Wenken RADIO verzicRt 354 UIT DE INHOUD AARDAPPELBEWARINGSMIDDAG Korte ZEEUWS LANDBOUWBLAD .(Vervolg van pagina 1). Meerdere bestaanszekerheid. De heer H. D. Louwes sneed in zijn openingsrede Bog een ander belangrijk aspect aan van wat op Schouwen en Duiveland tot stand werd gebracht. Hij zeide: „Het feit, dat U hier heden een nieuwe graansilo in gebruik kunt nemen, i. een gerede aanleiding ons nog eens goed voor te stellen, welk een mach tige betekenis het geheel van zijn coöperaties voor onze boerenstand heeft en die betekenis is in één woord samen te vatten: bestaanszekerheid. Alles is betrekkelijk en ook dit begripde overstromings ramp van 1953 heeft het U hier ook wel duidelijk gemaakt, hoe betrekkelijk 11e menselijke bestaans zekerheid is. En op een ander gebied leren ons de feiten, hoe moeilijk het is aan 1 woord bestaans zekerheid inhoud te geven voor onze boerenstand in een tijd van zo sterk stijgende nationale welvaart, waarin die van het agrarische volksdeel achter blijft. Maar coöperatie betekent toch voor onze boeren- en tuindersstand: versterkte bestaanszeker heid door eigen kracht. Deze verstevigde bestaanszekerheid scheppen boer en tuinder zich, doordat zij in het moderne economische leven van nu met zijn grote bedrijven en machtige kartels zelf ook belangrijke machten worden, die hun onafhankelijkheid waarborgen bij aankoop en afzet, bij de verwerking hunner pro- dukten, in de geldwereld en in die van het verzeke ringswezen. Zonder hun coöperaties zouden boer en tuinder ook een heel andere en veel geringere in vloed kunnen uitoefenen in het moderne maatschap pelijke leven. In tal van organen der moderne ge ordende samenleving, in bedrijfschappen en pro- duktschappen, in nationaal en internationaal over leg zijn dan ook de belangen der boeren en tuinders onophoudelijk in het geding; dank zij hun coöpera ties nu met hen. Want waar zouden wij als boeren en tuinders de deskundigheid en goede informatie weghalen, waar zouden zelfs onze standorganisaties die vinden zon der onze coöperaties? Het feit, dat wij een mee sprekend en meebeslissend element zijn tot in de hoogste plaatsen der moderne ordeningsorganen en dat wij daar met deskundigheid en gezag kunnen optreden, danken wij in hoofdzaak aan onze coöpe raties". Het spreekt vanzelf, dat de heer Louwes het mee leven met zijn coöperaties door boer en tuinder vroeg en een lans brak voor modern en doelmatig beheer. Bij al de goede wensen, die het Bestuur van de C.A.V. Schouwen en Duiveland kreeg, voegen wij gaarne de onze en wij hopen, dat deze nieuwe silo, waarvan het silhouet voortaan mede het beeld van de stad Zierikzee zal beheersen, de boerenstand aldaar zal helpen in de strijd om het bestaan. Wij willen thans nog even aandacht vragen voor Overzicht Radio Zitdagen Korte wenken Wat kan mijn zoon worden? XI. De rijtoer door Walcheren Voorstellen over de voorlichting De betekenis van het afstammelingen-onder zoek Bram uit de Slikhoek Onderwijs De boer helpen zichzelf te helpen Nieuwe gedachten over de landbouwvoorlich ting Tuinbouw Lonen en sociale voorzieningen Onder de Tuinbouwlantaarn Werktuigendemonstratie 1956 Premiekeuringen voor stieren en vrouwelijk fokvee De bewaring van granen op de boerderij in nieuwe banen De Boerenjeugd Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw Marktberichten Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Over name van artikelen is slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouw ontvan gen het blad gratis. ABONNEMENTSPRIJS voor niet-leden, niet- grondgebruikers, bedraagt 10,— per jaar bij vooruitbetaling. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 18 cent; minimum per advertentie 2,70. Incasso kosten 0,20. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën uiterlijk Dinsdag avond aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen. Redactie: Secretariaat der Z. L. K. Tel. K. 1100—2345. Walcheren. Het volgend nummer van ons landbouwblad zal aan dit deel van onze provincie zijn gewijd. De grote landbouwdagen met Algemene Vergadering, Rijtoer en Tentoonstelling vinden er immers op 21, 22 en 23 juni a.s. plaats. Deze dagen bieden een ieder een uitgezochte gelegenheid te zien, wat er op dit eiland sinds de oorlogsverwoestingen is ge schied. Reden wij in 1947 nog met de rijtoer der Z. L. M. over soms stoffige, nauwe en bochtige we gen door een landschap, dat zijn ellende volop toonde, thans gaat de rijtoer over ruime asphalt- wegen en krijgt men een prachtig beeld van wat de herverkaveling hier betekent. Daar komt nog bij, dat de Walcherse boeren het puikje van hun vee en paarden vertonen en een ieder weet, dat dat tevens tot het beste wat er in Zeeland te vinden is, behoort. Juist deze wederop bouw van de Walcherse veestapel is een teken van de degelijkheid en werkkracht van de Walcherse boer. Vandaar dat wij meer nog dan in andere ja ren, alle leden van onze Z. L. M. van harte opwek ken naar Domburg te komen. De Walcherse boeren stand heeft een massaal bezoek van buiten zeker verdiend! Op verzoek van de secretaris van de Hoofdafde ling Akkerbouw van het Landbouwschap plaatsen wij een correctie op het bericht, dat wij in het vorige nummer gaven over de bewaarvergoeding voor de tarwe. Het Land bouwschap zal namelijk niet bij de Minister aan dringen op verhoging van de staffel van 20 op 30 cent. Wijziging van dit bedrag in 30 cent per maand zou betekenen, dat de tarwetelers, die vroegtijdig (moeten) afleveren genoegen zouden moeten ne men met een lagere prijs (in het begin 0,40 per 100 kg) dan de prijs, die hen reeds in het vooruit zicht is gesteld. Daar een flink deel van de tarwe in september en oktober geleverd wordt, acht de Hoofdafdeling, mede met het oog op de kostenstij gingen, een en ander niet in het belang van de tarweteler. s. Op maandag 11 juni a.s. des namiddags 13.30 uur wordt in het „Schuttershof" te Goes door de Rijks- landbouwconsulenten voor de Zeeuwse eilanden en Zeeuws-Vlaanderen 'n Aairdappelbewaringsmiddag georganiseerd. Door de verschillende medewerkers van de con sulentschappen en van de Stichting Aardappel be waring te Wageningen zullen korte inleidingen worden gehouden^ t.w. a. Temperatuursverloop en luchtmengen. b. Probleem van het blauw worden (opwarmen). c. Kiemremmingsmiddelen. d. Mechanisch In- en uitbrengen. e. Vertoning lantaarnplaatjes van een aantal Zeeuwse bewaarplaatsen. Tussen elke inleiding zal voldoende gelegenheid zijn om uw eigen ervaringen mede te delen en eventueel vragen te stellen. Speciaal het naar voren brengen, van eigen erva ringen /al op prijs worden gesteld. Alle belangstellenden zijn welkom. HET BELANG VAN KUNSTMATIGE BEREGENING Onlangs heeft de Directeur-Generaal van de Landbouw, in Someren een beregeningsinstallatie officieel in gebruik gesteld. Naar aanleiding van deze gebeurtenis zal in de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, met enkele deskundigen op dit gebied, waaronder Ir. P. J. Lardinois, Rijkslandbouwcon- sulent voor Z. O. Noord-Brabant, een vraaggesprek worden gehouden, waarin op het belang van kunst matige beregening nader zal worden ingegaan. Hierna wordt gesproken over grondonderzoek in de ruilverkavelingsgebieden en bestrijding van de kersenvlieg. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z.V.B.) KORTGENE: Donderdag 14 juni a.s. in „De Koren beurs" van 1113 uur (de heer v. Burg). OOSTBURG: Iedere woensdag op de beurs. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. Laat Uw brandpolissen controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. ADVIESBUREAU OORLOGS- EN RAMPSCHADE MIDDELBURG: Dinsdag 12 juni Dam 43 van 11 15 uur. Nu de granen beginnen met te aren, is het te laat geworden voor het uitvoeren van behandelin gen met groeistoffen. Vanaf nu kan de korrelop brengst worden gedrukt door zulke bespuitingen. In de gevoelige rassen is de bestrijding van de vetvlekkenziekte in stambonen haast nog elk jaar rendabel gebleken. In een normale zomer zal drie maal spuiten wel voldoende zijn, maar bij regen achtig, winderig weer moet men spoediger terug komen en zal vier of vijf maal behandelen nood zakelijk zijn. Er kan volstaan worden met 6T'h kg koperoxychloride. Als U over Uw perceel stambonen gaat, kan het gebeuren, dat U een meer of minder groot aantal planten opmerkt, die sterk achterblijven in groei, geel zien en het vaak niet verder brengen dan de twee eerste blaadjes. Onder bruinkleuring sterven ze straks langzamerhand af. Dit zijn plantjes, ge groeid uit zaden, die verleden jaar in de peul wer den geïnfecteerd met de vetvlekkenziekte. Secun dair ziek, zo noemt men deze planten. Ze vormen een gevaar voor de omringende, gezonde planten, omdat van deze plantjes uit vooral bij regenach tig en winderig weer besmetting kan optreden. Nemen daarom maar geen risico en ruim die boos doeners op. Meent U, dat U ze moeilijk kunt onder kennen? Raadpleeg dan de Landbouwvoorlichtings- dienst. Zo ziet U dus, dat er tw .e dingen moeten gebeu ren, wilt U een ziektevrij gewas straks oogsten: de bonen zuiveren van zieke planten en regelmatig spuiten. Voor beiden is het de hoogste tijd! Niet alle rassen zijn even gevoelig, maar vooral bij de rassen Beka, Bataaf en Exponent is oppassen geboden. De eerste percelen aardappelen zijn weer gespo ten tegen de phythopthora. Zinkcarbamaat leent zich het best voor de eerste paar behandelingen; de remming van de groei is met dit middel minder sterk dan met koperoxychloride. De eerste bloei van de erwten laat zich weer zien en dat wil zeggen, dat we voor de galmug (knop- made) op onze hoede moeten wezen. Bij koud en winderig weer is er weinig schade te verwachten, maar bij warm weer willen de mugjes graag actief zijn. De laatste jaren is het telkens zo, dat tegen het aflopen van de bloei wat schade optreedt. Mocht het gebeuren, dat U straks wanneer de erwten over het hoogtepunt van de bloei heen zijn, besluit tot een bestrijding van de galmug, dan zoudt U dit kunnen combineren met een bespuiting met mangaansulfaat. Maar in dat geval geen DDT- emulsie maar DDT-spuitpoeder gebruiken. Mopper niet, dat U zo heel veel ziekten moet be strijden, maar wees veeleer blij dat U zo heel veel ziekten kunt bestrijden! VOORJAAR KWAM DRIE JAAR ACHTEREEN TE LAAT Dit jaar is het nu al voor de derde maal, dat het voorjaar bijzonder lang op zich heeft laten wachten. Aangezien dit een weinig voorkomend verschijnsel is, heeft Dr. Ir. J. J. Post van het K. N. M. I de De Bilt in een onlangs gehouden radio-uitzending van het Ministerie van Landbouw hierover enkele in teressante mededelingen gedaan. In de eerste plaats valt de late uitzaai van zo mergranen op. De haver, waarvoor de zaaitijd nor maal omstreeks 15 maart valt, kon dit jaar eerst einde maart worden gezaaid. In 1954 kon niet voor 22 maart worden gezaaid. 1955 spande echter de kroon, want door het lang onbegaanbaar blijven van de percelen kon men niet vóór 4 april zaaien. Hoe laat het voorjaar is, kunnen we ook zien aan de bloei van het fruit. De vroege peren, die eigen lijk 29 april volop moeten bloeien, stonden dit jaar pas 14 dagen later in bloei. Dit is nog later dan in 1955 en 1954, toen de bloeitijd respectievelijk op 8 en 10 mei vieL De vroege appelen, die in een nor maal jaar in de eerste week van mei volop bloeien, bereikten het stadium van volle bloei in 1956 eerst tussen 15 en 20 mei. De voorjaren van 1954 en 1955 waren ongeveer 10 dagen later dan normaal. De zeer late ontwikkeling in deze jaren hangt samen met de lage temperaturen in de maanden maart en april. Vooral overdag is er in alle drie jaren een belangrijk tekort aan warmte geweest. De normale waarde van de maximum temperatuur in de periode van 1 maart tot 1 mei bedraagt 10,8° C. In 1956 bedroeg het gemiddelde 9,3° C, dus 1,5° C te' laag. In 1955 was het verschil nog iets groter nl. 1,8° C. 1954 was nog de minst koude van de drie met een gemiddelde maximum tem peratuur van 10,0° C, dus 0,8° C lager dan normaal.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 2