NOTULEN 432 ZEEUWS LANDBOUWBLAD van de Hoofdbestuursvergadering der Zeeuwse Landbouw Maatschappij, gehouden op donderdag 21 juni 1956 om 9,30 uur, in het Badpaviljoen te Domburg. OPENING. De Voorzitter, de heer Ir. M. A. Geuze, heet allen hartelijk welkom en richt een bijzonder woord tot de heer A. W. Cevaal, voorzitter v^n de Kring Walcheren, die deze morgen als gastheer optreedt. Hij spreekt de wens uit, dat de komende dagen in aangename sfeer zullen verlopen, waarbij hij opmerkt dat een ieder met grote verwachtingen naar Domburg is gekomen. Verder wenst de Voorzitter de heer A. Haak, die één dezer dagen werd geopereerd een spoedig her stel toe. Tenslotte heet spreker nog in 't bijzonder welkom de heer P. SeheeleBlok, die voor de eer ste keer de Hoofdbestuursvergadering bijwoont. „Onze gedachten," aldus spreker, „gaan, nu we U hier zien zitten terug naar de zomervergadering van het vorig jaar toen wijlen Uw vader nog in ons midden mocht zijn". - De heer A. W. Cevaal zegt de voorzitter dank voor de woorden die hij speciaal tot hem heeft ge richt en spreekt de hoop uit, dat alle aanwezigen mooie landböuwdagen zullen meemaken. NOTULEN. 1^? notulen van de vergadering gehouden op 19 december 1955 worden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd en ondertekend. INGEKOMEN STUKKEN. Naar aanleiding van een schrijven van het Bouw bureau voor de Landbouw in Zeeland wordt beslo ten naast de reeds benoemde bestuursleden: K. A. van Langeraad te Kerkwerve, G. D. Kloet te St. .Maartensdijk, J. J. de RegtDekker te Zaamslag en Mr. J. F. G. Schlingemann te Goes om de heren A. W. Cevaal te Grijpskerke, H. C. de Kater te Wissekerke, M. J. Verbrugge te Waterlandkerkje en C. J. van der Werff te Rilland aan te wijzen als plaatsvervangende bestuursleden. Voor de op 6 juli a.s. te houden ledenvergadering van het Bouwbureau wordt als stemgerechtigde afgevaardigde aangewezen de heer J. M. Klompe te Wolfaartsdijk, met als plaatsvervanger de heer F. de Groene te Wilhelminadorp. Een schrijven van de Bedrijfsstudiegroep West Zuid-Beveland, waarin een dankwoord wordt ge richt aan de Z. L. M. voor het beschikbaar stellen van vergaderruimte, wordt voor kennisgeving aan genomen. Op een verzoek van de Evenementencommissie 1956 te Goes om een bijdrage voor het te houden Fruitcorso in de gemeente Goes zal worden geant woord, dat 'besloten is een bijdrage van 50,te verlenen. Een schrijven van de „Boval" naar aanleiding van een bespreking die de heren Alink, Bos en Van Maldegem gehad hebben met een vertegenwoordi ging van het bestuur van deze organisatie over het slordig dorsen van zaaizaden en brouwgerst, waar- In de „Boval" voorstelt een toeslag te geven boven het normale dorsloon geeft de heer J. W. Seheele aanleiding op te merken, dat alleen verhoging van het dorsloon niet tot het gewenste resultaat zal leiden. Volgens spreker zal het nodig zijn om con trole uit te oefenen en een lijst van loondorsers te maken die aan het nieuwe systeem willen mede werken. De Voorzitter stelt voor om samen met de „Bo val" een systeem van toeslagen voor nauwkeuri ger dorsen uit te werken, waarbij voor controle misschien de N. A. K. ingeschakeld zou kunnen worden. De heer J. A. Stols is van oordeel, dat de boer zelf dikwijls de oorzaak is van vermenging en be schadiging daar men veelal probeert het tempo van het maaidorsen op te voeren. De heer Bos zegt, dat bij de bespreking het voor stel is gedaan om een zekere controle uit te oefe nen. De „Boval" voelt hier echtei; niet veel voor. De afgesproken tarieven voor loonwerkers gelden als minimum tarieven oip de concurrentie te be perken. De Voorzitter stelt voor om een speciaal tarief in te voeren voor het nauwkeuriger dorsen en het aan het overleg tusen boer en loonwerker over te laten of men dit speciale tarief wenst te betalen. De vergadering gaat met dit voorstel accoord. MEDEDELINGEN. De Voorzitter deelt mede, dat in een brief van het K. N. L. C. aan het Landbouwschap de kosten van de telefoonaansluitingen ten plattelande ter sprake werden gebracht. Momenteel bedragen de kosten van een aansluiting op het telefoonnet, wanneer de boerderij meer dan Va km van de open bare weg ligt meer dan 600,per aansluiting. De vergadering stelt voor een zodanige regeling te treffen dat in alle gevallen hetzelfde moet wor den betaald. Verder deelt de Voorzitter mede, dat het Land bouwschap aandringt op afschaffing van de grond belasting. Deze wens is kenbaar gemaakt aan de Kabinetsformateur. Besluitenlijst van de vergaderingen van het Dagelijks Bestuur. De vergadering gaat accoord met de benoeming van de heer Ir. L. Appelman als adviserend lid van het Dagelijks- en Hoofdbestuur, terwijl men tevens akkoord gaat met het besluit op de meest eervolle wijze aan de heer Ir. J. Bos op zijn verzoek ontslag te verlenen als adjunct-secretaris der Z. L. M. Landbouwschap. De Secretaris deelt mede, dat de S. E. R. nog geen beslissing heeft genomen over de heffingen door het Landbouwschap voor het jaar 1956. Naar aanleiding van de heffingen voor 1955 kwamen over geheel Nederland 7 a 8000 beroepschriften binnen. Na onderzoek bleek, dat van deze beroep schriften het grootste gedeelte betrekking heeft op verschillen in de oppervlakte, waarvoor heffing moet worden betaald. Van de 2000 personen die geweigerd hadden hun handtekening onder de in- ventarisatiegegevens te plaatsen, had men van 1000 personen toch de juiste gegevens, zodat het opleggen van de heffing geen moeilijkheden opleverde. De andere 1000 gevallen zullen uitge zocht worden. Het is zeer waarschijnlijk dat de heffingen voor 1956 nog aan het eind van dit jaar zullen worden geïnd. Uiterlijk tot 1 oktober 1956 kunnen de du plicaat-lidmaatschapskaarten alsnog ingeleverd worden bij het landelijke Landbouwschap, waarbij echter te maken onkosten in mindering van de af trek worden gebracht. Op 6 juli a.s. zal beslist worden wie als Secreta ris van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap ter benoeming zal worden voorgedragen. De nieuwe Plaatselijke Sociale Commissies en Sociale Verzekerings Commissies zijn in Schc^i- wen-Duiveland, Tholen, St. Philipsland en geheel Zeeuws-Vlaanderen reeds geïnstalleerd, terwijl zulks ook in de rest van de Provincie zo vlug mo gelijk zal plaatsvinden. Voor wat betreft de nieuwe Districtscommissies is nog steeds de vraag niet opgelost of "e P. B. H. waar dit in onze Provincie nogal eens gebruikelijk was, secretaris van een dergelijke commissie kan blijven. De Voorzitter wijst er op, dat naast de algemene heffing nog 3 bestemmingsheffingen opgelegd zul len worden. 1. Per ha bouwland zal een heffing van ƒ0,30 worden opgelegd voor het Kwekersvergoe- dingsfonds. Tot nu toe kregen de kwekers ver goedingen via een N. A. K.-fonds. Voor plom bering van goedgekeurd zaai- en pootgoed werd een heffing betaald voor dit fonds. Bij de nieuwe heffing is men er van uitge gaan, dat ook degenen die geen goedgekeurd zaaizaad of pootgoed gebruiken profiteren van de kwekersarbeid. 2. Per ha vlas zal vermoedelijk een éénmalige heffing van ƒ2,worden opgelegd, die be stemd zal worden om de propaganda: „Neder land, Linnenland", voort te zetten. Zoals be kend is, dreigt de belangstelling voor vlas af te nemen. Het is dan ook van groot belang de afzet te stimuleren. De propaganda actie die het vorig jaar werd gevoerd, heeft de afzet met 14 doen toenemen. 3. De heffing per ha pootgoed die al jaren plaats vindt zal nu door het Landbouwschap opge legd worden, daar men er niet in s geslaagd een Produktschap voor pootgoed tot stand te brengen. Deze heffing zal 90,per ha bedragen. v Benoemingen. De Secretaris deelt mede dat tot voorzitter van de Belastingcommissie door het Dagelijks Bestuur aan het Hoofdbestuur wordt voorgedragen de heer C. Philipse te 's Heer Arendskerke en tot lid van het Boekhoudbureau de heer J. v. d. Zande te Nieuwerkerk. De vergadering gaat hiermede accoord. Akkerbouw. De heer J. B. Becu, lid van de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap, deelt naar aanleiding van de voornaamste voorvallen die zich de laatste maanden in de akkerbouwsector hebben afgespeeld het volgende mede: Koolzaad. De prijs van koolzaad is nu, zoals bekend is, vrij- De oogstvooruitzichten zijn goed, terwijl door de toenemende vraag voor vogeltjeszaad ook de prijs- vooruitzichten gunstig zijn. Mocht het aanbod ech ter zo groot zijn dat een gedeelte in de olieslagerij en verwerkt moet worden, dan is er over de prijs ontwikkeling nog niet veel te zeggen. De export mogelijkheden bepalen de prijs. Tarwe. De prijs is vastgesteld op 26,per 100 kg, wat dus 0,40 hoger is dan vorig jaar. De nieuwe prijs is gebaseerd op de L. E. I.-cijfers over 1955, met correcties voor verhogingen. De L. E. I.-cijfers over 1956 zouden tot een prijs leiden die 1,per 100 kg lager ligt. De verplichte bijmenging van inlandse tarwe is opgeschort tot de nieuwe oogst. Wanneer toch vrijwillige bijmenging plaats vindt, kan hiervoor aftrek worden verKregen bij de nieuwe oogst. In verband met de grote export van zaaigraan naar Frankrijk was het aanbod zo gering dat bij menging niet meer noodzakelijk was. De Voorzitter wijst er in dit verband op dat het sinds 1931 de eerste keer is dat bijmenging tijdelijk niet verplicht is. Door de handel werd voorgesteld de staffel voor tarwe, die nu op 0,20 per 100 kg per maand staat, te verhogen tot 0,30 per 100 kg. Van landbouwers zijde is men echter tegen deze verandering. Momenteel is de regeling zó, dat voor elke maand levering vóór 1 december de richtprijs met 0,20 per 100 kg verlaagd wordt en voor elke maand le vering na 1 december de richtprijs met 0,20 per 100 kg verhoogd wordt. Daar men van landbouwerszijde verwacht dat het grootste gedeelte van de tarwe vóór 1 december zal worden geleverd, zou de gemiddelde prijs door ver hoging van de staffel lager worden. Ook de meel fabrieken zijn tegen verhoging, daar men meerdere silobouw verwacht, daar volgens hen door het weg vallen van de regeringsvoorraden geen behoefte aan toestaat. Voor oogst 1957 zal nogmaals bezien worden of tot verhoging van de staffel dient te wor den besloten. Tevens zal bekeken worden of het mogelijk is, bij levering in het voorjaar op basis 14 vocht, de droogkosten vergoed te krijgen, terwijl tevens bepleit zal worden bij levering op basis 1617 vocht, bij een lager percentagevocht een extra pre mie te betalen. Monopolieheffingen. Het systeem bij de monopolieheffingen zal het zelfde blijven als het vorig jaar, daar men wanneer men overgaat tot een andere werkwijze zeker niet minder moeilijkheden kan verwachten. De basisprijs voor gerst en haver zullen wellicht respectievelijk 24,en 22,50 zijn. Voor de rogge geldt een toeslagregeling, d.w.z. dat het verschil tussen kostprijs en gemiddeld ge realiseerde prijs bijbetaald wordt. Het lijkt er op, dat er perspectief zit in de export van een belang rijk kwantum brouwgerst, o.a. naar West-Duitsland. De wereldmarktprijzen zijn tijdelijk opgelopen, hoewel nu weer een dalende tendenz bestaat. Een en ander was een gevolg van de strenge vorst in West-Europa, waardoor Frankrijk uitviel als tarwe- exporteur. Hoewel in Amerika (Verenigde Staten en Cana da) genoeg tarwe te koop was, hebben de direct te leveren partijen toch kunnen profiteren van deze vorstschade. Op langere termijn toezien blijven de wereldvoorraden nog verontrustend hoog. Suikerbieten. De suikerprijs werd vastgesteld op ƒ52,35 geba seerd op de kostprijsgegevens van 1955 met correc ties. De bietencontractprijs die hieruit te voorschijn kwam bedraagt 42,per 1000 kg op basis 16 suiker. In de duurder producerende gebieden is een lo nende bietenteelt tegen deze prijs niet mogelijk. Er is dan ook gesproken over een tweeprijzensysteem, hoewel de beslissing hierover uitgesteld kon wor den tot volgend jaar. Consumptieaardappelen. Het is volgens de heer Becu het beste, om over de moeilijkheden die ontstaan zijn toij de export van oogst 1955, niet meer te praten omdat hierover ge noeg bekend is. Voor oogst 1956 werd de regeling „Van den Hoek" aanvaard. De garantieprijs komt bij deze regeling te liggen bij 4,75 per 100 kg. waarbij het voor de boer mogelijk zal zijn om altijd aan te bieden, ter wijl de handel niet zal kunnen aanbieden. Wanneer partijen die in het najaar worden aan geboden op verzoek van de Regering tot het voor jaar worden ibewaard, zal volledige bewaarvergoe- ding worden gegeven. Bij aanbod in het voorjaar zal gedeeltelijke bewaarvergoeding worden gege ven. Het leveren van gesorteerde aardappelen kan niet als eis worden gesteld. Voor aardappelen die bestemd zijn voor veevoer geldt de regeling niet. Vermoedelijk zal men be paalde rassen die hoofdzakelijk voor voer bestemd zijn van deze regeling uitsluiten. Fabrieksaardappelen. Voor de fabrieksaardappelen geldt een garantie prijs van 6,25 per 100 kg, waarbij een maximum voor het totaal te verwerken kwantum zal worden gesteld. Er bestaat een mogelijkheid dat het leve ringsrecht gebaseerd zal worden op het gemiddelde van de laatste 3 jaar verlbouwde oppervlakte. Vlas». Er is nog steeds geen Produktschap voor Vlas tot stand gekomen. Export van ongerepeld vlas is nu ook mogelijk, indien er sprake is van te velde goed gekeurd vlas, daar een partij gekeurd vlas zonder geleidebiljet beschouwd zal worden als ongekeurd. De vooruitzichten voor export van zaailijnzaad lijken niet erg gunstig. Daar geen Produktschap tot stand kwam is de bindende exportregeling via de Nevlex vervallen, waarvoor echter een vrijwillige exporteurs-importeursovereenkomst in de plaats kwam. Niet alle exporteurs hebben zich echter met deze overeenkomst akkoord verklaard. De heer J. B. Becu beëindigt zijn betoog met er op.te wijzen, dat de beloning vor de duurst pro ducerende getoieden te karig is om op den duur het bedrijf in stand te houden. Er zal dan ook gezocht

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 8