DE BOERENJEUGD NAAR ZUID-ENGELAND ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND TWEE AMERIKAANSE PLATTELANDS MEISJES KOMEN NEDERLAND BEZOEKEN Zaaiwedstrijd L.J.G. ZATERDAG 30 JUNI 1956 437 Redactie: A. C. Breure, C. J. van Damme, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Redactie-adres: Voor artikelen Groote Markt 28, Goes. Voor verslagen Goessestraatweg 4, Kapelle I Onlangs gingen een drietal LJ.G.-ers uir Axel naar Engeland. Van wat ze zagen tijdens hun bezoek aan Zuid-Eng eland, vertellen ze U in dit door hen gezame- lijk opgesteld artikel. EXCURSIE AFDELING ST. MAARTENSDIJK. De L. J. G. en Z. P. M. Afd. St. Maar tensdijk organiseren op donderdag 12 juli a.s. een excursie, o.a. naar het Openluchtmuseum in Arnhem; de Greb- beberg en „Huize Doorn." Opgave van deelneming, onder gelijk tijdige storting van 5,vóór woens dag 4 juli aan J. N. NOOM. „Dijkzicht," Scherpenisse. Tel. 28. Alle leden der Z. P. M. en li. J. G. van de Streek Tholen zijn welkom. VOETBALWEDSTRIJD WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. Bezoekt op zaterdag 7 juli a.s. de voetbalwedstrijd Constructiebedrijf P. Pladdet, Biervliet tegen L. J. G. West Zeeuws-Vlaanderen. Deze wedstrijd wordt gespeeld op 't gemeentelijk sportterrein te Biervliet. Aanvang 5.30 uur. De wedstrijd wordt gespeeld ten ba te van het Wit-Gele-Kruis en het Groene-Kruis. Voor 1 deze wedstrijd is een fraaie beker beschikbaar gesteld. Zo stonden we dan Jac, Jan en schrijver dezes in de vroege ochtend na de Tweede Pinksterdag op de ge stelde plaats in Axel te wachten op de excursiebus der oud-leerlingen van de R.K. L.W.S. uit Hulst, waarmee we on der leiding van de directeur een week lang in Zuid-Engeland zouden vertoe ven. Vluchtig inspecteerden we onze be pakking, denkend aan de mogelijkheid dat we misschien door de drukte van de voorgaande dag iets vergeten waren. Paspoort, Belgische francs, Engelse ponden, alles klopte. Met een zuchten lieten we ons dan ook in gemakkelijk uitziende en wat ons niet opviel rijkelijk bedauwde stoelen vallen welke op een nabij terras stonden. Toen we echter direkt daarna ijlings opsprongen, konden we aan de lijve constateren, dat we reeds vroeg in de „nattigheid" waren gevallen. Op de juiste tijd stapten we in de bus van Aug. Maes uit St Jansteen, welke reeds voor een groot gedeelte met En gelandvaarders gvuld was. Het eerste incident deed zich voor bü het passeren der grens. Toen bleek dat een der Engelandvaarders wel aan z'n leeftocht maar niet aan z'n paspoort had gedacht. De dienstdoende douane deelde hem dan ook in treffende be woordingen mede, dat men nu eenmaal niet meer door de wereld kan gaan Twee Amerikaanse plattelandsmeisjes Beverly Jean Bishop (23 jaar) uit Sherwood in de Amerikaanse staat Wisconsin, en Ada Diane Dameron (20) uit Marianna in de staat Arkansas, zijn, nadat zij op 25 juni per vliegtuig uit New York waren vertrokken, te Parijs aangekomen om zich naar Nederland te begeven, waar zij overeenkomstig het „International Farm Youth Exchange Project" (I. F. Y. E. P.), het internatio nale programma voor de uitwisseling van plattelandsjongeren, vier maanden zullen verblijven. De Amerikaanse gasten zullen ieder, zoals dat tot nog toe elk jaar het geval is geweest, 4 tot 6 weken op drie ver schillende particuliere boerenbedrijven hier te lande worden ondergebracht. De meisjes maken deel uit van een groep van 63 Amerikaanse afgevaardig den, die dit jaar in het kader van het I. F. Y. E. P. Europa zullen bezoeken. Drie Nederlanders in Amerika. Het I. F. Y. E. P. wordt, zoals bekend, aan Amerikaanse zijde onder meer uit gevoerd door de „4-H Clubs" (Head, Heart, Hands, Health), plattelandsjon gerenorganisaties, die in de Verenigde Staten een grote populariteit genieten. In Nederland wordt het programma, dat uitsluitend uit particuliere bijdra gen wordt gefinancierd, voorbereid en uitgewerkt door het „Centraal Comité voor Uitwisseling van Jonge Boeren en Tuinders," in samenwerking met de af deling Landbouw van de Amerikaanse Ambassade. Het bezoek van de dames Bishop en Dameron vormt in feite het antwoord op de reis, die een Nederlands meisje en twee Nederlandse jongens onlangs in tegenovergestelde richting zijn be gonnen: Lijny L. de Jong uit Midden- meer, Pieter Riepko Dijkhuis uit Warf- huizen (Gr.) en Petrus Josephus Hooy- man uit Aalsmeer zijn namelijk op 29 mei met de „Nieuw Amsterdam" uit Rotterdam naar de Nieuwe Wereld ver trokken en zullen na een verblijf van ongeveer 6 maanden op Amerikaanse boerderijen, met de „Rijndam" (vertrek 12 december uit New York) naar Ne derland terugkeren. Waar de Amerikaanse gasten heengaan. Beverly Jean Bishop zal van 30 juni tot en met 31 juli de gast zijn van de familie P. J. Doornbos, Berlerheert, Oosterwijtwerd (post Appingedam)van 6 augustus tot en met 1 september van de familie M. HarbersOlminkhof, „Nienhuis" L 10, Beltrum (Gld.)en van 12 september tot en met ongeveer 20 October van de familie W. Kakebee- ke, N. V. Landbouwinaatschappü „De Bathpolders," Rilland-Bath. Ada Diane Dameron gaat van 30 juni tot en met 31 juli naar de familie A. J. Immink te Lemele (Ov.)van 6 augus tus tot en met 1 september naar de familie J. v. d. MeerSchrauwen, Lan- geweg 78, Zevenbergschenhoeken van 12 september tot en met ongeveer 20 October naar de familie J. Mol, Cam- pens-Nieuwland 1, Kamperland. Beverly Jean Bishop, Box 36, Sher wood, Wisconsin, geb. 4 november 1932, is de dochter van de heer en mevr. Riley Bishop en heeft één broer en twee zusters. Zij heeft haar middelbare schoolopleiding voltooid met als voor keurvakken huishoudkunde en handels kennis. Zij is thans privé-secretaresse voor een verzekeringsmaatschappij. Haar plannen voor de toekomst? Zij wil „4-H Club"-leid9ter worden en, als de tijd daarvoor rijp is, huisvrouw. Zij woont op een groot gemengd boerenbe drijf met hooi, mais, haver en suiker bieten als belangrijkste produkten. De veestapel bestaat uit Holstein-melk- koeien, varkens en pluimvee. Beverly is zeer bedreven in het melken, hooi en, oogsten, omgang met dieren, als mede in koken, bakken en ander huis houdelijk werk. Zij houdt van reizen, fotograferen eri sportbeoefening. zonder paspoort. Met een ervaring meer en een illusie minder kan aange sprokene, zonder de krijtrotsen van Engeland te hebben aanschouwd, de terugtocht aanvaarden. Na dit voorval zetten we onze tocht voort door het Belgische landschap om zo via Zelzate en Gent Oostende te be reiken, waar we om 10 uur zouden worden ingescheept. Het was me inmiddels opgevallen dat onze Jac meer en meer verstilde naar mate we dichter bij Oostende kwamen. De oorzaak hiervan was, zo hij me in vertrouwen meedeelde, dat hij nu niet bepaald een liefhebber van bootreizen is en zeker niet over de Noordzee. Hij hoopte echter dat z'n Suprimal tablet ten de nodige bijstand zouden verlenen. Inmiddels waren we in Oostende aan gekomen en werden we na de nodige formaliteiten ingescheept in de „Jose phine Charlotte". Deze boot kan 105 personenwagens bevatten en 18 mijl per uur varen. Een spraakzame ma troos deelde verder mee, dat de Noord zee op z'n diepst van 3640 m gepeild was. Onze zeereis verliep tegen alle ver wachtingen in zeer voorspoedig. Dit kwam o.m. doordat de zee abnormaal kalm was en zodoende Jacs Suprimal tabletten totaal overbodig waren. We strekten ons, nadat we de pogingen op gaven om het Engelse muntstelsel uit elkaar te houden, uit in gemakkelijke dekstoelen, waar we genoten van de zee en de stralende zon, terwijl onze ge dachten nog even verwijlden bij het lage landje aan de zee, aan ons Vlaan deren met z'n arbeidsproblemen, z'n thrips en z'n gebrek aan regen. We werden uit onze sluimer opge schrikt, toen een der kloeke Hulstena ren de historische woorden riep „Land in zicht". Snel sprongen we dan ook op en renden naar de verschansing om ons niets van de eerste aanblik der zuid kust van Engeland te laten ontgaan. Voor ons zagen we de eerst smalle en donkele landstreep welke omspoeld werd door het zoute water van de Noordzee, meer en meer vorm aanne men, totdat we duidelijk de bekende „onoverwinnelijke" krijtrotsen, welke loodrecht uit de zee opstijgen, konden onderscheiden. Voor een Zeeuw van het lage polderland een gigantisch gezicht. Langs de schitterende kust naar de haven van Dover varend, konden we in de verte op de krijtrotsen oude verval len kastelen opmerken, waarvan de spitse torens scherp opsteken tegen de heldere lucht. De romantiek van deze oude gebouwen uit de rijke geschiede nis van Engeland die zo gemakkelijk tot de tourist z'n verbeelding spreekt wordt snel weggevaagd wanneer Ada Diane Dameron, P. O. Box 522, Marianna, Arkansas, geb. 29 dec. 1935, is de dochter van de heer en mevr. John L. Dameron. Zij heeft twee jaar gestu deerd aan de Universiteit van Arkan sas, gedurende welke periode zij zich vooral heeft toegelegd op de studie voor lerares huishoudkunde, een be roep, waarnaar ook thans nog haar voorkeur uitgaat. Ada woont op een middelgroot gemengd bedrijf. Katoen, mais en sojabonen zijn de belangrijk ste produkten. Verder wordt er vee gefokt. Zij weet niet alleen, hoe koeien moeten worden gemolken, maar ook, hoe men ze het best voor tentoonstel lingen opfokt. Het algemene huishou delijke werk schuwt zij niet. Koken en naaien gaan haar goed af. Muciseren, zwemmen en paardrijden behoren tot haar hobbies. men tussen dit alles de moderne radar- masten en schermen ziet staan, welke overal langs Engelands kust staan op gesteld. Men keert dan al gauw weer terug naar de realiteit. Inmiddels had de „Josephine Char lotte", het „anker" laten vallen en be traden we de havenplaats Dover; ech ter niet voordat we weer van vele stempels waren voorzien, welke een schrandere opmerker de wel zeer be trekkelijke betekenis van het woord „vrijheid" doet inzien. Het eerst wat ons in Dover opviel was een vreemdsoortig wagenpark, dat ons eerst deed denken aan een open luchtmuseum waar auto-modellen uit den beginne waren geëxposeerd. Op navraag bleek echter, dat met deze wankel uitziende voertuigen dage lijks wordt gereden en dat zij een groot percentage uitmaakt van het totale Engelse wagenpark. Enigszins verontrust begaven we ons dan ook tussen het verkeer, elk ogen blik verwachtend, dat een dezer oude „kastjes" met een zucht uit elkaar zou vallen, of op de wijze van het kruit schip van Van Speyk dit jachtige atoomtijdperk zou verlaten. Het avontuur ten spijt, moesten we al gauw constateren, dat het verkeer op „rolletjes" liep en dat de Engelsman werkelijk „een heer in 't verkeer is"; iets wat men van de Nederlander nu niet altijd kan zeggen. Het was nu ongeveer drie uur in de middag. Omzichtig reden we aan de linkse kant van de weg. Links en rechts turend naar de voor ons onbe kende omgeving, welke bestond uit vruchtentuinen, uitgestrekte schapen weiden, hopplantages en huizen met een andere bouwstijl dan de onze, reden we door het Graafschap Kent 25 km Engeland in met als doel de bekende kerk van Canterbury. Na het bezichtigen hiervan zouden we terugkeren naar de kustplaats Folkstone om daar in het Guast house St. Andrews te overnachten. (Wordt vervolgd.) AFD. SCHOUWEN—DUIVELAND. Woensdag 20 juni vond in Zierikzee de prijsuitreiking plaats van de door de L. J. G. georganiseerde zaaiwedstrijd. De voorzitter opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot de aan wezigen, waaronder het jurylid de heer P. L. Krepel en de Kringvoorzitter der Z. L. M. de heer Geluk. Na enige huishoudelijke zaken afge handeld te hebben werd tot de prijsuit reiking overgegaan. Na afloop hiervan gaf de heer Krepel enige toelichting over de bereikte re sultaten en werd nog het woord ge voerd door de heer Geluk Na de pauze vertoonde de heer De Vlieger enige films, o.a. van Zonnemai- re en omgeving, Zwitserland, Frankrijk en Luxemburg. Met een woord van dank aan allen, die aan het welslagen van deze bijeen komst hun medewerking hadden ver leend, werd deze door de voorzitter ge sloten. L. De uitslag van de zaaiwedstrijd was als volgt: Aantal punten. 1. B. A. Breure, Bruinisse 995 2. L. M. v. d. Zande, Zonnemaire 992 3. C. H. Kuijper, Ouwerkerk 973 4. P. Stoel, Zonnemaire 886 5. L. J. van Gastel, Zierikzee 861 6. P. v. d. Velde, Nieuwerkerk 817 7. C. v. d. Hamer, Ouwerkerk 787 8. Ph. J. v. d. Velde, Bruinisse 773 9. P. C. v. Westenbrugge, Zierikzee 768 10 A. Hoekman, Brouwershaven 755 11. J. A. Lievense, Nieuwerkerk 700 12. P. van Hattum, Noordgouwe 675 13. P. Dorst, Bruinisse 620

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 13