DE BOERENJEUGD ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND INGifZONBINl 363 EEN NABESCHOUWING ZATERDAG 9 JUNI 1956 Redactie: A. C. Breure, C. J. van Damme, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Redactie-adres: Voor artikelen Gx-oote Markt 28, Goes, Voor verslagen Goessestraatweg 4, Kapelle AFBREKENDE KRITIEK Ja, zo zou je het stukje, dat de heer v. d. Linde heeft geschreven, kunnen noemen. Laten we om te beginnen het gehele stuk, dat bovengenoemde per soon heeft geschreven, eens uit elkaar halen. Onder een stralende lucht begon za terdag 26 mei j.l. de jaarlijkse sportdag van de L. J. G., die dit jaar in Oostburg gehouden werd. Nadat bij de eerste wedstrijden in korfbal eerst wat moeilijkheden over wonnen waren van de eerste ploe gen waren een paar spelers verhinderd zo vroeg te komen kwam de zaak goed op gang. De verschillende wed strijden werden in een vlot tempo ge speeld, en de ploegen waren ongeveer aan elkaar gewaagd, hetgeen blijkt uit de uitslagen. Vooral de korfbalploegen waren zowat even 9terk. Er waren zelfs drie wedstrijden, die dubbel blank tot uitslag hadden. De eerste prijs van korfbal werd door Schouwen en Duiveland in de wacht gesleept, terwijl de tweede en derde plaats resp. door West Zeeuws- Vlaanderen en Zuid-Beveland bezet werden. Bij het voetballen werd de eerste prijs veroverd door W. Zeeuws-Vlaan deren, met alle vijf de wedstrijden ge wonnen, en een puntentotaal van 14. Tweede was Noord-Beveland, en op de derde plaats stond Kruiningen. Terwijl de wedstrijden gespeeld wer den, stonden of zaten de reserves en supporters om het veld, om de spelers aan te moedigen, of gingen wat ge bruiken bij het consumptie-tentje, waar ook een luidspreker hing. Hierdoor werden de spelers, die aan de beurt waren, opgeroepen, terwijl tijdens de wedstrijden, vrolijke muziek weerklonk. Des middags werd het wat drukker door de belangstellenden, uiteraard hoofdzakelijk uit Oost- en West Zeeuws-Vlaanderen. Thans werd de meeste athletiek af gewerkt. Gi-ote belangstelling was er voor de verschillende wedstrijden in hardlopen en vèrspringen. B\j de heren was Peter van Hattum, evenals vorig jaar vèruit de beste. Bij het kogelstoten voor de heren deed zich nog een klein incident voor, toen de kogel een beetje uit de richting schoot en tussen het publiek terecht kwam. Gelukkig liep alles goed af. De driekamp heren werd gewonnen door Peter van Hattum uit Schouwen en Duiveland. Hij was eerste bij het kogelstoten, tweede bij hoogspringen en eerste bij vèrspringen. Bij de dames werd de driekamp ge wonnen door Tannie Rosseel uit West Z.-Vlaanderen. Zij was eerste bij vèr springen, eerste bij 100 m hardlopen en eerste bij bal werpen. Deze presta ties zijn zeker een complimentje waard. Maar dit is verdiend, want zonder ge regelde training had zij het nooit zo ver gebracht. Bij de estafette werd de eerste prijs door West Zeeuws-Vlaanderen in de wacht gesleept en de 2e prijs door Zuid- Beveland. Om kwart over zeven 's avonds was alles afgelopen en voor de prijsuitrei king ging het hele gezelschap naar hotel „De Eenhoorn". Daar sprak de algemeen voorzitter, de heer Van de Linde, nog enige waar derende woorden, en stak J. Haak, het sport-commissielid van West Zeeuws- Vlaanderen nog een pluim op de hoed voor de uitstekende organisatie van deze sportdag. Waarbij wij ons gaarne aansluiten, want alles verliep vlot, en tussen de verschillende wedstrijden en onderdelen was niet langer pauze dan nodig was. Alles was tot in de puntjes geregeld. Ook de streekvoorzitter en secretaresse delen in dit compliment, want ook zij hebben vast niet stilgeze ten, om deze sportdag tot een succes te maken. M. S. DE Z. P. M. VAN HOEK EN TERNEUZEN OP STAP. Dit jaar zijn we met de Z. P. M. naar Twello geweest om de „Hoy" coöpera tieve vleeswarenfabriek te bezichtigen. Om 5 uur 's morgens zijn we met 3 auto's vanuit Hoek gestart. Op de heenreis hebben we eerst een bezoek gebracht aan de Sonsbek-flora te Arn- gebracht aan de Sonsbeek-flora te Arn- rjjk gevarieerde bloemenweelde, die de duizenden tulpen ons boden. Bij de ingang werden we begroet door vele herten, die bijzonder tam zijn en graag een snoepje van ons opknab- belden^ Verder zagen wij een binnen- expositie, waar we vele exotische plan ten konden bewonderen, waaronder vele cactussen en vetplanten. Veel lof hadden allen voor de schit terend aangelegde zes voorbeelden van stadstuinen. Hierna hebben we onze reis voort gezet naar Twello, waar we verwel komd werden door twee vertegenwoor- digrs van de fabriek, die ons naar een nabijgelegen koffiehuis brachten waar de directie der coöperatieve vleescentra le voor een lunch had gezorgd. Hier maakten wij direct kennis me de fijne vleeswaren van „Hoy." Door een der vertegenwoordigers werd hierna een uiteenzetting gegeven van hetgeen wij straks in de fabriek te zien zouden krijgen. Toen wij het fabriksterrein betraden zagen wij honderden varkens, die nog dezelfde middag geslacht zouden wor den. Het zijn hoofdzakelijk baconvar- kens, die bijna allemaal voor export zijn bestemd, hoofdzakelijk naar Enge land. Alvorens geslacht te worden, wor den de varkens eerst gekeurd en ver volgens wordt op de millimeter nauw keurig onderzocht of de spekdikte de juiste verhouding heeft. Bij een te hoog gewicht of een te dikke speklaag zijn ze ongeschikt voor export en zijn dan bestemd voor binnenlands gebruik. Zodra de varkens gedood zijn, worden ze gehangen aan een kabel, die door heel de fabriek loopt en worden zo ge schoven naar de afdeling waar de ver dere behandeling plaats vindt. Iedere werkkracht verricht steeds hetzelfde werk en gaat de behandeling dus aan de lopende band. Wekelijks worden er 4000 varkens geslacht en niet minder dan 500 personen zijn in de fabriek werkzaam. Het laatste, wat we te zien kregen, was het roken van vlees en worst, het koken van ham, het maken van knack- worst en het inblikken van allerlei vleeswaren. Verder bezochten we het grote diepvriesmagazijn, waar alle pro ducten gereed staan voor de verzending haar buiten- of binnenland. Na alles bezichtigd te hebben werd ons een consumptie aangeboden en ver telde een vertegenwoordiger, dat in de jaren 19261927 de boeren voor de var- Hij begon, bij z'n aankomst in Oost- bui'g, met 't zoeken naar 't sportterrein. AI9 men naar dit sportterrein moet zoe ken, zou ik graag wel eens willen weten hoe hjj iets noemt, zoals in Noord-Be veland 't vorig jaar, waar men een half uur moest tippelen. Terwijl iedere Oost burger weet, waar hun sportveld ligt. Nu het geval programma's. Zijn er op een L. J. G.-sportdag wel eens program ma's geweest? Volgens mijn weten niet en ik ben op elke sportdag geweest want men kan voor 'n L. J. G.-sport dag geen programma's laten drukken. Men zal vragen: waarom niet? Welnu, om de eenvoudige reden, dat er altijd ploegen zjjn, die niet opkomen. Kijk maar naar deze sportdag. Goes gaf een voetbalploeg op, maar door omstandig heden kon deze niet meer medespelen. Waar zouden wij nu met ons program ma moeten blijven, waar Goes op ver meld stond, terwijl ze niet mede speel de, zodat we dus een geheel ander ver loop kregen? Wat het geval „van 't kastje naar de muur gestuurd te worden" betreft, zo als de heer v. d. Linde schreef, dit zul len we maar met een korreltje zout nemen. Hij dient toch te weten bij wel ke personen hij moest zijn Terwijl bovengenoemde persoon er nog aan twijfelt „met gegronde rede nen" wat waren dan deze redenen? of de organisator zélf wel een pro gramma had. De heer v. d. Linde had moeten be seffen, toen hij dit schreef, dat de orga nisator wèl een programma had. Hij had dit kunnen bemerken aan de voet balwedstrijden, want deze volgden el kaar op met de regelmaat van een klok. Maar, zoals ik reeds heb geschreven, door 't uitvallen van Goes was dit pro gramma waardeloos. Niet alleen ik had een programma, maar ook de scheids- i-echter van het korfbal had een pro gramma. Maar doordat enkele spelers, zowel met voetbal als met korfbal mee speelden, liep ook dit wel eens in de war. Wat de aankomst van de deelnemers betreft, deze was, volgens mij, goed. De meeste ploegen waren op tijd. Zelf had ik gerekend dat Schouwen en Tho- len er niet vóór half elf zouden zijn, en ze waren er nog vroeger En wat de aanduiding in „De Boeren- jeugd" van zaterdag 21 april betreft over de vertrektijden der boten, deze verantwoording neem ik geheel op mij. Maar ik heb niet gemerkt, dat dit nega tief heeft gewerkt. kens 5 cent per kg ontvingen hetgeen natuui-lijk veel en veel te weinig was. De landbouworganisaties besloten om hierin verbetering te brengen en werd in 1939 de eerste coöperatie opgericht, die in 1942 leidde tot aankoop van de fabriek van Zendijk Zonen, terwijl later alle bestaande exportslagerijen zich verenigden en de coöperatieve vleescentrale tot stand kwam. Door onze presidente werd de directie dank gebracht voor de aangeboden lunch en de hartelijke ontvangst op de fabriek. Zij zeide, dat ook deze coöpera tie het bewijs levert tot welke goede resultaten het leidt wanneer landbouw en veeteelt eendrachtig samenwerken. Het was reeds half vijf toen de terug- reis werd aanvaard. Even vóór Rotter dam werd nog een half uurtje vertoefd in een mooi gelegen restaurant om daarna de laatste étappe af te leggen. Te half twaalf waren we weer thuis en konden terugzien op een leerzame excursie en een bijzonder prettige dag. JANNIE DEES, Secr. Afd. Hoek en Terneuzen. Een woord van lof aan 't sportcom- missielid, staat er geschreven, die links en rechts z\jn bevelen uitdeelde, maar ze soms herzag en veranderde. In de eerste plaats wil ik hier wel schrijven, dat ik geen enkel bevel gegeven heb, maar gevraagd of ze dit of dat wilden doen. Nog veel minder heb ik iets her zien of veranderd. Wat 't medespelen van mijzelf betreft, dit is een kwestie die de heer v. d. Linde beter aan mijzelf kan overlaten, aange zien hem dat niets aangaat Het was misschien ook beter geweest, volgens de heer v. d. Linde, dat andere bestuurs leden hadden mogen helpen. Als de heer v. d. Linde toch steeds van 't kastje naar de muur gestuurd was, had hij moeten horen of zien, dat ik het werk niet alleen deed, want de volgende per sonen hebben bij de voetbal- en korf balwedstrijden geholpen, zonder dat zij medespeeldenmej. K. Risseeuw, kring secretaresse, en de heer W. Dhondt. Terwijl, indien zulks nodig was, ook de heer M. van Iwaarden hielp, dus, vol gens mij, personen genoeg. Bij de athletiek hoefden we niet te helpen, daar hiervoor personen aanwe zig waren, die buiten de L. J. G. staan. Wat betreft 't overbelast programma, waardoor men tijd te kort kwam, dit is niet de schuld van de streek W. Zw.- VI. of van de organisator, maar dit lag aan de leden van de sportcommissie van de andere streken. Op de spoi'tverga- dering in Goes, alsmede in „De Boe- renjeugd" van begin mei, is duidelijk vei-staanbaar gemaakt, dat er dit jaar 'n halve competitie zou worden gehou den, zowel voor voetbal als voor korf bal. Men moet als sportman toch be- gi'ijpen, dat men niet met voetbal èn athletiek kan meedoen zonder dat het programma in de war loopt. Wat de pauze betreft, deze is wel ge houden en wel ruim drie kwartier. Maar toen was de schrijver van vooraf gaand stukje misschien met z'n ploegje Oostburg in gegaan, terwijl op 't ter rein alles, behalve eten, verkrijgbaar was. Wat 't niet spelen van één korfbal en één voetbalwedstrijd (niet twee) be treft, dit ligt aan de spelers zelf. Waar om kon er niet door gespeeld worden. Waarom duurde 't steeds zolang wan neer de athleten opgeroepen waren, eer ze aan de start verschenen? Waar om kan een sportcommisielid niet zeg gen deze of die athleten zjjn er niet, zodat er niet gewacht hoeft te worden? Dit is wat ik op uw schrijven terug- schi-yf> U als voorzitter heeft er een afbraakverhaaltje van gemaakt. Ik kan hier nog meer schrijven, b.v. hoe ik steeds geprobeerd heb ploegen die geen spelers genoeg hadden, niet tegelijk te laten spelen. Maar als de heer v. d. Linde soms denkt dat de voetbalploeg W. Z.-Vlaan deren de eerste prijs niet verdiend heeft, dan willen wij nog wel eens een beslissingswedstrijd spelen tegen Noord- Beveland. Maar laat deze streek dan komen met een club uit eigen streek en niet zoals zaterdag 26 mei in Oost burg met een lid uit Zuid-Beveland, de heer Lindenbergh. Nog wel een speler uit het eerste elftal van v.v. Goes. Of speelden er nog meer buitenstaanders in mee? J. HAAK, Sportcommissielid L. J. G. - W. Z.-VL THOOLS L. J. G.-ORKEST. Op maandagavond a.s. (7.15 uur) worden de repetities van het Thools L. J. G.-orkest onder nieuwe leiding hrevat. De nieuwe dirigent is tevens muziek leraar en geeft les voor elk soort in strument. Wij zouden dan ook onze leden, die het plan hebben een muziek instrument te gaan bespelen, op willen wekken om maandagavond 11 juni a.s. naar Hotel „Zeeland" in Tholen te komen, ter bespreking van eventuele muzieklessen. Laat deze prachtkans nu niet voorbij gaan!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 11