Walcheren, nieuw en oud Programma der Z.L.M.-dagen te Domburg op 2122 en 23 juni 1956 Donderdag 21 juni Vrijdag 22 juni Welkom in Zeelands tuin 370 ZEEUWS LANDBOUWBLAD In de geschiedenis vin Walcheren speelt de landing in Westkapelle t>£. 1944 een onuitwis bare rol. Vandaar dat het kringbe- stuur der Z. L. M. zich op deze his torische plaats heeft laten foto graferen. Vanlinks naar rechts: C.A. Polderdijk, P. Wielemaker, secr.- penning meester, A. W. Ce vaal, voorzitter, Sam de Visser, W. de Buck, vice-voorz., Js. Cevaal, tentoon- s telli ngssecre taris en H. J. Volkers. Het eerste normale zomerprogram- ma van de Zeeuwse Landbouw Mij. na de bevrijding, werd in 1947 in de Kring Walcheren afgewerkt. Daar, tengevolge van de watersnood, Schou wen in 1953 de plaats in de ronde niet kon vervullen, is thans de kringloop weer gesloten en keren wij in Wal cheren terug. Het is een ander Walcheren dan dat van negen jaar geleden, zoals onze blik het zal zien. De gevolgen van het zoute water op hoeven en grond zijn naar de achtergrond gedrongen.- De verkaveling is voor meer dan drie kwart achter de rug en Walcheren heeft agrarisch een nieuw gelaat ge kregen. Nieuwe wegen zullen ons langs nieuwe plaatsen en kavels brengen. Maar anderzijds zull.on. we toch ook net oude Walcheren terugvinden in 'ijn boerenbevolking met zijn taaie Vasthoudendheid om weer beter te vestigen, wat verloren scheen. Terugvinden in zijn bedrijf met zijn Nokpaarden en zijn melkvee,- zijn ge- vassen en zijn coöperaties, want de Valchenaar weet wat samenwerking s en betekent. Sedert 1945 is Walche ren in menig opzicht agrarisch en niet alleen agrarisch - proefkonijn geweest. Er is heel wat aanpassing van de bevolking gevraagd. In Dom burg zal kunnen blijken, dat deze aan passing is opgebracht en dat ook, mocht niet ieder experiment geslaagd zijn, er gewerkt en gebouwd is, in vertrouwen en geloof op zegen naar arbeid, aan Walcheren, nieuw en oud. M. A. GEUZE. OP DE VOLGENDE PAGINA'S VINDT U: Hoe Walcheren ontstond. J. Ovaa. De Walcherse boer. - L. J. J. Geldof. Westkapelle, de burcht van Walcheren. Dignate Robbertz. Walcherse klederdrachten. B. J. dé Meü. De Walcherse samenleving. B. Meijers. De Rijtoer door Walcheren W. de Buck. De ontspanning van de Walcherse boe renbevolkingB. J. de Meij. Tien jaar landbouwvoorlichting op Walcheren. Dr. Ir. Van Beekom. Landbouwtechniek en landbouwonder wijs G. Beukelman. Walcheren als coöperatie-eiland Drs. J. Dijkgraaf. Twintig jaar Walcheren... Js Cevaal. Herinneringen aan vroeger dagen. De herverkaveling gezien door een cultuurtechnische bril. J. Aartsen. De herverkaveling, bezien door de be stuurlijke bril. Mr. A. J. v. d. Weel 20 jaar Walcherse paardenwereld. A. Wisse. Rundvee op Walcheren. Ir. Harmsen De Zeeuwse geitenfokkers zetten hun beste beentje voor. C. d. Engelsen. De varkensfokkerij en -houderij op Walcheren. M. Nieuwenhuijse. De industrie van Walcheren en de raak vlakken mei de landbouw. Drs. M. C. Verburg. Rondwandeling in gedachten. - Js, Cevaal. De tentoonstelling .is bovengenoemde dagen doorlopend opengesteld. 10.00 uur: Vergadering van het Hoofdbestuur der Z. L. M. in het Badpaviljoen te Domburg. 13.30 uur: Officiële opening van de landbouwten toonstelling door Ir. M. A. Geuze, Alge meen Voorzitter der Z. L M- 14.30 uur: Algemene Vergadering van de Z.L.M. in het Badpaviljoen te Domburg. AGENDA 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 9. Openingsrede van de Algemeen Voorzitter. Notulen van de Algemene Vergadering van 19 december 1955. Mededelingen en ingekomen stukken. Verslag van de Financiële commissie over het nazien van uc icncmug vu rvi«ui.Tiuu.di,.n over het jaar 1955. Rekening en verantwoording over 't jaar 1955. Rondvraag. Rede door de heer Joh. de Veer, Voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, die spreken zal over „De vleespositie in Neder land". Gedachtenwisseling. Sluiting. Begin keuringen van de ingezonden dieren. Vertrek rijtoer door het werkgebied van de kring Walcheren- Défilé van alle bekroonde dieren in de ring. Grote demonstraties van koud- en warmbloedpaarden, pony's, rundvee en geiten. Demonstraties in 't africhten van honden. Zaterdag 23 juni Dressuurwedstrijden van de Landelijke ruiters Gewest Zeeland, alsmede de voor keuringen. Sportwedstrijden van de leerlingen der 'Z. L. M.-landbouwhuishoudscholen. Begin middagprogramma. Finales sportwedstrijden van de leerlingen der landbouwhuishoudscholen. Gelijktijdig ponynummer enkelspan aan gespannen voor versierd wagentje. Parade van alle deelnemende ruiters. Concours van éénspannen tuigpaarden aangespannen. Ringrijden per sjees. Springconcours B. Concours van tweespannen tuigpaarden aangespannen voor landbouwwagens. Eilanden-springconcours. Ringrijden per sjees en eventueel kampen om de ere-prijzen. Als sluiting der landbouwdagen uitvoering van „De sterrenparade" door de Nederlandse revue komieken Swieibel en Swabbel, met een keur van bekende artisten. Deze avond wordt geheel verzorgd door de afdeling V.V.V. te Domburg. Uitvoering van deze revue op het recreatieterrein in Domhurg. 800 zitplaatsen. Toegangsprijs ƒ1,50. Aanvang 30 uur. 8.00 uur: 9-30 uur: 14.00 uur: 20.00 uur: 8.00 uur: 9.30 uur: 13.00 uur: 13.00—14-30 uur: 14.00—14.30 uur: 14.3015.00 uur: 15.0015.15 uur: 15.1516.00 uur: 16.0016-30 uur: 16.3016.45 uur: 16.45 —17.15 uur: 17.15—18.00 uur: NA 10 JAAR EEN HERBOREN WALCHEREN Met enige trots willen wij van^deze gelegenheid gebruik maken U van harte uit te nodigen in het herstelde Walcheren. Als gastheer hopen wij U op waardige wijze te ontvangen. Zeer zeker zult U bij Uw bezoek aan onze landbouwdagen er van overtuigd worden, dat Walcheren, na 10 jaar bevrijding, wederom in volle bloei is gekomen. Wij stellen het op buitengewoon hoge prijs, dat wij in 1956 de gastheer mogen zijn van de zomervergadering der Z.L.M. Wegens plaatsgebrek was het niet mogelijk U in de Zeeuwse hoofdstad te ontvangen. Het is daar om dat wij ons in Domburg hebben gemeld. Op spontane wijze werden wij door het Domburgse gemeentebestuur ont vangen. Hulde aan het gemeentebe stuur, maar niet minder aan de pach ter van het ,,'t Hof Domburg", de heer W. de Buck, die door het royaal af staan van zijn 10 ha weiland het ons mogelijk heeft gemaakt, U te kunnen laten zien wat onze Walcherse bevol king vermag en wat zij na 10 jaar herstel heeft opgebracht. Wij hopen dat te bereiken door de rijtoer en door de grote manifestaties, met koud- en warmbloedpaarden, pony's, rundveestapel, geiten en var kens. Dit alles zal U tonen wat Wal cheren in eendracht heeft bereikt. Maar het zal U bovenal tonen dat zij de zware bevrijdingsoperatie volkomen ontgroeid is. Onze kring telt 19 afdelingen, het geen betekent dat iedere gemeente een Z.L.M.-afdeling rijk is, met uitzonde ring van Vlissingen. Deze 19 afdelin gen tellen samen 1100 leden. Dit zijn geen papieren leden, maar leden die voor hun organisatie pal staan. Daarnaast hebben wij de L.J.G. en de Plattelandsvrouwenbond, met «••nWrr, nrnnnisaties WÜ Zeer rt rti"- menwerken. Op onderwijsgebied heb ben wij een Chr. Z.L.M. Lagere Land bouwschool en een Chr. Landbouw- huishoudschool in voorbereiding, waar naast vooral dank zij de L.J.G. veel cursussen worden gegeven. Onze kring kent bloeiende coöpera ties in de vorm van Aan- en Verkoop vereniging, Coöp. Zuivelfabriek, Vei lingsvereniging, Boerenleenbanken en diverse coöperaties op verzekerings- gebied. Het was in 1936 dat wij onze laatste tentoonstelling in Middelburg mochten organiseren. In 1947 mochten wij U eveneens ontvangen. Wij deden dat toen met enige schroom, doordat ons eiland toen alleen de sporen van een verdronken land kon bieden. Alles zag er mistroostig uit en het was eco nomisch en materieel niet mogelijk U toen met groot enthousiasme te ont vangen. Wij konden U toen niet meer aanbieden dan een rijtoer door een verdronken Walcheren, die U wee moedig moest stemmen. Wij vergeten niet de wonden, die ons in de jaren 19401945 zijn geslagen. Wij vergeten zeer zeker niet de slacht offers, die in Walcheren voor de be vrijding van Europa zijn gevallen. Maar het leven moet verder. Wij heb ben dit in eendracht beoefend en dat is de reden dat wij U thans Walcheren in een nieuw lentegewaad, misschien straks wederom als de tuin van Zee land, kunnen aanbieden. De nodige voorbereidingen voor de ontvangst zijn getroffen en dank zij de grote medewerking van alle agra riërs- op Walcheren, zijn wij in staat een programma voor elk wat wils aan te bieden. Daarom allen op naar Domburg.! Geen enkele Zeeuw mag ontbreken. We zeggen het met de woorden van onze kringsecretaris, de heer P. Wie lemaker: Komt en ziet wat Walcheren biedt, 't Scheen verloren, 't is herboren. De Kringvoorzitter: A. W. CEVAAL.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 2