RADIO JE O N D E R Vv "J5 UITBREIDINGSPLANNEN 'SSDAO i» MEI IBêê OVER DE MAAND APRIL 1956 De maand april was bijzonder koud met te weinig zon en te weinig neerslag. Temperatuur. De gemiddelde temperatuur bedroeg te De Bilt 5,7° C tegen 8,4° C normaal. Te De Bilt kwam op zeven dagen vorst voor tegen op drie dagen normaal. Dit wil zeggen, dat op zeven dagen de temperatuur op een hoogte van ruim 2 meter, onder het vries punt kwam. Vlak bij de grond is dit veel vaker het geval geweest. Het is niet geheel 1 1 met zekerheid te zeggen, doch Door waarschijnlijk zijn in 17 tot 20 van de dertig nachten in het bin- »ctoarrmSa nenland nachtvorsten opgetreden. Warme dagen zijn er in het ge heel niet geweest. Slechts op de 10e is hier en daar in het zuiden het kwik tot 19 graden opgelopen. Vlissingen heeft het slechts tot 13 graden gebracht en in het noorden van het lar.d ligt de hoogste temperatuur van de maand even eens in de buurt van dertien graden. Zonneschijn. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt 149 tegen 155 normaal. Neerslag. De hoeveelheid neerslag was over het algemeen onder normaal. Alleen op de Veluwe en in Zuid Limburg werd plaatselijk meer dan de normale hoeveelheid gemeten. De hoeveelheden waren: Den Helder 24 mm, Leeuwarden 22 mm, Eelde 28 mm, De Bilt 34 mm, Vlissingen 32 mm en Maastricht 56 mm. De nor male hoeveelheid voor april loopt uiteen van 40 mm in het noordwesten tot ongeveer 55 mm in het zuidoosten van het land. Uit alle delen van het land werden klachten ver nomen over de zeer trage voorjaarsontwikkeling. Dit komt in veel meer voorjaren voor, maar het is merkwaardig dat men daarbij dikwijls het gebrek aan regenwater de schuld geeft. Hoewel wij er van overtuigd zijn dat vooral de lichte gronden tegen het einde van de maand be hoefte aan water hadden, was dit in het begin van de maand nog allerminst het geval. Het is dan ook niet de droogte maar veel meer de lage temperatuur die de ontwikkeling heeft geremd. Men kan dit op allerlei manieren aantonen, maar het is zeer ge makkelijk te constateren geweest aan de groei van water- en moerasplanten. De ontwikkeling daarvan verliep eveneens bijzonder traag en men kan toch moeilijk volhouden dat deze planten gebrek aan water hadden. De verwarring is overigens zeer begrijpelijk, om dat lage nachttemperaturen nachtvorst in april altijd gepaard gaan met droog en zonnig weer. Valt er dan regen dan ziet men een sterk versnelde ontwikkeling. Door die regen verandert echter het temperatuurbeeld zodanig dat de nachten veel min der koud kunnen worden en daarmee valt de be langrijkste rem op de ontwikkeling weg. De kieming van fijne zaden hangt echter af van het vochtgehalte van het bovenste grondlaagje en hierbij is het ontbreken van neerslag dus wel zeer belangrijk geweest. Men vraagt zich onwillekeurig af hoeveel de voorjaarsontwikkeling achter is bij andere jaren. Dit hangt af van het gewas dat men op het oog heeft. Bij de vruchtbomen is de vertraging ten op zichte van de gemiddelde ontwikkeling der laatste jaren ongeveer 2 weken. Dit wil echter niet zeggen dat het verdere verloop van de ontwikkeling die vertraging blijft vertonen. In het algemeen worden dergelijke achterstanden weer snel ineglopen. <4® ECTU 1 innnn-". ui '11 Ja nn nryts^g - DE AANGIFTE VAN LEERLINGEN VOOR DE LAGERE LANDBOUWSCHOLEN STAAT WEER OPEN De nieuwe cursus gaat op de meeste lagere landbouwscholen weer met september beginnen, zodat we de ouders gaarne nog eens opmerkzaam maken op de gelegenheid hun zoon naar een dergelijke school te zenden. Zoals wellicht bij velen bekend zal zijn, sluiten deze scholen aan op de 7e klasse van de lagere school. De cursus duurt 4 jaren, waarvan het le jaar 2M dag per week op school wordt door gebracht en de andere 3 jaar 1 dag per week- De overige dagen kunnen de leerlingen dus op het ouderlijk bedrijf ingeschakeld worden. We geven hieronder een overzicht van de aangiftemogelijkheden voor de Z. L. M.- scholen: Scherpenisse: Aangifte tot 22 juni bij het hoofd der school, de heer A. C. van Heus- den te Scherpenisse (Tel. 75). Aangifte tot 1 september bij het hoofd der school, de heer D. Eveleens te Zierikzee. (Tel 330) Aangifte tot 1 augustus bij het hoofd der school, de heer J. C. de Ridder te Kruiningen- (Tel. 471) De cursus is reeds begonnen met ingang van 1 april (Christelijke Lagere Landbouwschool). De aangifte is mogelijk tot 1 juni bij het hoofd der school, de heer J. K. Voogd te Middelburg. (Tel. 3992) Zierikzee: Grachtweg 5 Kruiningen: Oudelande: Middelburg: Koudek.weg 117 LAGERE TUINBOUWSCHOOL DER Z. L. M. TE KAPELLE Voor deze school de Ir. A. W. v. d. Plasscheschool is aanmelding van leer lingen mogelijk tot 15 juni bij het hoofd der school, de heer M. Nieuwenhuize, Biezelingsestraat 25, Kapelle. (Tel. 276) EINDLES VAN DE LAGERE LANDBOUWSCHOOL TE ZIERIKZEE OP VRIJDAG 11 MEI Om ongeveer 2 uur opent de heer Van Nieuwen- huyzen, als voorzitter van de commissie van toe zicht, de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom tot de talrijke aanwezigen. In het bijzon der werd verwelkomd de heer Schlingemann, als secretaris van de Z. L. M., en de heer Versteeg, be last met het toezicht op de school. Hij gewaagde in zijn opening, dat het hem bij zonder aangenaam was de bijeenkomst nu in de nieuwe school te kunnen houden, al is het gebouw dan nog niet officiéél in gebruik genomen. Hierna gaf hij het woord aan de heer Eveleens, die gedurende drie kwartier de leerlingen aan de tand voelde betreffende de vakken: bedrijfsleer, boekhouden, bemestingsleer en plantenteelt. Over het algemeen werden de vragen vlot beant woord. dat de verworven kennis de fundering vormt van het gebouw, waaraan verder moet worden gewerkt door middel van lezingen, excursies, aanvullende cursussen enz. Hij bracht een woord van dank uit aan de heren Eveleens en Steutel voor de moeite, die zij zich hadden gegeven om de jongelui de no dige kennis bij te brengen. Namens het Kringbestuur van de Z. L. M. sprak hierna de heer A. Geluk. Hij legde de nadruk er op, dat zij de toekomstige bestuurders der organisaties zullen zijn en dat zij zich voor het algemeen boeren- belang dienen in te spannen, als hun later gevraagd wordt een bestuurderstaak op zich te nemen. Aan de twee best geslaagde leerlingen, n.l. M. v. d. Maas en Ph. v. d. Velde, werd een boekenbon aangeboden. Daarna werd namens de leerlingen het woord gevoerd door M. v. d. Maas, waarbij hij woorden van dank sprak aan het adres van de heren Eve leens, Steutel en Buysse voor het door hen zo pret tig gegeven onderwijs. Voor de heren Buysse en Steutel had hij namens de leerlingen een boeken bon aan te bieden en aan de heer Eveleens bood hij een prachtig werk aan over microbiologie. Daarna werd nog het woord gevoerd door de heer Bij de Vaate, namens het gemeentebestuur van Zierikzee, en door de burgemeester van Noord- gouwe. Beiden verklaarden met veel genoegen de les te hebben gevolgd. Namens „Blijvend Contact" werd het woord ge voerd door de voorzitter de heer Moermond, die met genoegen weer deze oud-leerlingen zou inlijven. Hierna werd door de voorzitter een kort slot woord gesproken. Hij nodigde de dames en heren uit nog enige ogenblikken bij elkaar te blijven in „Concordia". Nog twee opmerkingen moest hij aan zijn sluiting toevoegen en wel de aanwezigheid van twee dames, hetgeen hij op hoge prijs stelde, en de fraaie ta bleaux, die het Centraal Bureau cadeau had gegeven om de leerlingen beter op de hoogte te kunnen stel len van de verschillende zaaizaden en voedermid- delen. Met grote dank werden beide geschenken door het bestuur aanvaard. De geslaagde leerlingen zijn: M. v. d. Maas, Nieuwerkerk; Ph. J. v. d. Velde, Bruinisse; W. den Boer, Zierikzee; J. P. v. d. Sluis, Noordgouwe; P. J. Flikweert, Nieuwerkerk; A. L. v. d. Wekken, Kerkwerve; J. C. Hanse, Serooskerke; G. de Reus, NieuwerkerkPh. J. van Ast, Brouwers haven; M. Braam, Nieuwerkerk; J. J. v. d. Maas, Oosterland; A. Brouwer, Dreischor; W. Goud zwaard, Öosterland en N. v. d. Wekken, Brouwers haven. Op 2 mei werd het onderwijs van de derde klasse besloten met een bezoek aan de Zuivelfabriek te Zierikzee en des middags had de uitreiking dei- rapporten plaats. 17 leerlingen werden bevorderd tot de vierde klasse te weten: J. Manni, Ouwerkerk; L. v. d. Sluis, Zierikzee; J. Krabbe, Noordgouwe; C. v. Popering, Nieuwerkerk; J. Legemate, Zierikzee; H. L. v. d. Bos, Bruinisse; P. v. d. Werf, Oosterland; J. Schouls, Zierikzee; J. Slootmaker, Nieuwerkerk; S. Bol, Kerkwerve; M. Steenpoorte, Oosterland; J. de Bruine, Oosterland; N. L. Boot, Kerkwerve; L. Kurvink, Noordgouwe; J. van 't Hoff, Oosterland; St. bij Ie Vaate, Kerk werve, en W. v. d. Wekken, Zonnemaire. Met de tweede en de eerste klasse wordt het on derwijs nog voortgezet. OP TWEEDE PINKSTERDAG GEEN UITZENDING De afdeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, dat op maandag 21 mei a.s., 2e Pinksterdag, géén uitzending ig de rubriek van dit Ministerie zal plaatshebben. OP DE Hierna kwamen twee leerlingen aan het woord. De leerling Den Boer hield een vlotte speech over de veevoeding en de leerling v. d. Maas behandelde het graslandprobleem. Beide sprekers kweten zich uitmuntend van hun taak en kregen een hartelijk applaus na hun voor drachten. Hierna kwam de heer Steutel aan bod en ondervroeg de leerlingen ruim een half uur over landbouwwerktuigen en motorenkennis. Uit de antwoorden bleek, dat de jongelui de stof goed hadden verwerkt. De heer Versteeg verklaarde met veel genoegen te hebben geluisterd en met het oog op de tijd en het vele, dat de leerlingen reeds hadden moeten beantwoorden van het zelf vragenstellen af te zien. Daarom ging hij tot het uitreiken der diploma's over. Na het uitreiken der diploma's wees hij er op, Wolf aa r tsdijk. Vanaf 1 mei 1956, gedurende vier weken, ligt ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage het ontwèrp tot herziening van het plan van uit breiding Van deze gemeente. Gedurende genoemde termijn kunnen belang hebbenden bezwaren indienen bij de gemeenteraad. NIEUWVLIET. Vanaf 7 t/m 20 mei 1956 ligt ter gemeente-secre tarie voor een ieder ter inzage het door de gemeen teraad vastgestelde uitbreidingsplan. Gedurende zes weken na afloop van genoemde termijn kunnen belanghebbenden, die zich met be zwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, be zwaren indienen bij Gedeputeerde Staten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 5