Wat kan mijn zoon worden? DOMBURG WORDT MIDDELPUNT VAN DE Z.L. M.-DAGEN. Programma voor de l. L. M.-dagen VIII EEN FUNCTIE IN DE COÖPERATIEVE ZUIVELSECTOR. 307 DUNGEDACHTEN. DE BROUWGERSTBEHOEFTE De tentoonstelling is op 21, 22 en 23 juni vanaf 9 uur geopend. WEST-DUITSLAND ZATERDAG 19 MEI 1956 ^EELAND mag dan geen zuivelland bij uitstek zijn, dat neemt niet weg, dat de zuivelproduk- tie een zeer belangrijke plaats inneemt in het agrarische geheel. Daarom zullen we thans enige aandacht besteden aan de veelheid van funkties bij onze coöperatieve zuivelfabrieken. Bij de zuivelbereiding is een aanzienlijke specialisatie opgetreden. Deze specialisatie vinden we terug in een groot aantal funkties, welke bij de zuivelbereiding vervuld kunnen worden. Daar zijn allereerst: De administratieve funkties. We denken hierbij aan boekhou der, correspondent, e.d. Het prak tij kdiploma boekhouden en de cur sussen boekhouden in zuivelberei ding zijn voor deze funktie prak tisch onontbeerlijk als voor-oplei ding. De technisch-administratieve funkties. Zoals directeur, assistent-direc teur, bedrijfscontroleur en contro leur (laborant). Voor de funktie van directeur is de rijkszuivel- school één van de meest aangewe zen opleidingsinstellingen. Daar naast is er een R. K.-zuivelschool te 's-Hertogenbosch. Ook land bouwkundige ingenieurs, welke zich op zuivelbereiding gespeciali- seert hebben, treffen we op direc teursplaatsen aan. Daarnaast organiseert de Ko ninklijke Nederlandse Zuivelbond, de F. N. Z. jaarlijks cursussen voor de opleiding tot assistent-directeur en controleur. Voor deelneming aan deze cursussen geldt een mini mum leeftijd en tevens minimum praktijktijd. Inlichtingen kunnen worden ver kregen bij de F. N. Z., afdeling examens, Van de Spiegelstraat 16, Den Haag. De technische binnendienst funkties. Om er enkele te noemen: boter- maker, kaasmaker, poedermaker, condenseur, machinist, chef van de afdeling melkinrichting. Ook voor deze funkties kunnen we weer ver wijzen naar de F. N. Z., terwijl de P. B. N. A. en de provinciale zui- velbonden zich ook op dit terrein bewegen. Stal- en voederadviseur. Dit is een typische buitendienst- funktie. Als basisopleiding is het diploma landbouwwinterschool vereist, alsmede het diploma hand- melken. De F. N. Z. organiseert ook voor deze funktie speciale cursussen. Gedurende de opleidingstijd moe ten de cursisten een half jaar op een zuivelfabriek werkzaam zijn, waax-van tenminste drie maanden op het laboratorium der fabriek. Promotie en beloning. Zoals overal hangen de promo tiekansen sterk af van de persoon lijke aanleg. Ook de beloning va rieert sterk, zodat het moeilijk is salarisgrenzen voor de diverse funkties aan te ?even. Indien er interesse mocht bestaan in deze richting, zijn er altijd nadere in lichtingen te verkrijgen. Als op donderdag 21 juni de Domburgse muziek vereniging en herauten te paard de stoet van ge nodigden vóóraf zullen gaan naar het tentoonstel lingsterrein, begint het Z. L. M.-familiefeest op gang te komen. Na de officiële opening zullen velen evenals in de morgenuren de gelegenheid aangrijpen rustig rond te dwalen over het 10 ha grote ten toonstellingsterrein, waar 115 standhouders hun De voorraden van brouwgerst en mout zijn in West-Duitsland nog niet toereikend om aan de door de toenemende bierafzet gestegen behoefte te voldoen, aldus verklaarde Max Göhler, de voor zitter van de „Deutscher Malzerbund", op een bij. eenkomst van deze ibond te Baden-Baden op 27 april J.I., daar een stijging van de bierafzet in West- Duitsland tot een hoeveelheid van 40 miljoen hl per jaar te verwachten is. Dit betekent een behoef te aan brouwgerst, die ver boven 1 miljoen ton uitgaat. Uit de binnenlandse produktie kan slechts 750.000 ton beschikbaar komen, de rest van de be- hoefte moet in het buitenland worden gedekt. Op de wereldmarkt is goede brouwgerst momenteel schaars. De „Einfuhr- und Vorratsstelle" kan hier gen. De pony's en geiten zijn, in tegenstelling tot de andere diersoorten, uit de gehele provincie af komstig. Zo zal Domburg drie dagen het middelpunt zijn van een feest, waaraan de hele Z. L. M.-famïlie wil meedoen. Gelukkig kan dat, want er is ruimte genoeg voor allen. niet helpen, daar haar reserves alleen uit brood- en voedergraan bestaan. Daarom zullen de mouterijen zichzelf moeten helpen, waartoe echter een ruimere invoermoge- lijkheid en een lager rentetarief voor de uitbrei ding van de opslag- en droogcapaciteit voorwaarde is. De binnenlandse produktie moet ;bij de mouterij de voorkeur genieten, evenals tot dusver is ge schied, zo vervolgde Göhler. De invoer van brouw gerst uit Tsjecho-Slowakije moet zoveel mogelijk vergroot worden, maar ook de import uit andere landen moet tijdig gewaarborgd worden. Voor het iimportplan mag niet de huidige vraag naar mout als basis worden aangenomen, hier moet de te ver wachten behoefte de maatstaf zijn. Een demonstratie met de Hudson bietendun- machine liet ons de vorige week zien, welke moge- lijkheden deze in wezen eenvoudige machine in zich heeft om niet alleen te komen tot besparing van werk, doch vooral ook tot een regelmatiger verdeling van dit werk over een langere periode. Nadat een perceel, gelegen in de Wilhelmina- polder, eerst een keer met verende tanden was be werkt om het onkruid te verwijderen, de grond los te maken en reeds een gedeelte van de bietenplant jes op te ruimen, werd op de demonstratie gewerkt met messen, waardooreen groot gedeelte van de overbodige plantjes werd opgeruimd en het verder uitdunnen vrij gemakkelijk kon geschieden. Gedeeltelijk was dit ook zeker het gevolg van het gebruiken van z.g. monogerm zaad, waardoor niet vaak meerdere planten uit één zaadkluwen voortkomen. De messen slaan schuin door de rij, en al verplaatsen ze wat grond, deze hoeveelheid is zeker geen bezwaar, omdat juist de sterke planten door het weghalen van de grond beter blijven staan en de neiging deze later weg te slaan kleiner wordt. Wanneer goed in de rij wordt gereden en de messen niet te diep worden gesteld, is met deze machines goed werk te leveren. De schrik die het eerste gezicht oplevert, wordt spoedig genoeg goedgemaakt als de plantjes zich hersteld hebben en het verder met de hand uitdunnen van het ge was over langere tijd kan worden uitgesmeerd, omdat de plantjes elkaar niet meer erg in de weg zitten. De arbeidsbesparing van 25 a 30% zal voor velen wellicht niet opwegen tegen de hogere ma- chinekosten. Anderzijds kan men met dezelfde vaste kern meer bieten verbouwen of hoeft men de teelt bij gebrek aan losse krachten niet in te krimpen. Overigens stelt een dergelijke machine zowel aan de boer als aan de arbeider speciale en andere eisen dan voorheen het geval was. 0 De boer zal zijn grondbewerking aan de nieuwe situatie moeten aanpassen. Land dat ongelijkmatig ligt of waar het zaad niet gelijktijdig opkomt, kan geen bevredigende resultaten geven, omdat de machine niet overal op dezelfde diepte werkt en de plantjes niet even groot zijn wanneer ze be handeld worden. In dit verband dient vooral voor de wat zwaar dere grond en kalkbevattende percelen, de toepas sing van een voorbewerking van het op wintervoor geploegde land te worden genoemd. De koppen worden vlak geëgd en er hoeft in het voorjaar minder aan het land gedaan te worden om het goed vlak te krijgen. Bovendien krijgt men niet op de ene plaats een flinke laag droge en rulle grond die van de kop pen afkomstig is en de gaten opvult met daar naast de heel wat nattere en stijvere plekken als overblijfsel van deze koppen. De opkomst van het zaad kan op deze gronden nooit gelijkmatig zijn, daar dc zaaimachine welke middelen men ook toepast de zaden niet op een zelfde diepte brengt, terwijl de daarop vo.gende dunner ook de last heeft van de onderlinge grond- verschillen. In wezen is dit mechanisatieprobleem hetzelfde als dat bij het machinaal aardappelrooien, waar ook geconstateerd moet worden dat de fabrikant in feite klaar is met de machine, doch dat de boer zich nog zal moeten aanpassen aan de hogere eisen die deze machine aan de grondbewerking stelt. 0 Ook de landarbeider heeft met deze nieuwe machines en de daarmee samenhangende arbeids- methoden te maken. Algemeen hoort men zeer ver schillende reacties op de kostenbesparing die het gevolg is van een bietendunmachine, omdat niet alle arbeiders bereid zijn over te gaan tot verlaging van het tarief, dat normaal geacht wordt voor het dunnen. Daardoor zien verschillende boeren maar wei nig in het gebruik van zo'n machine. In wezen is dit van de arbeider kortzichtig, omdat het de boer er heus niet om te doen is zonder meer te bezuini gen op de loonuitgaven en de aanschaf van de ma chine niet bedoeld is als een aanslag op het week- inkomen van de arbeider. Want al wordt met een dunmachine 8 a 9 ha per dag behandeld, dit betekent zeker nog niet dat het gebruik kostenbesparend is tegenover het handwerk. Wanneer bovendien de arbeider hier werk uit handen genobien wordt dat volgens de door de Z.L. M. gemaakte film „pijnlijk nauwkeurig" dient te geschieden dan geldt dit wel speciaal voor het geval dat er nog niets aan de bieten gebeurd is. En in veel mindere mate voor een gewas dat eerst machinaal gedund is en dat met minder handwerk tot hetzelfde resultaat kan komen. Men mag daar om vrij zeker verwachten dat de arbeiders, zodra ze deze voordelen aan den lijve hebben ondervon den, om de aanschaf van deze machines zullen gaan vragen. En al is aanschaf voor de individuele boer in de meeste gevallen niet verantwoord, dan is het mogelijk dat een loonwerker of een combinatie van boeren hiertoe overgaat. Het „onbekend maakt onbemind" zal hier wel licht spoedig plaats maken voor een beter begrip voor de werkelijke situatie. Die situatie berust minder op een zekere manie van de boeren om voor alle mogelijke bewerkingen machines aan te schaffen, dan wel op de harde noodzaak het bedrijf met steeds minder arbeidskrachten gaande te hou den. B. produkten hebben uitgestald. Waaronder een groot aantal landbouwwerktuigen-fabrikanten, die alleen al 2 ha voor hun rekening nemen. De Rijksvoorlichtingsdiensten, de coöperaties, de Z. L. M. en de Zeeuwse groententelersvereniging zullen vanzelfsprekend ook aanwezig zijn. Samen vullen ze een tentendorp met 3000 m- oppervlakte op de lichte grond van 't Hof Domburg. Een veeverzorgingstent met 8 koeien geeft alle véehouders de gelegenheid kennis te nemen van de nieuwste werktuigen en in een zaal voor 200 personen wordt een doorlopende filmvertoning ge houden. Maar het mooiste stuk van de tentoonstelling ligt toch wel buiten het terrein van 10 ha. Op een apart perceel zal men het oude en het nieuwe Walcheren op korte afstand van elkaar kunnen zien liggen. Aan de ene kant de ongelijke weide met slecht gras, die ondoelmatig wordt be weid. Aan de andere kant de goed geëgaliseerde en juist behandelde weide van nu, die een veel hogere produktie geeft. Daar tussen in ziet men dan de wijze, waarop deze veranderingen met behulp van allerlei werk tuigen tot stand worden gebracht. Hier zal men dus een mooi stuk praktisch werk kunnen zien. Ook aan de verdere programmapunten wordt door velen medegewerkt. De L. J. G. levert bijdra gen van velerlei aard, terwijl 's zaterdags 300 leer lingen van de Landbouwhuishoudscholen op zullen treden. En vrijdag komen er 240 koeien, 200 koud- bloedpaarden en 20 warmbloedpaarden, 70 geiten en een aantal varkens en pony's, die in de ring voor een boeiend en druk programma zullen zor- DONDERDAG 21 JUNI. 's Morgens Hoofdbestuursvergadering, 's Middags: Algemene Vergadering. 13.30 uur: Officiële opening van de Ten toonstelling door de Voorzitter Ir. M. A. Geuze. VRIJDAG 22 JUNI. 's Morgens: Rijtoer over Walcheren en vóór keuringen van rundvee, warmbloed- en koud- bloedpaarden, alsmede van pony's, geiten en varkens. 's Middags: Défilé van de bekroonde dieren in de ring. 's Avonds: Demonstraties in het africhten van honden. ZATERDAG 23 JUNI. 's Morgens: Sportwedstrijden van de leer lingen der Z. L. M.-Landbouwhuishoudscholen en dressuurwedstrijden van de Landelijke Ruiters Gewest Zeeland. 's Middags: Finales van de sportwedstrijden, demonstraties en wedstrijden van de Lande lijke Ruiters, versierde ponywagens, ringrij- den per sjees en warmbloeds, gespannen voor landbouwwagens.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 3