verzicfit Het saneringsbeleid en de voorlichting op de voorgrond. ZATERDAG 2 JUNI 1956. De Algem. Vergadering der Z. L. M. Zitdagen Boekhoud- Bureau. Gras-, Klaver en Bietenzaden Gebrs De Jongh - Goes No. 2329. Frankering bij abonnement: Terneuzen 44e Jaargang. ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen HET NOORD-BRABANTS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ de Noord-Brabantse Mij van Landbouw en andere Verenigingen Zoals reeds in het vorig nummer van dit blad vermeld werd, heeft het Bestuur van het Landbouwschap met voldoening kennis genomen van de beslissing van de regering inzake het aardappelbeleid. De Hoofdafdeling Akkerbouw heeft zich reeds deze week beraden over de nadere uitwerking van de inge stelde garantie-regeling. Het is be kend, dat de regeling in mede-bewind zal worden opgedragen aan publiek rechtelijke organen. Met name zal het Produktschap voor Aardappelen worden ingescha keld terwijl ook gedacht wordt aan het Landbouwschap voorzover het regelingen betreft, die alleen betrek king hebben op de telers. Dit zouden bijvoorbeeld inventarisatieregelingen kunnen zijn of wanneer het ooit no dig mocht zijn uitvoeringsregelen van zal gehouden worden op donderdag 21 juni 1956 te 14.30 uur in het Bad paviljoen te Domburg. Agenda: 1. Openingsrede door de Algemeen Voorzitter. 2. Notulen van de Algemene Ver gadering van 19 december 1955. 3. Mededelingen en ingekomen stuk. ken. 4. Verslag van de Financiële Com missie over het nazien van de rekening en verantwoording over het jaar 1955. 5. Rekening en verantwoording over het jaar 1955. 6. Rondvraag. 7. Inleiding door de heer Joh. de Veer, voorzitter van het Produkt schap voor Vee en Vlees, over: „De vleespositie van Nederland". 8. Gedachtenwisseling. 9. Sluiting. Namens het Hoofdbestuur der Z.L.M., M. A. GEUZE, voorzitter. J. F. G. SCHLINGEMANN, secretaris. HULST: Maandag 4 juni in „De Graambeurs" van 3 tot 5 uur. KOUDEKERKE: Woensdag 6 juni in Hotel „Nieuw Walcheren" van 9 tot 1.30 uur. OOSTBURG: Woensdag 6 juni in Café „De Windt". TERNEUZEN: Woensdag 6 juni in. Hotel „Des Pays Bas". ZIERIKZEE: Woensdag 6 juni in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 7 juni in Café „De Eendracht". KORTGENE: Donderdag 7 juni in Hotel „De Korenbeurs" een teeltbeperking. De punten, waar aan voorlopig aandacht geschonken dient te worden zijn o.a. a. hoe vaak en wanneer zal de teler de gelegenheid moeten worden ge boden met het A. V. A. te kunnen Contracteren. De secretaris van de Hoofdafdeling Akkerbouw vraagt zich af of dit ten allen tijde of bijvoorbeeld 1 keer in de herfst en 2 keer in het voorjaar zal moe ten kunnen. Wij zijn van mening, dat in ieder geval de teler ruim schoots in de gelegenheid moet gesteld worden zijn aardappelen aan te bieden, zeker in het voor jaar. b. of de handel ook in de gelegen heid gesteld moet worden met het A. V. A. te contracteren. c. Welke bewaarvergoeding in re kening gebracht dient te worden bij bewaring van in de herfst ge contracteerde aardappelen tot in het voorjaar en bij contractering in het voorjaar. d. De kwestie van eventueel gesor teerde aardappelen en sorteer- kosten. Wij moeten nog even afwachten hoe deze en andere vragen geregeld worden, maar vast staat, dat er in het komende seizoen voor de aardappelen een 'bodem in de markt is gelegd. Laten wij in ieder geval hopen, dat aardappeldrama's daarmede tot het verleden gaan behoren. Er is de laat ste jaren te veel deining omtrent dit produkt geweest en zoals men weet is ook dit jaar lang niet alles pluis. De geweldige export, samengedrukt in enkele weken tijds, lijkt een drama tische nasleep te krijgen. Een tweede punt, waarmede de Hoofdafdeling Akkerbouw zich déze week heeft bezig gehouden zijn De richtprijzen voedergranen. oogst 1956. Nu immers besloten is het systeem van monopolieheffingen ongewijzigd te handhaven is het nodig zich te be raden welke minimumprijzen in het seizoen 1956/57 voor de voedergranen dienen te gelden. Om het geheugen nog even op te frissen wijzen wij erop dat onder minimumprijzen verstaan wordt het prijspeil per graansoort, hetwelk is afgestemd op de gemiddelde kost prijs" en dat dient als maatstaf voor het al dan niet in werking treden van het systeem van monopolieheffingen, zulks met inachtneming van een uit slag van 0,75 beneden en 0,75 bo ven de gestelde minimumprijzen. Met andere woorden dus wordt een heffing op het buitenlandse voedergraan pss opgelegd wanneer %dit beneden de minimumprijs in ons land wordt aan geboden. Wij lezen in een nota van het Land bouwschap, dat de minimumprijzen (middenprijzen) voor de oogst 1955 als volgt waren vastgesteld: Gerst Mais Haver Milocorn e.d. sorghums Rogge Voertarwe 24,per 100 kg 23,50 ii 22, II 21, - tt N ff ii 20,50 ii 20,50 Voor de vaststelling van de mini mumprijzen voor het seizoen 1956/'57 kan gebruik gemaakt worden van de kostprijsberekeningen van ..et L.E.I.- rapport no. 238. Gewogen aan de hand van de areaalverhoudingen in de oogstjaren 1954 ^n 1955 bedraagt vol gens dit rapport de kostprijs van gerst gemiddeld ƒ23,75 per 300 kg en van haver 22.25. De invloed van de 3 -loonsverho ging bedraagt voor de gerst circa 0,20 per 100 kg en voor de haver eveneens circa 0,20 per 100 kg. Wan neer de verhoging van de vakantie toeslag van 2 op 4 erdoor komt, moet voor elk dezer produkten nog ƒ0,10 k ƒ0,15 per 100 kg worden bij geteld. Aangenomen kan derhalve worden dat volgens deze berekening de kost prijs van gerst 24,a 24,10 be draagt en van haver ƒ22,50 k 22,60. Rekening houdende met een zekere afronding zou op leze basis de mini- 'Zie verder volgende pagina' DE HERVERKAVELINGSCOMMISSIE VERGADERDE. Minister Mansholt heeft geant woord op de saneringsnota die hem enige maanden geleden door de her verkavelingscommissie werd toege zonden. Het antwoord kan gunstig worden genoemd, daar de bewinds man accoord is gegaan met het voor stel der herverkavelingscommissie, de tweemansbedrijven als normale bedrijven te beschouwen en de één mans als een uitzondering op deze regel toe te laten, voor zover dit nood zakelijk is i.v.m. plaatselijke omstan digheden. De minister is voor deze bedrijven niet erg te vinden, omdat ze, zoals hij schreef, niet de garantie inhouden dat ze in de toekomst vol ledig sociaal en economisch verant woord zijn. Daar vóóraf de mening van de Cen trale Cultuurtechnische Commissie is gevraagd, mag verwacht worden, dat deze richtlijnen ook in het grotere landelijke verband zullen worden toe gepast, als het daar gaat over de sa nering van de te kleine bedrijven. De minimale eisen i.v.m. de steeds toenemende mechanisatie en andere rationalisatiemaatregelen, vereisen 'n bedrijf dat groot genoeg is om twee personen aan het werk te houden. Daar de saneringsbedrijven in de tot nu toe onontsloten gebieden komen te liggen, betekent dit tevens dat de be drijven i.v.m. de kwaliteit van de grond wat groter moeten worden en wel een akkerbouwbedrijf van onge veer 12 ha en een gemengd bedrijf van ongeveer 15 ha. Voor de bedrijven, die grove tuin- bouwprodukten telen, ligt deze groot te over het algemeen op ongeveer 5 ha, met een uitzondering voor St. An- naland, waar deze bedrijven ongeveer 4 ha groot zullen zijn. De moeilijkheden op deze bedrijven liggen vooral ook bij de kinderen die moeilijk produktief werk op het be drijf kunnen vinden en een gedeelte van het jaar elders moeten gaan wer ken. Dat de minister zich voorzichtig heeft uitgesproken en zich niet in alle opzichten wenst vast te leggen, valt te begrijpen, daar de commissie van advies inzake de uitgifte van domein gronden de z.g. commissie Hofstee zich nog niet heeft uitgesproken. Overigens betekent het gunstige antwoord wel dat de herverkavelings commissie en de agrarische sub-com missies de mensen kunnen gaan selecteren. Het aantal liefhebbers om gesa neerd te worden zal naar men ver wacht zeker niet groter worden, omdat de eis gesteld wofdt, dat de ge saneerde bedrijven de beschikking krijgen over behoorlijke bedrijfsge bouwen. Dit betekent in de regel dat er gebouwd zal moeten worden tegen de normale condities, waarbij dus het verschil in landbouwwaarde tussen de oude en nieuwe gebouwen bijbe taald moet worden. De z.g. onrenda bele top wordt dus geheel door de herverkavelingscommissie gedragen. In Tholen is nu ook het eerste voor beeld van verplaatsing aanwezig, daar uit de stad Tholen een eerste bedrijf verplaatst wordt. VOORLICHTING WERKT GOED. De voorlichting heeft ook de volle aandacht van de herverkavelingscom missie, daar men er van overtuigd is, dat het contact met de mensen zeer vruchtbaar is en niet gemist kan wor den. De spreekuren voldoen goed als men ziet hoe in het le kwartaal van 1956 op Tholen 250 personen en op Zuid-Beveland 140 personen om in lichtingen of adviezen het bureau van uitvoering bezochten. Daarnaast heb ben de gehouden praatavonden ook goed voldaan. Deze werden in samen werking met de voorlichtingsdienst georganiseerd. Waarschijnlijk is daardoor het aan tal bezwaren dat in de polder Waarde werd ingediend, nogal meegevallen. In totaal zijn er 36 bezwaarschriften ingediend, waarvan enkele van prin cipiële aard. Waar men 10 als nor maal beschouwt, acht men dit aantal zeker niet verontrustend, temeer waar verschillende zeker in onderling overleg opgelost zullen kunnen wor den. Verder kan van Tholen bericht wor den dat de gemeente Stavenisse als eerste een bijdrage in de aanleg van elektriciteitsaanleg voor bedrijven in Zie verder volgende pagina (Advertentie) Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import - Export POSTBUS 35 „Zaait „VICTORIA" zaden"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 1