluis van C. J de Waal, Heinkenszand. 10. Daisy van Waarde d Edelman v. Veldzicht, van C. Mol, Waarde. 11 Caroline, d. Guido uit de Kluis, van A. Wagenaar, Kloetinge. 12. Sarina van Baandijk, d. Alfred van de Roond, van M. de Jonge, Ovezande. Vroege merrieveulens. Beste klasse. I. IJltje van Monnikenhof, d. Unicum van Monnikenhof, van Fa. D A Timmerman Zn, Kattendijke. Produkt van inteeit op Nico van Ella. Robuust, met goede lijnen mooie voorhand, voldoend brede achterhand en goed for9 beenwerk 2. Lisette van Overhof, d. Unicum van Monnikenhof, van W. Aarnoutse, Kloetinge. Extra genre, grof en vrijwel correct. 3. Grace van Doolman, d. Guido uit de Kluis, van C. J. de Waal, Heinkenszand. Fors en uitstekend gelijnd, typisch veulen, even nauw in de hakken, benen zwaar en vol uitdrukking; velen achtten dit het beste veulen van heel de rubriek. 4. Paula van Kapelle, d. Guido uit de Kluis, van J. van Overbeeke, Kapelle. Regelmatig en best veulen met type en goede standen. 5. Mirza van den Berg, d. Unicum van Monnikenhof, van J. C de Vrieze, Kloetinge. Diep en massief, met vol doende snit; uit. de moeder van Nico van de Berg. 6 Silva van Keilen, d. Karei van Keilen, van.J. Q. C. Lenshoek. Kloetinge. Zwaar en grof met voldoende lijnen. 7. Hondolien van Elsdiek, d. Nico van Hoos terhof van Gebr Smallegange, Ellewoutsdijk. 8. Doya van Waarde, d. Guido uit de Kluis, van C. Mol, Waarde 9 Grace, d. Leonard van Brillant, van A. Wagenaar,"Kloetinge. 10. Bianca van Oudelande, d. Guido uit de Kluis, van P. M. C. van Nieuwenhuijze, Oudelande. 11. Sjora van Zimmerman, d. Karei van Keilen, van J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge. 12. Her mine van Reimershoek, 3. Nico van Hoosterhof, van B. de Maaker. Wolphaartsdijk. 13. Sonja van Keilen, d. Karei van Keilen, van J. Q. C. Lenshoek. Kloetinge. 14 Ans van Veldzicht, d. Karei van Keilen, van G. van Strien, Wolphaartsdijk. 15. Anny van onder de Lindeboom, d. Unicum van Monnikenhof, van A. Zan dee, Wemeldinge. Éénjarige merriën, kleine maat. Slechts in 't voor bijgaan gezien. 1. Hermine, d. Nico. v. Hoosterhof, van Gebr. Sinke, Wolphaartsdijk. Mooi soortig, goed gespierd veulen. 2. Xandria van Monnikenhof, d. Nico van Ella, van Fa. Timmerman Zn, Katten dijke. Heel jong, geblokt en onberispelijk van type, beenwerk goedjnaar niet te fors nog. 3. Clara van Waarde, d. Edelman van Veldzicht, van C. Mol, Waarde. 4. Nora van de Poel, d. Nico van 't Zwarte- water, van W. Minnaardde Graag, 's Heer Abts- kerke Eenjarige merriën, grote maat. Beste klasse. 1. Xenia van Monnikenhof, d. Guido uit de Kluis, uit Tosca van Monnikenhof, van Fa. Timmerman, Kat tendijke. Extra veulen met type, lijnen en zware ex pressieve benen, staat even onder zich vóór, gaat goed en belooft veel. 2. Elonda van Kapelle, d. Guido uit de Kluis, van J. v. Overbeeke, Kapelle. Diep en bestsoortig met beste benen; overal iets minder dan de vorige, maar niettemin een uitstekende twee de. 3. Jenny van ter Hofstede, d. Moustic van Urbain, van Q. v d. Linde, Kloetinge. Niet overgrof, soort •f, -jsaq üaaqjajtpe 'sjax j-iaauojap ^njsuappiui 'jsaq Dora van Egchel, d. Berliet v. d. Jozinahoeve, van C. Mol. Waarde. Niet te grof, benen goed, soort en lijnen extra. 5. Zita van Vredenburg, d. Azur II de Knokke, van W. Aarnoutse, Kloetinge. Tweejarige merriën, grote maat. Beste klasse met een schitterende merrie aan de kop. 1. Wallona van Monnikenhof, d. Nico van Ella, van Fa. Timmerman, Kattendijke. Zwaar en zeer mooi, onberispelijk van type, behoorlijk correct in stap, in draf zeer vlot, benen zwaar en goed; zeer opvallende en gedistingeer de verschijning. 2. Reina van Kapelle, d. Nico van Ella, van J. v. Overbeeke, Kapelle. Massaal en best van soort met een zwaar geraamte, koot wat lang, even gespannen. 3. Veronica van Linquenda, d. Ur bain van Certain, van J. v. Overbeeke, Kapelle. Goed- soortig, iets kort van schouder en met beste, zware benen. 4. Metha, d. Vengeur d'Amice, van A. L. Schrier, Kapelle. Zeer mooie merrie met maat en type, vrij sterk kromhielig. 5. Klara, d. Nico van IJsselsteijn, van P. Harinck, 's Heer Abtskerke. 6. Astrid van Overhof, d. Nico v. Dorpbroek, van W. Aarnoutse, Kloetinge. 7. Helma, d. Nico v. Dorp broek, van Wed. A. C. Noteboom, Kloetinge. 8. Irene van Plantlust, d. Nico v. Dorpbroek, van W. P. Beije, Kloetinge. Tweejarige merriën, kleine maat. Matige klasse met een goed koppaard in Wanda van Monnikenhof, d. Nico van Ella, van M. H. v. Liere, 's Heer Abts kerke. Zeer evenredig en uitstekend van type, best gelijnd, correct in de standen vair het zware been werk, voeten niet te ruim. 2. Poldine van Keilen, d. Karei van Keilen, van J. Q. C. Lenshoek, Kloe tinge. Goede merrie die wat zondigt in de rug. 3. Cato van Welhoek, d. Nico II van Caroline, van J. op 't Hof, 's Heer Arendskerke. 4. Wilma van Mon nikenhof, d. Nico van Ella, van Fa. Timmerman, Kat tendijke. 5. Bertha van Ovezande, d. Nico van Ame rica, van J. de Jonge, Ovezande. Driejarige merriën, grote maat. Onregelmatige rubriek. 1. Corry v. Domburg, d. Nico van Ella, van W. Aarnoutse, Kloetinge, zien we minder graag dan verleden jaar. Zwaar ruim paard, onregelmatig in bovenlijn en matig sterk in de standen. 2. Vero nica van Monnikenhof, d. Nico van Ella, van A. Zan dee, Wemeldinge. Nog niet massaal en niet uitge sproken typisch, tóch verbeterd sedert verleden jaar; benen correct, zwaar, gespierd en goed; had onder de gegeven omstandigheden o.i. eerste kunnen staan. 3. Ida van Plantlust, d. Nico van Ella, van W. P. Beije, Kloetinge. geer zwaar, behoorlijk soort, grof, met iets weke voorstand. 4. Elza van Kwadendamme, d. Nico van Ella, van Fa. Rijk, Kwadendamme. Enorm paard, zeer grof, 't achterbeen heeft wat weinig klasse, maar 't voorbeen maakt indruk. 5. Bertha, d. Nico II van Caroline, van M. de Jonge Pzn, Ove zande. 6. Cinqua, d. Nico van Ella, van P. H. Janse, Goes. 7. Erna van de Roskam, d. Alban van Veld zicht, van J. de Roo, 's Heer Abtskerke. 8. Irma, d. Nico van Ella, van W. Minnaardde Graag, 's Heer Abtskerke. 9. Julia van de Wijde Blik, d. Azur II de Knokke, van J. de Jonge, Ovezande. 10. Xenia van Vredenburg, d. Azur II de Knokke, van W. J. de Vlieger, Nieuwdorp. Driejarige merriën, kleine maat. Vrij goede cate gorie. 1. Ella, d. Nico van Ella, van J. de Roo, 's Heer Abtskerke. Ideaal type, voldoend zwaar been werk. 2. Oliva v. Domeinplaat, d. Karei van Keilen, van J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge. Behoorlijk van soort, snit en beenwerk. 3. Caroline v. Molenhof, d. Nico II van Caroline, van J. Lokerse, Heinkenszand. Wat ouderwets misschien, maar best gesloten en op vallend gebeend. 4. Elza v. Hollestelle, d. Nico II van Caroline, van L. Boonman, Ovezande. Heel mooi type, voor niet te grof. 5. Mien van Certain, d. Certain van Albain, van J. Werri, 's Heerenhoek. Type best, rug matig sterk, grof en best gespierd. 6. Orna van Keilen, d. Karei van Keilen, van J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge. 7. Elly van Vredenburg, d. Azur II de Knokke, van C. Mol, Waarde. 8. Marijke van Goes, d. Nico van Smakt, van Gebr. Rouw, Goes. 9. Ella van Nico, d. Nico van Ella, van Wed. J. Ver- mue, Nieuwdorp. 10. Ninette van Elsdiek, d. Nico van de Heibloem, van Gebr. Smallegange, Ellewouts dijk. 11. Bianca van Elsdiek, d. Nico van de Hei bloem, van Gebr. Smallegange, Ellewoutsdijk. Vierjarige merriën, grote maat. Zeer goede cate gorie. 1. Ursula v. Monnikenhof, d. Nico van Ella, van Fa. Timmerman, Kattendijke. Zeer massaal ge worden en dieper na haar eerste veulen; ruime mer rie met type en macht, felle benen en zeer vlotte gangen. 2. Roelie v. d. Berg, d. Nico van Ella, uit de moeder van Nico v. d. Berg, van J. C. de Vrieze, Kloetinge. Goedsoortig, diep en massief, wat veel conditie, redelijk goed in de lijnen, niet onberispelijk in beweging voor, maar vlot, met zware benen en geweldige spieren. 3. Ella v. d. Berg, d. Nico van Ella, van M. de Jonge, Ovezande. Diep en massaal moedertype, iets zondigend in de standen, best ge spierd. 4. Arja v. d. Zandweg, d. Nico van de Hei bloem, van L. Nieuwenhuijze, 's Heer Arendskerke. Merrie met type en lijnen, correct, minder zwaar van geraamte. 5. Verad. Nico van Ella, van A. M. Braamse, 's-Heer Abtskerke. Bestsoortig en zwaar met bemerkingen inzake fundament. 6. Alice van Zeeduin, d. Nico v. d. Heibloem, van W. J. de Vlieger, Nieuwdorp. Lieve merrie met type en niet te zware benen. 7. Marie, d. Nico van Ella, van W. J. Priester, Borssele. Getrouwe copy van de vader. 8. Paula van Nisse, d. Nico II van Caroline, van J. P. Nijsse, Nisse. Mooi type, aardige merrie met goede voeten. Vierjarige merriën, ldeine maat. Matige klasse. 1. Nora van Domeinplaat, d. Nico van Smakt, van J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge. Best type, diep en vlot, even nauw voor, beenwerk goed. 2. Zora van Waarde, d. Nico van Smakt, van C. Mol, Waarde; Zwaar gebeend, met goede voeten en wat weinig kof fer. 3. Hersa van Dijkzicht, d. Brillant van Nico-, van J. v. 't WesteindeVermue, Nieuwdorp. Heel mooi, benen vrij goed. 4. Reina van Dorpzicht, d. Nico van Ella, van Gebr. Leendertse, Hoedekens kerke. Wat dun, met goede bovenlijn, een wat dak- vormig kruis en zeer zware benen van voldoende (Zie verder pagina 448)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 7