verzicfit ZATERDAG 30 JUNI 1956. Zitdagen Boekhoud Bureau. Gras- en Klaverzaden Gebrs De Jough - Goes Het Zeeuws Landbouwblad als orgaan der N.-Brabantse Mij van Landbouw. No. 2333. Frankering bij abonnement: Terneuzen 44e Jaargun# ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen HET NOORD-BRABANTS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ de Noord-Brabantse Mij van Landbouw en andere Verenigingen Wij kunnen met grote voldoening cn,dankbaarheid vaststellen, dat de Z. L. M.-hoogtijdagen op Walcheren geslaagd zijn. Met voldoening, om dat deze jaarlijks terugkerende da gen, die om de Algemene Zomerver gadering zijn gegroepeerd, een beeld geven van omvang, werk en kracht van de Z. L. M. Elk jaar door en in eer. der Kringen georganiseerd, vor men deze landbouwdagen ook een groot familiefeest. Een boerenfamilie- feest en een boerensamenkomst. Schrijver dezer regelen is verschillen de malen het gehele tentoonstellings terrein te Domburg rondgewandeld en hij heeft daarbij, naar hij gelooft, zowat iedereen gezien, die hij in de Z. L. M. kent. Uit alle delen van Zee land, uit alle kringen en afdelingen waren de leden in Domburg met hun ne gezinnen. Zoals het hem is ver gaan is het vast een ieder vergaan en alleen dat geeft al voldoening. Het weerzien van zovele vrienden en bekenden. Er is vanzelfsprekend ook voldoe ning over het welslagen van de ten toonstelling met alles wat daarbij be hoorde. De Algemene Vergadering in het op de Noordzee uitziende Bad paviljoen was zeer goed bezocht. Zo als steeds hoorden wij een boeiend, weldoordacht en somtijds ernstig woord van de Algemeen Voorzitter. Een woord, waarnaar ook buiten de Landbouw geluisterd wordt. Voorts een sprankelend betoog van de Voor- HULST: Maandag 2 juli va.- 35 uur in „De Graanbeurs". KOUDEKERRE: Woensdag 4 juli van 91.30 uur in Hotel „Nieuw Walcheren". OOSTBURG: Woensdag 4 juli in Café „De Windt". TERNEUZEN: Woensdag 4 juli in Hotel „Des Pays Bas". ZIERIKZEE: Donderdag 5 juli in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 5 juli in Café „De Eendracht". KORTGENE: Donderdag 5 juli in Hotel „De Korenbeurs". ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 7 juli in Hotel „De Druiventros". (Adv.) Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import - Export POSTBUS 35 „Zaait „VICTORIA" zaden" zitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, waar uit men duidelijk de praktijkman proefde. Wij zagen op de tentoon stelling zelve een pracht collectie vee en dito paarden. Wat is een landbouwtentoonstelling met al die dieren toch aantrekkelijk. En wat liet Walcheren zich van zijn beste zijde zien Een veestapel om trots op te zijn in de goede zin van het woord. Wij zagen goede stands en wij wil len gaarne onze complimenten maken voor de tent, verzorgd door de kring Walcheren der Z. L. M., de Bond van Plattelandsvrouwen, de L. J. G. en de Z. P. M. Wie zegt toch altijd, dat er weinig leven in de plattelands jongeren zit? Die zag de vlaggen- parade, de stand en het sjeesrijden zeker niet. De mechanisatie drong zich in een grootse show van werktuigen en ma chines onweerstaanbaar naar voren. Zij, die de landbouwgarantieprijzen vaststellen dienen dergelijke massale uitstallingen meer te bezoeken en zich te bedenken, welke kapitaalsin vesteringen er nu en in de toekomst nodig zijn, wil de landbouw als be drijfstak bijblijven. Ook de zaterdagmiddag bracht een echt plattelandsprogramma. Onze kranige landelijke ruiters toonden hun vooruitgang en het ringrijden met de versierde sjezen gaf de jeugd de gelegenheid een oude traditie voort te zetten. Tenslotte voldoening over het gro te aantal bezoekers op beide dagen, hetgeen opnieuw een bewijs was hoe zeer dergelijke dagen in de smaak vallen. De 5-jarige koe Dokter Wijke 42, 232923 F. R. S., eig. Iz. de Buck te Oostkapelle werd kampioene op de Z. L M. tentoonstelling te Domburg. In dit nummer geven onze medewerkers uitvoerige beschouwingen over de gehouden keuringen en demonstraties Naast de voldoening noemden wij de dankbaarheid. Dankbaar zijn wij als landbouw organisatie, dat er steeds weer zovele mensen zijn, die dergelijke dagen wil len ëh kunnen organiseren. Mensen, die zich volledig geven voor het boe- renbelang. Dankbaar ook voor de autoriteiten, die volop hebben mede gewerkt om deze Domburgse dagen tot een succes te maken. De eerste dank dient uit te gaan naar onze Commissaris van de Konin gin, die door zijn zo gewaardeerde aanwezigheid luister bijzette aan Al gemene Vergadering en Tentoonstel ling. De hoogste gezagsdrager in onze Provincie gaf hiermede weer blijk van zijn grote belangstelling voor de Zeeuwse boerenstand. Het gehele politiecorps, dat lang geen gemakkelijke taak had, mao.r deze weer keurig volbracht, mogen wij op deze plaats namens de Z. L. M. wel hartelijk dank zeggen. Dankbaar zijn wij ook voor de medewerking van het Gemeentebestuur van Dom burg. Naast badplaats heeft Dom burg bewezen agrarisch te zijn. Zie verder volgende pagina VOOR DE LAATSTE KEER. Dertig jaar geleden werd het Noord-Brabants Landbouwblad als zelfstandige uitgave gestatkt en opgenomen in het Zeeuwsch Land bouwblad. Dit blad is het laatste waarin het Noord-Brabants Landbouw blad als editie is opgenomen. We plaatsei daarom gaarne een be schouwing van de heer Korteweg, secretaris van de Noord-Brabantse Maatschappij op do voorpagina, om daarmee afscheid te nemen. Al is dit afscheid voor velen al leen officieel, omdat de meerder heid van de West-Brabantse boe ren ons blad zullen blijven lezen. Hoewel we uiteraard deze stap be treuren, kunnen we deze toch ook wel billijken, nu de Noord-Bra bantse Mij haar vleugels over ge heel Brabant heeft uitgeslagen en daardoor ook vele tuinders en boeren van het gemengde zandbe- drijf als leden telt. Moge het Noord-Brabants Land bouwblad als editie van „De Landbode" zich ontwikkelen tot 'n landbouwblad dat de leden die voorlichting en steun geeft waar ze in deze tijd behoefte aan heb ben RED. Dit nummer van het Zeeuws Landbouwblad is het laatste, waarin men het Noord-Brabants Landbouw blad vindt opgenomen. Hiermee wordt een sinds 1926 in deze vorm bestaande samenwerking beëindigd en er is dus alleszins reden toe, om bij dit afscheid stil te staan en daarbij terug te zien op de oorsprong van deze samenwerking en de reden waarom deze wordt beëin digd. We kunnen beginnen met te consta teren, dat de Z. L. M. en N. B. M_ L. als zusterorganisaties, werkend in twee aan elkaar grenzende provincies, reeds tientallen jaren uit hoofde van de in velerlei opzicht gelijkgerichte belangen, nauw aan elkaar zijn verwant. Die ver wantschap vindt men niet alleen op zakelijk terrein, maar ook op het ter rein van familie, vrienden en kennis sen, die vele Zeeuwen en Brabanders wederzijds verbinden. Misschien is het ook hierdoor, dat op verschillend gebied (en wij denken daarbij o.a. aan diverse coöperaties) Zeeland en Noord-Bra bant elkaar wisten te vinden om te ko men tot een doeltreffende samenwer king. Ongetwijfeld zal ook mede hieruit de samenwerking op het gebied van het landbouwblad te verklaren zijn, zoals deze in 1926 een aanvang nam. We moeten ons hiervoor verplaatsen naar die tijd van dertig jaar geleden, toen de N. B. M. L., evenals vele ande re organisaties, een moeilijke tijd door maakte. De goede boerenjaren waren al lang voorbij, de conjunctuur vertoon de in toenemende mate een teruggang en de tot standkoming der confessione le organisaties veroorzaakte steeds meer ledenverlies voor de Mijen van Landbouw. Het verlies aan inkomsten van de or ganisatie kon niet worden gecompen seerd door verhoging van de contribu tie, daar daardoor nog meer leden uit traden. Gevolg was, dat op het budget der N. B. M. L. drastisch bezuinigd moest worden en o.a. besloten werd om met de zelfstandige uitgave van een Noord- Brabants Landbouwblad op te houden. Ook de uitgave van de Almanak, die reeds meer dan 40 jaar werd uitgege ven, moest worden gestaakt Met de Z. L. M. werd contact opgeno men om na te gaan, of samenwerking op het terrein van het landbouwblad mogelijk was, met als gevolg, dat op 2 januari 1926 het eerste nummer van het „Landbouwblad voor Zeeland en Noord-Brabant" uitkwam. Oorspronkelijk werden verenigings- nieuws en mededelingen van beide or ganisaties door elkaar opgenomen, la ter werd voor de copie der N. B. M. L. een afzonderlijke ruimte bestemd. Ook na de oorlog en na de herop richting van beide organisaties werd

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 1