De Shetlandse Pony's. De Geiten. De Varkens. ZATERDAG 30 JUNI 1956 431 Deze kleinste paarden uit onze provincie vertoon den zich voor het eerst in het openbaar aan het pu bliek. Ze brachten daardoor een nieuw element in het traditionele Z. L. M.-festijn. Het voorbrengen van de pony's is een succes geworden en voor velen was het een openbaring dat er een zo groot aantal kwalitatief goede dieren bijeen gebracht kon worden. Het is te hopen dat deze show de eerste stap tot een georganiseerde fokkerij van Shetland pony's zal blijken te zijn. Het ziet er wel naar uit. Door de jury, bestaande uit voorzitter en secreta ris van het Ned. Shetland Pony Stamboek, konden 8 merries en 3 merrie-veulens in de registers van het stamboek worden ingeschreven. Een grote handicap voor de ponyfokkers in Zeeland is het ontbreken van een goedgekeurde stamboekhengst. De dichtstbijzijn de staat in Zwijndrecht bij de heer J. J. Groeneveld. Wèl zijn er een viertal niet gekeurde hengsten, die ter keuring waren en die door de eigenaars voor hun privé-merries gebruikt worden. Van deze hengsten kon geen enkele een eerste prijs behalen, waarmee de jury wilde aangeven dat ze eigenlijk geen kampioen wilde aanwijzen. Als beste van de hengsten, tevens winnaar van de beker van de gemeente Vlissingen, werd aangewezen Koos van Herveld, van Dick Vermaas uit St. Maartensdijk. Deze drie-jarige veulenboekhengst heeft onvol doende massa, is overigens een zeer fraai dier met extra gangen. De andere drie hengsten hebben geen afstammingsbewijzen en daar het hulpboek voor hengsten gesloten is, zullen ze nimmer in aanmer king komen om in stamboekverband goedgekeurd te worden. Toch was het prettig dat ze aanwezig waren, want ze brachten nogal wat leven in de brouwerij, hetgeen ook geldt voor het jaarlinghengstje van de heer J. Bommeljé uit Koudekerke: Max van Oud-Beyerland. Hij behaalde als veulenboeker een derde prijs, waar mee de jury hem ook weinig hoop voor de toekomst gaf. Tijdens de show des middags in de grote ring wist hij het publiek wel te amuseren met zijn dolle sprongen. De merries waren aanzienlijk beter en. toen de ru briek 4 jaar en ouder stond opgesteld, sprak de jury haar verbazing uit. Een dergelijke groep merries had ze in Zeeland niet verwacht. Aan de kop kwam de 9-jarige stamboekmerrie Dora van Rockanje van de heer J A. Boot uit Rilland. La ter werd deze merrie welverdiend kampioene en win nares van de beker van de Fa. De Jong uit Middel burg. Dit succes werd de pionier van de Shetlanders in Zeeland van harte gegund. Bovendien moet uit drukkelijk worden vermeld, dat velen nog een voor beeld konden nemen aan de wijze van voorbrengen van de dieren. Zijn 13-jarige zoon Tony, keurig in het wit, bracht de pony, met mooi wit lederen hoofdstel, keurig voor. Dora blijkt ook goed te fokken. Ze was vergezeld van een mooie bruinbont merrieveulen, dat de twee de prijs bij de veulens behaalde, terwijl een twee-jari ge dochter Nelly, van de heer C. D. Kodde uit Kou dekerke, gemakkelijk zegevierde in haar klasse. Ten slotte bezette haar 5-jarige dochter Ina, nog eigen dom van de heer Boot, een zeer verdienstelijke vierde plaats in de rubriek 4 jaar en ouder. Tussen moeder en dochter plaatsten zich nog twee zeer goede mer ries, Sonja van de Gebr Verhuist te Kamperland en Ada van de heer W. Bommeljé te Koudekerke. Beide merries kregen een tweede prijs, en werden vlot in geschreven en kregen vanwege het stamboek ook nog een premie, evenals No. 4. Het stamboek primeert tot en met 8 jaar, zodat Dora geen stamboekpremie kreeg. Als No. 5 eindigde Lies van de heer Westdorp te Goes. Ook een merrie die gezien mag worden. HET RUNDVEE. (Vervolg van pag. 430.) Geb. 1 juni31 dec. '55: la Jantje 43 (d. Rotter- da Sikkema 114) van J. J. Geerse Zn, Middelburg; lb Juliana van Plantlust (d. Amadis Hollander, 36638 S.) van Joh. Maljaars, Oostkapelle en lc Boukje 90 (d. Froukje's Eduard, 44167 F.R.S.) van Js. Vos. De groepenkeuringen hebben aan de verwachtingen voldaan. De 8-tallen afstammelingen van stieren wa ren van voldoende uniformiteit en kwaliteit, zonder grote uitblinker. De stier Leon van de K.I.-Vereni- ging Walcheren, plaatste zich aan de kop met soor- tige melkkoeien (la-prijs). De lb-prijs was voor een dito groep van Adema 27 (Stierenvereniging Grijps- kerke), die serieuse concurrentie aandeed. Ook Ulker Adema 8 (Stierenvereniging Gapinge) kwam sterk naar voren met een lc-prij9. Bij geringe verschillen in kwaliteit, was er de nodige spanning. Ook de goed bezette bedrijfsgroe pen (van 5 en 3 stuks fokvee) toonden voldoende kwaliteiten met 2 uitlopers bij de 5-tallen. De (ver sterkte) stal van Js. Vos won verdiend de la-prijs (tevens fraaie wisselbeker), terwijl een in uniformi teit respectabel 5-tal van L. P Brasser, Vrouwen polder de lb-prijs verwierf. Het aantal 3-tallen was erg groot en niet gemak kelijk te plaatsen. 4 goede kopgroepen kwamen ten slotte naar voren. De bedrijfsgroep van Iz. de Buck, Oostkapelle liep er met een la-prijs nogal wat uit. lb J. S. Matthijsse, Meliskerke; lc Wed. M. Lorier Zn, Souburg; ld M. Goedbloed Zn, Gapinge. Speciaal de kleinere fokkers hebben zich met deze kwaliteitsgroepen eer ingelegd. De rubriek van minstens 5 zelfgefokte vrouwelijke volbloeden ouder dan 1 jaar, van één eigenaar, is als experiment een groot succes geworden. 7 bekronin gen werden verkregen, waaronder twee eerste: la Joh. Maljaars, Oostkapelle, met beste, uniforme die ren; lb L. J Bierens, St. Laurens. HARMSEN. De rij werd gesloten met twee merries van de heer C. Dieleman uit Zaamslag, die wat minder in conditie en het oude haar nog niet geheel kwijt wa ren. In goede conditie zal de stamboekmerrie Evahne zeker eens kunnen verrassen. Bij de 3-jarige merries stond Kwerientje van Over zicht van ondergetekende aan de kop. Een zeer cor recte merrie van de kampioenhengst Bartje kreeg ook een stamboekpremie. De besie Ponyhengst, Koos van Herveld van de heer D, Vermaas uit St. Maartensdijk. Twee mooie zwarte merries Jolenske en Kajenske van de heer J. H. Janse te Axnemuiden volgden hier op. Vooral laatstgenoemde maakte stilstaande een machtige indruk, maar viel in bewegingen wat tegen. Een eervolle vermelding kreeg Klarine van 't Meer van mej. Mejjers te Serooskerke, een zeer fraaie mer rie, die echter een paar cm te hoog was en zodoende, hoewel er veulenboekpapieren bij waren, niet kon worden ingeschreven. De stamboekeisen luiden, dat de stokmaat van 1.07 m niet mag worden overschreden. Van de 2-jarige merries is Nelly reeds genoemd. Op haar volgde de mooie zwartbonte Jennie en de nog wat ondiepe Herda, beide van de heer Westdorp te Goes. Bij de jaarlingen kon slechts aan Hedwig van de Gebr. Verhulst te Kamperland een derde prijs gege ven worden. Ze lijkt veel op haar moeder Sonja, maar bezit nog niet alle kwaliteiten. Bij een zorgvuldige oppas kan het een pracht spannetje worden. De veulens stonden volop in de belangstelling. Ze toonden ook de makheid van de Shetlandse pony, want de meesten waren slechts enkele keren in han den geweest, en lieten zich toch goed voorbrengen. Nina van 't Ravelijn, een dochter van Kwerientje, bezette de kop. Ze was aanzienlijk ouder dan Ninette en Nicoline van Lindezorg van de heer Boot uit Ril land en had daarmede een natuurlijke voorsprong. Beide laatsten waren buitengewoon fraai bont gete kend en trokken daardoor ook zeer de aandacht. Het enige hengstveulen Sjors van de heer West- dorp te Goes, zoon van Lies, kreeg een eerste prijs. Afammer dat hier geen papieren bij zijn! Al met al een geslaagde keuring, die deze nuttige diertjes in het centrum van de belangstelling heeft geplaatst SANDERS. Dank zij de medewerking van de Kring Walche ren van de Z. L. M. was het mogelijk tijdens de landbouwdagen te Domburg een provinciale fok- dag van geiten te houden op 22 juni j.l. Ongetwij feld heeft de kring hier goed aan gedaan, want de afdeling geiten op deze tentoonstelling genoot veler belangstelling. Voor vele bezoekers was het een openbaring zoveel goede geiten te zien met vooral ook goede uiers. In totaal waren 116 dieren ingeschreven. Op enkele na zijn deze ook inderdaad voorgebracht. Hieronder waren dieren uit alle oorden van Zee land. De keuringsuitslagen zijn als volgt: Boklammeren. Een gewone rubriek met nog wat fijne bokken. Ie prijs: Joachim van Schouwen, 4250 van R C. W. de Haan, Haamstede; 2e prijs: Kees, 4234 en 3e prijs: Piet, 4237, beiden van de Kring van Geitenfokvereni- gingen op Walcheren. Geitlammeren, geboren na 31 maart. Een behoorlijke klasse met goede bouw, doch kon den nog wat sterker in de beenstanden zijn. la prijs: Coba, 4261 van L. Bos, Brouwershaven; lb prijs: Nel lie, 4228 van P. Schout, Serooskerke; 2e prijs: Her- mina, 4220 van P. Herwegh, St. Jansteen; 3e prijzen voor Jetje, 4265 van G. M. bij de Vaate, Zierikzee; Marijke 2, 4281 van Joz. Markusse, 's-Heer Arends- kerke en Hollandia 2, 4254 van R. C. W de Haan te Haamstede. De geitlammeren, geboren vóór 1 april 1956, vorm den een grote klasse typische lammeren met nog al eens afwijkingen in de stand van de achterbenen, la-prijs: Bertha, 4231 van J. Boone, Serooskerke; lb-prijs: Doortje, 4246 van J Warners, Domburg; 2a- prijs: Corrie 2, 4275 van J. van Oosten, Wemeldinge; 2b-pri]s Nellie, 4263 van J. C. Fonteine, Dreischor; 3a-prijs: Saartje, 4272 van J. van Oosten, Nieuwdorp; 3b-prijs: Ida's Gonda, 4221 van J. Sonnevylle, Groede en 3c-prijs: Corrie, 4277 van W. A. Zuiddijk, Wemel dinge. Eenjarige geiten. Een goede rubriek melkgeiten met vooraj goed ontwikkelde en beste uiers. De been stand liet bij sommige dieren iets te wensen over. De la-prijs was voor de fraaie, vastgebouwde en diepe melkgeit Els, 1456 R. van M. Peene te Middel burg. Ondanks haar jeugdige leeftijd behaalde deze geit het reserve-kampioenschap, lb-prijs: Nellie, 4206 van M. Goedegebuure te St. Annaland; lc-prijs: Beatrix, 4204 van C. W. v. d. Berge, St. Maartensdijk; 2a-prijs Jacomina, 1467 R. van Abr. Kleinepier, West- kapelle; 2b-prijs: Dieneke, 4141 van D. Wiskerke, Wilhelminadorp; 3a-prijs: Mina, 1481 R. van W. Gijs- sel, Wemeldinge; 3b-prijs: Leuntje, 4140 van D. Wis kerke, Wilhelminadorp; 3c-prijs: Marie, 4183 van K. Kleinepier, Zoutelande en 3d-prijs: Coba, 4186 van C. van Sluys, Zoutelande. Een behoorlijke klasse vormde ook de rubriek 2- jarige geiten. Vooral ruim-gebouwde geiten, hoewel de aansluiting van de uier vaak wel beter kon. Nel lie, 1460 R. van A. van Eenennaam, Souburg, bezette hier de eerste plaats. Een typische geit met best kruis. Ze werd gevolgd met eveneens een 1ste prijs door Willie, 1452 R. van G Tilroe te Vrouwenpolder. 2e prijzen waren voor: Adiè, 1479 R. van A. Corstanje te Borssele; Koosje, 1484 R. van M. den Herder, Wol- phaartsdijk en Gonda, 1451 S. van Jac. Sonnevylle te Groede. 3e prijzen: Ineke, 1463 S van C. Sturm, Biggekerke; Sientje, 1475 R. van J.' M. v. d. Weele, Duivendijke en Jennie, 1449 S. van J. den Dekker, Groede. Driejarige geiten. Een beste rubriek goed ontwik kelde geiten met beste uiers. Vooraan stond hier Juliana, 1385 R. van M. van Gorsel, St. Maartensdijk. Deze fraaie melkgeit met prima uier behaalde later het kampioenschap en werd tevens reserve-kam pioene voor de rubriek'geiten met de beste uier. lb- prijs: Marijke, 1432 S. van P. van Sluys Czn, Zoute lande. De 2e prijzen werden achtereenvolgens toege kend aan Lena, 1389 R. van F. B. van Hulle, Zuid- zande, Koosje, 1424 S. van D. Sandee, Nieuwdorp, Marianne, 1450 S. van F B. van Hulle, Zuidzande en Eva, 1426 R. van D. van Liere, Heinkenszand. 3e prijzen waren voor: Liesje, 1440 S, van J. Warners, Domburg, Pie, 1412 S. van D. Wiskerke, Wilhelmina dorp, Lijda, 1417 R. van P. Boone, Vrouwenpolder en Trijntje, 1445 S. van A. J. Verboom, Renesse. De 4-jarige geiten vormden niet de beste rubriek. Minder uniformiteit, hoewel wel ruim gebouwde gei ten. De aansluiting van de uier kon bij sommige die ren beter. Hier werd de eerste plaats bezet door Nel lie, 1421 S. van J. v. d. Cingel te Wemeldinge. De 2e prijzen waren voor Koosje, 1422 R. van W. A. Zuiddijk, Wemeldinge, Pie, 1474 R. van A. v. d. Velde, Renesse en Saartje, 1488 R. van W Maat, Nieuwdorp. Een 4-tal 3de prijzen werd achtereenvolgens nog toegekend aan Lena, 1470 R. van A. v. d. Werf, Haamstede; Dient je van Kasteelsweg, 1364 S. van D. Sandee, Nieuwdorp, Kobie, 1462 R. van J Nijholt, Koudekerke en Trijntje, 1402 R. van W. Bós, Brou wershaven. De 5-jarige geiten. Een goede klasse met twee beste dieren aan de kop: la-prijs: Betje, 1374 R. van P. de Poorte en lb-prijs: Liesje 4 van J. Boone, bei den te Serooskerke 2a-prijs: Marijke, 1371 S. van P. J. Kleinepier, Zoutelande; 2b-prijs Dina 3, 1433 S. van K. Kleinepier, eveneens te Zoutelande. Deze iets fijne melkgeit, doch met een beste uier, behaalde tevens het kampioenschap in de rubriek geit met de beste uier. G. M. bij de Vaate te Zierikzee behaalde met Elza, 1400 R. nog een 3a-prijs en J. Hamelink te Wemeldinge een "3b-prijs met Mina, 1365 S. De rubriek 6-jarige en oudere geiten vormde nog een goede klasse van ruime en diepe geiten, hoewel sommige van de oudere dieren wel enige slijtage ver toonden. Mina, 1269 R. van A. Tramper, Arnemui- den bezette de eerste plaats, onmiddellijk gevolgd door Nellie, 1354 R. van K. Kleinepier te Zoutelande. Een 4-tal 2de prijzen, in deze rubriek toegekend, ging allereerst naar de oude Marie, 1183 R. van D San dee, Nieuwdorp, die het presteerde om als 9-jarige in de laktatieperiode 1955/56 niet minder dan 1760 kg melk te produceren met 4,46 vet in 360 dagen. 2b-prijs: Lies, 1361 R. van J. van Goethem, St. Jan steen; 2c-prijs: Coba. 1480 R. van W. A. Zuiddijk, Wemeldinge en 2d-pr\js: Sientje, 1280 R. van A. Pro voost te Zoutelande. De groepen van 5 stuks geiten van 1 jaar en ouder van de geitenfokverenigingen vormden een fraaie aanblik. Met spanning en grote belangstelling werd de keuring van deze rubriek gevolgd. De erepalm werd hier weggedragen door de fraaie uniforme groep met beste uiers van de geitenfokvereniging Wolphaartsdijk, direct gevolgd door de eveneens goede groep met goede uiers van de geitenfokver eniging Boudewijnskerke. 2de prijzen behaalden de geitenfokverenigingen: a. Nieuwdorp, b. Middelburg en c. Zuidzande. 3de prijzen voor de geitenfokver enigingen: Wemeldinge Domburg en Renesse. De kringen van geitenfokverenigingen beconcur reerden elkander eveneens met groepen van 5 geiten, la-prijs voor de Kring Walcheren met een groep edele, typische geiten met goede uiers: lb-prijs voor de Kring Zuid-Beveland met een groep uniforme, doch iets minder edele geiten. West Zaeuws-Vlaan deren behaalée een 2de prijs, hetgeen respect af dwingt, omdat deze kring minder dieren had inge zonden. De Kring Schouwen-Duiveland, waar de geiten stapel na de ramp zich vrijwel heeft hersteld, be haalde een derde prijs. De fokkerij heeft zich in dit gebied nog niet geheel geconsolideerd. De belang stelling is in deze» kring evenwel goed en met ver trouwen kan in dit gebied de verdere ontwikkeling van de geitenfokkerij worden tegemoet gezien. Het geheel vormde een mooie keuring. Het ware te wensen, dat een provinciale geitenfokaag voortaan jaarlijks kan worden herhaald. De geografische^ ge steldheid van Zeeland maakt dit echter wel moeilijk. Onder voor de varkens ideale weersomstandig heden vond op 22 juni de keuring plaats van de ingezonden dieren op de Z. L. M.-tentoonstelling te Domburg. Door bijzondere omstandigheden waren enkele bekende fokbedrijven niet met varkens vertegenwoordigd, zodat het aantal inzendingen iets lager was dan mogelijk was geweest op Wal cheren. De kwaliteit van de aangevoerde dieren was redelijk, met enkele goede kopnummers. In rubriek 1 werden de beren van de Varkensfok- vereniging Walcheren gekeurd. Beer no. 708 wist beslag te leggen op een le prijs en werd daardoor tevens kampioen. Een beer met een goed type en Zie verder pag. 435.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 7