i '426 ver zie fit UIT DE INHOUD LINKSE KOEIEN HET ZEEUWS LANDBOUWBLAD ALS ORGAAN DER NOORD-BRABANTSE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. ZEEUWS LANDBOUWBLAD (Vervolg van le pagina.) Tenslotte willen wij gaarne het kranige kring- bestuur van Walcheren danken en wel speciaal de tentoonstellingssecretaris Js. Cevaal. Zij allen hielden een fraaie traditie instand en schreven een eervolle bladzijde in de geschiedenis van de Z. L. M. Wij hebben op het moment dat wij dit schrijven nog geen nieuwe regering. De verkiezingsstrijd is al weer enige weken ach ter de rug en het gaat er nu om uit de thans door de verschillende politieke partijen ingenomen po- sitite een regering te vormen. De eerste berichten hierover wijzen er op, dat dit voor geen enkele for mateur een gemakkelijke opgave zal zijn. Er zijn enkele vraagstukken, zoals het huur- probleem en de defensie-uitgaven, waarover veel schil van mening schijnt te bestaan. Wat ons in de landbouwsector het meeste inte resseert is welke Minister van Landbouw in de komende vier jaren zal optreden. Er gaan name lijk hardnekkige geruchten, dat Minister Mansholt na 11 jaar wij zouden bijna zeggen trouwe dienst, gaarne een andere portefeuille zou beheren, terwijl ook het Directeurschap van de F. A. O. lonkt. Nu willen wij hierbij direct voorop stellen, dat deze eventuele wens van onze Landbouw-Minister zeer begrijpelijk is, maar wij voegen daar onmiddel lijk aan toe, dat wij wel weten wat wij hebben, maar niet, wat wij krijgen. Waarmede wij maar willen zeggen, dat het een andere Minister van Landbouw niet mee zal vallen onze zo capabele Minister Mansholt te evenaren. Hoewel er juist op het ogenblik vele wensen in de landbouwsector leven, en het landbouwbeleid zal dienen te worden omgebogen, zal het de vraag zijn of een nieuwe bewindsman zich spoedig in kan werken. Wij zul len voorlopig nog even moeten afwachten hoe dit alles zal lopen. Het is onzes inziens een verstandig iets geweest, dat het Landbouwschap zich juist ten aanzien van het toekomstig landbouwbeleid tot de formateur heeft gewend. Het beleid zal ge richt moeten zijn op een, zowel in sociaal als eco nomisch opzicht, gelijkwaardige plaats van de land en tuinbouw in het geheel van het maatschappelijk bestel. Het zal de voorwaarden moeten scheppen voor de instandhouding van een zelfstandige boe ren- en tuindersstand. Er ontstaat steeds meer een achterstand ten opzichte van andere bevolkings groepen en de Overheid zal met kracht dienen te bevorderen, dat deze ontwikkeling in tegengestelde richting wordt omgebogen. Een grotere produktiviteit zal moeten worden bevorderd, doch het garantieprijsbeleid zal zodanig dienen te worden gewijzigd, dat deze grotere pro duktiviteit ook aan de boer en aan de landarbeider ten goede komt. Het huidige beleid, dat immers gebaseerd is op de kostprijsberekeningen van het L. E. I., komt aan deze wens onvoldoende tegemoet. Immers daalt de kostprijs door een hogere pro- duktie, dan dalen de garantieprijzen. Het Landbouwschap wijst vervolgens op de moei lijkheden op de arbeidsmarkt, waarbij de Land bouw, indien lonen en overige arbeidsvoorwaarden niet gelijkgeschakeld mogen worden met andere bedrijfstakken, steeds meer zonder arbeidskrach tenten dreigt te geraken. Het garantieprijsbeleid zal voorts meer rekening moeten houden met de grote investeringen, die nodig zijn. Hoe wil men kapitaal verzamelen van kale kostprijzen? Gewezen wordt op het vraagstuk van de kost- prijsverschillen, waarbij de Overheid zeker een prijsverschillen, waarbij de Overheid zeker een Overzicht. Het Zeeuws Landbouwblad als orgaan der Noord-Brabantse Mij van Landbouw. Zitdagen Boekhoudbureau der Z. L. M. Linkse koeien. Areaal cijfers C. B. S. Wat kan mijn zoon worden. Veehouderijsector krijgt meer aandacht. Bedrijf en Gezin. De Domburgse Keuringen. Notulen Hoofdbestuursvergadering der Z. L. Hl. (Zeeuwse éditie). Noord-Brabantse Mij van Landbouw (Noord- Brabantse editie). Onderzoek op afstammelingen van Zeeuwse K.I.-stieren. Wolinname 1956 Minister Mansholt doctor in de landbouwkunde. Eregalerij Zitdagen Z. V. V. en Advies bureau Oorlogsschade. Onder de Tuinbouwlantaarn. Boerenjeugd. Marktberichten. Bram uit de Slikhoek. Radio. taak heeft om deze door maatregelen terug te brengen. Het huidige systeem van heffing van inkomsten belasting wordt onjuist geacht, daar het met de in de landbouw schommelende opbrengsten onvol doende rekening houdt. Beter ware het de aanslag te baseren op het ge middelde inkomen in de laatste vijf jaren. Tenslotte pleit het Landbouwschap voor afschaf fing van de grondbelasting. Wij menen, dat het verstandig geacht moet wor den deze wensen aan de Kabinetsformateur ken baar te maken. Het belangrijkste zal het voor de landbouw zijn, indien men in de komende vier jaren deze bedrijfs tak niet als sluitstuk van de nationale economie zal beschouwen. Hiertegen zal met alle kracht gestreden dienen te worden, want in de snelle indu strialisatieperiode, die wij meemaken, dreigt dit gevaar zeer zeker. Daar komen wij nog wel eens op terug, mede in verband met een brief, die wij van een onzer leden kregen. S. De voorpagina van ons blad dat zaterdag 16 juni verscheen als een voorbode van de Z. L. M.-dagen in Domburg, heeft z'n doel niet gemist. „Komt en ziet wat Walcheren biedt" riep deze voorpagina de lezer toe. Doch ook de boerin, die aan de linkerkant van de koe zat te melken, trok de aandacht. „Het blijkt" zo schrijft een lezer „dat de melkkoeien daar aan de linkerkant worden gemolken, dit op zichzelf vind ik al een presta tie, daar 99 van de koeien hier op het eiland Tholen, dit alleen maar willen hebben wan neer men ze spant en een sterke kerel het dier in de neus houdt". Waren er daarom steeds zovelen aanwezig bij de melkdemonstraties in de daarvoor inge richte tent? Hoewel we aan één kant hopen op deze wijze een kleine bijdrage te hebben geleverd tot het grote aantal bezoekers van de tentoon stelling, zou het ons toch wel spijten als velen door deze misleidende vorm van voorlichting teleurstellingen hebben ondervonden. Wes halve Uw redakteur als oud-melker beter schap belooft als er in het blad nog eens ge molken moet worden. B. (Vervolg van le pagina.) deze samenwerking weer opnieuw hervat en vooral vele van onze oudere leden zullen er zeker aan moe ten wennen, dat zij hun landbouwblad voortaan niet- meer in deze vorm zullen ontvangen. Aan een blad, of dit nu een dagblad, een weekblad of een vakblad is, went men immers en men raakt er op den duur aan gehecht. Men kent de plaats van de verschillende rubrieken en weet van oudsher, wat men aan zijn blad heeft. Het is dan ook niet zonder reden, dat een vrij groot aantal onzer leden ook na 1 juli a.s. abonné blijft op het Zeeuws Landbouwblad. Het besluit om desondanks deze samenwerking in het Zeeuws Landbouwblad te beëindigen is niet hals over kop gekomen. Reeds enkele jaren vormde dit punt onderwerp van bespreking op de vergaderingen van het Hoofdbe stuur. De meeste bij het K. N. L. C. aangesloten orga nisaties immers hebben een vorm van samenwerking gevonden in de Stichting Landbouwpers, door wie „De Landbode" wordt uitgegeven. De Groninger Mij van Landbouw, het Drents Landbouwgenootschap, de Overijsselse Mij van Landbouw, de Gelderse Mij van Landbouw, het Utrechts Landbouw Genootschap, de Hollandse Mij van Landbouw, geven hun landbouw blad reeds een aantal jaren uit in combinatie met „De Landbode". De Stichting Landbouwpers streeft naar een sterk landelijk agragrisch weekblad, dat zoveel mogelijk ge richt is op de verschillende bedrijfstypen, die men in onze landbouw vindt. Voor het nemen van deze beslissing zijn diverse argumenten voor en tegen aangevoerd. De eendracht in eigen organisatie, de aspecten van meer landelijke samenwerking, de goede verhoudingen met de Z. L. M., dit alles is daarbij in het geding geweest en heeft geleid tot het besluit om over te gaan tot het uitgeven van een Noord-Brabants Landbouwblad, ge combineerd met „De Landbode". Men kan dit besluit betreuren, men kan het toe juichen, de gehele ontwikkeling van de laatste jaren heeft hiertoe geleid en men kan deze ontwikkeling niet tegen houden. Wij vertrouwen dan ook, dat onze Zeeuwse vrien den hiervoor volledig begrip zullen kunnen opbren gen. Aan de Z. L. M, willen wij dank zeggen voor de hulpvaardige en loyale wijze, waarop ons al deze jaren „inwoning" werd verleend, een inwoning, die, in tegenstelling met wat men zo vaak ziet, steeds in goede harmonie is verlopen. Ook met de uitgeefster, de Firma P. J. van de Sande te Terneuzen, hadden wij steeds een zeer pret tig contact en werden wensen of verlangens steeds M kleiaardappelen en IGGl suikerbieten M- J_„ tarwe, gerst, haver en inaer peulvruchten Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de voorlopige uitkomsten bekend gemaakt van de Landbouwtelling mei 1956 "betreffende de akker bouwgewassen. GRANEN. Hoewel het totale graanareaal slechts een gerin ge uitbreiding te zien geeft t.o.v. 1955 0,5 hebben zich aanzienlijke wijzigingen in de opper vlakten van de afzonderlijke gewassen voorgedaan- Tegenover de inkrimping van de oppervlakten tarwe, haver en korrelmais met respectievelijk 3.600 (—4,0 17.700 (—10,3 en 1.900 ha (—31,1 staat een uitbreiding van de oppervlakten rogge 16.800 ha 10,9 gerst 3.500 ha 5,1 en mengsels van granen 5.400 ha18,4 PEULVRUCHTEN. De oppervlakte peulvruchten is met 1.700 ha 3,6 achteruitgegaan en bedraagt thans rond 44.800 ha. De oppervlakte groene erwten, schokkererwten en bruine- en witte bonen blijken te zijn ingekrom pen met resp. 900 2,7 470 9,6 en 660 ha (—12,8%). Een uitbreiding vond plaats bij de kapucijners en grauwe erwten met 200 ha 10,6 en bij de veldbonen 100 ha 7 OLIEHOUDENDE EN VEZELGEWASSEN. De oppervlakte vezelvlas bleef met 32.000 ha na genoeg ongewijzigd. Met uitzondering van het mosterdzaad, dat werd ingekrompen met 54,8 (330 ha) geven de overige gewassen een uitbreiding te zien. Het koolzaadareaal bedraagt thans rond 10.000 ha -f 36 De relatief grootste toename vond plaatè bij het blauwmaanzaad (2.100 ha of 104,9 en het kanariezaad (rond 3.500 ha of 207 KNOL- EN WORTELGEWASSEN. De oppervlakte consumptie- en voederaardappe len op zand- en veengrond verminderde met 8,2 en bedraagt thans 49.500 ha. De oppervlakte klei-aardappelen werd uitgebreid tot 54.000 ha (+3,1%). De fabrieksaardappelen werden met 10,8 inge krompen en beslaan thans een oppervlakte van 33.500 ha. Het suikerbietenareaal nam toe van 66.800 ha tot 68.900 ha 3,1 De oppervlakte cichorei werd bijna gehalveerd en beslaat thans slechts een oppervlakte van 84 ha. GRANEN. 1955 1956 Tarwe: winter 34.747 32.0% zomer 54.510 53.548 Rogge: winter 152.150 169.471 zomer 1.737 1.182 Gerst: winter 3.656 8.523 zomer 66.325 64.996 Haver 170.682 153.030 Mais 6.190 4.266 Mengels van granen 29.065 34.424 PEULVRUCHTEN. 1955 1956 Veldbonen 1.393 1.491 Groene erwten 33.127 32.247 Schokkers 4.880 4.411 Kapucijners en grauwe erwten 1.996 2.207 Bruine en witte bonen 5.125 4.468 OLIEHOUDENDE EN VEZELGEWASSEN 1955 1956 Koolzaad 7.438 10.119 Mosterdzaad 608 275 Blauwmaanzaad 1.998 4.094 Karwijzaad 3.197 4.907 Kanariezaad 1.680 5.158 Vezelvlas: witbloei 29.108 30.350 blauwbloei 3.084 1.731 KNOL- EN WORTELGEWASSEN 1955 1956 Cons.- en Voederaardappelen (incl. pootaardappelen): op zand- of veengrond 53.953 49.512 op kleigrond 52.331 53.933 Fabrieksaardappelen 37.524 33.463 Suikerbieten 66.825 68.911 Voederbieten 54.623 50.387 Kool- en knolrapen 1.177 809 Landbouwwortelen 654 504 Cichorei 164 84 zo gemoedelijk mogelijk opgelost. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat wij met de Fa. Van de Sande prettig hebben gewerkt en wij willen gaarne ook op deze plaats onze waardering en erkentelijkheid hier voor uitspreken. Zo zullen dan op dit terrein onze wegen scheiden, op velerlei ander terrein echter blijven Z. L. M. en N. B. M_ L. samen werkzaam. Een naar wij hopen nog vele jaren tot heil van onze Zeeuwse en Brabant se boerenstand. K.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 2