DE DOMBURGSE KEURINGEN. De trekpaarden. 428 ZEEUWS LANDBOUWBLAD HET is al lang geen geheim meer dat Walcheren, hoe zwaar ook getroffen destijds, de moeilijkheden glansrijk te boven is gekomen en hersteld werd in een vorm die de oorspronkelijke in velerlei opzicht aanzienlijk overtreft. Het heeft geen zin hieraan een beschouwing te wijden na alles wat daarover reeds werd gepubliceerd. Maar zeker zijn ook de Z. L. M.-dagen in Domburg even zovele overtuigende manifestaties geweest van de uiterst veelomvattende, moeizame, maar ook vrijwel volledige restauratie van het zwaar gewonde oorlogsslachtoffer Walche ren. Wij zagen rundvee defileren in een kwaliteit die respect afdwong en wij hebben de keuring van ongeveer 200 trekpaarden gevolgd om tot de overtuiging te komen, dat ook in deze sector resultaten zijn geboekt die onze verwachtingen ver overtrof fen. Er is veel vernield op Walcheren, maar er is méér opgeboOwd! En met name de trekpaarden zijn er beter dan ooit. Kwantitatief zowel als kwalitatief waren de trek paarden in Domburg belanugrijk en er is de laatste jaren veel aangekocht dat de basis der fokkerij aanzienlijk heeft versterkt. In deze afdeling paarden was onder gebracht de districtspremiekeuring, uitgaande van de Afd. Zeeland der Kon. Ver. „Het Ned. Trekpaard", omvattende de merriën van 2 tot en met 10 jaar. „Hippos", de ver. van Walcherse paardenfokkers, verzorgde de overige rubrieken die van deze keuringen een fokdag hebben gemaakt. Deze samenwerking, die gebruikelijk is voor wat betreft de paardenafdeling op de dan hier, dan daar gehouden Z. L. M.-tentoonstellingen en mogelijk wordt gemaakt door het feit, dat in Zeeland tal van fokkersorganisaties werkzaam zijn, leidt tot uitstekende resultaten m.b.t. het totaalaspect van wat ter keuring verschijnt. Dit nu kon herhaaldelijk worden vastgesteld. Heeft deze vorm van samenwerking voor de hand liggende voordelen, ze stelt ook hoge eisen aan de organisatorische voorbereiding, die onder meer inhoudt dat men voor een juiste en prac- tische verdeling der diverse taken zorgt. Eén man kan niet alles doen en een secretaris is uit de aard der zaak te zeer overbelast met werk dan dat hij zich kan bezighouden met bijv. de ont vangst der genodigden. Dit had in Domburg tot gevolg dat deze laatsten pas toen zij op het punt stonden afscheid te nemen, desgevraagd enkele faciliteiten werden verstrekt dan wel daarvan ge heel verstoken bleven. Te oordelen naar hetgeen elders usance is, is het niet gebruikelijk dat ge nodigden, inclusief juryleden, zich gedwongen zien tussen de keuringen door zich een stoel te ver overen in een tjokvolle tent waar elke service ontbreekt en niets blijkt gereserveerd. Wij geven hierbij de uitslagen, voorzien van een kort commentaar met betrekking tot de hoogstgeplaatste paarden of groepén, voor zover we die hebben kunnen zien. Jongere merrieveulens Goede en grote rubriek. 1. Agda van Plantlust, d. Herseur van Dijkzicht, van Joh. Maljaars, Oost- kapelle. Gestopt, met soort, een extra koffer en felle benen. 2. Wilhelmina van Duinerve, d. Nico van Hoosterhof, van I. Verhage, Koudekerke. Niet te sterk vóór, maar verder best. 3. Jenny, d. Unicum van Monnikenhof, van L. de Witte, Koudekerke. Soort en benen best, iets hoog in 't kruis. 4. Astrid, d. Nico van de Heibloem, van J. Dingemanse, Grijpskerke. 5. Irma, d. Nico van Hoosterhof, van L. Verhage, Koudekerke. 6. Jenny, d. Nico van Hoosterhof, van A. Kluyfhout, Serooskerke. 7. Son ja van Henny, d. Wilfried, van J. Francke, Oost- kapelle. 8. Caline van Zoutelande, d. Herseur van Dijkzicht, van E. Koppejan, Zoutelande. 9. Soya van Hoogelande, d. Nico van Hoosterhof, van P. Duvekot, Grijpskerke. 10. Emma van Rhijnsburg, d. Guido uit de Kluis, van W. K. van Nieuwenhuyzen, Oostkapelle. 11. Sonja van Quarré, d. Quarré, van Iz. Gideonse, Oostkapelle. 12. Nellie, d. Nico van Hoosterhof, van J. Geschiere, Domburg. 13. Paulina van Scheldezicht, d. Nico van de Heibloem, van P. Koole, Souburg. 14. Fannie van Veere, d. Wilfried, van W. Louwerse, Veere. Oudere merrieveulens Best bezette klasse met goede kopnummers. 1. Sonja, d. Nico van Hoosterhof, van Js. Vos, Kou dekerke. Best veulen met type, diepte en benen. 2. Hermine van Herseur. d. Herseur van Dijkzicht, van J .A. Wisse, Koudekerke. Soort goed, rug en benen vrij goed. Liever zien we 3. Jenny van Gerda, d. Nico van Eversdam, van Joh. Maljaars, Aagte- kerke. Gerekt, mager, goedsoortig veulen met zware, correcte benen. 4. Willy, d. Huib van Zee duin, van H. J. Allaart, Serooskerke. 5. Ada, d. Nico van de Heibloem, van Gebr. Vreke, Oost kapelle. 6. Elly van Zeeduin, d. Huib van Zeeduin, van J. Maljaars Jzn., Oostkapelle. 7. Rita v. d. Belt, d. Theo v. Dierkensteen, van Iz. de Buck, Oost kapelle. 8. Kalisca van de Polder, d. Nico van Hoos terhof, van A. Maljaars, Vrouwepolder. 9. Ina van 't Hoogland, d. Nico van Hoosterhof,* van L. J. Lo- rier, Middelburg. 10. Hermine van Dijkzicht, d. Herman, 182276, van T. M. de Dreu, Souburg. 11. Gonda, d. Huib van Zeeduin, van A. Geldof, Oost kapelle. 12". Olga. d. Huib van Zeeduin, van Adr. Gideonse, Serooskerke. 13. Nora, d. Nico van de Heibloem, van P. Verhage, Koudekerke. 14. Nico- lina van Duinerve, d. Nico van de Heibloem, van I. Verhage, Koudekerke. Hengstveulens. Deze rubriek zagen we niet in details. 1. een zoon van Nico van Hoosterhof, van S. de Visser, Vrouwepolder. Goed type, grof genoeg, voldoende correct. 2. Peter, d. Huib van Zeeduin, van P. Brasser, Koudekerke. 3. Eglon van Zeeduin, d. Huib van Zeeduin, van J. Maljaars Jzn., Oostkapelle. Jong en zeer mager met benen. 4. Nico van Zorg- lust, d. Herseur van Dijkzicht, van P. Hollebrandse, Koudekerke. 5. Nico van Marga, d. Nico van Hoos terhof, van Adr. Meijers, Serooskerke. 6. Max, d. Huib van Zeeduin, van A. Geldof, Oostkapelle. 7. Eduard, d. Wilfried, van H .de Pagter, Seroos kerke. Éénjarige merriën, grote maat Vrij goede klasse. 1. Ella, d. Nico van Hoosterhof, van J. Geschiere, Domburg. Even gerekte, mooie merrie met ruim voldoende type en correct been- werk. 2. Irene, d. Nico van Hoosterhof, van Izaak Kluyfhout, Koudekerke. Mager veulen, iets gerekt, goed van soort, ruim gebouwd en met goede ex pressieve benen; staande in de rij niet de mindere van de voorgaande. 3. Nellie, d. Nico van Hooster hof, van W. Sanderse, Serooskerke. Bestsoortig veulen. 4. Dula, d. Nico van Hoosterhof, van H. de Pagter, Serooskerke. 5. Annelies, d. Nico van Hoos terhof, van A. Houterman, Meliskerke. 6. Annie van pabie, d. Jan van Watergang, van P. J. Wisse, St. Laurens. 7. Cora, d. Nico van Hoosterhof, van Js. Vos, Koudekerke. 8. Jennie, d. Wilfried, van L. Verhage, Koudekerke. 9. Jenny, d. Herseur van Dijkzicht, van A. Blaas, Aagtekerke. 10. Meta, d. Wilfried, van J. Dingemanse, Grijpskerke. 11. Gerda, d. Nico van Hoosterhof, van A. Houterman, Melis kerke. 12. Mirza van Veere, d. Wilfried, van W. Louwerse, Veere. 13. Irene, d. Herseur van Dijk zicht, van P. Dingemanse, Zoutelande. 14. Liza, d. Leon van Graauw, van W. Verhage, Westkapelle. Éénjarige merriën, kleine maat Met overschot eerste: Ida, d. Moustic van Ur- bain, van Iz. de Buck, Oostkapelle. Prima veulen met type en expressief, correct beenwerk. 2. Sofie van Quarré, d. Quarré, van A. Poppe, Grijpskerke. Mager en wat lang van rug, beenwerk goed en goed van soort, maar met minder uitdrukking dan de vorige. 3. Marianne van Herseur, d. Herseur van Dijkzicht, van J. A. Wisse, Koudekerke. Cor rect en soortig, met voldoende beenwerk. 4. Nelly, d. Herseur van Dijkzicht, van P. S. Kodde, Koude kerke. Soort goed, fors achterbeen. 5. Silva, d. Nico van Hoosterhof, van Gebr. Vreke, Oostkapelle. Mooi lichaam, iets afhangend in de achterhand, achterbeen fors, voldoende uitdrukking vóór. 6. Flora, d. Nico van de Heibloem, van Wed. J. Bliek en Zn. te Vrouwepolder. 7. Clara van Mirza, d. Nico van de Heibloem, van S. Maljaars, Aagtekerke. 8. Pollie, d. Herseur van Dijkzicht, van H. Peper en Zn. te Aagtekerke. 9. Cora, d. Leon v. d. Eendracht, van P. de Visser Kzn., Oostkapelle. 10. Marie, d. Nico van het Zwartewater, van W. Verhage, West- De reserve-kampioen Nico van Hoosterhof K 2428 Eig.W. de Buck Zn te Meliskerke, kapelle. 11. Rudie, d. Moustic van Urbain, van Adr. Meyers, Serooskerke. 12. Rie, d. Vengeur d'Amice, van W. de Visser Pzn., Meliskerke. 13. Hersa van Nico, d. Nico van de Heibloem, van S. Maljaars, Aagtekerke. 14. Josephine van de Polder, d. Nico van de Heibloem, van A. Maljaars, Vrouwepolder. Tweejarige merriën, grote maat Behoorlijke klasse. 1. Fiorina van Duinerve, d. Nico van de Heibloem, van I. Verhage, Koudekerke. Grof, niet helemaal correct vóór, schouders wat steil, soort best. 2 .Calista van Zeeduin, d. Nico van de Heibloem, uit Zora v. E.D.R., van J. Mal jaars Jzn., Oostkapelle. Zeer mooi, edel en vlot, maar met matig beenwerk. 3. Minette van Veere, d. Nico van de Heibloem, van W. Louwerse, Veere. Wat gespannen, maar robuust, gebeend en goed van soort. 4. Frida van Weizicht, d. Wilfried, van P. C. Dieleman, Ritthem. Niet kort, vrij goedsoor tig, aardig beenwerk. 5. Greta van Groenenburg, d. Nico van de Heibloem, van D. A. van Nieuwen- huijzen, Nieuw- en St. Joosland. 6. Irma van Vluch- tenburg, d. Nico van Ella, van A. Ovaa, Souburg. De kampioenhengst Honved I K 2355 Eig.: W. de Buck Zn te Meliskerke. 7. Irma van Heulzicht, d. Nico van de Heibloem, van P. Dingemanse, Grijpskerke. 8. Marie, d. Nico van Ella, van S. de Visser, Oostkapelle. Tweejarige merriën, kleine maat Goede klasse. 1. Cora, d. Moustic van Urbain, van L. Vos, Grijpskerke. Extra type, iets sterker rug mag, benen goed, zwaar en met uitdrukking; best kopnummer. 2. Annie van Quarré, d. Ouarré, van A. Poppe, Grijpskerke. Heel kleine, typische en massieve merrie met ruim voldoende goed en zwaar beenwerk. 3. Clara van Duinerve, d. Nico van de Heibloem, van I. Verhage, Koudekerke. Mooi type, iets kromhielig en met voldoende zwaar beenwerk. 4. Ninon van Coegors, d. Nico v. d. Klef, van M. J. Rottier, Vlissingen. Mooi koffer, diep, voldoende grof, goed gespierd. 5. Zita van 't Hof Zwagerman, d. Fernand van de Linge, van Voor beeldbedrijf „Walcheren", Grijpskerke. 6. Hermine van Eendenoord, d. Nico van de Heibloem, van Anth. Wattel, St. Laurens. 7. Ella van Molenzicht, d. Fernand van de Linge, van Corn. Maas, Middel burg. 8. Flora, d. Nico van de Heibloem, van L. Verhage, Koudekerke. 9. Ninette van Oostburg, d. Nico van het Zwartewater, van W. Verhage, West kapelle. 10. Desserata van Petersburg, d. Nico van de Heibloem, van A. Maljaars, Serooskerke. Driejarige merriën, grote maat Gemiddeld vrij goede rubriek. 1. Elza, d. Nico van de Klef, van Iz. de Buck, Oostkapelle. Kapitale merrie met type, lijnen en machtig beenwerk dat achter even meer klasse kon hebben. 2. Gerda van Molenhoek, d. Nico van de Fuus, van Abr. Brasser, Koudekerke. Goed van soort, met bevredigend beenwerk. 3. Unica v. d. Eendracht, d. Nico van de Heibloem, van Jac. Mesu, Nieuw- en St. Joos land. Deze dochter van Udine heeft massieve, maar minder zware benen van voldoende kwaliteit. 4. Mirza van de Meidoorn, d. Nico van de Fuus, van L. Louwerse, Grijpskerke. Groot en zeer zwaar, benen minder expressief. 5. Lizette van Essenhof, d. Nico van de Heibloem, van S. de Visser, Vrouwe polder. 6. Cula van Dishoek, d. Nico van de Hei bloem, van W. de Visser Pzn., Meliskerke. 8. Her mine, d. Azur II de Knokke, van G. Geertse, Grijps kerke. 9. Ida van 't Hof Nieuwland, d. Nico van Ella, van Sam de Visser, Oostkapelle. Driejarige merriën, kleine maat Formidabele klasse met best kopeind. 1. Adele van de Ruigtens, d. CostaUd de Marche, van Iz. de Buck, Oostkapelle. Zeer mooie merrie met type en adel, goede maar niet te zware benen, beste voeten en zeer gemakkelijke gangen. 2. Anny van Steeg, d. Costaud de Marche, van Iz. de Buck, Oostkapelle. Te vet, vrij goed type, mooi lichaam, beenwerk gaaf maar niet te grof, voeten best, in de gangen niet gezien, maar praktisch alle Costauds marcheren. 3. Bertha van Groenenburg, d. Nico van Ella, van D. A. van Nieuwenhuijzen te Nieuw- en St. Joosland. Enorm paard, te rijp gekweekt en met veel hals, zeer diep en gespierd, grof en zwaar. 4. Marijke van Veere, d. Nico van de Heibloem, van W. Lou werse, Veere. Zeer zwaar en grof, uit een enorme moeder. 5. Bora, d. Nico van de Heibloem, van W. Sanderse, Serooskerke. Goedsoortig met goede achterhand. 6. Bianca van Zeeduin, d. Nico van de Heibloem, uit Zora, van J. Maljaars Jzn., Oost kapelle. Extra koffer, ruim voldoende beenwerk. 7. Bianca van Molenperk, d. Nico van de Heibloem, van P. J. Abrahamse, Serooskerke. 8. Fiorina van Dishoek, d. Nico van de Heibloem, van Jac. Meyers Czn., Serooskerke. 9. Minerva van de Linge, d. Nico van de Heibloem, van Iz. de Buck, Oostkapelle. 10. Coviva, d. Moustic van Urbain, van J. A. Koster, Vrouwepolder. 11. Flora van Molenzicht, d. Nico van de Heibloem, van L. Vos, Grijpskerke. 12. Lady van de Krabbeschans, d. David van de Louisa, van J. Louwerse Mzn. te Serooskerke. 13. Betsy van Noordduin, d. Nico van de Heibloem, van W. Mal jaars en Zn., Domburg. 14. Irma van 't Munniken- hof, d. Nico van de Heibloem, van L. J. Bierens, St. Laurens. 15. Udine- van Dea, d. Brutus van 't Hof Nieuwland, van S. A. Abrahamse, St. Laurens. Vierjarige merriën, grote maat Kleine maar wel goede rubriek met aan het hoofd de formidabele Henriëtte van Janslust, d. Nico van Melo, van Iz. de Buck, Oostkapelle. Zeer zwaar, gebeend en gespierd, met type, lijnen, wat. weinig verzenen en niet te sterke voorstand. Beste merrie uit een dochter van de volle zuster van Nico van Beek en ingeteeld op Nico van Melo. 2. Elza v. d. Eendracht, d. Nico van de Heibloem, van L. J. Lo- rier, Middelburg. Zeer zwaar en gebeend, iets plat, kronen niet onberispelijk, soort goed, uit de kapitale Lien van de Eendracht, eerste daags tevoren in Emmeloord. 3. Sonja van Domburg, d. Nico van de Heibloem, van J. de Visser en Zn., Domburg. Groot, Zie verder pag. 429.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 4