DE BOEPENJEUGD ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND H Provinciale Sportdag DISCUSSIEGROEP: Vrucht van het zoeken naar nieuwe wegen. ZATERDAG 19 HEI 1956 U5 Redactie: A. C. Breure, C. J. van Damme, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Redactie-adres: Voor artikelen Groote Markt 28, Goes. Voor verslagen Goessestraatweg 4, Kapelle in West Zeeuws-Vlaanderen op zaterdag 26 mei op het gemeentelijk sportterrein te Oostburg. Zaterdag 26 mei wordt de jaarlijkse sportdag weer gehouden, ditmaal in West Zeeuw»-Vlaanderen. Voor deze sportdag is dit jaar een record aantal opgaven binnengekomen. Niet minder dan 7 voetbal- en 6 korf balploegen zullen elkaar de eer betwis ten. Ook de atletieknummers zijn goed vertegenwoordigd. Op Uw aller medewerking wordt ge rekend om deze sportdag te doen sla gen. De wedstrijden beginnen des voormid dags om ongeveer 9 uur, tussen de ploe gen van West en Oost Zeeuws-Vlaande ren, zowel korfbal als voetbal. Wegens het grote aantal ploegen wordt er 2 x 15 min. gespeeld, terwijl er des middags geen pauze wordt gehouden, daar we anders niet op tijd klaar zijn. De atletiek-wedstrijden beginnen om ongeveer twee uur. Aan diegenen, die van over de Schel de komen, wordt aangeraden de boot van 8.55 uur uit Vli9singen te nemen, daar ze om 9.45 uur moeten spelen, be halve Schouwen en Tholen. Bij het programma wordt nog een driekamp ingelast, waarvoor vorig jaar een wisselbeker is beschikbaar gesteld door Noord-Beveland, die gewonnen werd door mej. C. Aarnoudtse bij de da mes en de heer P. van Hattum bij de heren. Om aan deze driekamp deel te ne men, moet men aan drie atletiek-num- mers deelnemen. Bij de dames: 100 m. vèr- of hoogspringen en balwerpen." Bij de heren één loopnummer, vèr- of hoog springen en kogelstoten. Diegenen, die hieraan willen deelne men, moeten zich opgeven vóór zater dag 26 mei 12 uur 's middags. Na afloop van deze wedstrijd is de prijsuitreiking in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg. Dit zal, als U medewerkt aan deze dag, om ongeveer 6 uur zijn. J. HAAK, Sportcommissielid W. Z.-Vl. SPORT IN WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. Zaterdagavond 19 mei, training in Schoondijke, zowel voor korfbal als voor voetbal. Aanvang 6.30 uur. J. HAAK. BILJARTWEDSTRIJDEN AI D. IJZENDIJKE. De afd. IJzendijke der L. J. G. heeft deze winter biljartwedstrijden gehou den op het golfbiljart en het gewone biljart. De uitslagen waren: Golfbiljart: le pr. F. Haak, medail le; 2e pr. D. Dekker, medaille; 3e pr. M. Riemens, medaille; 4e pr. A. v. d. Meulen; 5e pr. B. v. d. Slikke; 6e pr. M. Dees; 7e pr. C. Dreve; 8e pr. F. Dek ker; 9e pr. J. Haak en 10e pr. J. v. d. Wege. Gewoon biljart: le pr. A. v. d. Meu len, medaille; 2e pr. F. Haak, medaille; 3e pr. M. Dees; 4e pr. J. Haak; 5e pr. C. Dreve en 6e pr. B. v. d. Slikke. MAAK GOEDE FOTO'S. L. J. G.-ers en Z. P. M.- sters van de afd. Groede, doet méé aan de fotowed strijd. Diverse mooie prij zen. Deelname per foto 0,25 t/m juli. Inlichtingen en opgaven bij: A. LUTEIJN, Rijksweg 0.183, GROEDE. FOTOCURSUS AFD. HOEK EN TERNEUZEN. Dit voorjaar organiseerden de L. J. G. en Z. P. M. afd. Hoek en Terneuzen 'n fotografiecursus, welke werd bezocht door 20 tot 25 leden. Aan deze cursus is tevens een fotowedstrijd verbonden. De opnamen voor deze wedstrijd mogen de gehele zomer gemaakt worden en moeten 1 October a.s. ingeleverd wor den. De wedstrijdfoto's moeten een for maat van 13 bij 18 cm hebben. EEN GOED INITIATIEF, DAT NAVOLGING VERDIENT De cursus, die bestond uit een 3-tal avonden, werd geheel gratis verzorgd door „Foto-Kino But" uit Terneuzen. Dat het bij de heer But ernst was, bleek duidelijk doordat hij steeds ver gezeld was van zijn schoonzoon en een assistente om ons toch vooral alles zo duidelijk mogelijk te maken. De eerste avond werd besteed aan de fotografie in het algemeen. Volgens spreker had de amateurfo tografie ongeveer 10 jaar stilgelegen door de tweede wereldoorlog. Thans be gint er weer wat leven in te komen en juist daarom juichte hij ons initiatief zo toe. Verder besprak hij de verschillende typen toestellen, die in de handel zijn, zoals box, klapcamera tot de kleinbeeld- camera toe. Voorts stond hij stil bij het leren zien van het foto-object, belichting, juiste af stand e.d. Hierna werd overgegaan tot het be kijken van lichtbeelden met bespreking, zodat ieder zien en horen kon hoe het niet of wèl moet. De tweede avond stond speciaal in 't licht van ontwikkelen en vergroten. We moesten dit allemaal zelf doen. Dit was een zeer interessant werk, maar het bracht voor vele deelnemers nogal eens moeilijkheden met zich mee. Gelukkig brachten de heer But en zijn assistenten meestal op tijd uit komst. Allen waren het er over eens, dat het belichten van het negatief en het ontwikkelen even jelangrijk zijn als het maken van de opnamen. Ook deze avond werden er weer licht beelden vertoond met bespreking. De ontwikkelde foto's moesten de deelne mers allen mee naar huis nemen. De derde avond werd stilgestaan bij belichtingsmeters en flitsopnamen. Daarna was er gelegenheid om vra gen te stellen als iets niet duidelijk was. Hierna gaf de heer But de aanwezi gen de onderwerpen op voor de foto wedstrijd, nl. dieren; mijn omgeving en vakantie. Vervolgens werden we, aan de hand van lichtbeelden, gewezen op de drie- hoekslijnen, diepte en de juiste verde ling op de foto. Aan het slot dankte de voorzitter de heer But en zijn medewerkers voor het gebodene en overhandigde hen als blijk van waardering een cadeautje. Voorts spoorde de voorzitter alle deelnemers aan om veel goede foto's te maken, zodat er het a.s. najaar spra ke kan zijn van een zeer goede wed strijd. Hierna deelde de voorzitter de deel nemers mede, dat de heer But te ken nen had gegeven, indien er belangstel ling voor is, het a.s. najaar op alles wat in verband staat met de fotografie nog dieper in te gaan. Hierna kwam dan, helaas te vroeg, het einde van deze leerzame en interes sante cursus. De groep Goes had goede ervaringen. ET discussiegroepenwerk is zeker niet nieuw te noemen. We zouden het Landbouw Coöperatie Centrum tekort doen als we niet met waardering zouden vermelden, dat deze instelling reeds enige jaren lang in verschillende delen van Zeeland groepjes van jongeren bijeenbracht om te spreken over belangrijke onderwerpen uit het dagelijks leven. Dat het L. D. C. zich daarbij in hoofdzaak beperkte tot de coöperatieve wereld, kan men dit lichaam moeilijk euvel duiden, al moet anderzijds gezegd worden, dat de cursussen „spreken en discussiëren" zeer algemeen genoemd mogen worden en zich in hoofdzaak richten op het ontwikkelen van goede eigenschappen, die met de vorming van de persoonlijkheid samenhangen. Dit kan het denken zijn, maar ook het uitdragen van deze gedachten in het onderlinge gesprek. De landelijke organisatie van de algemene plattelands jongerenorganisatie, de P. J. G. N., heeft dan ook zeker geen overbodig werk gedaan, toen het discussie groepenwerk werd bevorderd door het uitgeven van een aantal handleidingen over enige belangwekkende onderwerpen. Van de 35 groepen, die de afgelopen winter zich aan dit werk hebben gezet, was er gelukkig ook één in de provin cie Zeeland. De eer van deze Zeeuwse primeur komt deze keer toe aan de af deling Goes en aan de hand van een verslag van deze groep en het landelij ke verslag, willen we graag een paar algemene opmerkingen maken, waarbij we er van uitgaan, dat dit werk zo be langrijk is omdat het een zoeken naar nieuwe wegen is. Het vergaderen met hamer, notulen boek en andere attributen, ligt een groot deel van onze jongeren niet meer, omdat ze in dit vergaderen, met de daaraan verbonden vaste vergader techniek, in veel gevallen tevens zien het voorbijlopen aan de belangrijkste levensvragen. Het gesprek in kleinere kring die men discussiegroep kan noemen geeft betere mogelijkheden in te gaan op vragen, die we niet op vergaderingen plegen te behandelen, doch die daarom zeker niet van minder belang zijn. De bedoeling van dit werk is dus ver meerderen van de kennis der leden, het verbreden van de belangstelling door ook eens onderwerpen te kiezen die niet rechtstreeks met de landbouw samen hangen en het zich beter en gemakke lijker leren uitdrukken, doordat niet al leen de eigen gedachten in woorden moeten worden omgezet, doch ook om dat deze woorden door de deelnemers zelf aan het papier moeten worden toe vertrouwd. De groep in Goes liet de leiding bij toerbeurt berusten bij de leden zelf, ter wijl deze leden ook zelf het verslag van de bijeenkomst maakten en opstuurden naar de P. J. G. N. De groep was ge mengd, zodat de onderwerpen ook wel zó gekozen moesten worden dat ze voor L. J. G.'ers als Z. P. M'sters van belang waren. Om de veertien dagen werden zo de volgende onderwerpen behandeld: Hoe discussiëren wij? Er is geen grond en geen boerderij voor mij. De taak van de vrouw in de boer derij. Natuurbescherming en landbouw. Hoe vieren wij bruiloft? Omgang met mensen. De grondslag van de P. J. G. N. De groep kwam steeds bij één van de leden aan huis, wat zoals de verslag gever terecht opmerkt veel gezelli ger is dan in een café, waarin de eer ste twee keren werd vergaderd. Het was niet mogelijk bij alle deelne mers thuis te komen, doch dat was geen bezwaar, want bij anderen konden de deelnemers twee keer komen. Dat er wel eens buiten het onder werp en de gestelde vragen om werd gesproken, is niet verwonderlijk. Doch bovendien is het helemaal niet erg, als men maar niet om de kern van de zaak heendraait als een kat om de hete brij. Dat dit niet gebeurd is, kunnen we le zen in het landelijk verslag, waarin wordt opgemerkt: „de groep te Goes heeft de handleidingen goed doorge werkt". Dit is des te meer een compliment voor deze groep, omdat de discussie stof oorspronkelijk in Overijssel werd samengesteld en dus in de eerste plaats rekening wordt gehouden met de toe standen in de zandgebieden. Verder vinden we in dit rapport nog een algemene opmerking over het ver schijnsel dat onderwerpen, die in de landbouwsfeer liggen, beter zijn behan deld dan onderwerpen over de vrije tijdsbesteding e.d. Het ontbreekt dan ook in vele ge vallen aan inzicht in problemen buiten de landbouw, zo lezen we in het lande lijke rapport, dat er verder nog op wijst hoe weinig belangstelling er nog maar bestaat voor de opleiding van de boerendochter, omdat men de daaraan bestede kosten in vele gevallen maar weggegooid geld vindt. De groep in Goes had geen vaste leider die buiten de L. J. G. afkomstig was. Daardoor kon deze groep ook niet beschikken over het op zichzelf zeer belangrijke onderwerp: „De omgang tussen jongens en meisjes", dat, zoals de titel al zegt, een stuk sexuele voor lichting geeft, zodat behandeling onder leiding van een dokter of dominé ge boden is. Op de laatste avond van de Zeeuwse groep werd opgemerkt, dat op deze wijze het doel van de L. J. G. beter wordt bereikt dan op vele avonden. De schrijver voegt hieraan toe, dat, als dit teveel gezegd mocht zijn, het toch een waardig onderdeel van het L. J. G.- werk is, zodat hy een ieder aan kan ra den er aan mee te doen. Dat dit advies niet alleen voor anderen bestemd is, bewijst deze groep, doordat de deelne mers het komende winterseizoen weer allemaal present zullen zijn. En het zou toch niet juist zijn als deze enthousiaste groep dan weer de hele L. J. G. zou moeten vertegenwoor digen. Dit verhaal is, naar wij hopen, wel een voldoende reclame om voor dit ge vaar niet al te beducht te zijn. B. TENNISSEN Afd. Groede L. J. G. Degenen die willen gaan tennissen kunnen dit doen op woensdagavond te 7 uur. Er zal dan een leraar zijn. Inlichtingen en opgaven bij: A. LUTEIJN, Rijksweg 0.183, GROEDE. EXCURSIE AFD. 's HEER ABTSKERKE. De afdeling 's-Heer Abtskerke der Z. P. M. en L. J. G. zal op 14 juni a.s. een excursie organiseren naar Zuid- Limburg (Valkenburg e.o.). Zij, die hieraan wensen deel te ne men, moeten zich opgeven vóór 1 juni bij Adrie Minnaard, Sinoutsk., Zandweg 3, 's-Heer Abtskerke. Tel. K1103 303. Ook leden van buiten onze afdeling zijn van harte welkom.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 11