NATIONALE RUSSISCHE LANDBOUWDESKUDIGEN BEZOCHTEN ONS LAND UIT EEN qefteitn WEEKBOEK VAN dïSLÏKHQEK ZATERDAG 7 JULI 195C 45* Het leven is geen melkkoe m Een koe wordt tot de laatste druppel uitgemolken. Met een |p mensenleven gaat men anders om. |p Daarin moet men denken aan de dag van morgen, en vooral aan |p „de oude dag". Na een leven van zwoegen en zorgen is een onbekommerde levensavond een zegen. Laat de NATIONALE U daarbij p helpen. Reeds generaties lang heeft zij gezorgd voor de zekerheid van p talloze Nederlanders, zodat men overal hoort zeggen Zekerheid, een Nationale traditie! In een aantrekkelijk boekje met veel foto's, wordt over het Nederlandse boerenbedrijf en de zorg voor de toekomst veel verteld. Het heet: „Het wisselen der seizoenen". Als U deze onderstreepte woorden even op een briefkoorije schrijft en met Uw naam en adres a on óns zendt, sturen wij U dit boekje grotls en zonder enige verplichting toe. 1 milliard verzekerd bedrag LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. SCHIEKADE 1 30 ROTTERDAM TEL 82700 ALGEMEEN OVERZICHT. Binnenlandse granen: In de week van 25 t/m 30 juni was de inlandse rogge op de nieuwe oogst kalm gestemd. Zowel kopers als verkopers toonden weinig ondernemingslust, waardoor weinig zaken werden gemeld. Ook in zomergerst bleven de zaken beperkt. De oude oogst is nagenoeg geruimd, terwijl op de geldende prijzen men in het afgeven van de nieuwe oogst nog zeer terughoudend was. Voor brouwgerst kwam iets meer attentie, hetgeen bij weinig aanbod een betere stemming tot gevolg had. In afwachting van de aandieningen van de juli-contracten was aan het begin der week de havermarkt nog overwegend flauw gestenfid. Toen echter bleek dat de partijen welke aangediend werden, vlot werden opgenomen en er dus geen druk op de markt ontstond van onver kochte partijen, kwam er meer belangstelling. Dit zo- wel van consumptie-zijde als van degenen, die nog blanko posities moesten indekken. Een steungevende faktor was mede het feit, dat op importhaver een heffing van 1,per 100 kg gelegd werd, waardoor concurrerende offertes in Schotse haver niet meer gemaakt konden worden. Door een en ander onder gingen de inlandse haver-prijzen dan ook een aan zienlijke verhoging. Tegen het eind van de week werd de stemming echter weer iets kalmer, hoewel de prijzen zich vrij goed op het verhoogde niveau kon den handhaven. In haver op de nieuwe oogst ging wei nig om. De prijzen bleven vrijwel ongewijzigd. Tarwe was een gezocht artikel hetgeen, daar het aanbod nog slechts uit enkele restanten bestond, een vaste stem ming tot gevolg had. Peulvruchten blijven zich op hetzelfde peil bewegen. Fijne zaden worden lager aangeboden- De laatste dagen is echter weer een klei ne reactie merkbaar. Aan het eind van deze over zichtsperiode sloot de markt in een kalm prijshouden de stemming. HET NIEUWE SUPERFOSFAATSEIZOEN. De prijzen voor superfosfaat, die in het bemestings jaar 1956/1957 zullen gelden, zijn zojuist door de in dustrie bekend gemaakt. Er heeft een prijsverhoging plaats gevonden van 0,75 per 100 kg produkt, hetgeen dus wil zeggen, dat de prijzen van juni 1955 met dit bedrag zijn verhoogd. Wanneer wij deze verhoging analyseren, dan moet worden vastgesteld, dat ver schillende kostprijsverhogende factoren ook reeds in het afgelopen seizoen hun werking deden gevoelen. Onze industrie heeft desondanks de prijzen niet willen verhogen, vasthoudende aan het beginsel om voor het binnenland zo laag mogelijke noteringen te hand haven. Zo hebben wij ons in het afgelopen seizoen mogen verheugen in een prijspeil voor superfosfaat dat vrij aanzienlijk lag beneden de meeste landen in West-Europa, enkele landen waar van overheidswege werd gesubsidieerd niet meegerekend. Maar tenslotte z^jn in de laatste tijd de prijzen van de grondstoffen herkomst Noord-Afrika en o.a. Cyprus en van de zeevrachten zozeer gestegen, dat de industrie een prijsverhoging ook voor het binnenland niet vermij den kon. Wij zijn ervan overtuigd dat de fabrieken hun best hebben gedaan de onontkoombare stijging zo matig mogelijk te houden en zo is dan tenslotte de verhoging van 0,75 per 100 kg uit de bus gekomen. Aangenomen moet worden dat ook de in andere lan den gevestigde superfosfaatindustrie haar prijzen dien overeenkomstig zal moeten verhogen, zodat in elk geval het prijspeil hier te lande gunstig zal blijven af steken. In de verkoopvoorwaarden zijn overigens geen wijzigingen gebracht. In het nieuwe seizoen zal weder om superfosfaat 17%, 18% en 20% kunnen worden geleverd in korrel- zowel als in poedervorm. Voor het overgrote gedeelte zal wel weer korrelsuperfosfaat worden gevraagd. In het afgelopen seizoen is nl. on geveer 92% van de totale behoefte in korrejprodukt opgenomen. Naast losgeladen kan geleverd worden inclusief jute en papieren zakken. STROVLAS. De betere percelen strovlas worden vrij regelmatig verkocht, ondanks het minder gunstige weer en de klachten van de vlassers over grote verliezen aan vorige oogsten, terwijl ook rendement en kwaliteit van de nieuwe oogst nog slecht te beooi'delen zijn. Voor gemiddelde kwaliteit worden prijzen besteed die schommelen rond 1500,per ha, met het oogst- DEENSE SUIKERBIETENPRIJS Voor oogst 1956 is de Deense suikerbietenprijs vastgesteld op kr 7,84 (ƒ4,30) per 100 kg. Voor bieten die na 18 december worden geleverd, wordt een toeslag betaald. Ook voor exportbieten wordt dezelfde prijs betaald, al moet een zeker kwantum afval worden afgenomen. 5 juli. We zijn de hpoimaand ingegaan. Echt hooiweer is er nog niet geweest, maar 't kan vlug omdraaien. Je ziet al enkele weiden op de ruiters staan, maar de meeste liggen nog in 't zwad. Er is nog heel wat gras gekomen, meer dan we gedacht hadden. De luzerne is ook meegevallen; de eerste snede was goed tot zeer goed. De luzerne, die eerst aan de beurt was om te drogen, komt deze week alweer aan de beurt. Ze staat weer mooi en zal zeer zeker goed zijn. Wat men niet dikwijls gezien heeft de laatste jaren, gebeurde dit jaar: Er is al heel wat oogst '56 luzernemeel afgeleverd. Het zal wel voor de meng- fabrieken gekocht zijn, doch het ruimt zodoende mooi op en het is nu mooi tijd om af te leveren. De erwten hebben ongekend veel gebloeid; het donkere weer was voor de erwtenbloeiperiode prima. Wanneer er geen ongelukken gebeuren, zullen er veel erwten zijn. Het is nu op de akkers, nu alle graan in de aren staat, een mooi gezicht. Wanneer de wind over de bruin-glimmende gerstaren waait, is het precies één golvende arenzee. De kleuren veranderen; vooral wanneer de zon er op schijnt, is het een lust voor de ogen. Er zijn percelen, die alles mee moeten hebben om de boel staande te houden tot de oogst. De gerst is nog ruim lang géworden en belooft goed te zijn. De aardappels en bieten hebben ook nogal loof gekregen, hoewel de laatste lange tijd steil hebben gestaan. Er ligt een mooie oogst in Zeeland, alleen de mais en de bruine bonen hebben te weinig warmte gehad, doch deze maken geen groot deel uit. De haver is kort gebleven dit jaar, en de Groninger boer, die we in de vakantie spraken, zei: De tarwe- aar is goed, maar 't stro is kort gebleven (met in slikking van de laatste lettergreep van „gebleven"). De stroprijs ligt niet zo best, zei hij, 't moet vlug veranderen, want de papierprijs zakt aldoor. Nu kan het cartonpapier goedkoper zijn, het gewone papier is nog knap duur. De nieuwe aardappels zijn goed van smaak, al leen de tel is niet groot. De prijs is niet denderend; we zagen zelfs een tuinder staken met het rooien. Dan eerst nog maar wat groeien, zei hij. Dat kan niet lang zijn, want onze tuinder heeft toch graag een paar oogsten in een jaar en dan kan hij gauw te laat zijn. NEDERLANDSE VEESTAFEL LEVERDE IN 1955 6 MILJARD KILOGRAM MELK Blijkens de door het C.B.S. samengestelde Zui- velstatistiek 1955 bedroeg de totale melkproduktie in dat jaar rond 6 miljard kg, welke werd geleverd door 1.5 miljoen stuks melkvee, d.i. een jaarproduk- tie van 3855 kg per koe. Van deze produktie werd 35 afgezet in de vorm van consumptiemelk; het overige deel verwerkt tot boter, kaas, geconden seerde melk, melkpoeder en andere zuiverproduk- ten. De melkconsumptie daalde in 1955 tot 195 kg per hoofd der bevolking; in 1954 bedroeg het ver bruik nog 206 kg per hoofd. De boterproduktie bedroeg ruim 74 miljoen kg. Hiervan werd 32 miljoen kg in eigen land gecon sumeerd (3 kg per hoofd) en het overige geëxpor teerd (exportwaarde ruim 200 miljoen guiüeni. Voor kaas bedroegen de produktiecijfers (inclu sief de boerenkaas) 172 miljoen kg, waarvan 75 miljoen kg (7 kg per hoofd) in het binnenland weed verbruikt, terwijl de rest, met een exportwaarde van 210 miljoen gulden in het buitenland werd ai- gezet. Aan gecondenseerde melk werd geproduceerd 217 miljoen kg, aan melkpoeder ruim 53 miljoen kg. Van het eerst genoemde produkt werd voor 247 miljoen gulden geëxporteerd; de uitvoer van melkpoeder had een waarde van 70 miljoen gulden. In totaal werd er aan zuivel- en melkprodukten voor ruim 761 miljoen gulden uiigevoerd. In de afgelopen veertien dagen heeft een Rus sische groep landbouwdeskundigen, zoals men weet, agrarische objecten in ons land bezocht. Het Russische gezelschap, dat voor een bezoek aan Nederland was uitgenodigd door de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, be stond uit de heren Aleksandr Andrejewitsj Fedin, onder-Minister van Landbouw, prof. dr. Jan Mat- wejewitsj Berzin, landbouw- en veeteeltdeskundige, Fjodor Stepanowitsj Generalow, president van een Kolchoze, Konstantin Georgijewitsj Panskich, landbouw-agronoom en direkteur van een Sov- choze en mevrouw Ljoebowj Georgijewna Joerj- jewa, tolk. Gedurende hun verblijf in Nederland hebben de Russen met vele facetten van agrarisch Nederland kennis kunnen maken. Er schuilt een adder onder het grasmagne sium-gebrek ligt op de loer en tornt aan de op brengst van uw grond. Laat bij grondonderzoek ook het magnesium-gehalte van uw grond contro leren. Stel u veilig, vraag grondonderzoek. FRUITAFZET 27/6—3/7 '56. Restanten groene kruisbessen werden nog geveild voor 3846 ct. De aardbeien-aanvoer nam toe: tot 60 ton per dag op de Zeeuwse veilingen. De prijzen voor industrie waren hoog. Jucunda exp. deed 135145, id. II 120 125. Madame Moutot deed 120135. Climax Exp. 135 —145, id. II 125. Aardbeien per doos 2040 ct; per kg met dop 90 —140. Frambozen begonnen, deze deden 6080 ct per doos. Kersen werden in bescheiden mate geveild, met overwegend geen goede kwaliteit. Rivers I deed 126 —134; II. 90—120; meikersen I. 100; II. 45—85. Rode bessen deden 20080 per kg. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam werden maandag en dinsdag in totaal aangevoerd 4952 stuks vee, zijnde: 1654 vette koeien en ossen; 506. gebruiksvee, 220 vet te kalveren, 170 graskalveren, 575 nuchtere kalveren, 1053 varkens, 147 biggen, 104 paarden, 25 veulens, 472 schapen of lammeren en 26 bokken of geiten. De prijzen waren als volgt: Vette koeien ƒ2,50ƒ3,40; vette kalveren (levend gewicht) 2,30ƒ3,00; varkens (levend gewicht) 1,801,84; paarden 2,00—2,40. Alles per kg. Kalf- en melkkoeien ƒ750ƒ1175; vare koeien ƒ600—ƒ875; vaarzen ƒ600—ƒ880; pinken ƒ400— 650; graskalveren ƒ275ƒ475; nuchtere kalveren ƒ52—ƒ80; biggen ƒ50—ƒ68; veulens ƒ300—ƒ450; schapen 100140 en lammeren 70100. Alles per stuk. (Advertentie.) GRONDONDERZOEK. werk voor de koper; met topprijzen tot 1800,en tot ruim 2000,per ha op de auto geleverd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 15