RADIO 439 UIT EEN geheim Weekboek BRAMwr de 5L/KH0EK, ONDER DE TUINBOUWLANTAARN. GEEN AREAALHEFFING AARDAPPELEN ZATERDAG 3 0 JUNI 1956 VAN ALGEMEEN OVERZICHT. Binnenlandse granen. In de week van 18 t/m 23 juni 1956 bleef aanvankelijk de inlandse roggemarkt op de nieuwe oogst kalm gestemd met vrijwel onge wijzigde noteringen, doch de laatste dagen toonde men meer belangstelling, waardoor de prijzen bij wei nig aanbod konden aantrekken. In zomergerst wer den geen zaken van betekenis gemeld. In brouwgerst op de nieuwe oogst werd zo nu en dan een transactie door speculanten afgesloten. De telers echter waren in het afgeven nog zeer terug houdend. In België werden regelmatig zaken gerapporteerd in Nederlandse Baldergerst tegen prijzen die ca. 1,50 per 100 kg beneden de prijzen lagen, die door Deense verkopers werden gemaakt. Dit bevreemdde te meer, daar Nederlandse gerst in de brouwers wereld als één der beste kwaliteiten beschouwd wordt, terwijl daarentegen de Deense gerst als zeer matig beoordeeld wordt. Vanuit Frankrijk wordt momenteel hoewel hier voor nog geen uitvoervergunningen beschikbaar zijn door speculanten verkocht tegen prijzen die 0,35 per 100 kg hoger liggen, dan die, welke voor de Nederlandse gerst te maken zijn, terwijl deze Franse gerst als gewone voergerst met een bepaalde kiem- garantie beschouwd kan worden. Deze gang van zaken, die vooral door enkele Antwerpse speculanten bewerkstelligd wordt, is voor de Nederlandse teler zeer te betreuren, en het is dan ook begrijpelijk dat deze er moeilijk toe te bewegen is thans zijn gerst af te geven. De afgelopen week was de havermarkt aan een wisselende stemming onderhevig. Van speculatieve zijde werd in ruimere mate op de markt met offertes geopereerd, hetgeen aanvankelijk een scherpe prijs daling tot gevolg had. Daar echter op de verlaagde pry zen meer attentie kwam zowel van verwerkers- zijde als van degenen, die nog blanco contracten moesten indekken, kon de markt zich weer enigszins herstellen. Op de nieuwe oogst bleven f.e offertes schaars waardoor bij meer belangstelling de prijzen enige verhogingen ondergingen. De afgelopen week ging er regelmatig in groene erwten wat om. De prijs kan zich goed handhaven. Schokkers waren ook gezocht, alhoewel geen hogere prijzen bedongen konden worden. Bruine bonen zijn zeer rustig gestemd met weinig handel. Kapucijners en rozijnerwten zijn nog steeds onverkoopbaar. Blauwmaanzaad onveranderd prijshoudend gestemd. Karwijzaad is rustig met weinig zaken. Aan het eind van deze ovérzichtpèriode sloot de markt in een kalme stemming, voor wat betreft het disponibel goed, terwijl de nieuwe oogst vast ge stemd was. Buitenlandse granen. De afgelopen week ken- (Vervolg van pag. 435.) Tenslotte zouden we deze week dan nog graag iets willen zeggen over de bramen. We kunnen rustig vaststellen dat het er met de bramen wat de teelt betreft dit jaar niet best voorstaat. Vooral in de omgeving van Zaltbommel schijnen veel aanplantingen gerooid te zijn en de vruchtstengels zijn afgeknipt, omdat ze dood waren tengevolge van de vorst. Mén spreekt dan ook in Zaltbommel over een volledige mislukking van de bramenoogst. Er wordt daar praktisch geen aanvoer van, bramen op de veiling ver wacht. In het andere bramencentrum van ons land, Kapelle-Biezelinge, is de situatie niet zo bij zonder ongunstig, want daar rekent men toch nog op een oogst van 10 tot 20 procent van de oogst van het vorig jaar. Daar zal naar alle waar schijnlijkheid wel 50 ton bramen worden aange voerd. Ook vernamen wij dat in de omgeving van Kapelle ook betrekkelijk weinig bramen- aanplantingen zijn gerooid, zodat men daar een volgend jaar wel een oogst mag verwachten. Voor de kwekers kan het verheugend zijn te vernemen dat er thans in ons land geen voorraad verwerkte bramen van betekenis meer aanwezig is. Wij hebben deze en voorgaande week enkele produkten de revue laten passeren. Het waren allemaal slechts verwachtingen die we neer schreven. Verwachtingen welke gebaseerd zijn op hetgeen op het ogenblik bekend is. We kun nen daarbij vaststellen dat het er voor de afzet van onze kleinfruitprodukten onverdeeld gunstig uitziet. Als zich geen bijzondere omstandigheden voordoen, mag op hoge prijzen worden gerekend. Voor de telers zal er echter veel aan gelegen zijn dat zij de uiterste zorg besteden aan hun pro dukten. Zij zullen moeten beseffen dat alleen het beste nog nauwelijks goed genoeg is. Er is welvaart in ons land, maar er is heel veel te koop. Als de consument geen prima produkt krijgt voorgezet, is er grote kans dat hij over gaat op wat anders. Aan de fruitkwekers de taak om er voor te zorgen dat dit niet gebeurt. Over de kwaliteitseisen en alles wat daarmee verband houdt, hopen wij een volgende keer nog wel eens te kunnen schrijven. merkte de buitenlandse graanmarkt zich door een geringe activiteit en een verdere prijsdaling. PEULVRUCHTEN EN FIJNE ZADEN. Degenen die deze maand een flauwere markt voor erwten en schokkers verwachtten, krijgen geen ge lijk. De kleine, doch regelmatige binnen- en buiten landse vraag, nemen het aanbod op en het karakter van de markt is prijshoudend geworden. Het deze maand geëxporteerde kwantum zal dan ook groter blijken te zijn dan werd verwacht. In nieuwe oogst gaat niet veel om; de laatste dagen ondervindt men in het buitenland concurrentie van Belgische aan biedingen. In 't algemeen is de situatie wel zo, dat buitenlandse kopers nog geen grote belangstelling voor nieuwe oogst aan de dag leggen. Bruine bonen zijn de laatste dagen iets flauwer en blijven moeilijk te plaatsen. «j Naar fijne zaden is de vraag zeer klein en bespeurt men een terughoudendheid om zaken in nieuwe oogst op te zetten. In de aangrenzende buitenlandse zee kleigebieden zou ook een flink areaal blauwmaan- en- karwijzaad liggen, waardoor de positie van deze twee produkten moeilijker wordt om te overzien. Koolzaad staat nog niet in de belangstelling van de eigen olie-industrie. Een enkel postje voor export wordt af en toe gezocht, doch deze hoeveelheden zijn niet van betekenis. Oude oogst Nieuwe oogst Groene erwten 3 kwal. 45,50 48,— Schokkers 3 kwal. 50,50 57,50 Bruine bonen exportkwal. 45,57, Blauwmaanzaad ±,,167,50 ±„142,50 Karwijzaad 104,99, Koolzaad 60,50 GRANEN. Met het afnemende voederverbruik is de graan markt na even weerstand te hebben geboden op nieuw in reactie gekomen, waardoor de prijzen af brokkelden. In nieuwe oogst gerst gaat weinig om en hoewel op internationaal niveau inleidende bespre kingen over de a.s. brouwgerstcampagne worden ge voerd, zal het nog wel even duren voordat deze door zaken worden gevolgd. Zoals de vooruitzichten thans liggen, verwachten wij straks wel een behoor lijke kopersmarkt. Tot slot laten wij hier als oriëntering voor het al gemeen prijspeil de notering volgen van de buiten landse voedergranén. Notering importgranen Plata mais Maalmais Kippengerst Maalgerst Haver Rogge Milocorn Disponibel 32,— 30,50 28,25 25,65 23,— 24,75 24,— Aflading 29,75 29,75 26,75 24,25 22,45 24,10 22,45 STROVLAS. Er zit in de handel in vlas te velde zeer weinig schot daar meer en meer blijkt dat kwaliteit en ren dement van de vlasoogst 1956 veel te wensen over laten. De vlassers nemen daarom om afwachtende hou ding aan en wensen eerst het verdere verloop van de oogst af te wachten alvorens tot aankoop over te gaan. Enkele goede percelen werden verkocht aan prij zen rond ƒ1500 met het oogstwerk voor rekening van de koper. FRUIT AFZET 20—26 JUNI '56. Rond de langste dag bereikte de kruisbessenaan- voer zijn hoogtepunt. Tot 50 a 60 ton per dag wer den geveild. Een gedeelte ging nog voor export, een groter gedeelte naar de fabrieken. Rond 26 juni was de aanvoer al wat geminderd. De prijzen schommel den van 40 tot 45 cent per kg. De aardbeien-aanvoer nam nog niet snel toe. Toch werd maandag begonnen met het veilen voor de industrie. De prijzen bleven hoog: per doos 30 a 50, soms tot 70 a 75 cent. Ook gedopt voor de indu strie waren de noteringen hoog: Madame Moutot ƒ118—ƒ128; Jucunda 140—157 per 100 kg. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt waren in totaal aangevoerd: 5796 stuks vee, zijnde 2709 vette koeien en gebruiksvee; 419 vétte en graskalveren; 694 nuchtere kalveren; 1066 varkens, 67 biggen, 110 paarden, 17 veulens, 143 schapen, 523 weidelammeren en 48 bokken of geiten. De prijzen waren als volgt: Vette koeien 2,503,45; Vette kalveren (levend gewicht ƒ2,20ƒ2,90; Varkens (lev. gew.) ƒ1,76 ƒ1,80; Slachtpaarden 2ƒ2,40, alles per kg. Melk- en kalf koeien 750ƒ1175; Vare koeien 600875Vaarzen 600900Pinken 400 675; Graskalveren ƒ300ƒ500; Nuchtere kalveren ƒ50—ƒ78; Biggen ƒ50—ƒ67; Schapen ƒ100—ƒ140; Weidelammeren 70100, alles per stuk. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. Op de markt van woensdag werden aangevoerd 5845 stuks vee, zijnde: 1962 runderen, 540 vette kal veren. 312 nuchtëre kalveren, 113 fokzeugen, 342 26 juni Vorige week vakantie gehad, dus geen tijd voor ons weekboek. Een mens moet er eens helemaal uit zijn en alles voor een kleine tijd kunnen verge ten. Het was nu wel geen daverend vakantieweer, maar de tijd voor boerenvakantie is nu eenmaal zo de tweede helft van juni en dan moet men nemen zo het is. We hebben niet veel „boven in 't boeze loen" kunnen lopen, maar toch een prettige vakan tie gehad. We hebben gepraat met de boer uit de achterste Achterhoek, met hem koffie gedixmken onder de grote manshoge schouw met prachtige ouderwetse tegeltjes, met hem door zijn oude schuur gelopen, uit de woning stapt men in een grote ruimte, de lemen deel. Hier rond staan nu de lege koeienstal len, alles was gemoderniseerd, als automatische drinkbakken en groep achter de koeien. We liepen door zijn mooie door berken en iepen omzoomde weiden, waar zijn trots, de koeien, liepen. Ook hier elektrische afrastering en een elektrische pomp om drinkwater naar boven te halen. Zijn bouwland was bezaaid met rogge, haver en gerst gemengd, wat mangels en aardappelen. Het is bijna puur zand, doch met kunstmest en stalmest groeit hier nog een goede oogst. Hij ver telde van vroeger, hoe alles daar toen nog heide was en overal armoede heerste. En dat na de ont ginning alles zo vooruitgegaan was. De coöperatie was hier ook hard gegroeid, getuige de grote opslag plaatsen en het mooie gebouw der boerenleenbank. De trekker had ook hier al de paarden vervahgen en was bezig om de hooiweide te maaien. Eén paard was bezig een ander stuk hooiland, dat reeds was geoogst, van gier te voorzien. Een jongen van amper tien jaar liet zich rijden door het oude dier, dat het zelf veel beter wist. Het was ons een genoegen daar eens rond te kij ken. Je kunt niet zo ver kijken als thuis en dat be klemt ons vlakkelanders wel eens. De landbouwtentoonstelling Domburg riep ons weer naar huis en het was de moeite waard. Wat was daar veel moois te zien. Hulde aan degenen, die hieraan veel werk hebben gehad. U hebt ons doen genieten van veel moois en de spreuk „Wal cheren moet nog mooier en beter worden dan vóór de oorlog" wordt door deze tentoonstelling al een eind beantwoord. Het Produktschap voor Aardappelen maakt be kend, dat in verband met het tot stand komen van de garantieregeling voor aardappelen van oogst 1956 het bestuur van het produktschap in overeen stemming met het desbetreffende advies van het Landbouwschap besloten heeft de in 1956 geteelde oppervlakte aardappelen niet met een areaalheffing te belasten. INFECTUEUSE BRONCHITIS BIJ KIPPEN De directeur van de Stichting Gezondheidsdienst voor Pluimvee te Soesterberg, de dierenarts W. J. Roepke, zal in de uitzending van de ruibriek van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening maandag 2 juli 1956 te 19.45 uur over de zender Hilversum I spreken over de infectueuse bronchitis bij kippen. De uitzending wordt besloten met een praatje over hooiruiteren door de heer P. Soepboer van het Rijkslandbouwconsulentschap voor Noord- Friesland. Ingaande de maand juli 1956 heeft de gebruike lijke zenderwisseling plaats. Luisteraars, stemt uw radio dus maandagavond, 2 juli, te kwart voor acht af op de zender Hilversum I. slachtvarkens, 46 lopers, 1893 biggen, 146 schapen, 484 lammeren, 7 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf koeien van ƒ770ƒ1115; Guiste koeien 670875, zware soorten boven notering; Kalfvaarzen 6901035; Klamvaarzen 585670; Guiste vaarzen 660—780; Pinken ƒ480—ƒ590; 125185Nuchtere slachtkalveren 5570 zware soorten 75ƒ100; Lopers ƒ80ƒ90; Biggen ƒ4668; Drachtige zeugen ƒ280—ƒ375; Schapen ƒ7095; Weilammeren ƒ65ƒ90; Zuiglammeren 75—110. Aanvoer slachtvee: 734 stuks. Prijzen: extra kwa liteiten vaarzen ƒ3,55—ƒ3,65, le kw. ƒ3,30—ƒ3,45, 2e kw. 3,05—3,20, 3e kw. 2,852,95, vette stie- per kg geslacht gewicht. Vette kalveren prima soorten van 2,65ƒ3; idem middenklasse 2,352,55; idem lichte soorten ƒ2 ƒ2,20; Nuchtere slachtkalveren ƒ1,50ƒ1,70; zware soorten 1,802; Slachtzeugen 1,531,59; Jonge slachtvarkens 1,631,68, alles per kg lev. gew.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 15