Domburg: een gelukkige keuze Lof van alcli eren 19 5# 371 (Zie verder laatste kolom onderaan.) W. J. E. CROMMELIN, Nu de jaarlijkse Algemene Zomer vergadering der Z. L. M. voor het eerst sedert de oorlog weer in haar volle omvang, mét de daorbö behorende qrote landbouwtentoonstelling op wal- cheren zal worden gehouden en als plaats Domburg werd uitgekozen, is dit voor onze gemeente een hele eer en voor mij een reden tot grote vol doening. Bovendien is, naar het mij wil voor komen, deze keuze van de zo over bekende Walcherse badplaats een zeer gelukkige, en meer voor de hand lig gend dan men zo op het eerste gezicht wel zou denken. Wat het eerste punt betreft, zal het wel zonder meer duidelijk zyn, dat Domburg het zich tot een eer rekent dit hoogtepunt op het gebied van het jaarlijks agrarisch gebeuren, binnen haar poorten te zien plaatsvinden. Ge durende die dagen immers zal een on gekend aantal mensen, dat indirect in betrekking tot de landbouw staat, onze gemeente bezoeken. Daar onder zullen vooraanstaande figuren uit overheidskringen, zowel als uit de organisatiewereld, te vinden zrjn. Maar het grootste gedeelte der bezoekers zal bestaan uit vertegenwoordigers van de boerenstand, Zeeuwen in de eerste plaats, maar ook velen uit de andere provincies, naar ik hoop. Hen allen roep ik een hartelijk wel kom toe. Het verheugt mij in niet geringe mate, dat zovelen van hen binnen de grenzen onzer gemeente zullen vertoeven en dat, naast onze al jaarlijks terugkerende badgasten, nu ook deze categorie in zo groten ge tale naar Domburg zal optrekken. Onze gemeente zal hierdoor in bredere kring bekendheid verwerven, en naar mijn stellige overtuiging, zal grotere bekendheid, grotere bemindheid be- tekens* Tevens wil ik hierbij de hoop uit spreken, dat de bezoekers, naast een quede vergadering en een leerzame tentoonstelling, ook de schoonheid van Domburg, haar omgeving en de bekoring van een zomerse zee, ten volle zullen weten te genieten. DfLt ik de keuze van Domburg op zichzelve, als een gelukkige zou wil len betitelen, vindt zijn oorzaak vooral in het feit. dat een bezoek in de zo mermaanden aan Domburg steeds een geliefde uitgang van een ieder is ge weest. Zodat men dan ook gedurende het seizoen haast dagelijks boeren, uit alle delen van Zeeland, met de vrouw en verdere familieleden kan zien ge nieten langs de zee of aan het strand. Hoe gemakkelijk laat zich hier, nu men toch naar Domburg optrekt om te vergaderen of de tentoonstelling te bezoeken, het nuttige met het aan gename verenigen Een ander gunstig punt is, dat Domburg, als badplaats met een jaar lijks groot vreemdelingen- en gasten- bezoek, typisch is afgestemd op het ontvangen van een groot aantal men- sen Domburg is geen grote plaats met talloze takken van bedrijf of indus trieën, wier belangen met die van een te organiseren tentoonstelling en he daarmee gepaard gaande grote bezoek, in botsing zouden kunnen komen. Maar het is wel een goed ontwikkelde hotellerie rijk. die zich geheel kan wijden aan deze taak, terwijl boven dien het eigenlijke badseizoen dat helaas scherp aan de schoolvakantie is gebonden, pas half juli begint. Men mag daarom zeer zeker verwach ten, dat Domburg de nodige service en accomodatie ten volle zal kunnen bieden. Ook de plaats waar de tentoon stelling, dank zij de bereidwillige medewerking van de heer W. de Buck, zal worden gehouden, kan mijns in ziens niet gunstiger zijn. Terwijl im mers menigmaal een tentoonstellings terrein kilometers buiten het centrum van de betreffende gemeente gelegen is zodat de bereikbaarheid daar onder lijdt, of de terreinen te laag zijn waardoor bij enige vochtigheid moeilijkheden ontstaan ligt het Hof te Domburg onder de rook van de dorpskern, op wat hoger gelegen Van ganser harte voldoe ik aan het verzoek van de redactie, het speciale nummer van het „Zeeuws Landbouw blad", dat de na-oorlogse ontwikkeling van het agrarische Walcheren zal be handelen, met een kort woord in te leiden. Wij allen zijn nog altijd sterk onder de indruk van het offer, dat de bevolking van Walcheren en speciaal de agrarische bevolking in 1944 moest brengen voor de bevrijding van ons verdrukte vaderland. Het water, dat eerst als bondgenoot de bezetter moest verdrijven, maar daarna als vijand moest worden overwonnen, heeft een jaar lang vrij spel gehad in zijn ver nielend werk. Doch met Zeeuwse vastberadenheid en verbetenheid werd het herstel aangepakt, eerst het water staatkundig, daarna het agrarisch her stel, dat naar het zich laat aan zien binnenkort zal zijn voltooid. Niemand zal in oktober 1944 hebben vermoed, dat het offer van Walcheren nog een andere betekenis zou krijgen, nameiyk die van de wegbereiding naar een nieuwe toekomst voor de lotgenoten, die in 1953 door de ramp van de overstroming werden getroffen. Zodra de nieuwe strijd tegen het water was gewonnen, kon men gebruik makend van de ervaringen opgedaan in Walcheren het agrarisch herstel in het rampgebied terstond in de juiste banen leiden en ik denk daarbij niet in de laatste plaats aan de her verkaveling. Anderen zullen in dit nummer de vele facetten van het agrarisch her stel van Walcheren belichten. Rest mij aan de Walcherse boeren en tuin ders dank te brengen voor hun ver trouwen in de toekomst en voor de kracht, waarmede zij hebben bijge dragen in het herstel en de ver nieuwing van Walcheren. Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, gronden die van alle kanten goed be reikbaar zijn. Tenslotte verheugt het mij, dat in onze gemeente, die vaak uitsluitend als badplaats genoemd wordt maar onmiskenbaar een sterk agrarisch karakter draagt, wat een stempel van eenvoud op de badplaats heeft gedrukt, waardoor zij juist bij haar gasten zo hoog staat aangeschreven dit be langrijke evenement op landbouwge bied plaats zal vinden. Al deze factoren bijeengenomen ben ik van mening, dat hei geheel een groot succes kan worden, hetgeen ik zowel voor de Z. L. M. als voor onze gemeente vurig hoop Uit de verzamelde gedichten van Jan Canipert* (ongedateerd) Daar is geen land dat zoo verkeld door ket water wordt omarmd als tusscken W"ester-Sckelde en Sloe van Walckeren ket strand. Dat moet, toen God de wereld sckiep, dien dag zóó zijn geweest, dat kij ket opriep uit ket niets als weldaad voor den geest een kandvol grond, waaraan ket oog kad zijnen lieven lust, een groen juweel, een Honk er-steen, domein van stilte en rust. jMLen reize waarkeen men ook wil, den versten kaap voorkij, maar nimmer trelt men zulk een land als "Walekeren in Je M ei. V7ie ooren om te kooren keelt kij luistere naar ket lied, dat in de meidoornliagen leett en kij vergeet ket niet. Wie oogen keelt om nog te zien zal, als lii| Wklckeren ziet, die sluiten voor een wijl missckien maar kij vergeet ket niet. En zelts de voorjaarswind, die vaart langs zee en ,l;jk en d ti in koudt den bewogen adem in boven God s lielsten tuin met zi|ii meidoornhagen 111 bloei en twieg lend wegelkrtud - en keert weerom en vaart nog eens, verlietder dan een bruid* Daar is geen als dit mijn land besloten tusscken zee en strand. - O palm van God's 1 land

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 3