Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw 317 ZITDAG BOEKHOUDBUREAU BEKNOPT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der N. B. M. L., gehouden op 14 mei 1956 te Breda DE PLATTELANDSVROUWEN VERGADERDEN DE TARIEVEN VOOR HET ONDERHOUD VAN SUIKERBIETEN DE HEER R. W. JANSSEN NAM AFSCHEID VAN DE KEURINGS DIENST NOORD-BRABANT RONDOM DE BOERDERIJ ZATERDAG 19 MEI 1956 FIJN A ART: Vrijdag 25 mei 10.30—12.30 uur, Hotel „De Graanbeurs". Als voornaamste onderwerpen, die op deze ver gadering werden behandeld, kunnen worden ge noemd: Werkgeversbelangen. Behandeld werden de coneept-C. A. O.'s voor Akker- en Weidebouw en Veehouderij voor Weste lijk Noord-Brabant en Midden- en Oost-Brabant voor het contractjaar 1956-1957. Met de inhoud hier van werd akkoord gegaan. De voornaamste lonen en tarieven werden reeds via de afdelingen ter ken nis van de leden-werkgevers gebracht (voor wat betreft de akkoordtarieven voor het onderhoud van suikerbieten verwijzen wij naar een bericht elders in onze kolommen). De schaarste aan arbeidskrachten in de land bouw is aanleiding om ook aandacht te schenken aan de opleiding van jonge landarbeiders. De mo gelijkheid om dit ter hand te nemen zal in een af zonderlijke commissie nader worden bestudeerd. In de commissie Werkgeversbelangen ontstond een vacature wegens het overlijden van de heer Adr. Breure. Hiervoor werd aangewezen de heer A. H. Tim- mers te Dinteloord. Streekcommissie Someren. Voor de plaatselijke commissie met betrekking tot het streek verbeteringsplan Someren werd als vertegenwoordiger der N. B. M. L. aangewezen de heer W. Langeler te Someren. Gipsverstrekking. De structuur van de door de watersnood geïnun deerde gronden laat op veel plaatsen nog te wen sen over, waarbij de grote betekenis van gipsver strekking zich nog steeds duidelijk demonstreert. Daar het herstel van de structuur langer duurt, dan oorspronkelijk verwacht werd, zal er op wor den aangedrongen dat voor die gronden, die dit nodig hebben, alsnog vanwege Landbouwherstel gips beschikbaar wordt gesteld. De heffingsaanslag 1956 van het Landbouwschap. De areaalheffing 1955 van het Landbouwschap wordt eerst thans geïnd, terwijl de heffing 1956 in het verloop van dit jaar zal worden geïnd. Door het Dag. Bestuur wordt een heffing van 12,per ha voor de fruitteelt veel te hoog geacht. Voorgesteld zal worden deze tot op 6,terug te brengen. Ook de heffing op de fijne vollegrondstuinbouw dient te worden verlaagd. De huidige aftrekregeling voor georganiseerden dient zo mogelijk ongewijzigd te worden gehandhaafd. Aardappelregeling. De besprekingen met de Overheid zijn thans zo ver gevorderd, dat een algemene minimum-garan tie-regeling voor aardappelen is aanvaard. Dit minimum zal gesteld worden op 75 van de kostprijs. Voorshands wordt geen gevaar ge vreesd, dat op deze basis een onverantwoorde uit breiding van de teelt zou plaats vinden. De aard appelen voor oogst 1956 zijn trouwens reeds gepoot, zodat dit jaar in ieder geval dit risico uitgesloten mag worden geacht. Vast staat reeds dat de areaal heffing waaartegen ernstige bezwaren bestonden, dit jaar zal kunnen vervallen. Vergadering Hoofdbestuur. Als datum voor deze vergadering werd vastge steld 20 juni a.s. De afd. Noord-Brabant van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield op 8 mei j.l. in hotel „De Beurs" te Breda een algemene ledenvergadering, die zeer goed bezocht was. De agenda werd onder leiding van de presidente mevr. Marisde Lint op een vlotte wijze afgewerkt, waarna in de namiddag een bezoek werd gebracht aan de woning-tentoon stelling „Uw huis... zoals het worden kan", geor ganiseerd door de drie plattelandsvrouwen-organi saties en gehouden in de R. T. B. veiling te Breda. Uit het jaarverslag en het financiëel verslag, resp. uitgebracht door mevr. Van Poortvlietvan Nieuwenhuijzen en mevr. Van RielTimmermans bleek dat het ledental nog steeds een stijging ver toont en dat ook in de afdelingen een opgewekt verenigingsleven heerst. Er zijn zelfs afdelingen die het presteren 14 k 16 goed bezochte en interes sante vergaderingen per jaar te organiseren. Wat de financiën betreft valt het niet mee om rond te komen van de contributie, die nu 6,50 per lid be draagt en waarvan o.a. ook een afdracht aan de Landelijke Bond moet worden gedaan. Maar mis schien houden wij mannen onze vrouwen wat te krap, zodat een hogere contributie niet betaald kan worden?. Vast staat in ieder geval, dat de Bond goed en nuttig werk doet en dat wij wat betreft activiteit en belangstelling voor de eigen vereniging van de dames vaak nog wel wat kunnen leren. Bij de bestuursverkiezing waren periodiek aftre dend mevr. Van Poortvliet en mevr. Van Riel, die volgens statuten niet herkiesbaar waren. Gekozen werden mevr. Van EverdingenNouhuijs en mevr. PopPoortman. De presidente bracht de aftreden de bestuursleden dank voor het vele werk, door haar verricht, mevr. Van Burenvan der Schan gaf een interessant verslag van de te Amersfoort gehouden bondscursus, mevr. Van Nieuwenhuijzen Jas vertelde een en ander over de woningtentoon- stelling, waarna mevr. Ruitenberg verslag uit bracht van het werkprogramma van een middel grote afdeling (Lage-Zwaluwe). Onder leiding van mevr. Vogelaar werden enkele liederen gezongen, waarna het woord werd verleend aan de heer Dijks hoorn, psychoscopist, die een causerie hield over occulte verschijnselen, gedachtenlezen, helderziend heid, enz. Na deze interessante uiteenzetting mochten aller lei problemen worden voorgelegd, waarvan ruim schoots gébruik werd gemaakt. De experimenten van de heer Dijkshoorn werden met grote belang stelling gevolgd en verschillende frappante staal tjes van helderziendheid werden gegeven. Na de lunch volgde dan het bezoek aan de wo ningtentoonstelling. Deze geeft in zijn geheel de indruk van een grote woning, waaarin de verschillende vertrekken op doelmatige en toch smaakvolle wijze zijn ingericht. Men vindt er moderne interieurs, combinaties van antieke en moderne meubelen, zitkamers, eethoek jes enz. Voorts allerlei keukengerief, diverse stof feringen, inrichting van badkamers en douches enz. Ook de mogelijkheden, die een oud huis biedt wor den gedemonstreerd. Al bij al was het een zeer leerzame tentoonstelling en een goed geslaagde vergadering van de Platte landsvrouwen. 1. De hierna genoemde tarieven gelden voor ar beiders, die niet speciaal voor akkoordwerk zijn aangenomen. Voor de berekening van het aantal ha geldt de gemeten landmaat. 2. Voor arbeiders, die voor het verrichten van akkoordwerkzaamheden speciaal zijn aange nomen, worden de hieronder vermelde tarieven wegens verlet voor onwerkbaar weer met 5 verhoogd. 3. In de hieronder vermelde tarieven is de loon- compensatie voor de Wachtgeld- en Werkloos heidsverzekering inbegrepen. A. Voor Noord-Brabant (met uitzondering van de Brabantse Biesbosch). Bieten. (Onderhoud op kleigrond met gunstige structuur en gunstige onkruidbezetting.) a. Hierbij wordt er van uitgegaan, dat de bieten door de boer 3 4 maal worden geschoffeld per ha. Per ha Min. Max. Hakken, opeenzetten en twee maal wieden 151,192,— Hakken 39,48, Opeenzetten 39,-^ 51, le maal wieden 45,55, 2e maal wieden 28,38,— Bieten. (Onderhoud op de overige gronden.) b. Hierbij wordt er van uitgegaan, dat de bieten 1 a 2 maal door de boer machinaal worden geschof feld. Per ha Min. Max. Hakken, opeenzetten en twee maal wieden 178,222, Hakken 43,— 51,— Opeenzetten 46,— 57,— le maal wieden 53,68, 2e maal wieden 36,46, Opmerking: Indien de werkgever prijs stelt op een plantenbezetting boven de 70.000 per ha zal voor elke 2500 planten meer of minder dan 70.000 per ha, worden betaald: a. voor doorhakken en dunnen 3,70 per ha meer of minder Ib. voor wieden per keer 1,60 per ha meer of minder. B. Voor de Noord-Brabantse Biesbosch. (Onderhoud op kleigrond met gunstige struc tuur en gunstige onkruidbezetting.) a. Hierbij wordt er van uitgegaan, dat de bieten door de boer 3 4 maal machinaal worden ge schoffeld. Hakken, opeenzetten en twee maal wieden Hakken Opeenzetten le maal wieden 2e maal wieden Per ha Min. f 153,— 39,— 39,— 46,— 29,— Max. 195,- 48,— a 52,— 58,— 37,- Bieten. (Onderhoud op de overige gronden.) b. Hierbij wordt er van uitgegaan, dot de bie- ten 1 k 2 maal door de boer machinaal worden geschoffeld. Per ha Min. Max. Hakken, opeenzetten en twee maal wieden 181,225,— Hakken43,52,— Opeenzetten„47,58,— le maal wieden 56,70.— 2e maal wieden 35,45,— In verband met het afscheid van de heer R. W. Janssen als voorzitter van de Keuringsdienst Noord-Bralbant was op 14 mei j.l. door het bestuur van de Keuringsdienst een afscheidsreceptie geor ganiseerd in de grote zaal van de H. K. I. te Steen bergen. Voor dit afscheid bestond grote belangstelling en vele sprekers hebben daarbij uiting gegeven van hun waardering voor de persoon van de heer Jans sen. De voorzitter, de heer J. Broos uit Kruisland, schetste in zijn openingswoord de grote verdien sten van de heer Janssen, die ook als directeur van de Landbouwwinterschool zijn stempel heeft gelegd op honderden jonge boeren. Zijn veelzijdige belang stelling, gericht op verhoging van het peil van de West-Brabantse landbouw, zijn activiteit en zijn kennis van zaken maakten hem tot de meest ge schikte persoon, om bij de fusie van de Keurings diensten van de Noord-Brabantse Mij van Landbouw en de N. C. B. in 1932, als voorzitter van de nieuwe keuringsdienst Noord-Brabant op te treden. De beginperiode was niet gemakkelijk, doch de heer Janssen wist door zijn leiding vertrouwen te wekken en de moeilijkheden te overbruggen. De heer Ir. Koopmans wees als vertegenwoordi ger van het bestuur van de landelijke N. A. K. op de verdiensten van de heer Janssen in landelijk ver band. De heer P. Koenraadt sprak namens de N. C. B., de heer De Waard namens de Noord-Bra bantse Mij van Landbouw en de heer Aantjes na mens de C. B. T. B. Deze sprekers wezen ook op de goede verstandhouding met de standsorganisaties. Het woord werd verder nog gevoerd door de heer De Jong, directeur van de Coöp. Vlasfabriek „Din teloord", de heer C. Maris namens de poothandel, de heer Van Schendel namens de Keuringsdienst Limburg, de heer Stols namens de Keuringsdienst Zeeland, de heer Jas namens de Keuringsdienst Zuid-Holland. De heer P. M. Sneep memoreerde in een persoon lijk woord de totstandkoming van de Keurings dienst Noord-Brabant en schetste de verdiensten van de heer Janssen in de velerlei functies, die door hem werden bekleed. De Rijkslandbouwconsulent Ir. Kupers sprak namens het College van Consulen ten waarderende woorden en hoopte, dat de heer Janssen de belangrijkste functie van voorzitter van „De Brabantse Bandijk" in ieder geval nog verschil lende jaren in het belang van de West-Brabantse boeren zou kunnen vervullen. Nadat ook de heer Hagenouw, directeur van de Keuringsdienst Noord- Brabant, waarderende woorden had gesproken, werd een korte pauze gehouden, waarna de heer Janssen dank bracht voor de overweldigende be langstelling en voor de waardering voor zijn werk. Als geschenk werd de heer Janssen aangeboden de vernieuwing van zijn auto, aangevuld met een radio, terwijl aan mevr. Janssen bloemen werden aangeboden. De Westhoek: De werkzaamheden vorderen gestaag onder deze weersomstandigheden. Verschillende bieten staan reeds opeen en kunnen de lange weg, die ze nog af moeten leggen aleer ze tot suiker verwerkt kun nen worden, gaan beginnen. Wanneer we maar droog weer houden, zullen we spoedig door een belangrijke top in onze bedrijven heen zijn. Algemeen is wel gebleken dat de bieten- dunmachine niet aan de verwachtingen beantwoordt die men er aanvankelijk van koesterde. Dit pro bleem is blijkbaar nog niet opgelost. Het lijkt mij toe dat voor de kwekers hier een belangrijke taak is weggelegd, n.l. dat we monogerm zaad krijgen dat ook onder een beetje minder gunstige omstan digheden een behoorlijke opkomst te zien geeft. Voor de wintergranen is het de hoogste tijd om nu met groeistoffen te spuiten anders kunnen we het onkruid niet meer voldoende raken. Voor de zomergranen ligt de situatie weer anders, daar wachten we graag zo lang tot alle onkruid een beet je tot ontwikkeling gekomen is of althans behoor lijk ontkiemd is. Ook de erwten zouden we gaarne willen bespuiten tegen het onkruid, maar hiervoor moeten de weers omstandigheden toch wel uitgezocht gunstig zijn en dan zijn ook hier mooie resultaten te bereiken. Alhoewel de gewassen laat zijn, geven ze over het algemeen toch een goede stand te zien. Zelden heb- <Zie verder pag. 319.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 13