Tuinbouwlantaam 343 landelijke demonstratie ZATERDAG 2 JUNI 1958 ONDER de Rijke bloei De bloei van de fruitbomen behoort weer groten deels tot het verleden. De meeste fruitrassen hebben zeer rijk gebloeid en deze vele bloesem had de belofte in zich aan een rijke oogst. Het was een fraai beeld, dat de Zeeuwse fruitcentra in de afge lopen weken hebben geboden. Zeer velen hebben een tocht gemaakt langs de bloeiende boomgaarden en hebben de vele schitterende plekjes ontdekt, welke in Zeeland te vinden zijn. Wat was het mooi als men fietsend of rijdend over een van de vele dijken het oog kon laten gaan over al dat jonge groen en het prachtige wit van de bloesem. En menigeen zal gezegd hebben: ,,Wat belooft het toch veel. Wat kan er veel fruit komen dit jaar als de bloesems over zullen gaan in vruchten." Ook de fruitkweker heeft dit gedacht. Tegelijk heeft hij echter ook vastgesteld, dat er nog heel wat gebeuren kan en moet vóór de vruchten weer plukrijp zijn. De weersomstandigheden waren tij dens de bloeiperiodè van het fruit in Zeeland overwegend zeer gunstig. Er werd wel beweerd, dat het te droog was, maar we zien toch liever de zon als de bomen in bloei staan dan elke dag op nieuw regen en wind. Nu was er zon en wind en we mogen aannemen, dat dit gunstig bloeiweer was. Het is op dit ogenblik; nog te vroeg prn een definitief oordeel uit te spreken over de vrucht- zetting. Uw lantaarnman is in boomgaarden ge weest en heeft gezien, dat er percelen pruimen zijn waar de vruchten maar met mate aan de bomen hangen. Vooal het ras Early Laxton laat het er op sommige plaatsen bij zitten. Toch menen wij, dat, over het algemeen genomen, de pruimenoogst wel goed kan worden. Men heeft gauw vruchten genoeg. De kersen tonen op het moment dat deze tuin- bouwlantaarn wordt ontstoken nog een wat wissel vallig beeld. Er zijn nog een heleboel vruchten waarvan je zegt: zou het wat worden of zou het niets worden. Uw lantaarnman heeft de onder vinding, dat het niet gauw meevalt als er hier en daar dikke kersen in komen. De kleinere gaan er dan meestal af. Toch menen wij dat we op een redelijke kersenoogst mogen rekenen maar geen bijzonder grote oogst. Maar nog eens, dat kan nog veranderen, want er zijn nog veel twijfelgevallen. De meeste pererassen in onze provincie zijn goed met vruchten bezet. Een enkel ras is plaatse lijk wat minder en met name noemen we dan de Bonne Louise d'Avranches. We zagen percelen, die uitgesproken slecht zijn maar daar stonden ook weer goede percelen tegenover. We hoorden een enkele klacht over weinig Précose de Trévoux, maar daar staat tegenover dat er vele percelen zijn waar ze bijzonder dik hangen. We menen wel te mogen vaststellen dat er in Zeeland ruim voldoende peren zullen zijn. Uit andere delen van het land hoorden we min der optimistische geluiden over de peren. In Lim burg en Gelderland schijnt vooral de Légipont erg tegen te vallen, terwijl men ook spreekt van een slechte aanslag van de Précose de Trévoux. Over de appels kan op dit ogenblik nog niets worden gezegd. Een voorrecht was, dat we in Zeeland geen nachtvorstschade hebben gehad. In andere delen van het land schijnt deze schade nog wel te zijn ontstaan. Verder staan op het ogenblik ook de aardbeien in volle bloei. Er wordt veel over gesproken dat het zo droog is en dat de aardbeien zo hard toe zijn aan een buitje regen. Uw lantaarnman wil niet graag ontkennen dat het erg droog is, maar toch is het hem opgevallen dat veel percelen aardbeien de afgelopen weken veel in stand zijn verbeterd. Vooral de Madame Moutot staat er goed voor. De Climax staat er nog steeds het minst voor, wat voornamelijk komt door het voorjaarsbont. De stand van de Jucunda is matig tot goed. Uit het belangrijke aardbeiencentrum van Zun- dert en van Breda komen berichten van een zeer matige stand. Over het algemeen wordt gerekend op een matige aardbeienoogst. Plaatselijk zagen we in aardbeien rond Kapelle- Bieeelinge nogal wat schade, welke wérd veroor zaakt door de aardbeiensfcengelsteker. In een korte tijd kan dit insect heel wats schade aanrichten. Verschillende kwekers hebben er dan ook reeds tegen gespoten. Op de veiling in Kapelle zagen we de afgelopen weken op sommige dagen reeds heel wat aardbeien vanonder platglas. Dit prachtige produkt was zeer gevraagd want de prijs lag over het algemeen tussen f 1,en f 1,50 per doos van 2 ons. Per veilingdag kwamen er in Kapelle soms rond 500 doosjes. Het zijn nog maar enkple kwekers, die dit produkt aanvoeren. Het lijkt ons echter, dat het toch wel aanbeveling verdient om uitbreiding van deze teelt te overwegen. Het is een teelt, die, vooral in het voorjaar, veel zorg van de kweker vraagt, maar de opbrengst is de laatste jaren zeer goed. De glasaardbei is weliswaar een luxe pro dukt en een typisch produkt voor een tijd van hoogconjunctuur en hoe de toestand zich in de toekomst zal ontwikkelen valt niet te voorspellen, maar toch geloven we dat er een mogelijkheid zit in het kweken van glasaardbeien in Zeeland. De aanvoer in Kapelle werd steeds gekocht voor het binnenland. Wat ons opviel, was dat de prijs steeds op hetzelfde peil lag als in Roelofarendsveen en Zaltbommel. In deze twee plaatsen is thans nog de aanvoer van glasaardbeien gecentraliseerd. Het grootste gedeelte werd gekocht voor de Belgische markt, terwijl er vanuit Roelofarendsveen ook nogal wat export is naar Engeland en Zweden. Dit gaat dan per vliegtuig. In de afgelopen weken hebben Zeeuwse kwekers verschillende keren een bezoek gebracht aan deze aardbeien centra en velen van hen zijn enthousiast teruggekomen. Het zou ons dan ook niets verwon deren als er dit jaar enkele honderden ramen in Zeeland bijkwamen. Dezer dagen kreeg uw lantaarnman nog de vraag voorgelegd waar men inlichtingen zou kunnen krij gen over deze teelt. Hij heeft toen gezegd dat het rijkstuinbouwconsulentschap te Goes ongetwijfeld graag alle gewenste inlichtingen zal geven. Deze wenk wil hij graag doorgeven. De teelt van glas aardbeien is een mooie teelt, maar een teelt die veel zorgen vraagt en daarom is het van belang om eerst goed te overwegen vóór men eraan begint en zeker genoeg inlichtingen in te winnen. Men komt dan niet zo vlug voor teleurstellingen te staan. Afzet van groene kruisbessen Het weekblad „Groenten en Fruit" is over het algemeen zeer goed georiënteerd omtrent de afzet- kansen voor de verschillende groeenten- en fruit- produkten. Vorige week troffen wij in dit blad een artikel aan over de afzetkansen in het komende seizoen voor groene kruisbessen. Omdat de-teelt van kruis bessen in onze provincie wel van belang is, meen den wij er goed aan te doen, bedoeld artikel op te nemen onder onze tuinbouwlantaarn. Er wordt een overzicht gegeven van de vraag en van het aanbod. Gezien de ontwikkeling in het verleden, wordt ten aanzien van de aanbodzijde voorzien, dat het produktieve areaal in 1956 nog iets kleiner zal zijn dan het vorig jaar, hoewel de inkrimping niet zo veel zal betekenen. De gunstige prijs van het vorige jaar heeft wellicht het inkrimpen afgeremd. De opbrengst per ha zal, naar het zich op het ogenblik laat aanzien, niet veel afwijken van het gemiddelde. Van de totale produktie bestaat ver moedelijk een toenemend deel uit groene kruis bessen, merendeels aan te voeren in de tweede en derde week van juni en een iets afnemend deel late kruisbessen, merendeels aan te voeren in de derde week van juli. Aan de vraagzijde dient op het binnenland te worden gelet voor de afzet van rijpe kruisbessen en op export en industrie voor de afzet van groene. Grote veranderingen zijn in het komende seizoen bij de afname vah kruisbessen voor het binnenland niet te verwachten. Indien het prijspeil op een lager niveau zal komen te liggen dan in voorgaande jaren, zullen hoogstwaarschijnlijk wat grotere hoe veelheden rijpe bessen door het binnenland worden aangekocht. Bij gelijkblijvende prijzen is geen betekenende verruiming van de binnenlandse afzet te ver wachten. Bij nog hogere prijzen zal de afzet niet heel sterk teruglopen. De grootte van de Engelse oogst en de omvang van eventuele voorraden van de oude oogst zijn met het Nederlandse prijspeil de voornaamste fac toren die in 1956 de Engelse vraag naar Nederlandse verse kruisbessen zullen bepalen. Hoe groot de Engelse oogst zal zijn, valt moeilijk vraag dan in het vorig seizoen lijkt moge- te beoordelen. De laatste jaren is het areaal vrij sterk ingekrompen, doch misschien heeft er in 1955, na de goede prijzen van de laatste jaren, weer enige nieuwe aanplant plaats gevonden. Het Engelse areaal in produktie kan echter niet groter zijn dan verleden jaar. De produktie per struik schommelt nogal van jaar tot jaar. In 1955 was deze produktie zeer goed en het lijkt dan ook zeer onwaarschijnlijk dat de Engelse kruisbessenoogst groter zal zijn dan in 1955. Een kleinere oogst dan in 1955 lijkt waar schijnlijker. Wat de huidige voorraden in Engeland betreft, kan worden opgemerkt dat deze praktisch nihil zijn. Gezien het voorgaande is het niet te verwonderen, dat thans vóór de aanvang van de Engelse kruis bessenoogst een zeer sterke vraag naar kruisbessen van de nieuwe oogst voor verwerking bestaat. Dit blijkt ook uit de prijzen die begin april j.l. ge noteerd werden voor levering op contract aan de verwerkende industrie. Deze prijzen liepen van BODEMVERZORGING IN DE FRUITTEELT. In samenwerking; met het Landbouwschap orgia- niseert de Nederlandse Fruittelers Organisatie op dinsdag- 5 juni om 10.00 uur to Kapelle een go- specialiseerde demonstratie van bodemverzoreing in de fruitteelt. De verzorging van de bodem in de fruitteelt, zo wel grondbewerking als maaien, maakt de laatste jaren een nieuwe ontwikkeling door. Verschillende nieuwe werktuigen worden toegepast (verstek, frees, messenkooimachine, cirkelmaaier, etc.). Om de telers over de huidige mogelijkheden in te lichten wordt deze gespecialiseerde demonstratie georganiseerd. Het I. T. T. verzorgt door middel van een geluids wagen èn door een informatiestand de voorlichting van de bezoekers. De inschrijving van de deelnemers od dit mo ment garandeert de bezoekers een volledig over zicht in de stand der mechanisatie op dit onderdeel. SPECIALE ATTRACTIES. Dit zijn enkele nog niet eerder geïmporteerde werktuigen die geschikt zijn om de grond in de bomenrijen te bewerken. Zo mogelijk wordt de ziek tebestrijding per hefschroefvliegtuig gedemon streerd. Ook de kunstvogel voor afweer van spreeu wen die vorig jaar zo goed voldeed zal er zijn. Ver der komt er een speciale snoeihoutopruimer. EXPOSITIE. Behalve de demonstratie is er in de veilinghal een expositie van werktuigen, materialen en grond stoffen voor de fruitteelt. FRUITTEELTPROEFSTATION IN DE VOLLE GROND TE WILHELMINADORP. Voor bezoekers die niet de gehele dag op de de monstratie-terreinen verblijven is een bezoek aan dit proefstation een zeer nuttige aanvulling. De ge hele dag zijn geleiders beschikbaar om bezoekers te ontvangen. TERREIN. Het demonstratie-terrein, groot circa 10 ha, ligt direct bij de kom van het dorp Kapelle op circa 3 minuten van het station Kapelle/Biezelinge. De treinen die om 9.02 en 10.02 uit Roosendaal naar Goes vertrekken zullen die dag te Kapelle stoppen. Door het gespecialiseerde karakter der demon stratie en de ruime opstelling is er voldoende gele genheid alle werktuigen volledig in werking te zien. 73 tot 78 ct per kg af boerderij. Ter vergelijking diene, dat de contractprijzen in Engeland in 1955 varieerden van 64 tot 69 ct per kg af boerderij. Alles wijst er dus op dat de Engelse industrie dit jaar een nog sterkere vraag zal tonen dan in 1955. Of de verwerking in Engeland nog groter zal zijn dan in 1955, zal afhangen van de Engelse oogst. Gezien het voorgaande lijkt dit seizoen vergeleken met 1955 een sterkere Engelse vraag naar Nederlandse groene kruisbessen waarschijnlijk. De hoogte van de Nederlandse veilingprijs in de eerste helft van dit seizoen zal echter bepalen hoe groot de export naar Engeland zal zijn. Als dit prijspeil even hoog zal zijn als in 1955, lijkt een beduidend grotere export niet mogelijk. De vraag van de industrie hangt vooral af van de afzetkansen van pulp. De totale indruk ten aan zien van de afzetmogelijkheden voor kruisbessen- pulp van de oogst 1956 is, dat, gezien het ontbreken van voorraden oude pulp op de wereldmarkt, deze mogelijkheden vrij gunstig zijn. Een grotere Engelse lijk. Het zal echter in belangrijke mate van het Nederlandse prijspeil afhangen welke omvang de pulpexport zal aannemen. Hoe groot de pulp- aanmaak zal zijn valt ook nog moeilijk te zeggen, aangezien deze mede bepaald wordt door de omvang van de Nederlandse oogst. Daar de Nederlandse oogst niet veel groter zal kunnen zijn dan in 1955, lijkt het niet aannemelijk dat de aanmaak van kruisbessenpulp in 1956 veel van die in 1955 zal afwijken. De overige verwerkingsmethoden zijn betrekke lijk onbelangrijk. Grote wijzigingen zijn hierbij niet te verwachten. Conclusie Het aanbod kan in totaal nauwelijks groter zijn dan het vorig jaar. Misschien neemt dat van groene kruisbessen iets toe, maar dan neemt dat van rijpe kruisbessen evenzoveel af. Tegenover dit matige aanbod staat een vraag naar rijpe bessen, welke zeker niet kleiner is dan het vorig jaar. De vraag naar groene bessen zal mogelijk die van vorig jaar nog overtreffen. Het resultaat zal zijn dat zowel groene als rijpe bessen weer duur zullen zijn; mogelijk zelfs nog iets duurder dan vorig jaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 7