Noord-Brabantse Mij van Landbouw DE ALGEMENE VERGADERING dinsdag 26 juni a.s* ZITDAGEN ADVIESBUREAU MEDEDELINGEN van de Provinciale Raad voor de Landbouw voorlichting in Noord-Brabant ZITDAG BOEKHOUDBUREAU RONDOM DE BOERDERIJ Land van Altena De Westhoek UITBREIDINGSPLANNEN GEMEENTEN Etten en Leur Valkenswaard VEILINGBERICHT ZATERDAG 9 JUNI 1956 De algemene vergadering der Noord-Brabantse Mij. van Landbouw zal deze zomer worden gehouden te Almkerk en wel op: Aanvang om 10 uur v.m. Het programma voor deze dag luidt als volgt: 1. Openingsrede van de voorzitter. 2. Notulen. 3. Spreker Ir. M. A. Geuze, Voorzitter van de Zeeuwse Landbouwmij. over: „HET BOERENBEDRIJF IN EEN VERANDE RENDE SITUATIE". 4. Gedachtenwisseling. PAUZE (Lunchpakketten in de zaal verkrijgbaar). 5. Spreker Dr. H. G. W. van der Wielen van de Volkshogeschool te Bakkeveen over: „HET BOERENGEZIN IN EEN VERANDERENDE SITUATIE". 6. Gedachtenwisseling. 7. WELKE WAARDE HECHTEN DE BOER EN DE BOERIN AAN HET VERENIGINGSLEVEN Forum verzorgd door enkele leden van het Hoofdbestuur van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen, afd. Noord-Brabant en de Noord-Bra bantse Mij. van Landbouw. Gesprekleider: Mr. E. Kuijlman, secretaris van het Kon. Ned. Landbouwcomité. 8. Rondvraag. 9. Sluiting. Tijdens de lunchpauze en na afloop van de ver gadering bestaat gelegenheid om de tentoonstelling van moderne gereedschappen te bezichtigen, die naast de vergaderzaal zal worden opgesteld. Op deze tentoonstelling, die georgani seerd wordt door de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst in samenwerking met het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie, zal tevens voorlichting worden gegeven inzake doelmatige arbeidsmethoden, het doelmatig opbergen van ge reedschappen enz. Voor de dames, die deze dag wensen mee te maken, zal des voormiddags een bezoek aan het prachtige, geheel gerestaureerde kasteel te Dussen worden georganiseerd. Wij wekken onze leden than_ reeds op, om deze dag vrij te houden voor het bijwonen van deze algemene vergadering. Het adviesbureau van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Noord-Brabant, zal voor getroffen landbouwers en landarbeiders van de wa tersnood, alsmede voor oorlogsgetroffenen in Noord- Brabant, zitdagen houden te: ALMKERK op maandag 4-11-18-25 juni 1956 in café van Dijk, des voormiddags van 9-12 uur. FIJNAART op vrijdag 15 juni 1956, in Hotel van Baaren, des voormiddags van 10-13 uur. TILBURG elke dinsdagvoormiddag van 9-12 uur, Spoorlaan 46. Het is ter bevordering van een vlotte afwerking gewenst, dat men op de zitdagen steeds de beschei den meebrengt over het geval, waarover men advies of inlichtingen wenst. Reeds eerder werden enkele mededelingen ge daan over de besluiten die in de Provinciale Raad werden genomen. Zoals U weet komt deze Raad maandelijks bij elkaar ter bespreking van de voor komende problemen in de landbouwvoorlichting. In een van de laatste vergaderingen werd beslo ten om in Brabant een Provinciale Stichting voor de Bekalking van landbouwgronden in het leven te roepen. Deze Stichting zal door de organisaties worden gevormd en een hechte binding hebben met de Provinciale Raad. De vier streekverbeteringsplannen t.w. Haaren, Hoeven, Someren en Vorstenbosch, werden ter plaatse in de adviescommissie besproken. Deze plannen werden ook goedgekeurd door de Provin ciale en Landelijke Raad voor de landbouwvoorlich ting. Met de werkzaamheden in intussen een begin gemaakt. Er wordt de laatste tijd veel gesproken over de sanering van de boerenbedrijven. Inderdaad zal dit punt in toenemende mate de belangstelling krijgen van allen die de boerenbelangen in deze provincie behartigen. De Provinciale Raad is ook van oordeel, dat zij hier een taak hebben en daarom zal er een nadere studie worden gemaakt van het verant woorde Jandbouw- en tuinbouwbedrijf. De resul taten van deze studie zullen gebruikt kunnen wor den voor de saneringsplannen in ruilverkavelings- gebieden en mogelijkerwijs in de toekomst ook in de gebieden waar streekverbeteringen aan de orde komen. De secretaris van de Provinciale Raad voor de Landbouwvoorlichting, Ir. A. H. CRIJNS. ZEVENBERGEN: Donderdag 14 juni van 11—12.30 uur in Hotel Tholenaar. Ons stukje van vorige week was bedoeld als in leiding om te komen tot het eigenlijke punt waar voor wij Uw aandacht willen vragen. Dit betreft nl. hetgeen er zoal samenhangt met de voorbereiding van de ruilverkaveling en dan wel voornamelijk in welke situaties men tijdens deze voorbereidingen blijkt te geraken. Door de verschillende voorbereidende vergade ringen, die zowel door de Standsorganisaties als door andere instanties gedurende de laatste jaren en vooral tijdens de gepasseerde winter hebben plaats gehad, begint de grote gedachte Ruilverkaveling voor onze gehele streek nu belangrijk door te werken. Met dit doorwerken bedoel ik zowel bij onze agra rische bevolking als bij de gehele bevolking. Dit blijkt tenminste wel uit de meer dan gewone be langstelling die door sommigen hiervoor wordt aan de dag gelegd. Het is daarom meer dan tijd dat onze standsor ganisaties elkaar vinden in eensgezinde samenwer king. Men dient niet, zoals tot nu toe meestal het geval was, de aandacht alleen te bepalen bij de sa menstelling der verschillende commissies, zowel die tot voorbereiding als die tot uitvoering der „ruil verkaveling". De landbouwende bevolking heeft er recht op, om hierin de meeste zeggenschap te verkrijgen. Ruilverkaveling is allereerst een landbouwbelang, dat door de landbouw dient te worden uitgevoerd. De vele andere aspecten die echter ook bij een ruilverkaveling worden betrokken dienen zeer zeker niet veronachtzaamd te worden. Trouwens, zowel handel en industrie als de soci ale en kerkelijke aspecten worden hierbij betrokken. Het is overigens zeer toe te juichen dat een derge lijk groot gebeuren als „ruilverkaveling" nu een maal is, voor alle belanghebbenden duidelijk gesteld wordt. Een dergelijke aanpak van een gehele land streek gebeurt niet voor een mensenleeftijd, doch mede ten behoeve van toekomstige geslachten. Een praktisch punt waaraan aandacht dient te worden besteed is het volgende. Op zeer grote ge deelten van het land van Altena laat de kalktoestand te wensen over. Het was dan ook een verheugend verschijnsel een grote toename van het gebruik van schuimaarde in de na-oorlogse jaren te kunnen con stateren. Sinds echter de ruilverkaveling voor het land van Heusden en Altena aan de orde is gesteld, is daarmee het gebruik van schuimaarde sterk afge nomen. Iedere grondgebruiker is blijkbaar bang, dat niet hijzelf, maar een ander straks van deze grondverbetering zal profiteren. Om de vele zware „komkleigronden" een betere produktiviteit en vooral een betere struktuur te geven, zijn enorme hoeveelheden kalk nodig en zo als in de Tieler- en Bommelerwaard te zien is, is hiervoor de schuimaarde bij uitstek geschikt. Om die sterk ontkalkte gronden ook nog gedu rende de 5 tot 10 jaren, die vrij zeker nog verlopen zullen, aleer de definitieve toewijzing van de gron den plaats heeft, tcch ook gedurende deze over gangsjaren zo produktief mogelijk te doen zijn, is een zo goed mogelijke bedrijfsvoering dringend nodig. Het is daarom een dringende eis, dat de verdere bekalking van deze „verkommerde gron den" geen stagnatie en zeker geen stilstand onder vindt. Een bekalking kost veel geld en wordt niet uit gevoerd voor enkele jaren, doch dient liefst te ge schieden ter verbetering voor vele jaren. Het is daarom jammer det deze noodzakelijke grondverbetering vrijwel stilstaat, dit echter tot groot nadeel van de streek in het geheel. Wat is hier aan te doen Een feit constateren alleen is niet voldoende Men dient te trachten hiervoor een oplossing te vinden Deze zou gevonden kunnen worden indien de betreffende instanties hieraan willen medewerken. Nu zal men van verschillende zijden hiertegen in kunnen brengen: „Laat men gewoon doorgaan met de bekalking en verbetering der gronden, bij de schatting wordt de verbeterde toestand toch in de vaststelling van de waarde van de grond vast gesteld Dit is juist het kardinale punt waarop de verdere bekalking van de gronden vooral door de pachters, en ook wel de eigenaar-gebruikers, zeker nu zal stranden. Niets afdoende aan de kennis der schatters is het toch niet doenbaar om vast te stellen of, wan neer en in welke mate een bekalking is uitgevoerd. Is nu voor de nog uit te voeren bekalkingen niet een volgende regeling te treffen Wanneer men wil bekalken zou men dit dienen op te geven aan de ruilverkavelings-assistent. Men dient dan op te geven het perceel met juiste ligging en omschrijving alsmede de hoeveelheid kalk of liefst schuimaarde, die is of zal worden ge bruikt. Meestal wordt de schuimaarde toch van te voren reeds bij het perceel gebracht. Controle daar op is mede door aankoopbewijzen dan mogelijk. Verder zou een schema voor vergoeding als volgt kunnen worden bepaald. Afschrijving der kosten van aankoop en arbeids kosten, bijv.: Ie jaar 20% en vervolgens ieder vol gend jaar 0 a 15 Wanneer iemand dan na 5 jaren na de bekalking zijn perceel moet afstaan zal deze dan dus nog plm. 40 der gemaakte kosten vergoed krijgen. Hierdoor zal men kunnen bereiken dat de ge bruiker die toch vrijwel altijd dergelijke kosten voor verbetering van de grond op zich neemt, dan ook een restwaarde daarvan zelf vergoed krijgt. Wanneer een dergelijke regeling zou kunnen worden toegepast, zal zeker de kans bestaan dat de verbetering der gronden door bekalking opnieuw voortgang zal vinden en dit land niet nog meer „verkommert" „Voorkomen is altijd nog beter dan genezen" is een békend spreekwoord, wat hier ook zeker van toepassing is We gaan een belangrijke week tegemoet. De verkiezing voor de Tweede Kamer zal deze week plaats hebben. De verkiezingsstrijd is door de diverse partijen in alle felheid gevoerd en op schut tingen, palen en muren zien we de aanbevelings plakkaten der diverse partijen. De meesten zijn versierd met de koppen der lijstaanvoerders, som migen volstaan gewoon met het lijstnummer. On getwijfeld vraagt men zich af of dit alles nu zijn vruchten wel afwerpt. Ik kan me slecht voorstellen dat het Nederlandse volk zich veel stoort aan deze propagandabiljetten. Van te voren is meestal al be paald op welke lijst men zijn stem uitbrengt. Veel verschuivingen zijn niet te verwachten en algemeen heerst de overtuiging dat de huidige regerings samenstelling, misschien dan „verbreed", na de ver kiezing weer zal terugkeren. 't Is ook de week van de Stadse markt. Vroeger een gebeurtenis waar ieder naar toeging. Nu is het een dag die passeert a^s zovele andere. Toch is het een dag waaraan men vele stadia in het boerenbe drijf verbindt. Vroeger was het algemeen zo, dat de bieten op één moesten staan op die dag. In de zelfde week gingen ook de vlaskopers van huis om partijen te velde te gaan kopen. En wanneer de tarwe een beetje op tijd was dan konden rond die tijd de eerste aren zichtbaar zijn. Met de bieten staan we er zo voor, dat ze op die tijd rondgewied kunnen zijn. Van de vlaskopers weten we nog niets, of het moest zijn, dat we weten dat het in de vlashandel heel slecht gaat. De tarwe- aren zullen toch wel alle zeilen moeten bijzetten om a.s. dinsdag zichtbaar te zijn. Met de regen, die we verleden week gehad heb ben, is alles enorm bekomen en we kunnen gerust zeggen dat de bieten voor de tijd van het jaar er best voorstaan. Het vlas zal over het algemeen niet de lengte van verleden jaar halen, maar toch ko men er nog percelen die met wat tegenweer te zwaar zullen worden. De percelen die met groeistoffen tegen onkruid behandeld zijn, blijven toch wel aan merkelijk korter, dan de niet behandelde. De aard appelen in de zware grond lijden nog wel wat van de droogte, maar dat kan intussen misschien wel weer royaal opgeheven zijn. De aardappelen in de lichte grond doen het best en verleden week zijn de eerste van de koude grond, in Broek op Langendijk al aan de veiling gebracht. Ook in onze streek zullen wel spoedig de aard- appplveilingen weer gaan beginnen. Vanaf 22 mei 1956, gedurende vier weken, ligt ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage een ontwerp der partiële wijziging van het uitbrei dingsplan in onderdelen voor de kom Leur. Gedurende bovengenoemde termijn kunnen be langhebbenden bezwaren indienen bij de gemeente raad. Vanaf 22 mei 1956, gedurende vier weken, ligt ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage het besluit van de gemeenteraad, strekkende tot ont eigening van een aantal percelen en perceelsgedeel ten, in het uitbreidingsplan „Zuid" omgeven o.m. door de Leenderweg, Weteringstraat en Van der Venstraat. Uiterlijk veertien dagen na afloop van genoemde termijn kunnen belanghebbenden schriftelijk be zwaren indienen bij het gemeentebestuur. Veilingsvereniging „De Langstraat" te Drunen d.d. 4-6-'56 Appelen 15-81 ct. per kg; aardbeien met dop 45-80 ct. per doosje; asperges 40-185 ct. per kg; andijvie 7-22 ct. per kg; savoykcol 18-26 ct. per kg; spitskool 20-30 ct. per kg; peulen 190-230 ct. per kg; rabarber 4-9 ct. per kg; slavellen 10 ct. per kg; spi nazie 10-26 ct. per kg; sjalotten 20-33 ct. per kg; tomaten Kas 70-138 ct. per kg; bloemkool 10-56 ct. per stuk; bospeen 10-51 ct. per stuk; komkommers 10-52 ct. per stuk; sla 2,5-4,2 ct. per stuk; kroten 13-15 ct. per bos; peterselie 14-18 ct. per bos; radijs 5-12 ct. per bos; raapstelen 2-6 ct. per bos; selderij 6-10 ct. per bos. (Zie verder pag 367, le kolom.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 13