Tuinbouwlantaarn Technische voorlichting op de werktuigendag te Liempde. 295 ONDER Objecten ZATERDAG 12 MEI 1956 de Voorkomen van rot in aar<1 heien. Hoe kan het rot in aardbeien worden voorkómen? Zoals we vorige week reeds schreven doen we deze week hierover nadere mededelingen naar aanlei ding van een rapport van het rijkstuinbouwconsu- lentschap te Goes. Hierin wordt gezegd, dat over het algemeen het vorig jaar betrekkelijk weinig schade veroorzaakt werd door vruchtrot bij aardbeien. De botrytiszwam had zijn weertje (gelukkig) niet. Bij vochtig, warm weer is deze het meest actief. Vooral vocht ontbrak gedurende de ontwikkeling der vruchten. Bij de vroege rassen was zelfs zeer sporadisch een rotte vrucht te vinden. De TMTD-bespuitingen werden, achteraf bekeken, onnodig uitgevoerd. Geen teler die daar echter over mopperde. De spuit- kosten werden als een verzekeringspremie be schouwd en het niet optreden van rot als een mee valler. Bij de middentijds rijpende rassen als Madame Moutot en Climax lag de zaak iets anders. De eer ste weken na het begin van de bloei vond men ook hier geen rot, maar een korte natte periode begin juli was plaatselijk toch weer de oorzaak van het optreden van de beruchte zwam. Bespuitingen tegen vruchtrot blijven dan ook nodig. Het risico is anders veel te groot. Elk jaar is gevaar aanwezig. De schimmel ligt als het ware steeds op de loer. Zodra de weersomstandigheden gunstig zijn slaat hij onverbiddelijk toe. Tenzij hem het leven door TMTD of Captan onmogelijk wordt gemaakt. Het tijdstip. Welke bespuitingen zijn het belangrijkst? In proeven welke twee jaar geleden werden genomen, leek het of de periode rondom de bloei verreweg het belangrijkste was. Latere bespuitingen, vanaf twee a drie weken na de bloei, leken welhaast waardeloos. Het is echter foutief te veel op de resultaten van een jaar af te gaan. Dat bleek eens te meer in heb daarop volgende seizoen. In 1955 werden namelijk uitkomsten verkregen die juist het tegenoverge stelde te zien gaven. Niet de vroegste, maar de laatste bespuitingen, vlak voor de pluk uitgevoerd, waren doorslaggevend. Dit blijkt duidelijk uit een tijdstippenproef, genomen door de heer L. C. Oele te Kapelle, assistent van de rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst te Goes, op het ras Madame Moutot. Een perceel ter grootte van 42 are, werd in tien gelijke vakken verdeeld; elk vak kreeg een ver schillende behandeling. Als middel werd TMTD (Tripomol 80) gebruikt; dit werd in een percen tage van 4 op de planten gebracht met een rug- nevelspuit. Geneveld werd op de volgende data: 4, 12, 20 en 27 mei, 3 en 9 juni. Slechts één veldje werd op al deze data behandeld; de andere veldjes kregen een tot vijf behandelingen minder, terwijl één veldje voor controle geheel onbespoten bleef. Rot trad al leen in belangrijke mate op in de week van 4 tot 9 juli. Toen was het echter ook zeer de moeite waard. Je kon de rotte vruchten met handen vol oprapen en moest zoeken naar een gezonde aardbei in het contröleveldje. Het perceel was te groot om alles te controleren. Daarom werd volstaan met steekproeven op kleinere gedeelten die goed ver gelijkbaar waren en uiteraard van een zelfde for maat. Desondanks werden indrukwekkende cijfers verkregen. Tellingen op grotere oppervlakten waren beslist onnodig, zoals de tabel laat zien: Aantal rotte vruchten 2325 402 385 356 240 27 31 33 56 194 1. onbehandeld 2. alleen eerste behandeling 3. alleen eerste twee behandelingen 4 alleen eerste drie behandelingen 5. alleen eerste vier behandelingen 6. alle zes behandelingen 7. alleen laatste vijf behandelingen 8. alleen Jaatste vier behandelingen 9. alleen laatste drie behandelingen 10. alleen voorlaatste behandeling De cijfers spreken voor zichzelf. Speciaal de laat ste drie behandelingen, uitgevoerd tamelijk kort voor het begin van de pluk (27 mei, 3 en 9 juni) hebben in deze proef het vruchtrot doeltreffend onderdrukt. Mogen we daaruit afleiden dat we nu in het ver volg vooral waarde moeten hechten aan de late be- spuitingen? In geen geval. Dit 'zal van jaar tot jaar verschillen. Vorig seizoen waren pas vrij laat de omstandigheden gunstig voor de botrytiszwam. het jaar daarvoor daarentegen veel vroeger. Wie durft te voorspellen hoe het straks in het seizoen zal zijn? Dat is onmogelijk-te zeggen zonder koffiedik te raadplegen. Bovendien hebben we daarin geen vertrouwen. Misschien zal.het dit jaar reeds vroe ger botrytisweer zijn, misschien pas tegen of tij dens de pluk, misschien helemaal niet. Het is net als bij schurft en meeldauw op vruchtbomen, dat weet je pas later. Daarom is het bekende advies, zoals dat vorig jaar werd gegeven nog steeds juist: Begin met bespuitingen tegen vruchtrot in aard beien kort vóór de bloei en ga hiermee door tot de eerste vruchten rijpen. Volledigheidshalve nog even een paar cijfers om te demonstreren hoeveel nadeel door rot veroor zaakt werd op het betreffende perceel. Het onbe handelde veldje lag naast het veldje dat zesmaal werd behandeld; opbrengst van het ene 420 kg, van het andere 296 kg, beide van 4 are. Dus onbehan deld 74 kg per are; zesmaal bespoten 130 kg per are. Voor zo'n verschil werden de spuitkosten wel tienvoudig vergoed. Mesulfan of TMTD In een andere eveneens door de heer Oele geno- men proef werd het nieuwe middel Mesulfan ver geleken met TMTD AApirol-80). Het was al vrij laat toen de Mesulfan werd ont vangen. In de praktijk waren toen de eerste be spuitingen tegen botrytis al uitgevoerd. Vandaar dat nog slechts vier behandelingen werden toege past, namelijk op 26 mei, 2, 8 en 10 juni. Achteraf was het niet erg dat niet eerder kon worden be gonnen. want zoals de voorgaande proef uitwees waren juist de laatste bespuitingen het belang rijkst. De objecten kwamen voor in drievoud. De middelen werden op de aardbeien gebracht door middel van een rugspuit met neveldoppen. Peroen tages: 4 TMTD en 5 Mesulfan. Twee rassen waren in de proef betrokken: Climax en Madame Moutot. Aanvankelijk kwam geen rot voor. Toen de pluk halverwege was gevorderd werd de botry tiszwam na een paar natte dagen weer aktief, waardoor tellingen op 5 en 11 juli grote verschil len te zien gaven. Madame Moutot TMTD (AApirol Mesulfan Onbehandeld Climax TMTD (AApirol) Mesulfan Onbehandeld Onbehandeld Captan spuiten TMTD spuiten Captan nevelen TMTD nevelen Captan stuiven TMTD stuiven 21 rotte vruchten 32 rotte vruchten 187 rotte vruchten 37 rotte vruchten 125 rotte vruchten 1517 rotte vruchten In het bijzonder bij de Climax zijn de cijfers wel zeer sprekend. De uitkomsten zijn overigens duidelijk: Met TMTD wordt het percentage rotte vruchten zover gedrukt dat niet meer van schade kan worden gesproken. Ook Mesulfan een mid del dat in samenstelling en werking overeenkomt met Captan kan worden gebruikt ter voorko ming van botrytis, doch het effect is minder dan van TMTD. Spuiten of nevelen? Met welke apparatuur kunnen de middelen het beste op de aardbeien worden gebracht? Om het antwoord op deze vraag te weten te komen, werd een proef genomen met spuiten, nevelen en stuiven van Captan en TMTD door de heer D. de Pundert, eveneens assistent van de rijkstuinbouwvoorlich tingsdienst te Goes. Hiervoor werd een perceeltje Madame Moutot gekozen te Ovezande. De diverse objecten kwamen in drievoud voor. Als middelen werden gebezigd: TMTD (Liro- TMTD en AApirol-stuifen 'Captan (orthocide50 en orthocide-10 stuif). De behandeling vond plaats op 4,10, 20 en 28 mei, 3, 10 en 20 juni. Evenals bij de andere proeven was de botrytis-aantasting pas vanaf 4 juli van bete kenis. De volgende gegevens werden verkregen: Objecten Aantal rotte Gewicht in vruchten gram 686 33.700 173 45.600 121 43.150 115 44.700 59 38.800 91 42.300 34 39.650 Opvallend was. dat de kilo-opbrengst van de met Captan behandelde veldjes iets hoger lag dan de TMTD veldjes. Het gemiddelde bedroeg, zoals de omrekening van de cijfers leert: 44.200 gram van Captan tegenover 40.530 gram van TMTD cn 33.700 gram van onbehandeld. Het jaar tevoren was een zelfde tendens aanwezig. Toch achten we ook thans de verschillen nog niet betrouwbaar aldus het RTC te Goes omdat de stand van het gewas te onregelmatig was. Wel zijn er ontegenzeggelijk aanwijzingen in de richting van een meeropbrengst met Captan, doch verdere proeven lijken ons ge wenst om op dit punt opheldering te krijgen. Op vallend goed zijn de resultaten met stuiven. Wel- licht is dit mede te danken aan de geringe regen val, In een nat seizoen valt de situatie wellicht niet zo uitgesproken gunstig uit. Niettemin is stuiven zeker een goed bruikbare methode van behandeling, dat wijzen ook de buitenlandse ervaringen uit. Verdèr valt af te leiden dat nevelen even goed, mogelijk zelfs iets betere uitkomsten geeft dan spuiten. Dat is begrijpelijk. Op een laag gewas als de aardbei komt de nevelwolk vlugger op de moei lijk bereikbare plaatsen dan de grovere spuitdrup- pels. Naarmate zorgvuldiger wordt gespoten zal het verschil geringer zijn. Wij hebben deze week het rapport van het rijks- tuinbouwconsulentschap te Goes over deze zaak, naar voren gebracht. Wij meenden hieraan goed te doen omdat het bestrijden van het rot in aard beien een zeer belangrijke zaak is. We kunnen het rijkstuinibouwconsulentschap te Goes niet anders dan dankbaar zijn voor het werk dat hiervoor werd gedaan. 1VFU dit jaar de agrarische jaarbeurs vervalt, kan de werktuigendemonstratie van de N. C. B. te 11 Liempde beschouwd worden als de grootste manifestatie in 1956 van de handel in land- en tuin- bouwwerktuigen. Daar ook in voorgaande jaren de belangstelling van handelszijde voor deze demonstratie nimmer te wensen overliet, mag aangenomen worden, dat dit jaar een geweldige hoeveelheid machines en werktuigen aangevoerd zal worden. Dit heeft voor de man, die de demonstratie bezoekt met het oogmerk een indruk te krijgen van de huidige stand der techniek, ongetwijfeld vele voordelen. Maar aangenomen moet worden dat het overgrote deel van de bezoekers uit andere overwegingen naar de demonstratie zal gaan, nl. gedreven door de behoefte om binnenkort een bepaalde machine of werktuig te moeten aanschaffen. Het bos en de Ijomen. Vaak zal een dergelijke bezoeker na afloop van de demonstratie ontnuchterd en besluitelozer dan ooit het terrein weer verlaten. Toen hij 's morgens van huis ging, had hij zich al een bepaald idep ge vormd van hetgeen hij in de toekomst zou willen bezitten; de overweldigende keuze, die hem op de demonstratie is voorgeschoteld, heeft hem echter zodanig in verwarring gebracht, dat hij thans door de bomen het bos niet meer kan zien. Hij heeft met diverse handelaren gesproken en is diep onder de indruk gekomen over de geweldige prestaties van hun artikelen, maar tegelijkertijd is hij er aan gaan twijfelen, of alles wat hij te horen heeft ge kregen, wel juist is. De goede en de slechte machines. Men kan gevoegelijk aannemen, dat werkelijk slechte machines op een demonstratie als deze niet voorkomen, behoudens misschien een zeer enkele uitzondering. Alleen reeds het feit, dat de in de regel toch vrij kostbare machines en werktuigen worden gemaakt, kan aantonen, dat er hiervoor ergens een goed afzetgebied moet zijn te vinden. Het gaat er de adspirantkoper echter om, dat hij niet alleen een goede machine koopt, maar dat hij een machine op zijn bedrijf krijgt waarmede hij in derdaad datgene kan doen wat voor een goede be drijfsvoering noodzakelijk is, een en ander natuur lijk gezien tegen de achtergrond van een rendabele exploitatie. Laat U voorlichten. Het is niet voor niets, dat de organisatoren van demonstraties zo graag een plaats inruimen voor de voorlichtingsdiensten. Gelukkig bezitten deze instanties in Nederland een grote mate van objec tiviteit, waardoor U er van verzekerd kunt zijn, dat uitsluitend Uw eigen belang in het geding komt. U moet van de voorlichtingsdienst piet verwach ten, dat zij op Uw stoel gaat zitten en voor U de zaak gaat regelen. Onder alle omstandigheden zult U zelf de beslissing moeten nemen. Wel kan de voorlichtingsdienst U helpen deze beslissing te vergemakkelijken, door U de verschillende vóór en tegens duidelijk onder ogen te brengen. De voor lichtingsmensen zijn uit de aard der zaak behoor lijk op de hoogte van de verschillende bedrijfs- typen en weten welke werkzaamheden voor me chanisatie in aanmerking komen, op welke wijze dit kan gebeuren en wat een en ander gaat kosten. Daarom zijn zij in staat voor een bepaald type be drijf een bepaald type machine of werktuig te ad viseren. Komen voor hetzelfde werk verschillende merken in aanmerking, dan zullen zij U hiervan de vóór- en nadelen voor Uw bedrijf duidelijk doen realiseren, zodat U over enige ruggesteun beschikt wanneer U met de handel gaat praten. Op welke wijze maakt men het beste gebruik van de voorlichting? Een advies moet men inwinnen, voordat men zelf al de beslissing genomen heeft. Al te dikwijls komt het voor, dat zonder nader overleg een be langrijke investering wordt gedaan en dat pas tegen de tijd van betalen de angst begint door te breken een miskoop gedaan te hebben. Bij een (Zie verder pagina 297)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 7