Tninbouwlantaarn GEEF NU AAN UW RODE KRUIS I 311 KEURING VAN WALCHERSE .WITTE BONEN BELASTINGCOMMISSIE Z. L. M. GARANTIEPRIJZEN VOOR AARDAPPELEN VAN OOGST 1956 ZATERDAG 19 MEI 1956 ONDER de Wat was het de laatste weken bijzonder fijn weer te genieten van de schitterende bloesempracht, die men overal in de natuur kon aanschouwen. De stille laantjes en dreven werden alom weer eens vereerd met een bezoek van vele natuurlief hebbers om deze rijke en geurende kleurenpracht te aanschouwen. Wie wel eens een uitstapje heeft gemaakt naar de bollenvelden en daar-de schitterende mozaieken heeft bewonderd, is daar stil van geworden. Dat overkomt ons ook, wanneer we een wandeltocht, fietstocht of autotocht maken door onze zo mooie provincie. Het was weer net een sprookje. Ook de fruitkwekers zijn weer trots op hun mooie bedrijf. Voor hen betekent die weldadige bloesempracht nog veel meer dan voor de vele bewonderaars. Het is voor hen immers de belofte voor het komende seizoen. Al weken hebben zij deze kleurenpracht zien naderen. Vóór de bloem knoppen opensprongen, hebben zij al verscheidene bestrijdingen moeten uitvoeren tegen de vele para sieten en ziekten. Ook na de bloeiperiode zal rondom de bestrijding werk in overvloed zijn. Het belooft, als alles naar wens mag verlopen, een rijke fruitoogst te wor den. Er kan nog veel gebeuren, maar de bloesem pracht is toch een boodschapster in dezen en die is bijna overal goed en mooi geweest. Het zal dan ook weer voor de fruitkweker zaak zijn zijn groeiend product met de nodige zorg te behandelen en geen half werk te doen. Het aller beste zal in de toekomst nog recht van bestaan hebben en winst kunnen opleveren. Spiegel U niet aan het seizoen 1955'56. De oogst was toen im mers zéér gering en men kreeg zelfs voor het ondereind van de kwaliteit nog een hoge prijs. Dit kan het komende seizoen wel eens geheel anders liggen. Wij weten hieromtrent nog niets van, maar bij een grote oogst is deze mogelijkheid zeker aan wezig. Men moet waakzaam zijn en alle middelen aan wenden om een gaaf en goedverzorgd product te kunnen aanbieden. De ziektebestrijding zal daarom dan ook weer een belangrijke post op het werk- en kostenrooster zijn. De tuinbouwlantaarn zal U daarbij steeds het nodige licht schenken en U met zoveel mogelijk raadgevingen terzijde staan. Ook deze week willen wij U op enkele werkzaam heden wijzen. De meeldauw steekt Haar kop hier en daar al weer angstvallig op en deze kwaal blijkt voor vele bedrijven een groter probleem te zijn dan de schurftbestrijding. Menigeen heeft in de winter maanden de aangetaste scheuten weggesnoeid. Ook nu kan men veel onheil voorkomen door, zodra men aangetaste scheuten waarneemt, deze spoedig weg te knippen en direct te vernietigen. Men kan ter bestrijding ook een bespuiting uitvoeren. Was voorheen de spuitzwavel het beste middel, momen teel gebruiken wij liever een ander middel. Er treedt zo gemakkelijk zonnebrand op en de blad stand wordt minder, waardoor de produktie aan merkelijk daalt. In verband hiermede gebruiken we liever T.M. T.D., carbamaten af cap tan. Ook zijn er thans mid delen in de handel, die spuitzwavel bevatten, ge combineerd met één van bovengenoemde middelen. Deze nieuwe middelen verdienen zeker de voor keur boven die welke moeilijkheden geven door een meeldauwaantasting. Ook de bestrijding van de zaagwespen zal uw aandacht moeten hebben, of heeft het misschien reeds gehad. De activiteit van de pruimen- en perenzaagwespen hangen ten nauwste samen met de bloei van de fruitgewassen. Wij zullen enkele aanwijzingen geven met be trekking tot deze insecten. Pruimenzaagwesp. De plaats, waar een eitje in het kelkweefsel werd afgezet, is zichtbaar als bruin- tot zwart-groene stippen. De opperhuid is hier enigszins gespannen, doch zinkt weer in zodra het eitje is uitgekomen. De pas gezette vruchtjes ver tonen dan een zwart vlekje. Perenzaagwesp. Op de scheiding van kelk en vruchtbeginsel is, op de plaats waar een eitje werd afgezet, een duidelijke verhevenheid zichtbaar. Bij doorvallend licht zijn de eitjes duidelijk te zien, hel geen het vinden van deze aantasting vergemak kelijkt. De larve maakt geen oppervlakkige gan gen in de vrucht, zodat krukbanden, zoals die bij de appel voorkomen, £ij de peer ontbreken. De bestrijding van bovengenoemde insecten kan geschieden door middel van een bespuiting met een lindaan-, dieldrin-, diazinon- of parathion-be- vattend middel. Parathion-preparaten kunnen echter, in verband met de sterke giftigheid, niet worden verspoten, in dien onder of in de directe omgeving van de fruit bomen onderteelten van groenten of kleinfruit aan wezig zijn, waarvan binnen drie weken na de be spuiting zal worden geoogst. Voor diazinon bedraagt deze termijn 10 dagen. Dieldrin mag in het geheel niet worden gebruikt, indien tussen- of onderteelten aanwezig zijn. Het beste tijdstip voor de bespuitingen is het moment waarop de larven de eitjes gaan verlaten. Dit dient steeds aan de hand van eigen waarnemingen te worden vastgesteld. Spintbestrijding. Iedere fruitkweker weet hoe veel schade dit nietige beestje in de bedrijven kan veroorzaken. Bovendien is zij nog zeer moeilijk te bestrijden. In de gehele wereld kent men de spintmijt en tobt men bij de bestrijding ervan. Toch zijn er thans middelen, welke het vorige seizoen bij vele bedrijven goede resultaten hebben afgeworpen. Systox en Isolan/Pyrazoxon, maakten een goede beurt en werden kort na de bloei uitgevoerd. Tot een eind in het seizoen bleven de bomen practisch schoon. Wel dient men in de nazomer de nageko men aantasting nog te lijf te gaan en men kan dan eventueel gebruik maken van een combinatie van 'oöicide insecticide of E.P.N. 300. Spint zal steeds uw volle aandacht vragen voor een radicale bestrijding, die dikwijls moeilijk te be reiken is. Spint vraagt ter bestrijding geheel apar te middelen. Ook de frambozentelers wacht een uit te voeren bespuiting of bestuiving tegen de frambozenkevers. Jaarlijks wordt nog aanzienlijke schade aange richt in de frambozenteelt. De volwassen kevers, die grijsbruin gekleurd en ongeveer 45 mm groot zijn, verschijnen in mei, kort vóór het opengaan der bloemknoppen. Zij vreten aan de nog niet ge opende bloemknoppen en later ook aan de bloe sems, waardoor zij deze volkomen vernielen. Daar door kan reeds belangrijke schade worden aange richt en is een bestrijding wenselijk. In juni worden de eitjes in de bevruchte bloemen afgezet. De larven, de z.g. wormpjes, vreten van binnenuit de vruchtjes leeg en veroorzaken aldus aanzienlijke schade. Frambozen met „wormpjes" mogen wij beslist niet meer tegenkomen. Hiervoor is de bestrijding te eenvoudig. U kent deze toch wel? Men spuit met 1 van een 10-procentig D.D.T.-middel. Deze behandeling moet worden uitgevoerd zodra de kevers beginnen te vreten. Men dient dus zelf na te gaan of er kevers op het gewas aanwezig zijn. Ongeveer 10 dagen na de bloei dient men nogmaals een bespui ting of bestuiving uit te voeren, teneinde de nog aanwezige larven te doden. Hoofdzaak is ook hier weer, dat de bestrijding tijdig wordt uitgevoerd. Zwarte bessen en sommige rassen rode bessen kunnen sterk aangetast worden door bladvalziekte. Men spuit hiertegen met V2 koperoxychloride. De bespuiting direct na de bloei is waarschijnlijk de belangrijkste en het is daarom nodig deze met zorg uit te voeren. Vooral wanneer de struiken vóór de bloei niet gespoten zijn, is secuur spuiten van veel belang om het eerstgevorme blad nog zo veel mogelijk te raken. Om dezelfde reden moet zo kort mogelijk na de bloei worden gespoten. De struiken zitten dan nog minder in het blad. De schurft heeft door het droge weer nog geen moeilijkheden opgeleverd. Toch dient men op zijn hoede te blijven. Wij beschikken echter over voldoende goede mid delen om deze aantastingen te kunnen bestrijden. Captan bleek het vorige jaar uitstekende resulta ten te geven op verschillende bedrijven. Wanneer men al die plagen in de fruitteelt zo telkens leest of hoort, is het voor een ieder wel duidelijk, dat rondom de bloesempracht, die ons deed denken aan een lentesprookje, de fruitteler vol trots deze schoonheid op zijn bedrijf aanschouwt met voldoening over hetgeen tot heden tot stand kwam. Maar dat voor hem na de bloemen de vruchtzetting komt en tevens één of vele van bovengenoemde zorgen. De goede teler zal deze zorgen met volle energie tegemoet treden om na die schone bloesempracht ook een rijke, welverdien de oogst binnen te halen. Wij willen de fruittelers er nu reeds op attent maken, dat op dinsdag 5 juni a.s. in Kapelle de jaarlijkse werktuigendemonstratie voor de fruit teelt zal worden gehouden. Deze wordt georganiseerd door de N. F. O. in samenwerking met het Landbouwschap en zal dit jaar speciaal gewijd zijn aan de bodemverzorging in de fruitteelt. Naast de directe demonstraties in het fruitbedrijf van de heer J. Q. C. Lenshoek, zal er een expositie in de veilinggebouwen worden opgezet van alle werktuigen, materialen en grondstoffen, die op de demonstratie niet kunnen worden toegelaten. Het I. T. T. uit Wageningen zal voorts voor een filmvoorstelling in de afmijnzaal der veiling zorgen. Noteer deze datum reeds en houdt allen deze datum vrij. Fruittelers komt met uw personeel naar deze zo leerzame demonstratie. Aan de telers van Walcherse witte bonen wordt bekend gemaakt dat in overleg met het Instituut voor Rassen Onderzoek de met dit ras bezaaide percelen voor de keuring kunnen worden aange geven op de navolgende voorwaarden 1. een monster van 1 kg van het te gebruiken zaaizaad bij de aaangifte wordt ingeleverd. 2. het monster wordt beoordeeld en de indruk wordt verkregen dat men met het landras Walcherse witte te maken heeft. 3. een deel van het monster op het Landbouw- proefbedrijf Zeeland wordt uitgezaaid. Deze proef veldjes zullen door een deskundige van het Instituut voor Rassen Onderzoek beoor deeld worden. Indien deze nog opmerkingen heeft dan kan hiermede rekening gehouden worden bij die beslissing of het perceel zal worden goed- of afgekeurd. Verder herinneren wij de aangevers er aan dat de aangifte voor alle (bruine en witte) stambonen en <mais sluit op 31 mei a.s. Het aangiftegeld voor stambonen bedraagt 12 per ha met een minimum van 6 per bedrijf en dat van mais 15 per ha met een minimum van 9 per bedrijf. Aangifteformulieren zijn op aanvraag verkrijg baar bij het secretariaat van de Keuringsdienst Zeeland te Goes, Grote Markt 9, telefoon: K 1100- 2443 en bij de controleurs van deze Dienst. In haar vergadering van 25 april 1956 heeft de Belastingcommissie der Z. L. M. behandeld de waardering der Onroerende Goederen voor de Ver mogensbelasting per 1 januari 1956. De Commissie heeft besloten vooraleer hierover gegevens te publiceren overleg te plegen met de diverse Inspecties der Belastingen in Zeeland en die te Bergen op Zoom. Zodra de resultaten van dit onderhoud bekend zijn zal de Commissie voor publicatie in het Land bouwblad zorgdragen. Dit zal vermoedelijk onge veer half juni zijn. Daar iedere belastingplichtige welke een voorlo pige aangifte heeft ingediend daarmee uitstel voor zijn aangifte heeft tot 15 juli, zal deze publicatie nog tijdig kunnen plaats hebben. Als tweede punt heeft de Commissie aandacht besteed aan de waarde der aandelen van Coöpera tieve Verenigingen. Zij adviseert deze als volgt aan te geven: Beetw. Suikerfabriek Dinteloord 225,— Roosendaal 180,— Zevenbergen 180,— Sas van Gent ƒ180, Puttershoek 150, Zeeuwsche Coöp. Kunstmestfabriek (Vlaardingen) 175, Coöp. Vlasfabriek Dinteloord: oude aandelen 100, nieuwe aandelen neg. 500,— BELASTINGCOMMISSIE Z. L. M. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening heeft voor de aardappelen van de oogst 1956, zowel voor de consumptieaardappelen als voor de fabrieksaardappelen garantieprijzen vastgesteld Over de uitwerking in details van deze garanties zal met het Landbouwschap en het Produktschap voor Aardappelen nog nader overleg worden ge pleegd, aldus deelt het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Dit besluit is genomen naar aanleiding van daar toe door het Landbouwschap ingediende voorstel len. Voor de consumptieaardappelen zal de mini mumprijs voor veldgewas herfstaflevering 4,75 per 100 kg bedragen. Voor de fabrieksaardappelen is de garantieprijs vastgesteld op 6,25 per 100 kg veldgewas. Aan deze garantie is de voorwaarde verbonden «lat niet meer aardappelen tot aardappelmeel worden ver werkt dan overeenkomt met een kwantum van 180.000 ton meel. De garantieprijzen zijn in overeenstemming met het voorstel van het Landbouwschap vastgesteld. In hoeverre het voor de oogst 1956 uitgestippelde beleid dat nog nader in details moet worden uit gewerkt ook voor de daarop volgende jaren zal worden voortgezet, zal mede afhankelijk zijn van de ervaringen, die met de regelingen voor de oogst 1956 zullen worden opgedaan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 7