INGEZONDEN ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND JAARD en ^AR DEN SP OR TL F. A. O.-CONFERENTIE ZAL NIEUWE DIRECTEUR-GENERAAL BENOEMEN ZATERDAG 23 JUNI 19 5 6 Redactie: A. C. Breure, C. J. van Damme, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Redactie-adres: Voor artikelen Groote Markt 28, Goes. Voor verslagen Goessestraatweg 4, Kapelle UT DE VERGADERING VAN DE PROVINCIALE RAAD. Jaarverslag. Het jaarverslag over 1955 wordt goedgekeurd en zal worden gepubli ceerd in „De Boerenjeugd". Financieel overzicht. Ter vergadering brengt de financiële commissie verslag uit, waarna de pen ningmeester gedéchargeerd wordt. Het saldo zal gedeeltelijk worden bestemd om de P. J. G. N. in 1957 een Jubileum geschenk aan te bieden. De rest zal in het reservefonds worden gestort. Benoeming van een secretaris-penning meester belast met het vormingswerk. Doordat Ir. J. Bos wegens vertrek naar elders ontslag heeft genomen als secretaris-penningmeester, wordt de heer A. J. Klaassen uit Zierikzee be noemd tot secretaris-penningmeester belast met het vormingswerk# Verkiezing hoofdbestuursleden. Tot leden van het Hoofdbestuur wor den gekozen de heren R. Klompe en I. Wisse, in de plaats van de aftreden de hoofdbestuursleden Ad. Doeleman en W. van Liere. Mej. C. Mol wordt als zodanig herkozen. Commissie van overleg inzake het land bouw jongerenwerk. Ter vergadering wordt medegedeeld, dat de heer B. G. H. ter Haar Romeney, burgemeester van Wolfaartsdjjk, een benoeming tot voorzitter van de com missie van Overleg heeft aanvaard. Provinciaal programma. Het volgend jaar zal provinciaal een bloesemrit worden georganiseerd, die het karakter zal hebben van een oriën- tatierit. In de maand juli zal een boottocht op de Schelde worden gemaakt, om de leden wat beter met het ontstaan van Zeeland en de visserij op de hoogte te brengen. De komende herfst zullen enige be stuursledenbijeenkomsten worden ge- houden^ Als eerste staat een bijeen komst in Oostburg op stapel voor de bestuursleden uit Oost en West Zeeuws- Vlaanderen. Provinciale ploegwedstrijd. Medegedeeld wordt dat dit jaar 7 organisaties zullen deelnemen aan de FOTOWEDSTRIJD ZFID-BEVELAND. Streek Zuid-Beveland organiseert voor haar leden een fotowedstrijd. Opnamen voor de wedstrijd kunnen deze zomer gemaakt worden, 't Mogen geen groepsfoto's zijn, doch verder overal betrekking op hebben. De mini mum toegestane grootte is briefkaart formaat. Inschrijving per foto 0,25. Inzending vóór 15 sept. aan mej. C. Aarnoutse, Overhof, Noordende 4, Kloe- tinge. ZAAIWEDSTRIJD L. J. G. AFDELING IJZENDIJKE. De L. J. G. Afdeling IJzendljke heeft een zaaiwedstrljd voor bieten gehou- den> Hiervoor gaven zich 12 leden op, maar 6 leden trokken zich later om de een of de andere reden terug, wat erg jammer was. Want van iedere boeren zoon mag verwacht worden dat hij goed en recht kan zaaien. De grootte van de percelen variëerde van 1 tot 3 ha, ter wijl de rijenafstand variëerde van 35 tot 40 cm. Er is gekeurd op: rechtrljden, rljenaf- Er is gekeurd op: rechtrljden, rijenaf stand, aansluitingen. Verder werd nog een algemene indruk gegeven. De re sultaten van het gezaaide waren goed te noemen. De uitslag is als volgt: le pr. D. Dekker, 9,7 p., wisselbeker sigarettenaansteker; 2e pr. C. Dreve, 9,2 p., sigarettenaansteker; 3e pr. J. Haak, 9,1 p., luciferhouder; 4e pr. W. Dhondt, 8,6 p.; 5e pr. J. Verkrujjsse, 8,5 p.6e pr. W. de Blaejj Izn, 8,3 p. Tenslotte een woord van dank aan de heren J. Dhondt, I, Haartsen en S. van Hoeve, die als keuringscommissie optra den. wedstrijd om het Zeeuws ploegkam- pioenschap. Afvaardigingen. Tot afgevaardigde in het Hoofdbe stuur van de Z. L. M. wordt in de plaats van M. C Risseeuw benoemd K. G. L. Nieuwenhuljzen en als plv. lid in de plaats van Joh. Mol, M. van Iwaarden. Mej. T. Janse wordt benoemd tot af gevaardigde naar de Bond van Platte landsvrouwen, terwijl in haar plaats als plv. afgevaardigde wordt benoemd mej, C. Geluk. Verder wordt als plv. afgevaardigde benoemd mej. A. Kwek- keboom. Werk op Tholen en Schouwen. Verslag wordt uitgebracht over de gevoerde besprekingen op deze eilan den. Hierbij komt vooral de vraag aan de orde in hoeverre de landarbeiders hierbij moeten worden ingeschakeld. Ook het bereiken van de zoons der kleine boeren levert wel eens moeilijk heden op. INDRUKKEN VAN DE SPORTVERSLAGEN DER LAATSTE WEKEN. Met belangstelling heb ik de versla gen van de sportdag te Oostburg en van de oriënteringsrit voor auto's en motoren door Zuid-Beveland gelezen. Ik ben bij geen van beide aanwezig ge weest, zodat ik over de sportieve geest van de deelnemers niet kan oordelen. Wèl moet ik zeggen, dat ik „Het ver haal van een oude Norton", dat door „Norrie" zo vlot, sportief en met grote vaardigheid van de pen is neergeschre ven, met plezier heb gelezen en zelfs herlezen. Doch na het lezen van de in drukken van de sportdag te Oostburg door v. d. Linde met het daarop volgen de commentaar van J. Haak, heb ik de krant dichtgeslagen en bij mezelf ge mompeld: „Ze zijn weer eens aan het sporten geweest!" Jammer dat een sportdag helaas maar al te vaak dergelijke wrange na- smaakjes heeft. Onze voorzitter v. d. Linde somde naast goede ook slechte punten op, terwijl het ingezonden stuk van het sportcommissielid J. Haak niets aan duidelijkheid te wensen overliet. Wie van beiden gelijk heeft, kan ik na tuurlijk niet beoordelen; evenmin waag ik mij eraan te oordelen of er reden voor was zo hóóg in de pen te klimmen. Maar één ding durf ik met grote zeker heid vast te stellen: Dit schrijven is zeer onsportief. Als ik het goed voor heb, dan doen wij in de L. J. G. aan sport, omdat sport een gezonde en aangename ontspan ning is. Ik vind het prachtig, dat wij elkaar ook provinciaal in sport en spel bekampen en het is een eer voor een streek de meeste prijzen in de wacht te slepen. Maar daarmee moet het dan ook uit zijn. Het moet geen afgunst worden of muggenzifterij, omdat die of die persoon nu wèl of niet in een elftal mag staan. Laten wij toch eens beden ken, dat het sportwedstrijden van land- bouwjongeren zijn, die vrijwel allen ongetraind zijn, ja, dat velen zelfs de spelregels slechts in grove trekken ken nen. Evenzo geldt dit voor de organi satie van zo'n dag. Heus, we kennen toch allen de moeilijkheden, die hieraan verbonden zijn. Het zijn tenslotte toch ook de Olympische spelen niet, waar om gouden medailles en wereldroem gestreden wordt. We moeten altijd voor ogen houden, dat een ieder die werkt fouten maakt en dat diegene die geen fouten maakt niet werkt en dus nutteloos is voor de samenleving. Wanneer je fouten van elkaar ontdekt, zeg het eerlijk en geef te kennen hoe het naar je eigen me ning beter gekund had. Beken je eigen fouten en reikt elkander de hand om samen een volgende keer het betere te bereiken. Sport beoefenen en prijzen behalen kan lang niet iedereen; sportief zijn in doen en laten is voor een ieder wegge legd. Men behale hierin de gouden medaille. I. C. HAGE. (De redactie heeft hier niets meer aan toe te voegen en sluit hiermee de discussies over de sportdag.) GEVONDEN VOORWERPEN. In het kleedlokaal op 't sportterrein te Oostburg zijn blijven liggen de vol gende kledingstukken: 1. een zwart voetbalbroekje. 2. een heren vest. 3. een groen shirt. 4. een grijze wollen das. Deze kledingstukken zijn terug te be komen bij J. Haak, Oranjepolder 3, Biervliet. Z. P. M. ZAAMSLAG. „Kleine uitwisseling." Op uitnodiging van het bestuur be zochten vorige week 7 meisjes van het eiland Voorne onze vereniging. Ze lo geerden bij onze leden. We maakten wat autotochtjes door Zeeuws-Vlaan deren en bezochten enkele gebouwen, zoals de landbouwhuishoudschool in Terneuzen, de prachtige kerk en ver dere bezienswaardigheden van Hulst. Als slot van de tweede dag werd de watertoren in Axel beklommen om te genieten van het unieke vergezicht over het Zeeuws-Vlaamse landschap. 's Avonds was er een gezellige avond bij één van de leden in de tuin. Eén van onze gasten vertelde iets van haar eigen vereniging, wat wel zo'n beetje overeen kwam met de onze, hoewel het aantal leden npgal verschillend was. Haar afdeling bestaat uit 50 meisjes en 80 jongens. Ondanks het grote aantal leden bereiken ze toch niet veel meer dan de veel kleinere afdelingen bij ons. De avond werd verder gevuld met mu ziek, zang en volksdans. Hiermede was een eind gekomen aan deze „vakantiedagen", die voor een ieder toch wel als geslaagd mogen wor den genoemd N. SCHEELE, Secretaresse Afd. Zaamslag. Het is al weer drie weken geleden, dat in Nieuw- en St. Joosland een streek wedstrijd voor de landelijke ruiter jeugd gehouden werd. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, zegt men wel eens. Als zodanig hebben de rijverenigingen op Wal cheren nog toekomst. Een veertiental jeugdige amazones en ruiters lieten voor het eerst in het publiek zien waartoe ze in staat zijn. Er was veel belangstelling, o.a. de voorzitter van de Bond, ir. J. D. Dorst en zijn echtgenote. Hoewel er een frisse wind woei, was het weer zeer dragelijk. Dit eerste optreden leidde niet tot een officiële prijsuitreiking. Dat zal nog wel eens komen, maar nu achtten de organisatoren het be ter allen eenzelfde aandenken te geven, en wel een foto van hun eerste wedstrijd. Daarom kun nen we hier ook geen prijswinnaars vermelden, maar zullen we alle deelnemers even noemen. Uit Zuid-Beveland waren dat Aart en Pety Woutersen en Marian Sinke; uit Nieuwland Piet Nieuwenhuijze en Jan Karei Frumeau; uit Oost kapelle Jan Meyers, Dicky en Jan Klompe, Peter Terpoorten, Henk Maljaars, Simon v. d. Slikke, Peter en Pim Clotscher en Ko de Jonge. Nadat de wedstrijd afgelopen was, werd nog een N dressuur verreden. Dit is voor ruiters en paarden die nog niet aan een officieel concours hebben deelgenomen en in onderlinge wedstrijden eerst tweemaal in N voldoende moeten halen, voor ze officieel uit mogen komen. Vijf van de zes deelnemers behaalden een voldoende en wel de jeugdige gebroeders Wim en Bram v. Nieuwen- huyze, Reinhoudt, Quist en Blok, allen van de rijvereniging Walcheren uit Nieuw- en St. Joos land. Het is voor de jury, de heer en mevrouw Mun ters uit Willemstad, een zware middag geweest en hen komt veel dank toe voor de wijze, waarop ze jeugd beoordeeld hebben. Niet alleen in Nieuwland, maar ook op een streekwedstrijd in Zaamslag kwam de jeugd naar voren, en ook deze rijvereniging behoeft daarom voor de toekomst nog niet te vrezen. Wellicht kan binnenkort een officiële provin ciale wedstrijd plaatsvinden, waarbij natuurlijk aan Heinkenszand, waar de provinciale kampioen schappen plaatszullen vinden, gedacht zal wor den. Het is misschien goed, daar in ieder geval de oudere jeugd (van bijv. van 1618 jaar) een wedstrijd te laten verrijden en de jongsten eens in een wat rustige omgeving bij elkaar te halen. Maar vandaag in Domburg zal het publiek reeds iets van de prestaties van de jeugd kunnen zien. De allerjongsten uit Nieuwland, Zaamslag en Oostkapelle zullen daar een kleine demonstratie geven. Door het publiek zal dit zeker op prijs gesteld worden. We hopen nu maar op mooi weer. Tot de volgende keer. TOONTREDER. De Raad van de Voedsel en Landbouw Organisa tie der Verenigde Naties heeft in een bijzondere zit ting, op 18 juni j.l. te Rome gehouden, het om ge zondheidsredenen aangeboden ontslag van Dr P. V. Cardon als directeur-generaal van de F.A.O. aan vaard. De Raad heeft zich niet bezig gehouden met de candidaatstelling en besloten, dat de benoeming van een nieuwe directeur-generaal van de F.A.O. zal geschieden in een speciale zitting van de F.A.Ó.- conferentie, die van 1727 september 1956 in Rome wordt belegd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 9