ZATERDAG 3« JUNI 1 S 5 6 433 moeten worden naar een nieuwe beleidsvorm met het oog op de prijsvaststelling in de landbouw. Het blijkt zeer moeilijk te zijn om tot de juiste kostprijzen te komen, terwijl vooral de berekening van de volledige eigenaarslasten in de kostprijzen de volle aandacht verdient. De Secretaris zegt dat hij enige dagen geleden hoorde dat op de Zuid-Hollandse eilanden nogal heel wat aardappelen waren blijven zitten. Hij vraagt zich af of hieraan nog iets gedaan kan wor den, vooral voor die gevallen waarbij de aardappe len al verkocht waren, maar de handelaar ze niet meer afgenomen heeft. 09k in Zeeland doen zich enkele van dergelijke gevallen voor. De heer J. B. Becu vindt het een moeilijke kwes tie. In de eerste plaats moet men zich de vraag stellen wie de eventuele maatregelen zou moeten nemen. Naar sprekers mening zou de Regering dit moeten doen, omdat de Regering de export heeft stopgezet. In de tweede plaats moet men zich af vragen wie eventueel voor een bijdrage in aanmer king zou komen. Volgens spreker is hiervoor geen goed systeem mogelijk. De Voorzitter gelooft dat het de grote moeilijk heid is om uit te maken wie er gespeculeerd heeft en wie niet. Men zal daar niet uit komen. De heer J. W. Scheele vraagt naar aanleiding van het opheffen van de Nevlex of de regeling, waartbij de Nevlex partijen kan weigeren omdat geen betalingsbewijs aanwezig was, nog van kracht is, waarop de heer J. B. Becu antwoordt dat het de bedoeling is alle voordelen te handhaven bij de vrijwillige overeenkomst. Verder deelt de heer J. W. Scheele mee, dat de gezamenlijke organisaties in Zeeuws-Vlaanderen achter de keuze van de L. E. I.-bedrijven staan, waarbij spreker er een voor stander van zou zijn jaarlijks 1/3 van de deelne mende bedrijven af te doen vallen. De heer j. B. Becu zegt dat er in Zeeland een goede samenwerking is tussen de voorlichtings dienst en de georganiseerde landbouw. Getracht is om een gemiddelde te vinden. Uit de cijfers blijkt echter dat het gestelde doel niet bereikt is, waar door correcties noodzakelijk zijn. Het blijkt in de praktijk dat men de mensen van de iets minder goede bedrijven niet gemakkelijk kan overhalen hun gegevens af te staan. De Vooratter merkt op dat de L. E. I.-deelnemers momenteel na 5 jaar afvallen. Spreker wijst er op dat het van het grootste belang is, dat de georga niseerde landbouw in de provinciale Toetsings commissies voldoende aandacht besteed aan deze L. E. I.-bedrijven. Naar aanleiding van de garantieregeling voor de consumptie-aardappelen vraagt de heer G. M. F. Bom hoe men kan verklaren dat 75 van de kost prijs van consumptie-aardappelen 4,75 per 100 kg is. Volgens spreker komt hij wanneer hij uitgaat van 8,— per 100 kg als kostprijs tot een garantie prijs van 6, De heer J. B. Becu antwoordt hierop, dat de prijs van 4,75 een compromis is. De georganiseerde landbouw staat nog steeds op het standpunt dat de garantieprijs 75 van de kostprijs moet zijn. Voor dit seizoen was echter niet meer dan 4,75 per 100 kg te bereiken. De heer J. A. Stols wijst op het grote gevaar van een tweeprijzenstelsel. Daardoor bereikt men vol gens spreker dat men de 'boeren in twee groepen splitst, die dan samen gaan touwtrekken. De Voorzitter is het geheel met de heer Stols eens en is van mening dat alle pogingen in het werk gesteld moeten worden, om bij het eventueel tot stand komen van een nieuwe landbouwpolitiek, het tweeprijzenstelsel te voorkomen. Uit een oog punt van integratie, waarover men dikwijls hoort spreken en dat voor de Nederlandse landbouw van groot belang is, is een tweeprijzenstelsel een stap terug inplaats van vooruit. Er moet volgens spreker geprobeerd worden met andere middelen de inkomens in de duurder produ cerende gebieden op te trekken. Veehouderij. De Voorzitter complimenteert de pas opgerichte Veehouderijcommissie met het resultaat van haar eerste vergadering. Spreker vraagt speciaal aan dacht voor twee punten. 1. De melkproduktiecontrole, die van belang is voor de vee ver betering. Voorgesteld werd de heffing van 5 ct per 100 kg melk op 8 ct te brengen. Hierdoor zal het mogelijk zijn de sub sidie per koe die onder de controle valt te ver hogen. 2. De liberalisatie van de handel in paarden. De minister heeft de landbouw gevraagd of zij ak koord kan gaan met liberalisatie, zowel van de im- als van de export. De heer M. de Bruijne, voorzitter van de Veehou derijcommissie, zegt dat bij de eerste vergadering van de Veehouderijcommissie gebleken is, dat er vele problemen zijn die besproken dienen te worden. De Voorzitter vraagt zich af, of het prijspeil voor onze paarden niet te hoog wordt met het oog op de waarde van een gebruikspaard. De heer W. de Buck is van mening dat de prijzen zeker niet te hoog geacht mogen worden. Vroeger bracht een paard tweemaal zoveel op als een koe en gemiddeld is dit momenteel zeker niet het geval. De heer J. A. Stols is er niet ongerust over dat het gebruikspaard te duur zal worden, daar men altijd de mogelijkheid heeft om over te gaan tot de aanschaf van een trekker. Spreker deelt mede, dat in het Centrum voor Paardenbelangen geen be zwaar bestond tegen liberalisatie, mits deze maar niet eenzijdig zou zijn. De Voorzitter is van mening, dat dit een zeer verstandig standpunt is, waarbij men tenminste ook nog de kans heeft van goede exportkansen te profiteren. De heer >1. de Bruqne is van mening dat een goed gebruikspaard 30 a 40 meer zou moeten kosten dan een slachtpaard. De heer J. W. Scheele wijst er op dat het steeds moeilijker wordt om een goed gebruikspaard te vinden, omdat bijna geen enkel paard meer alle werkzaamheden verricht. De heer dr. G. Wagenaar zegt dat er naar ge streefd wordt om de regeling, waarbij alle jongvee bij verkoop moet zijn geënt tegen mond en klauw zeer, te wijzigen. De Noordelijke Provincies zouden gaarne zien dat enting alleen nodig is bij verkoop via de markt. Spreker is van mening dat deze wij ziging niet wenselijk is. Tuinbouw. De heer P. J. J. Dekker deelt mede, dat de oogst- verwachtingen voor zacht fruit erg uiteenlopen. In 't algemeen verwacht men geen grote oogst. De voorraden pulp en jams van vorig jaar zijn ver uit geput, zodat een zeer lonende afzet verwacht kan worden. Wat betreft de oogstvooruitzichten voor het har de fruit bestaat er nogal veel verschil tussen de ver schillende gebieden en de bedrijven onderling. Een probleem is momenteel welke fust men zal gebruiken voor export naar Duitsland. Men stelt prijs op eenmalig fust, hoewel het nog niet als eis wordt gesteld. Hoewel er naar verschillende landen goede afzetmogelijkheden zijn, zien we, gerekend over 5 jaar, van jaar tot jaar een achteruitgang van ons aandeel in de import van de meeste van deze landen. De Secretaris deelt mede, dat in het K. N. L. C. de vraag gesteld werd hoe het staat met het landelijk overleg met de N. F. O., met het oog op de contributie. De heer Groot van de N. F. O. zal een voorstel doen met betrekking tot de werkverdeling tussen standsorganisaties en N. F. O., waarbij ook de fi nanciële kant bekeken zal worden. Tot nu toe is volgens spreker de toestand onbevredigend. Men hoopt vóór dit najaar een oplossing te vinden, waarbij er ook Provinciaal naar een goede werkverdeling gestreefd zal moeten worden. Werkgevers belangen. De heer W. Koster deelt mede, dat de Regering niet bereid is een eventuele vakantietoeslagverho ging in de landbouw door te berekenen in de prij zen, omdat men voorop stelt dat naar prijsstabili- satie gestreefd moet worden. De heer J. >1. Klompe vraagt hoe het komt dat de Bedrijfsvereniging bij ziekte en ongeval de uit keringen nog berekent naar de lonen van vóór 1 mei 1956. De heer W. Koster antwoordt hierop dat de nieu we C. A. O. die op 1 mei 1956 ingaat nog niet goed gekeurd is door het College van Rijksbemiddelaais. Pas na deze goedkeuring wordt de nieuwe C. A. O. officieel van kracht. Onderwijszaken. De Secretaris verwijst naar de bijlage over het onderwijs. Het moeilijkste punt bij de landbouw- huishoudscholen blijft het aantrekken van leer krachten. De heer F. de Groene vraagt zich af of er in dezen met een gunstige financiële regeling iets te bereiken zou zijn. De Secretaris antwoordt, dat de leerkrachten volgens de rijksregeling gesalarieerd worden. Hoe wel hierbij de gemeenteklassificatie nog wel een rol speelt, is naar zijn mening de hoofdfactor, dat zij niet in Zeeland willen werken wegens de afge legen ligging. Mogelijk, dat na het totstandkomen van het Deltaplan deze kwestie eenvoudiger komt te liggen. V erzekeringszaken. De Secretaris deelt mede, dat het boekjaar 1955 van de Onderlinge Verzekerings Mij voor Motor voertuigen der Z. L. M. gunstig is geweest. Een niet onbelangrijk saldo kon aan de reserve worden toegevoegd. Verder is de watersnoodschade gere geld. De extra opgebrachte premie werd voor 90 gerestitueerd. Intussen is nu ook een onderlinge verzekerings maatschappij opgericht, genaamd „Landbouw Ri sico". Deze onderlinge zal zich bezig houden met de ongevallen- en ziekteverzekering en het W. A.- bedrijf en particulier. In deze onderlinge werken de landbouwmijen aangesloten bij het K. N. L. C. samen, behalve de Friese Mij van Landbouw. Bo vendien is de C. L. T. O. in deze nieuwe onderlinge partner. De administratie is landelijk opgedragen aan het Centraal Beheer te Amsterdam. De regio nale administratie zal via de landbouwmijen kun nen lopen. In het voorlopig bestuur heeft ook spreker zit ting. De bedoeling is op 1 januari 1957 definitief te starten, waarna ook een definitief bestuur zal wor den gekozen. Agrarisch-Sociale voorlichting. Alle Z. L. M.-leden kunnen over deze aangelegen heid binnenkort een uitvoerige circulaire verwach ten. De heer Ir J. Bos wijst er op, dat hij in een bijlage een aantal activiteiten op het terrein van de agra- rischtsociale voorlichting heeft genoemd. Het zal echter noodzakelijk zijn dit werk ook buiten de her- verkavelingsgebieden aan te pakken, door het uit breiden van de commissie. De Voorzitter stelt voor deze kwestie nader te behandelen in het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. De vergadering gaat hiermede accoord. Raad van de Landbouwvoorlichting. De heer J. Kakebeeke deelt mede, dat de raad zich momenteel met enkele zeer belangrijke zaken bezig houdt, o.m. de streekverbeteringspianne-i. De Voorzitter acht de streek ver betering zeer be langrijk, doch hij zou ook gelden beschikbaar ge steld willen zien voor verbeteringen in het alge meen. Een streekverbeteringsplan wil men nl. gaan koppelen aan een verkavelingsgebied. Het kan echter ook voorkomen, dat in een ander gebied be langrijke verbeteringen mogelijk zijn en dan moet er geld komen. Benoeming Adjunct-Secretaris. Het Hoofdbestuur besluit op voordracht van het Dagelijks Bestuur de heer C. P. J. van Iwaarden in vaste dienst te benoemen tot Adjunct-Secretaris. Leden van verdienste. De Voorzitter deelt mede, dat de volgende perso nen 50 jaar lid zijn van de Z. L. M.: A. Janse, Koudekerke; A. C. Hage, Colijnsplaat; W. de Jonge, Wissekerke; C. de Kam, Kamperland; F. J. Dees, Hoek, en C. A. Salomé te Groeoe. In verband hiermede stelt het Dagelijks Bestuur voor deze personen als leden van verdienste te be noemen. Aldus wordt besloten. Rekening en verantwoording over 1955. De Secretaris geeft in het kort een toelichting op de exploitatierekening over 1955 en leest de versla gen voor van de financiële commissie en accoun tantsdienst. De Voorzitter wijst er op, dat het Dagelijks Be stuur uitvoerig aandacht heeft besteed aan het accountantsrapport. Over de resultaten kan net Dagelijks Bestuur zeer tevreden zijn. Gehoopt wordt, dat ook de resultaten over 1956 gunstig zijn. Hoewel wij er financieel niet ongunstig voorstaan vergt de scholenbouw grote kapitalen. Terecht is door de accountantsdienst opgemerkt, dat het in vesteren van gelden in de scholenbouw niet te ver mag worden doorgevoerd. Het lijkt spreker ge wenst deze kwestie eens voor te leggen aan de adviescommissie. Zónder op- of aanmerkingen wordt vervolgens de rekening en verantwoording over 1955 goedgekeurd. Deze sluit met een batig saldo van ruim 500p. Bedrijf ssplitsing. Dit punt wordt op verzoek van de Voorzitter aan gehouden tot de eerstvolgende Dagelijks Bestuur- vergadering. Beroeps voorlichting en beroepskeuze. De heer Ir. J. Bos verwijst naar het ontwerp sta tuten „Zeeuwse Stichting voor Beroepsvoorlichting en School- en Beroepskeuzevoorlichting," welke als bijlage XI bij de agenda is gevoegd. Spreker zou gaarne zien, dat de Z. L. M. haar medewerking verleende aan de oprichting van be doelde stichting. Vervolgens geeft spreker een over zicht van de deelnemende verenigingen en instel lingen. De Voorzitter stelt voor aan deze zaak medewer king te verlenen. De vergadering gaat hiermede accoord. Middelbare Landbouwscholen. De Voorzitter zegt uit de nota niet precies te kun nen opmaken hoeveel personen er nu geschikt zijn voor het bezoeken van de Middelbare Landbouw school. De heer Ir. J. Bos zegt, dat uitsluitend personen in aanmerking komen, die ten minste 3 jaar H. B. S. of het diploma Mulo B. hebben. Aangezien niet precies is na te gaan hoeveel Mulo-leerlingen het diploma B. hebben behaald, moest een ruwe schat ting worden gemaakt. De heer Ir. J. Versteeg merkt op, dat er naar zijn mening nog te weinig geschikte candidaten voor een Middelbare Landbouwschool in Zeeland beschikbaar zijn. Wij moeten eerst en vooral de ouders er op wijzen, dat hun jongens de H. B. S. of Mulo dienen te volgen. Zodra hiervan een ruim ge bruik wordt gemaakt, zullen wij te overwegen heb ben of er in Zeeland een Middelbare Landbouw school moet komen. De Voorzitter is het met de opmerkingen van de heer Versteeg eens. Vraagpunten. Op verzoek van de Voorzitter worden de vraag punten aangehouden tot de eerstvolgende vergade ring van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. Lectuurvoorziening. De heer Ir. J. Bos verwijst naar de bijlage, waar in hij enkele suggesties heeft gedaan omtrent een nuttige besteding van de Hennequin-bibliotheek van de Z. L. M. De lectuurvoorziening ten plattelande vraagt bijzondere -aandacht, vandaar ook, dat een centrale voor plattelands-bibliotheken in Zeeland is ingesteld. Dit lijkt hem nu een mooie gelegenheid de Z. L.M.-boeken aan deze centrale ter beschikking te stellen. De vergadering kan hiermee akkoord gaan. Landbouwdagen. De heer A. W. Cevaal doet enkele mededelingen aangaande het verloop van de Z. L. M.-zomerdagen te Domburg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 9