De Zeeuwse geitenfokkers zetten hun beste beentje voor De varkensfokkerij en houderij op Walcheren DE VOORUITGANG IN CIJFERS /and /9J5 30Ze/ei/ot n d Stuks rundvee melkkoeien 6sój jong rundvee 5329 stieren 359 mest vee 794/ 1955 Stuks rundvee melkkoeien jong rundvee stieren mestvee 12369 Gemiddelde productie van gecontroleerde melkkoeien 4757kg melk per koe 3.34 vet over 320 dagen 4837kg melk per koe 3.82 %vet over 320 dagen 399 Op de landbouwtentoonstelling woirden 22 juni a.s. ook geiten voorgebracht. Niet minder dan 116 dieren zijn ingeschreven, afkomstig uit alle gewes ten van Zeeland. De Vereniging ter verbetering van het Geitenras houdt namelijk een provinciale geitenfokdag, teneinde te laten zien dat de geiten- fokkerij in Zeeland op een hoog peil staat. Weliswaar is, in vergelijking tot de oorlogsjaren, de omvang van de geitenfokkerij sterk afgenomen, maar een flinke kern van fokkers is dit huisdier trouw gebleven. Dank zij deze fokkers maakt kwa litatief deze fokkerij een bloeiperiode door. De kwaliteit van de geitenstapel is beter dan ooit. Straks in Domburg kan worden waargenomen, dat de geiten uitmunten door uniformiteit en dat voor al edele dieren worden voorgebracht met beste uiers. Evenals in de rundveefokkerij ontwikkelt zich ook in de geitenfokkerij een type dier met meer adel. Melkcontröle en juiste keuze der vaderdieren Mina 1356 R geb. 1950 Eig.M. Peene, Middelburg Kampioene Middelburg 1953 Foto Ir. S. G. Brummel. vormen hiertoe het middel. De stamboekfokkerij neemt dan ook voortdurend toe. Vooral aan de keuze der bokken wordt veel aandacht geschon ken. In Domburg wordt alleen geregistreerd fok- materiaal voorgebracht. Uit de gegevens van de melkcontröle blijkt, dat de geiten tot zeer hoge produkties in staat zijn en dit ook tot hoge leeftijd volhouden als ze over een voldoende robuuste en sterke lichaamsbouw be schikken. De record-produktiè van het afgelopen jaar werd behaald door de nu 10-jarige Marie, 1183 R., die als 9-jarige niet minder dan 1760 kg melk produceerde in 360 dagen met een vetgehalte van 4,46 en zodoende tot een melkvet-produktie kwam van 78,5 kg. Wanneer we in aanmerking nemen dat een goede koe slechts 3 maal zoveel melkvet produceert, dan is een dergelijke produk- tie van een geit, die slechts ongeveer 1/10 van het gewicht van een koe bezit, wel een -bijzondere prestatie. Deze Marie is echter niet de enige, die veel weet te produceren. Er zijn in Zeeland vele goede gei ten. Wel is het zó, dat een geit eerst dan tot een goede melkproduktie komt als ze ook doelmatig gevoederd en verzorgd wordt. Een produktieve geit heeft ook krachtvoer nodig en vooral kracht voer dat voldoende eiwit bevat. Wij zijn er van overtuigd, dat nog velen op het platteland en ook in de Zeeuwse steden zich zelf en hun gezin een weldaad zouden bewijzen als ze zich ook in de rijen der geitenfókkers schaar den. Het houden van geiten is goedkoop en levert veel op, zeker netto 3,per week. Het verzor gen van dit vee brengt uiteraard enige arbeid mee, doch dit betekent een waardevolle vrije-tijds-be- steding; een vrije-tijds-besteding, die, door de om gang met een zo trouw en vriendelijk dier als de geit, innerlijk rijker maakt. En tenslotte, ook aan de geitenfokkerij ontbreekt het sportelement geens zins. In een gezonde naijver zullen de Zeeuwse geiten fokkers te Domburg elkander bekampen. Gaarne wekken wij U op om op de tentoonstelling te Dom burg enige aandacht te besteden aan de geiten. C. DEN ENGELSEN, Hoofd-Ass. A b/d Rijksveeteelt, voorlichtingsdienst. De varkensfokkerij en -liouderij is op Walcheren, t.o.v. andere gebieden in Zeeland, goed ontwikkeld. Op vele Walcherse bedrijven worden één of meer fokzeugen gehouden, terwijl daarnaast nog een aantal varkens worden gemest. De varkensmesterij is op Walcheren echter niet van grote betekenis. Merendeels blijft het beperkt tot enkele varkens per bedrijf, waarbij dan in de meeste gevallen wordt gemest tot een gewicht van 130 kg, de zgn. slagersvarkens. Het mesten van varkens be stemd voor bacon, ook wel zouters genoemd, is op het eiland Walcheren van weinig betekenis. Onge twijfeld speelt hierbij de afzet, evenals in geheel Zeeland, een voorname rol. De varkensfokkerij is op Walcheren wèl van betekenis. Jaarlijks worden rond 520 zeugen ge dekt, zodat de biggenproduktie begroot kan worden op. 4100 stuks. Al is dit dus reeds een behoorlijk aantal, toch zijn er nog voldoende mogelijkheden deze varkensfokkerij uit te breiden. Het overwe gend gemengd bedrijfstype op Walcheren leent zich uitstekend voor het houden van varkens. On getwijfeld is op vele bedrijven opvoering van de varkensfokkerij en eventueel -mesterij zeer goed mogelijk. Verschillende afvalprodukten en zelf ge wonnen voedermiddelen zouden dan beter benut kunnen worden dan tot nu toe het geval is. Een goedgeleide varkensfokkerij is zeker passend op bedrijven met een structuur, zoals deze op Wal cheren veel voorkomt. Al is een vergelijking met de zandgebieden niet goed mogelijk, toch willen we er nog op wijzen, dat in verschillende gebieden van ons land de bruto bedrijfs-inkomsten voor 30 a 40 worden gevormd door inkomsten uit de varkenshouderij. Ook op het gebied van de voor ziening met vlees van de eilandbevolking zou een uitbreiding van de varkenshouderij op zijn plaats zijn. De abattoirs in Middelburg en Vlissingen moeten nog steeds vlees aanvoeren van buiten de provincie. Mogelijk, dat bij een wat beter geregel de afzet van mestvarkens deze invoer sterk beperkt kon worden. Ongetwijfeld biedt een en ander wel perspectief. Evenals in overig Zeeland, wordt in Walcheren enkel gefokt met het Nederl. Landvarken. Een uitstekend type met een goede vlees-vet-verhou- ding. De kwaliteit van de Walcherse varkenssta pel, die rond 3400 dieren bedraagt, met 300 fok zeugen, is over het algemeen redelijk. Bovendien zijn er enkele goede fokbedrijven, die in hun om- geving er toe bijdragen, dat de kwaliteit verbetert. Was er na de bevrijding aanvankelijk ook in Walcheren nog wat belangstelling voor het zgn. Vlaamse varken, toch is dit vrij vlug verdwenen en is de invloed hiervan praktisch niet meer aan wezig. Dank zij een goed geregelde beerhouderij, Zeug no. 3876 Eig.L. Koole, St. Laurens Kampioene fokveedag Middelburg 1955 Foto Lantinga. welke in handen is van de Varkensfokverenigin- ging op Walcheren, wordt er steeds gewerkt aan opvoering van de kwaliteit. Het bestaan van deze varkensfokvereniging biedt de mogelijkheid steeds goed mannelijk fokmateriaal aan te kopen, hetwelk 'n eerste vereiste is tot opvoering van de kwaliteit. Ook op het gebied van de geregistreerde var kensfokkerij behoort Walcheren mee tot de beste delen van Zeeland. Van de leden van het Varkens stamboek voor Zeeland komen er 32 voor op Walcheren. Verder zijn reeds jaren achtereen juist op dit eiland steeds enkele sterzeugen gehouden. Wanneer we dan weten, dat deze sterzeugen ge durende de laatste jaren in Zeeland zeer gering in aantal waren (4 a 5 stuks), dan blijkt ook hieruit, dat Walcheren op het terrein van de geregistreer de varkensfokkerij mede tot de beste gebieden in de provincie Zeeland behoort. M. NIEUWENHUYSE, Hoofd-Ass. b/d Rijksveeteelt voorlichtingsdienst. /937 30 u/ec ER KOMEN VEEL DIEREN IN DOMBURG. Ruim 650 dieren zullen op vrijdag 22 juni in Domburg aanwezig zijn. De koudbloedpaarden staan, wat het aantal betreft, aan de kop met 238 stuks, doch ze worden op de voet gevolgd door het rundvee waarvan 236 stuks geteld zul len kunnen worden. De geiten zullen met 117 dieren ook goed ver tegenwoordigd zijn. Verder zullen 27 pony's, 23 warmbloedpaarden en 25 varkens de levende have versterken. Voor de liefhebbers van vee valt er dus ge noeg te zien, vooral omdat ook de kwaliteit gezien mag worden. 1937 13992 49Ó4 Ó5<9<? 79 67/5 I9AO Ue/opbrengsê 7589 /g> per /roe 1954 l%/op£re/?pj/ A84.8 /p per /roe

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 31