ERNSTIGE WAARSCHUWING VAN DE SLOOT OP DE WAL 297 DE WERELD TARWE-EXPORT TECHNISCHE VOORLICHTING OP DE WERKTUIGENDAG TE LIEMPDE DENK OM DE RUNDERHORZEL WELKE METHODE VAN INKUILEN ZULT U KIEZEN? „SHELL" Onkruidbestrijdingsmiddel W ZATERDAG 12 MEI 1956 Machinaal reinigen en baggeren. Een van de werkzaamheden, die in de landbouw meestal op de lange baan wordt geschoven, is het reinigen en baggeren van sloten. Het gevolg is, dat veel watergangen dicht zitten en een goede en snelle waterafvoer wordt belemmerd. Het excuus, dat voor dit werk geen arbeiders beschikbaar zijn, gaat thans moeilijk op, gezien het feit, dat het reinigen en baggeren van sloten geheel mechanisch kan worden uitgevoerd, aldus ir. P. Wiertsema van het Instituut voor Landbouw techniek en Rationalisatie in een radio-uitzending van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening. Hiervoor zijn speciale machines ontworpen, die een grote capaciteit bezitten. Ze maken het talud van de sloot in orde, reinigen de bodem en brengen per uur bij gunstige omstandig heden ca. 70 m;i bagger op de wal. De bagger wordt bovendien nog in een strook over het land ver deeld, waarvan de breedte door de bestuurder vaji de machine kan worden geregeld. Er zijn op het ogenblik twee typen machines in de handel; één type is geschikt voor sloten met een tamelijk hoog- en het andere type voor sloten met een laag talud. Het eerste type sloot treft men overwegend aan in de akkerbouwdistricten en het tweede type in de weidestreken. Rendabele exploitatie door goede samenwerking. De prijs van de nieuwe machines varieert van 27.000,tot 35.000,Een lonende exploitatie is voor een loonwerker of een cultuurmaatschappij echter alleen mogelijk, wanneer met zekerheid kan worden aangenomen, dat voor de machine vol doende werk beschikbaar is. Bovendien moeten de te bewerken sloten dan nog niet al te zeer ver spreid liggen, doch zoveel mogelijk in één aaneen gesloten complex. Om aan deze voorwaarden te kunnen voldoen is een goede samenwerking van alle belangheb benden noodzakelijk. Boeren, die in een bepaald gebied met het onderhoud van hun sloten zijn vast gelopen zullen hiervoor een oplossing moeten zoe ken, die bij voorkeur zou kunnen bestaan in het afsluiten van een contract voor het machi naal reinigen met een loonwerker of een Cultuur maatschappij. Deze zullen, mits ze de nodige ga- De vier grootste tarwe exporterende londen had den in het tweede halfjaar van 1955 een export van 9.2 miljoen ton tarwe en tarwemeel. Deze export van Argentinië, Australië, Canada en de Verenigde Staten was 8 lager dan in de overeenkomstige periode van 1954. De oorzaak van deze daling moet in hoofdzaak worden gezocht in de Canadese export die van 3.825 miljoen ton terug liep tot 3.055 miljoen ton. (Vervolg van pagina 295) dergelijke gang van zaken heeft geen enkele partij belang. Vraag daarom van tevoren het advies van onpar tijdige voorlichters, ga daarna met de betreffende handelaren praten en laat U nog eens uitvoerig inlichten over alle mogelijkheden van de machines of werktuigen en neem dan pas de beslissing. Hoe verzorgt het I. T. T. de voorlichting? Het Instituut voor Tuinbouwtechniek heeft reeds vele jaren het genoegen gehad de technische voor lichting op de demonstraties van de N. C. B. te mogen verzorgen. In het verleden heeft altijd het accent gelegen op de zogenaamde groepsvoorlich- ting, d.w.z. door middel van een luidsprekerwagen toelichting te geven bij de verschillende in het werk zijnde machines met hun werktuigen. Wij menen echter, dat voor dit soort van voor lichting het bezoek aan Liempde te groot zal wor den. Daarom zal dit jaar individuele voorlichting worden verstrekt. Een aantal medewerkers van het I. T. T. zal in de „voorlichtingskiosk" op een punt van het demonstratieterrein aanwezig zijn. Iedere bezoeker kan daar met zijn problemen te recht; de voorlichting is graties. Wel zal het in verband met de te verwachten grote toeloop van belang zijn, dat men zijn vragen con creet en puntig stelt, en ook tracht in korte be woordingen de voorlichter een zo volledig mogelijk beeld van het bedrijf te schilderen. Een gewaarschuwd man Vindt U het ook niet van belang voor U grote investeringen gaat doen de zekerheid te hebben dit geld op een goede wijze te gaan beleggen? Maak dan ook gebruik van de voorlichting, die uitsluitend om U van dienst te zijn op het demon stratieterrein aanwezig is. Ir. J. A. STENDER, I. T. T. Wageningen. ranties krijgen, dan zeker wel een machine willen kopen. Om tot deze samenwerking te geraken is de steun van de waterschapsbesturen, de bestaande werktuigencoöperaties, technische werkgroepen e.d. onontbeerlijk. Zij kunnen op dit gebied waarde volle initiatieven ontplooien. De kosten, die met de uitvoering van deze me chanische methode van bewerking zijn gemoeid, komen neer op 25 a 30 gulden per uur. Per uur kan ongeveer 200 meter sloot machinaal worden gebaggerd en gereinigd. Afhankelijk van de om standigheden zal de prijs per strekkende meter sloot dus 35 a 20 cent bedragen. Handwerk zal zeker duurder komen, wanneer men tenminste de zelfde hoeveelheid bagger op de wal brengt. Al is het machinale werk niet onder alle omstan digheden volmaakt, toch liggen hier grote moge lijkheden. De tweede wassing! In de maand mei moet de tweede wassing plaatsvinden. Vier k vijf weken na de eerste was sing. Doet men het eerder dan zullen er nog weer nakomende larven zijn. Doet men het later, dan is de kans groot dat er inmiddels larven uitkomen. Dit laatste moet voorkomen worden. Wij weten dat de tweede wassing in verband met de drukte op het bedrijf moeilijk uit te voeren is. Voor een goede bestrijding is deze wassing echter beslist noodzakelijk. Het is dringend noodzakelijk, dat de wasser ge holpen wordt bij het opvangen van de runderen. Alleen kan hij niets doen. De veehouder blijft verantwoordelijk. Zorg dat de dieren op tijd voor de tweede maal worden gewassen. Mocht de wasser niet komen, bel dan onze bedrijfsvoorlichter op. Contróle. Controleer na enkele weken of alle larven wer kelijk goed gedood zijn. Men ziet dit aan het vlak worden van de bulten. Alleen een goede bestrijding, door alle veehou ders, kan ons helpen om de runderhorzel uit te roeien. Alle, runderen met bulten moeten dus zeker in de maand mei nog eens goed gewassen worden. G. W. Door verscheidene tuinders werd in de vorige zomer gebruik gemaakt van tractorpetroleum als onkruidbestrijdingsmiddel bij de teelt van peen. Het aantrekkelijke van het gebruik van tractor petroleum is gelegen in het feit, dat de kosten per eenheid van oppervlakte beduidend lager zijn dan van de bekende onkruidbestrijdingsmiddelen. Gezien de gevaren, die aan het gebruik van deze tractorpetroleum zitten, werden proeven opgezet. Hierbij werd voornamelijk gelet op de onkruid- dodende werking, groeiremming, beschadiging en op de smaak beïnvloeding van de peen. De behandelingen waren: 1) Shell W 7 liter per are. 2) tractorpetroleum 5 liter per are. 3) onbehan deld. De bespuiting vond plaats in de namiddag bij bedekte lucht! De dagen, die op de bespuitings- dag volgden, was het zonnig weer. Bij de beoordeling van de stand van het gewas enkele dagen later, vertoonde het lóóf op de per ceeltjes, die met Shell W waren bespoten, een lichte verkleuring ten opzichte van het onbehandelde. Op de veldjes bespoten met tractorpetroleum was het loof vrij sterk verbrand. Enkele weken later bleek er geen verschil in stand van de peen op de met Shell W bespoten veldjes en de onbehandelde veldjes. Op de perceel tjes die met tractorpetroleum waren bespoten was Op veel bedrijven wordt in de voorzomer gras ingekuild. Afhankelijk van de aard van het gewas, één van de belangrijkste factoren, zal men de ge wenste methode van inkuilen moeten kiezen. Zo is voor het verkrijgen van prima kuilvoer van voch tig eiwitrijk gras toevoeging van Qen conserverings middel noodzakelijk. Grof materiaal leent zich er niet voor om, na flink voorgedroogd te zijn, te wor den ingekuild, heeft de Rijksconsulent voor Weide en Voederbouw, irll.de Groot, geadviseerd in de landbouw-radiorutoriek van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Broei of schimmel zullen na het verwijderen van het gronddek vrijwel steeds optreden, zelfs al is men er aanvankelijk in geslaagd deze verschijnselen door snel werken en zwaar belasten te voorkomen. Bij de nog steeds veel toegepaste warme methode moet de temperatuur in de hoop tot 50 a 55° C oplopen. Het tempo van werken moet hiernaar worden geregeld. Blijft de temperatuur te laag als gevolg van de aanwezigheid van te vochtig mate riaal of door te snel werken, dan is de kans groot dat het kuilvoer gaat stinken. Stijgt de temperatuur te sterk, dan verbroeit de kuil. De kans op het win nen van goed kuilvoer is bij deze methode gering. De beste resultaten worden verkregen door voor deze methoden van eiwitarm gras, dat iets is ver welkt, gebruik te maken. Alle andere methoden zijn koude methoden. Hier bij moet de temperatuur laag blijven (b.v. beneden 20° C.) hetgeen door snel afwerken en zwaar afdek ken van de hoop kan worden bereikt. De snelheid, waarmee moet worden gewerkt wordt voor een deel bepaald door de aard van het gras en de metho de. In het algemeen is de kans op een goede kuil bij de koude methoden groter als alles in één dag is afgewerkt. Uiteraard spreekt de arbeidssituatie op het bedrijf een woordje mee. Bij de voordroog- of verwelkingsmethode moet worden uitgegaan van jong mals gras, dat wordt voorgedroogd tot minstens 40 droge stof. Dit betekent doorgaans, dat van elke 100 kg gemaaid gras minder dan 50 kg in gewicht bij het inkuilen over is. Voor de andere koude methoden verdient licht voordrogen aanbeveling. Het gebruik van een con serveermiddel is daarbij sterk aan te raden en voor eiwitrijk gras eigenlijk onmisbaar. Maar welke methode U ook kiest, het blijft van belang het werk goed en nauwkeurig te doen als U prijs stelt op goed kuilvoer. In aanvulling op het artikel over het Zeeuwse mineralenmengsel wordt ons medegedeeld, dat dit ook verkrijgbaar is bij N. V. Duvekot's graanhandel te Goes. de peen in ontwikkeling beduidend achter gebleven. Daags na het rooien vond smaakbeoordeling plaats. De met tractorpetroleum behandelde worte len, gaven zeer duidelijk een slechte smaak bij de beoordeling in rauwe toestand. Bij de gekookte wortelen was het smaakbederf wel minder, maar kon desondanks zeer duidelijk worden geconsta teerd. Uit deze resultaten blijkt overtuigend dat het giebruik van tractorpetroleum moet worden afge raden. Bij verscheidene proeven ook elders in den lande kwam men overal tot zelfde conclusie. Overal werd smaakbeïnvloeding waargenomen en de zoete smaak was bij deze peen geheel verdwenen, zodat de wortels smakeloos waren geworden. De heer W. Nagels schrijft in de 2de druk van het boek „Ziektenbestrijding in de Groenteteelt": De motorbrandstoffen bevatten een drietal zware vergiften. Deze worden toegevoegd om het octaan- getal op te voeren, voor het beter optrekken van de motor, het voorkomen van pingelen etc. De smaak van de wortelen wordt er ongunstiger door beïnvloed, ernstiger is het vergiftigingsgevaar. Wortelen met tractorpetroleum bespoten zijn on geschikt voor veevoer. Dergelijke'wortelen bestemmen voor menselijk» consumptie Is onverantwoordelijk. L. D. is OA. verkrijgbaar bij P. DEN BOER, Prov. weg B 129, Renesse, Tel 51. Fa. C. COLPAART ZN, C 18, Woensdr«x:ht, Tel. 36. JOH. v. d. ENDE ZN, Borssele, Tel. 261 en 269 (K 1195). GEBRS. DEN HERDER, Serooskerke, Tel. 358 (K 1189). I. HUBREGTSE Co, 's-Gravenpolder, Tel. 398—245 (K 1103). M. MEEUWSEN, Dorpsweg 25, Bruinisse, Tel. 312. J. v. OOSTEN, Krabbendjjke, Tel. O 1134—485. D. J. DE REGT, Veerweg 146, Kamperland, Tel. 389 (K 1107). A. RIJNBERG, Haven, St, Annaland, Tel. 91. A. J. TRIOU, Zuidzandse straat, Oostburg, Tel. 110. J. A. WESTSTRATE, Emmastraat 2, Axel, Tel. 746 (K 1155). GEBRS. DE JONGH, Postbus 35, Goes. (Advertentie)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 9