1 Wat kan mijn zoon worden Veehouderijsector krijgt meer aandacht. Bedrijf en gezin. ZATERDAG 30 JUNI 1956 EEN FUNCTIE BIJ DE VOORLICHTINGSDIENST (Vervolg) "W7ANNEER gesproken wordt over de voorlichtingsdienst, zijn we licht geneigd direkt te denken aan de voorlichtingsdienst voor land- of tuinbouw. Daarbij zien we de dienst voor Grond- en Pachtzaken dan over het hoofd. Hetzelfde geldt overigens voor de veeteeltvoorlichtingsdienst. Daar' we in deze reeks reeds aan de veeteelt- en zuivelsector, ook wat de voorlich ting betreft, aandacht besteed hebben, komt deze week de dienst voor Grond- en Pachtzaken aan de beurt. RED. De dienst voor Grond- en Pacht zaken biedt ook voor een boeren zoon een uiterst interessant werk terrein. Doorgaans is een boeren zoon die zo van het ouderlijk bedrijf komt met een opleiding aan de landbouwwinterschool ach ter de rug, vooral op de praktijk van de landbouw ingesteld, zodat de „gewone" landbouwvoorlich- tingsdienst hem meer zal aanspre ken en vaak ook meer zal aan trekken dan de dienst voor Grond en Pachtzaken. Met de praktische kant van de landbouw komt deze dienst im mers niet of zeer weinig in aan raking. Toch is al reeds duidelijk gebleken, dat ook het werk van Grond- en Pachtzaken een boeren zoon goed ligt, zodra hij eenmaal Door Dr Ir. W. H. UBBINK, Consulent voor Grond- en Pachtzaken. oog heeft gekregen voor de vele interessante, vooral maatschappe lijke, problemen op het terrein van het grondgebruik. Voor een goede uitoefening van de taak van de assistent bij Grond en Pachtzaken is vooral van be lang, dat hij zijn werkgebied goed kent. De waarde van zijn werk wordt voor een niet onbelangrijk deel bepaald door het vertrouwen dat hij in de streek geniet. Bij voorkeur wordt dan ook in een bepaald gebied een assistent aan gesteld die uit datzelfde gebied afkomstig is. Binnen de dienst is een grote mate van werkverdeling, zodat veel assistenten naast hun gewone werkzaamheden zich nog op een of ander terrein specialiseren. Daar de dienst slechts vrij klein is, is de mogelijkheid tot promotie niet zo groot. Wel zien we in veel provincies vrij dikwijls dat de as sistenten van werkkring verwisse len en overgaan naar het bedrijfs leven, naar een waterschap etc. Omtrent de salariëring wordt verwezen naar het artikel van Dr. Ir. Van Beekom in het nummer van 7 april. Ook aan de vooroplei ding worden dezelfde eisen ge steld als in genoemd artikel ver meld staan. Onlangs is de door het Dagelijks Bestuur van de Z. L. M. ingestelde Vee- houderijcommissie voor h t eerst Ibijeen geweest. De bedoeling van deze commissie is het ter ken ais brengen van gegevens en wensen melkverwer- jWWpy king aan het bestuur, ter .vijl de vertegenwoordigers van de verschillende A W sectoren elkaar in deze commissie ontmoeten en van gedachten kunnen wis- selen. Daar de Z. L. M. gem vertegenwoordiger in landelijke organen op het gebied van de veehouderij heeft bestaat, in tegenstelling met kwesties betref fende de akkerbouw en tuinbouw geen contact met deze landelijke organen. Het nu gelegde con tact naar onderen is daardoor des te belangrijker. In deze commissie zijn de volgende sectoren vertegenwoordigd: rundveefokkerij, melkveehouderij, melkverwerking, meikafzet, melkcontröle, veeafzet, veevoeding, gezondheidszorg en rundveemesterij. mesterij. Voorzitter is de heer M. de Bruijne, die tevens lid van het Dagelijks Bestuur der Maatschappij is, en als zodanig dus een schakel tussen bestuur en commissie vormt. staan velen hier huiverig tegenover, zodat velen volstaan met het tweemaal controleren van de melk. Daardoor wordt men aangemerkt als A B R- bedrijf, doch dit is niet voldoende voor de export. Daar in andere provincies fabriekplannen wor den uitgewerkt is het zaak dat Zeeland er voor zorgt niet weer het vuilnisvat van andere provin cies te worden. Er is reeds een verordening van het Landbouw schap gevraagd, waarbij op dezelfde wijze als voor Schouwen wordt bepaald, dat alleen aibortus-vrije dieren mogen worden ingevoerd. MELKPRIJSTOKSLAGEN Op grond van een minder rendabele melkpro- duktie worden in een aantal gebieden toeslagen ge geven per 100 kg melk. Naast de zandgebieden die voor een hele toeslag in aanmerking komen komen ook enkele andere gebieden voor een halve toeslag in aanmerking. Hoewel de commissie geen voorstander is van dit systeem, dat tot allerlei on billijkheden leidt, heeft ze toch gezocht naar mo gelijke andere gebieden die voor een dergelijke toe slag in aanmerking zouden kunnen komen. Welis waar zijn er nog een aantal weidegebieden aan te wijzen, waar de produktiekosten hoog zijn, doch door het ontbreken van voldoende gegevens zijn deze produktiekosten niet te benaderen. Naast deze hoge produktiekosten die het gevolg zijn van een te dunne veebezetting per ha ge deeltelijk voortvloeiende uit omstandigheden waar de afzonderlijke boer geen invloed op uit kan oefenen hebben we te maken met een geringe melkdichtheid voor de fabrieken. Hierdoor zijn de vervoerskosten veel hoger dan elders in het land, waardoor een aparte toeslag wegens de hoge vervoerskosten zeker op z'n plaats zou zijn. Een dergelijke toeslag is jarenlang gegeven, doch enige jaren geleden afgeschaft. In verband met de rendabiliteit van de melkveehouderij acht de commissie het van groot belang dat deze toeslag weer zou worden toegekend. DENATURATIE VAN ONDERMELKPOEDER In tijden van overschot wordt ondermelkpoeder gedenatureerd aan de veehouders verkocht. Het Produktschap voor veevoeder staat op het stand punt dat het daardoor een mengvoeder is gewor den, zodat de handel in deze produkten ingescha keld moet worden. Dit standpunt leidt er toe dat extra kosten aan transport, opslag en handelsmarge op het produkt komen te rusten. De verliezen die door het Zuivelfonds worden gedragen worden daardoor hoger dan wanneer het produkt op de zuivelfabrieken gedenatureerd zou worden en door hen rechtstreeks aan de veehouders verkocht zou worden. MOND EN KLAUWZEERBESTRIJDING Voor de jonge dieren geldt tegenwoordig de z.g. 4 maanden-clausule, waarbij kalveren die in het voorjaar zijn ingespoten nog eens moeten worden ingespoten wanneer ze verkocht worden. De com missie meent echter dat het ook verstandig zou zijn de dieren in september te laten inspuiten wanneer ze niet verkocht worden, daar jaarlijks in Zeeland 1Js van de veestapel verloopt, waardoor veel be smettingskansen aanwezig zijn. ABORTUSBESTRIJDING Bij export naar Duitsland wordt geëist dat de dieren afkomstig zijn van abortus-vrije bedrijven. Dit betekent dat de dieren 3 maal op de melk en 1 maal op het bloed onderzocht moeten worden. Daar dit afnemen van het bloed vrij ingrijpend is, ONGEWENSTE DRACHTIGHEID Bij de aankoop van guste pinken blijkt steeds weer dat 15 k 20 van de dieren drachtig is. Hoe wel de laatste verkoper aansprakelijk is, is het toch moeilijk schadevergoeding te vragen, omdat het niet altijd een koopvernietigend gebrek is. Boven dien is van een geringere waarde geen sprake als de dieren niet te jong zijn. Het komt de commissie echter wel gewenst voor dat voor deze zaak moge lijkheid tot arbitrage wordt geschapen, waarbij deze arbitrage door koper en verkoper onafhankelijk van elkaar kan worden aangevraagd. VOORLICHTING OVER DE VEEVOEDING Deze voorlichting wordt verzorgd door het Pro vinciaal Veevoederbureau, dat het afgelopen na jaar in 's-Heer Abtskerke en op Walcheren voor lichtingscommissies heeft ingesteld, waarlbij hulp krachten zijn ingeschakeld. Hoewel de hieraan ver toonden kosten voorlopig nog door het Rijk worden gedragen, zal de boer dit op den duur zelf moeten financieren, omdat het voordeel evenals bij de melkcontröle duidelijk aantoonbaar is. Daarbij zal er naar gestreefd moeten worden dat de boeren alleen voedermiddelen aankopen wan neer de samenstelling gecontroleerd wordt door een vrijwillige controle-vereniging en op de label staat vermeld. MELKPRODUKTIECONTROLE De commissie acht deze controle van groot be lang i.v.m. het uitzoeken van de meest produktieve dieren. Momenteel wordt een heffing van 5 cent per 100 kg op de melk gelegd, om deze contröle met steun van het Rijk te financieren. Het percentage koeien dat momenteel in Zee land wordt gecontroleerd, is slechts 26. Wanneer men de kleinste stallen die moeilijk te controleren zijn Ibuiten toeschouwing laat, blijven toch nog 35 van de koeien over die controleerbaar zijn. Lan delijk zijn 62 van de koeien controleerbaar, zo dat Zeeland in een ongunstige positie verkeert. Daardoor vloeit door de heffing momenteel nog meer geld weg dan in de vorm van allerlei sub sidies weer terugkomt. Het wordt door de commissie van het grootste belang geacht dat daarom het percentage gecon troleerde koeien zo spoedig mogelijk wordt opge voerd. B. Wie deze week de vergadering van de Noord Brabantse Mij. van Landbouw bezocht, kreeg een goed inzicht in de zich steeds verruimende belang stelling der standsorganisaties. Door Ir. M. A. Geuze en Dr. H. G. W. van der Wielen werden respectievelijk het boerenbedrijf en het gezin in de veranderende situatie belicht. Waar we aan de eerste lezing reeds aandacht hebben besteed, volstaan we met het doorgeven van de oproep van de heer Geuze aan de ouders, hun kinderen vooral een goede opleiding te geven. Zodat ze straks alle nieuwe ontwikkelingen, die zich in de landbouw voor zullen doen, kunnen verwerken. Wat er rond het gezin verandert vertelde Dr. van der Wielen, die erop wees dat op het platteland een stuk gezelligheid aan het verdwijnen is, nu het iso lement wordt opgeheven. Radio en telefoon zijn op een zeker ogenblik in het boerengezin ondenkbaar en er komt een soort moderne eenzaamheid naar voren, die tot uiting komt doordat „de verveling, gemotoriseerde benen heeft gekregen". Terwijl de controle van dorpssamenleving aan het verdwijnen is, komt daar de binding aan de organisaties voor in de plaats. Zo is er ondanks de ontbinding toch ook weer sprake van een herbinding. De verschuiving vertoont zich ook doordat de middenstand en schoolleven uit vele kleiner wor dende dorpen verdwijnen, terwijl grotere eenheden daarvoor in de plaats treden, zoals bij de landbouw coöperaties reeds het geval is. Een grotere samenwerking tussen de gemeenten is noodzakelijk aldus Dr. van der Wielen om concurrentie van burgemeesters die zich inspannen om elkaar te overtroeven, uit te schakelen. 0 Deze veranderingen hebben hun invloed op het gezin. Doordat een aantal kinderen andere beroepen moet kiezen, dragen deze kinderen een andere sfeer het gezin binnen. De toekomst van de gezinsleden moet in het ge zin de nodige voorbereiding vinden, omdat niet alleen gezorgd moet worden voor het bestaan, doch ook voor het leven. De boer is bezig betere prijzen voor zijn pro dukten te verkrijgen. Zijn organisatie is bezig te groeien van het enge prijsbeleid naar het brede vlak van de levensomstandigheden. Hiermede gaat gepaard de emancipatie van de vrouw die in het werk van de Bond van Platte landsvrouwen een treffend voorbeeld vindt en de verbetering van de sociale omstandigheden van de landarbeider. Dit hele proces vraagt vooral van de boeren een zekere bewustwording, waarbij ze de industriële wereld niet mogen schuwen. Het prijzensysteem moet niet evenwaardig zijn aan de levensomstandigheden, zodat de boeren aldus de heer van der Wielen niet worden tot con sumptiemelkers en schilleboeren en het gezin wordt opgeofferd. Daarom zal niet alleen op de prijs ge let moeten wórden, doch ook op de stijl. Eén van de vragenstellers vroeg aandacht voor de Kerk in dit geheel. De spreker liet in z'n ant woord zien dat de Kerk inderdaad een belangrijke plaats in dit proces in zal moeten nemen. Aan deze ontwikkeling zijn echter twee gevaren verbonden. Enerzijds wil de Kerk te vaak terug kijken naar het verleden, waardoor de ontwikkeling wordt geremd. Anderzijds bestaat het gevaar dat de Kerk zich teveel verzoent met de moderne ont wikkeling, zodat er een religieus materialisme ont staat, waardoor God en de Mammon niet meer te scheiden zijn. 0 Er is de laatste jaren veel veranderd in de denk beelden over het werkterrein van de standsorgani satie. De zuiver materiële belangen staan nog op de voorgrond, doch daarnaast komt de verantwoor delijkheid voor de gehele dorpssamenleving zich steeds klemmender presenteren, doordat de veran deringen zich opdringen. Men spreekt reeds waarschuwend over een ont volking van "het platteland, omdat voor velen de omstandigheden van leven en werken minder aan trekkelijk zijn dan in de stad het geval is. Het heeft weinig zin niets tegenover deze dreigende ontwik kelingsgang te stellen en in een zeker fatalisme maar af te wachten wat er komen gaat. Dr. van der Wielen wees erop, dat men in spon tane en levendige activiteit met de tijd mee zal moeten gaan en daarbij kwalitatief zal moeten win nen wat men in de hoeveelheid verloren ziet gaan. In dit opzicht is de Bond van Plattelandsvrouwen de landbouworganisaties vooruit, zoals op bedoelde vergadering duidelijk bleek uit de beantwoording van vele vragen door een gemengd forum. Doch wie de huidige agenda's van Hoofdbesturen van landbouworganisaties doorneemt, ziet dat er grote veranderingen aan de gang zijn. Deze ver anderingen zullen ongetwijfeld binnen afzienbare tijd hun doorwerking in dorps- en gezinsleven niet missen. B.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 3