M ineurklanken in de welvaartsfanfare. waarin opgenomen HET NOORD-BRABANTS LANDBOUWBLAD ABRAHAM WISSE Gras-, Klaver en Bietenzaden Gebrs De Jongh - Goes No. 2327. Frankering bij abonnementTerneuzen ZATERDAG 19 MEI 1956. 44e Jaargang. Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ de Noord-Brabantse Mij van Landbouw en andere Verenigingen van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M., gehouden op maandag 14 mei 1956 te Goes. De Vice-voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, opent met een woord van welkom tot de aanwezigen de verga dering en spreker deelt mede, dat de voorzitter verhinderd is deze vergade ring bij te wonen. MEDEDELINGEN. Bijmenging tarwe Besloten is de verplichte bijmenging van de binnenlandse tarwe voor de rest van dit seizoen stop te zetten, daar er weinig binnenlandse tarwe meer is. De bijmengingsregeling zal echter voor de tarwe van de komende oogst weer gelden. Monopolieheffingen Ondanks het feit, dat er van enige kanten bezwaren zijn gemaakt tegen het huidige systeem van monopolie heffingen, zal dit systeem ook voor de oogst 1956 onveranderd blijven. IN MEMORIAM Te Zweeloo overleed op 4 mei ten huize van één zijner kinderen onver wachts de heer Abraham Wisse. Het bericht van zijn overlijden bereikte ons te laat om in ons vorig nummer op te kunnen nemen. Met de heer Wisse is een man heen gegaan, die zeer veel in het belang van de Zeeuwse landbouw heeft ver richt; de Z. L. M. verliest in hem één zijner meest getrouwe leden. Speciaal geldt dit de kring Tholen en St. Philipsland, waarvan de over ledene van 1934 tot 1937 voorzitter was. Ook als lid van Hoofd- en Dage lijks Bestuur der Z. L. M. en als lid der Belastingcommissie heeft de heer Wisse zijn beste krachten voor het belang der Z. L. M. gegeven. Zijn grote kennis en ruime ervaring op het gebied van polder- en water schapzaken stelde hij steeds ter be schikking van de Zeeuwse landbouw en de Z. L. M. Speciaal het water schap 'tRumoirt heeft veel aan de heer Wisse te danken en het heeft dan ook nimmer verwondering gewekt dat de bij dit waterschap gevoegde, in 1936 nieuw ingedijkte polder, de naam van Abraham Wissepolder ont ving. Ook als bestuurslid van de Zeeuwse polder- en waterschapsbond heeft de heer Wisse zijn sporen verdiend. Het zal zeker niet in het minst hierom zijn geweest dat H. M. de Koningin hem de onderscheiding verleende van Rid der in de Orde van Oranje-Nassau. Thans is zijn arbeidstijd afgesloten. In de eerste plaats in zijn familie kring, en vooral voor zijn weduwe, zal zijn verscheiden een grote en smartelijke leegte betekenen. Ook in de Z. L. M.-kringen zal deze worden gevoeld. Een arbeidzaam en trouw lid, maar tevens een waarlijk goed man is van ons heengegaan. Het weten dat hij thans de rust ge niet bij Hem, wien te dienen in zijn leven zijn lust was, zij zijn familie tot rijke troost. M. Dit betekent dus, dat, zodra de priis van de buitenlandse voergranen on der de Nederlandse kostprijs daalt, deze prijs door het opleggen van mo nopolieheffingen gelijk zal worden gemaakt aan de binnenlandse kost prijs. Vlas Zoals reeds bekend verondersteld mag worden is de regeling voor de export van ongerepeld vlas naar Bel gië thans afgekomen, waarbij ook het vlas dat uit de keuring wordt terug getrokken ongerepeld zal mogen wor den uitgevoerd. Wanneer geen ver voersbewijs aanwezig is wordt het vlas geacht uit de keuring te zijn teruggetrokken. Aardappelen Het blijkt, dat de Minister van Landbouw in principe een aardappel regeling zoals deze door de Voedsel- commissaris van Zuid-Holland werd ontworpen heeft aanvaard. Een defi nitieve beslissing is nog niet door de Minister genomen. Volgens medede lingen van de voorzitter van het Hoofdproduktschap voor Akkerbouw- produkten, de heer ir T. P. Huisman, op de Algemene Vergadering van de Plollandse Mij van Landbouw, die op 9 mei jl. te Scheveningen werd ge houden, zal deze regeling er waar schijnlijk als volgt uitzien: a.) Voor alle consumptieaardappelen van de oogst 1956 zal de Overheid een prijs garanderen van ƒ4,50 veldgewas. Verondersteld wordt dat dit voor zand, zowel als klei ongeveer neerkomt op 75% der kostprijs. In deze tijd staat de bietendunmachine in het middelpunt van de belangstelling. Op de foto een Hudson met verende tanden. FOTO AFO. AKKER- EN WEIDEBOUW VAN HET MIN. VAN L. V. V. b.) Eventuele loonronden worden voor 75% in deze garantieprijs doorberekend. c.) Daar de Overheid deze minimum garantie voor het dan als basis- produkt beschouwde gewas volle dig voor eigen rekening neemt, is een areaalheffing verder overbo dig. d.) Daar er zandaardappelen teveel verbouwd worden voor normale afzet is inkrimping van het areaal gewenst. Een teeltregeling lijkt hiervoor niet nodig, daar bij een garantie van slechts 75% aangenomen wordt dat de teelt van zandaardappelen vanzelf ver der zal teruglopen. De heer Huisman voegde daar nog als zijn mening aan toe, dat er niet te veel kleiaardappelen worden ge teeld, daar hiernaar in binnen- en buitenland als regel een goede vraag bestaat. Inkrimping van het areaal kleiaardappelen is derhalve niet al leen overbodig, maar z.i. ook ver keerd. Daar in menig jaar een zeer goede prijs te maken is, is een lage garan tie van 75% wel te verdedigen, maar het leek de heer Huisman nuttig bij de klei-aardappelen hieraan in de praktijk alleen bij zeer grote over schotten vast te houden, doch in an dere jaren, met behulp van de be schikbare fondsen van het Produkt- schap, een wat hogere bodemprijs na te streven. Zie vérder volgende pagina Prof. Horring maakt belangrijke vergelijking. D1 IE landbouw speelt in het economisch spel van het Nederlandse bedrijfs leven open kaart door regelmatig de door het L. E. I. bijeengebrachte gegevens te publiceren. Om zo een ieder, die het wil zien, de gelegenheid te geven zich op de hoogte te stellen van de resultaten, die behaald werden. Deze positie is uniek, want wanneer men wil komen tot vergelijkingen met andere bedrijfstakken heeft men maar bitter weinig gegevens ter beschikking en moet men wel tot de conclusie komen dat andere groepen er in de regel niets voor voelen hun kaarten op tafel te leggen. En al heeft het weinig zin andere bevolkingsgroepen de huidige welvaart te misgunnen, toch is het goed zo nu en dan eens een vergelijking te trekken. Al was het alleen maar om aan te tonen, dat de wensen en klachten van de landbouwsector maar niet zo uit de lucht zijn gegrepen, doch op niet te mis kennen feitenmateriaal berusten. In het nummer van Economisch-Statistische Berichten van 2 mei j.l. doet prof. Horring een alleszins te waarderen poging het misverstand uit dé weg te ruimen, dat „de boeren door de Regering danig in de watten worden ge legd." Daarentegen komt hij tot de volgende belangwekkende conclusie: „Wanneer men het beloop van de in dit overzicht gegeven cijfers ziet, en wel in het bijzonder in vergelijking met die van het nationale inkomen, zal men zich niet verwonderen, dat de l>oeren zich verongelijkt voelen temidden van de algemene stijging van de welvaart." Laat ons daarom een aantal van de belangrijkste cijfers uit dit artikel naar voren mogen halen. mate de landarbeidersionen stijgen, valt het te begrijpen dat op de ge mengde bedrijven en de weidebedrij- ven, waar veel met eigen krachten wordt gewerkt, het netto-overschot sterker daalt dan het gezinsinkomen. Daar op de grotere bedrijven in de Veenkoloniën, doch speciaal op de akkerbouwbedrijven op de zeeklei, be trekkelijk weinig handenarbeid van het gezin berekend wordt, lopen hier beide getallen minder sterk uiteen. Zie verder volgende pagina (Advertentie) In de eerste plaats zet de schrijver onder elkaar het gezinsinkomen en het netto-overschot van bedrijven in vier belangrijke landbouwgebieden van ons land. Het netto-overschot betekent, dat van de opbrengst van het bedrijf alle kosten zijn afgetrokken. Is dit nega tief, dan is er verlies geleden. Volgt men bij dit netto-overschot het be rekende loon wegens de handenar beid van de boer en zijn gezinsleden, dan vindt men het gezinsinkomen. t_ Daar dit berekende loon stijgt naar- Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import - Export POSTBUS 35 „Zaait „VICTORIA" zaden"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 1