^Oatckeren aló coöp&rati&-&ila.ncl 385 ZATERDAG 16 JUNI 15 6 Bo ven Gebouwen Eiland Walcheren" toonzaal en magazijn werktuigen. Beneden: aardappelkoelhuis. C)P Walcheren heeft de coöperatie goed wortel geschoten. Zowel in de breedte als w in de diepte. In de breedte, omdat vele coöperatieve activiteiten in de loop der ja ren tot ontwikkeling zijn gekomen. Denken we slechts aan de aan- en verkoop, de boerenleenbanken, de zuivel, het veiling wezen, de onderlinge verzekering van roerende en onroerende goederen tegen brand, van vee en tegen hagelschade aan de gewassen. Ook willen wij nog noemen de landbouwwerktuigen exploiterende verenigingen en combinaties, de aardappelbewaring, de kolen verenigingen en weegbruggen. En dan zijn we ongetwijfeld nog niet volledig. Daarnaast draagt Walcheren een flink steentje bij in de coöperatieve suikerindustrie, de aan- .en verkoop van vee, de kunstmestproduktie, de onderlinge levensverzekering en motorvoertuigenverzekering. Hier hebben we te maken met coöperatie-vormen, welke niet uitsluitend aangelegen heden van Walcheren zijn, maar waarbij de land- en tuinbouw op Walcheren wel geïn teresseerd is. Ook mogen we niet onvermeld laten, dat Walcheren mede belanghebbende is in de coöp. silovereniging, welke te Middelburg haar voornaamste bedrijfsgebouwen heeft. Tenslotte is daar tevens sedert kort gevestigd het coöperatieve peulvruchtencentrum, waarin Walcheren eveneens aandeel heeft. Overzien we zo de vele coöperatieve activi teiten, dan is hier sprake van coöperatie over een flinke breedte. OOK VERDIEPING. Ook aan verdieping heeft het op Walcheren niet ontbroken. We noe men als voorbeelden de aan- en verkoop, de boerenleenbanken en de zuivel. Dit zijn bloeiende sectoren, welke over een flink ledental be schikken en van grote betekenis zijn voor de land- en tuinbouw op dit eiland. Deze verdieping komt niet alleen tot uiting in ledental en zakelijke omvang, maar ook op organisatorisch gebied. De Walcherse boer en tuinder heeft over 't algemeen veel belangstelling voor z'n coöperaties en leeft er geheel in mee. Zij beperken zich niet uitsluitend tot hun eigen eiland. De belangstelling strekt zich uit tot de coöperatieve activiteit, welke ook elders word ontplooid. Ze zijn daarbij dikwijls tot grote steun. Toch willen we niet beweren, dat op Walcheren nu alles t.a.v. de coö peratie koek en ei was en is. Wij willen in dit verband gaarne ver wijzen naar de beschrijving van de coöperaties op Walcheren, welke bij het jaarverslag van het Landbouw Coöperatie Centrum voor zuid-weste lijk Nederland over 1953 werd opgenomen. Neen, wanneer we de geschiedenis van de coöpe raties op Walcheren nagaan, heeft 't zeer zeker niet aan moeilijkheden ontbroken. En ook heden ten dage komen ze uiteraard voor problemen te staan. Maar als we dan zien hoe Walcheren tot nu toe de geselingen van de rampen, welke het eiland troffen, te boven gekomen is, dan lijdt het geen twijfel of ook coöperatief zal steeds opnieuw de dadendrang zegevieren en tot goede resultaten lei den. Coöperatief Nederland en in 't bijzonder coö peratief Zeeland, mag trots zijn op Walcheren als coöperatieve gemeenschap, als eiland van vertrou wen. Het is juist dat vertrouwen, dat ook op, Wal cheren de onmisbare basis vormt ter stimulering van de samenwerking in 't kader van de coöperatie. Wij willen thans trachten heel in het kort de be tekenis van de voornaamste coöperatievormen aan de hand van enkele cijfers te schetsen. DE BOERENLEENBANKEN. De eerste boerenleenbank op Walcheren werd in 1909 te Koudekerke opgericht. Thans beschikt het eiland over 11 banken. Ze werken nauw samen met de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht. Het gezamenlijke ledental der banken bedraagt onge veer 2700 leden. Wanneer we nu weten, dat op Wal- De coöp. zuivelfabriek in Middelburg cheren ongeveer 1800 land- en tuinbouwers zijn, dan blijkt zonneklaar, dat de banken zich niet beperken tot de agrarische bevolking, maar in belangrijke mate dorpsbanken zijn. De spaargelden welke bij de banken worden ondergebracht, schommelen rond de twintig miljoen gulden. Uit dit cijfer spreekt alweer het grote vertrou wen, dat de bevolking op Walcheren in deze coöpe raties heeft. De totale omzet der banken bedroeg over 1954 62.5 miljoen, terwijl het balanstotaal ongeveer ƒ22 miljoen groot was. DE COÖPERATIEVE AAN- EN VERKOOP. Evenals elders treffen we ook op Walcheren aan vankelijk de eenvoudige bestelvereniging op prac- tisch ieder dorp aan. Deze bestelverenigingen zijn op Walcheren vooral in de negentiger jaren van de vorige eeuw tot stand gekomen. In de loop der jaren werd steeds meer de be hoefte aan centralisatie van deze activiteit gevoeld. Het duurde echter tot 1916 voordat de Coöp. land- boüwvereniging Eiland Walcheren" tot stand kwam. De promotor tot deze centralisatie is vooral wijlen de heer C. Zwagerman* rijksveeteelt- ert zui- velconsulent, geweest. „Eiland Walcheren" telt thans ruim 900 leden. De omzet van deze vereniging bedroeg over het boekjaar 1954/'55 ruim 21.000 ton goederen, met een geldomzet van meer dan 5.3 miljoen. Naast de aankoop van bedrijfsmiddelen voor de leden en de afzet van door de leden geteelde pro- dukten is de vereniging ook werkzaam op het ter rein van de dienstverlening, waarbij we o.m. den ken aan schonen, drogen, aardappelbewaring en reparatie van landbouwmachines. DE COÖPERATIEVE VEILING. Deze is evenals „Eiland Walcheren" in Middel burg gevestigd. De vereniging werd in 1906 opge richt. Tengevolge van meerdere tractoren is de ontwikkeling van de Walcherse tuinbouw in 't bij zonder na de tweede wereldoorlog niet meegekomen. Uiteraard ondervindt ook de veiling de gevolgen hiervan. Over 1953, 1954 en 1955 was de omzet der veiling resp. ruim 1.3, 1.5 en 1.6 miljoen. De produkten worden vaak aan de kleinhandel afgezet, zodat een groot deel der produkten op het eiland zelf wordt geconsumeerd, waarbij vooral Middelburg en Vlissingen belangrijk zijn. DE COÖPERATIEVE ZUIVELSECTOR. Walcheren beschikt over één coöperatieve zuivel fabriek, tevens melkinrichting. Deze is ook in Mid delburg gevestigd en dateert van 1916. Ook aan deze vereniging is de figuur van wijlen de heer Zwagerman weer nauw verbonden. Met haar 764 leden verwerkte de fabriek in 1955 ongeveer 17 mil joen kg melk met een gemiddelde vetgehalte van 3.81 De totale omzet van melk en melkproduk- ten bedroeg dat jaar ongeveer 5.4 miljoen. De financiële positie van deze vereniging is zeer gunstig. Ze oefent daardoor een gunstige invloed uit op de financiële resultaten der melkveehouderij. DE ONDERLINGE VERZEKERING. „Helpt Elkander" en „Onderlinge Steun" zijn twee onderlingen op het terrein van de schade- en brand verzekering, waarvan de eerste zich beweegt op het vlak van de roerende en de tweede op dat der onroerende goederen. „Helpt Elkander" werd opgericht in 1901 en heeft zich, volgens de gegevens van 1952, geleidelijk aan ontwikkeld tot een onderlinge met ruim 2000 deel nemers en een verzekerd kapitaal van 32 miljoen. „Onderlinge Steun" kwam in 1913 tot stand en startte met 4 leden en een verrekend bedrag van ruim 67.000. Thans heeft deze onderlinge ver over de 1000 leden en bedroeg het verrekende kapitaal in 1952 reeds meer dan 30 miljoen. Ze heeft een re-assurantie-contract lopen en heeft tevens een zg. ledenrekening ingevoerd, waarop bv. in 1951 40 van de door de leden betaalde voorschotpremie werd bijgeschreven. Deze onderlinge heeft bewe zen dat verzekeren niet altijd duur behoeft te zijn. Volledigheidshalve vermelden wij nog, dat op Walcheren nog enkele onderlingen voorkomen, welke zich bewegen op het terrein van de schade tengevolge van sterfte onder het vee. Ze hebben meestal een plaatselijk karakter en worden in de wandeling doorgaans vee- en vleesfondsen ge noemd. Daarnaast is er nog de onderlinge hagel- verzekering. welke in 1938 op initiatief van de kring Walcheren der Z. L. M. werd opgericht. De verzekerde oppervlakte beslaat ongeveer 1000 ha. De gebouwen van de coöp. veiling te Middelburg Wat betreft de onderlinge levensverzekerings mij. zij nog vermeld, dat het Onderling Boerenverzeke- ringsfonds met een verzekerd bedrag op Walche ren van rond 1 miljoen hier vaste voet heeft ge kregen. Zo hebben we heel in 't kort een uitstapje ge maakt door coöperatief Walcheren. Er zijn resul taten geboekt. Deze kwamen niet vanzelf. Integen deel, soms leek het er wel eens op of alle werk zin loos was. Door taaie volharding is echter een hecht coöperatief bouwwerk ontstaan. Aan 't huidige en toekomstige geslacht op Walcheren de taak verder te bouwen in het belang van de gehele land- en tuinbouw op dit geslagen maar niet verslagen eiland. Drs. J. DIJKGRAAF, Secretaris van het L. C. C. LANDBOUWTECHNIEK EN LANDBOUWONDERWIJS. (Vervolg van pagina 383.) De kans al is die langs een zware weg geko men is er dan nu. En we mogen wel zeggen: dank zij het vele onderwijs is vooral de jonge Wal cherse boer rijp voor verbeteringen. Wég is veel natuurschoon maar wég waren ook vele aftandse stallen. Nieuwe, doelmatige ver rezen! Wég is het onproduktieve en dikwijls zieke vee. Beste dieren worden ingevoerd en ziektenbe- strijding krachtig ter hand genomen. De boterbe- reiding op de boerderij verdwijnt de coöperatieve melkfabriek krijgt de plaats, die haar toekomt. Nieuwe wegen, nieuwe bedrijven, goede verkave ling, goede ontwatering. Op vele bedrijven goede beweiding dank zij ook de elektrische afraste ring: goed drinkwater voor mens en dier. Naast de theoretische voorlichting krijgt de land bouw nu ook de praktische: de mannen van de voorlichtingsdienst kwijten zich uitnemend van hun taak, overal- waar dit nodig is. Wel geeft de meester nog lessen over het paard gelukkig ook nog nodig in Walcheren maar op de cursusavon den hoor je de jongelui nu toch meer over motoren en tractoren! De cursussen voor mechanisatie van de bedrijven zijn dan ook hard nodig. De landbouwonderwijzer moet zijn leerstof ge heel omwerken en vooral ook de fiscale en economi sche zijde van de landbouw belichten. Ook bij de rassenkeuze en moderne bestrijdingsmiddelen van plantenziekten kan hij zijn boekje van vóór 25 jaar wel opbergen. Zo moet het ook blijven: theorie en praktijk gaan hand aan hand. Meliskrikr, iBBUKSLMAN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 17