verzicfit Beperkte afzetmogelijkheden, minder mensen en een kleiner areaal waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Zitdagen Boekhoud Bureau. Harde toepassing van het economisch evenwicht Gras- en Klaverzaden Gebrs De Jongh - Goes No. 2334. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 7 JULI 1956. 44e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Wij lazen in het „Financieel Dag blad'' van woensdag 27 juni een merk waardig artikel over het verloop van arbeidskrachten in de Nederlandse industrie. Volgens door het Centraal Bureau voor de Statistiek staat vast dat in verschil lende bedrijven drie maal per jaar een geheel nieuwe personeelsbezet ting optreedt. Ongetwijfeld, zo schrijft :bovengenoemd blad, werpt dit een schril licht op het bestaande tekort aan arbeidskrachten. Wat een derge lijk personeelsverloop betekent voor de kwaliteit van het werk, voor de arbeidsproduktiviteit, voor de kost prijzen en voor het rendement van deze bedrijven behoeft niet uitgelegd te worden. Het is in de praktijk ge bleken, dat dit verloop het kleinste is in die bedrijven, waar de verstand houding tussen leiding en personeel goed is en waar de leiding bovendien wat extra's doet. Een van de dingen, waarmee nogal succes wordt geboekt is het geven van muziek onder het werk in de vorm van gramofoonp'.a- ten. Een andere maatregel, namelijk het verlenen van rustpauzes met ge legenheid tot het nuttigen van spijs en drank blijkt ook goede resultaten op te leveren. Voorts heeft men kun-^ nen constateren, dat het bevorderen" van personeelsverenigingen en on derlinge bedrijfsbesprekingen het weglopen uit het bedrijf tegengaan. Dit alles zijn zaken, waar hoe langer hoe meer industriële bedrijven aan dacht aan gaan besteden. En hoewel de landbouw, met zijn vele kleine bedrijven een aparte po sitie ten aanzien van deze dingen in neemt, is het toch goed, dat wij deze ontwikkeling nauwlettend volgen en ons bezinnen, of ook hier niet, zij het in gewijzigde vorm, wat te doen staat om dg binding aan het bedrijf aan trekkelijk te maken. Wie dit verschijnsel en de conclusies goed tot zich laat doordringen moet toch de schrik enigszins om het hart slaan. Ofschoon een en ander voor namelijk op de industrie en op han delsondernemingen betrekking heeft, is het toch ook leerzaam voor de landbouw. Wij kunnen dan allereerst constateren, dat het verloop in de landbouwsector minder groot is, hoewel wij allemaal weten, dat de trek uit de landarbeid omvangrijk is. Voorts dat er heel wat landarbeiders zijn, die liever een los dienstverband aangaan dan een vast. Maar toch zijn er in ieder geval n Zeeland nog heel wat bedrijven, OOSTBURGWoensdag ll juli in Café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 12 juli in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 12 juli in Café „De Eendracht". THOLEN: Zaterdag 14 juli in Hotel „Hof van Holland". die arbeiders in dienst hebben, die twintig en meer jaren op hetzelfde bedrijf werken en er zich dus kenne lijk vrij gelukkig gevoelen. De oor zaak van het bovenaangehaalde ver schijnsel is onzes inziens van tweeër lei aard. Daar is allereerst de hoog conjunctuur, die ervoor gezorgd heeft, dat er allerwegen een tekort aan ar beidskrachten heerst. Dit tekort be staat op het ogenblik in practisch alle bedrijfstakken en omvat zowel hoger als lager personeel. De mogelijkheid om van betrekking te veranderen is daardoor overal aanwezig en als het iemand dus ergens niet bevalt, gaat hij ergens anders heen. Daarnaast be staat het euvel van het wegkopen van personeel door het ene bedrijf van het a idere. Een eveneens alge meen voorkomend verschijnsel, dat wij helaas in de landbouw ook tegen komen. Als tweede oorzaak zouden wij wil len aanmerken de natuurlijke onrust, die vele mensen in zich hebben. Een onrust aangemoedigd door de gemak kelijke wijze waarop men veranderen kan. Een onrust ook, ontsproten aan een tijd, waarin het voor de mens steeds moeilijker wordt aan tal van opjagende factoren als auto, vlieg tuig, radio, televisie enz. te ontkomen of het hoofd te bieden. Wij leven in een smeltkroes van technische wonde ren, waartussen de mens van deze 20ste eeuw zijn houding, zijn leven stijl èn zijn rust nog moet vinden. Wij moeten hopen, dat ook in deze tijd het platteland en juist het boeren bedrijf, waar wel gemechaniseerd wordt, doch waar het tempo nog niet Dal de boer ook nog constructeur kan zijn toont deze foto van een bietendunmachine. die werd ontworpen door de heer Sieling uit Tholen. Over de ervaringen die met dez9 en andere machines werden opgedaan, vertelt de werktuigspecialist Van Liere in dit nummer de hoofdrol speelt, het boerenbedrijf ook, waar automatisering nog niet die kansen biedt als elders, een stabilise rende invloed blijft uitoefenen. Nog heerst in vele delen van Zeeland de rust van het platteland, hetgeen hele maal niet wil zeggen, dat het hier bij tijden niet zeer druk kan zijn. Moge de onrust van deze tijd aan dit platteland voorbijgaan. Want deze rust zullen wij straks in andere tijden hard nodig hebben. Wie dan geen in nerlijke rust heeft zal ook geen be rusting kunnen vinden in de dingen, die over hem heenkomen. Dat juist de boerenstand deze rust nog in hoge mate bezit, blijkt wel uit het feit, dat zij voort blijft werken, hoewel voor haar de hoogconjunctuur voorbij is. De financiële resultaten van het land bouwbedrijf dalen en het percentage, dat deze bedrijfstak van het nationale inkomen verkrijgt is de laatste paar jaar aanzienlijk achteruit gegaan. Hoe zouden andere bevolkingsgroe pen reageren op een dergelijke gang Zie verder volgende pagina De opmerking van Prof. Horring op de eerste dag van de Landbouwweek, dat de presentielijst werd rondgegeven om te kunnen zien of er soms ook nog een boer in de zaal zat, had ondanks de schertsende bedoeling een ern stige achtergrond. Want de weinige aanwezige boeren waren niet al te gelukkig met de lezing die deze eerste dag door Prof. Thurlings werd gehouden. Eén van hen heeft getracht de gedachte van de boerenstand weer te geven, al was zijn poging niet bijster geslaagd, omdat zijn pleidooi voor hogere prijzen afschampte tegen het academisch betoog van deze Wageningse hoog leraar. Ook op de volgende dag, die gewijd was aan de streekontwikkeling, kon den de toehoorders genieten van het vakjargon van allerlei deskundigen voor wie de waarschuwing van Ir. Emmens om begrijpelijke taal te spreken, te laat was gekomen om de reeds gemaakte redevoeringen nog te veranderen. Deze twee dagen waren overigens voor de toekomst van de Nederlandse landbouw van uitzonderlijk groot belang, nu de huidige landbouwpolitiek dreigt vast te lopen en een nieuwe regering de gelegenheid krijgt een andere koers in te slaan. Daarbij gaat het niet alleen zoals van boerenzijde wel eens wordt gesteld om de hoogte van de prijzen, doch ook om het aantal mensen dat een bestaan in de landbouw zal moeten kunnen verdienen en ile mogelijkheid de voortgebrachte produkten af te zetten. Afgezien van de Amerikaanse over schotten dreigt er in W. Europa dus ook een voedseloverschot te ontstaan, zodat we ons bevinden tegen de rand van de overschotten. Daarom is het nationalisme een groot gevaar voor de exportlanden als Nederland, die zoals Prof. Thurlings waarschijnlijk wel zeer tot genoegen van de Belgische bezoekers eerlijk bekende het grootste be lang hebben bij het wegnemen van de handelsbelemmeringen, omdat dan de Zie verder volgende pagina (Adv.) Overproduktie in W. Europa Prof. Thurlings die als uitgangs punt het economische evenwicht had gekozen, vergeleek in W. Europees verband de toename van de produktie met de afzetmogelijkheden en kwam daarbij tot de conclusie dat het er naar uitziet dat de produktie sneller toe zal nemen dan de afzetkansen, die voortvloeien uit bevolkingstoename en stijging van de welvaart. Terwijl de wereldvoedselorganisatie (F.A.O.) heeft geschat dat de produktie per jaar met ongeveer 2 toe zal nemen, ziet het er naar uit dat in geen enkel W. Europees land de afzetmogelijk heden met eenzelfde percentage zul len stijgen. Voor de afzonderlijke lan den noemde de hoogleraar voor de periode 19521970 de volgende per centages per jaar: Nederland 1.8 Gr. Brittannië 0.7 W. Duitsland 1.6 België en Luxemburg 1.4 Frankrijk 1.2 Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import - Export POSTBUS 35 „Zaait „VICTORIA" zaden-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 1