'E GALERU 'Wenken ONDERWU5 RADIO 294 PUBLIKATIES VAN HET L. E. I. Zitdagen Boekhoud Bureau. Korte DE AANGIFTE VAN VLAS VOOR DE KEURING PREMIEKEURINGEN VOOR STIEREN EN VROUWELIJK FOKVEE GIPSBONNEN LANDELIJKE WEIDEBOUWMECHANISATIEDAG GEEN RIJKSOPLEIDING VOOR VEEVERLOSKUNDIGEN ZEEUWS LANDBOUWBLAD Maandag 14 mei: uur Grijpskerke 9.30 Meliskerke 14.00 Dinsdag 15 mei: Nw.- en St. Joosl. 8.30 Kleverskerke 10.30 Gapinge 14.00 Woensdag 16 mei: uur Veere 8.30 Serooskerke 13.30 Vrouwenpolder 15.30 Vrijdag 18 mei: Souburg 8.30 Oostkapelle 14.00 In de maand april 1956 verschenen de volgende publikaties: Ra.pport no. 238. „Kostprijzen van granen, aardappelen en suiker bieten in enkele kleigebieden en de veenkoloniën. Voorcalculatie 1956. Prijs 3, Bed rijf secoaioimische MededeUngen. No. 20: „Statistisch overzicht van de uitkomsten van landbouwbedrijven 1954/55". Prijs 4,—. Bestellingen kunnen geschieden door overschrij ving van het bedrag op postrekening no. 412235. Op het girostrookje moet het nummer of de titel worden vermeld van de publikatie, welke men wenst te ontvangen. OOSTBURG: Woensdag 16 mei in Café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 17 mei in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 17 mei in Café „De Eendracht". ST. PHILIPSLANDZaterdag 19 mei in Hotel „De Druiventros". THOLEN: Zaterdag 19 mei in Hotel „Hof van Holland". Opnieuw kunnen wij melding maken van een aan tal jubilea op landbouwbedrijven. De heer J. M. v. d. Velde was op 1 maart j.l. 45 iaar in dienst op het bedrijf van de heer K. J. de Vutter te Axel. De heer D. de Puit was op 1 mei 45 jaar werk zaam op het bedrijf van de heer M. in 't Anker te Schore. Eveneens op 1 mei herdacht de heer A. J. Fon- telne het feit, dat hij 25 jaar in dienst was op het bedrijf van de fam. J. A. v. d. Bijl te Zonnemaire. De heer S. Melse was op 2 mei j.l. 30 jaar werk zaam op het bedrijf van de heer M. J. de Vlieger te Vrouwenpolder. Wij wensen de jubilarissen en ook hun werk gevers van harte geluk. De Keuringsdienst Zeeland van de N.A.K. maakt het volgende bekend. Door de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is een beslissing genomen ten aanzien van de export van ongerepeld vlas. Deze beslissing houdt in, dat behalve niet te velde ga- keurde en afgekeurde partijen, ook partijen vlas, welke te velde goedgekeurd waren, voor export als ongerepeld vlas in aanraking komen, voor zover deze uit de keuring zijn teruggenomen. Door deze beslissing is de uitzonderingspositie waarin het goedgekeurde vlas verkeerde komen te vervallen. Alle aangiften van vlas worden door ons thans als te zijn definitief beschouwd, terwijl wij boven dien de aangifte voor de keuring van vlas en tege lijkertijd die van andere gewassen opnieuw open stellen tot 16 mei a.s. Aangifte kan geschieden bij de controleurs of rechtstreeks bij het kantoor van de Keuringsdienst Zeeland, Grote Markt 9, Goes. De Provinciale Commissie ter bevordering van Rijkswege van de Veefokkerij, besloot voor 1956 de keuringen van stieren en vrouwelijk fokvee als volgt vast te stellen: RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL GOES Na een voortgezet examen dat wegens ziekte nodig was werd aan de leerling L. Polderdijk te Kleverskerke het diploma uitgereikt. EINDLES R. L. W. S. SCHOONDIJKE De voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer M. J. Verbrugge, heette vele aanwezigen welkom onder wie burgemeesters, directeuren van andere landbouwwinterscholen, vertegenwoordi gers van landbouworganisaties e.d. In zijn openingswoord herdacht hij dr. ir. D. S. Huizinga, oud-directeur van het Landbouwonder wijs, die in 1955 overleed. Vervolgens kreeg ir. M. Sanders het woord om de gediplomeerde leerlingen een aantal vragen te stellen over plantenteelt. De heer A. P. de Roo deed daarna hetzelfde over plantenziekten. Na de uitreiking van de rapporten aan de leer lingen, die tot de 2e klas zijn bevorderd, vond de diplomering plaats door de directeur. Elke gediplomeerde kreeg een persoonlijk woord mee, verband houdend met zijn karakter en aanleg. Aansluitend volgde een felicitatie en een toespraak tot de gediplomeerden en hun ouders, waarbij hij o.a wees op de taak van de mens in de samenleving en de verhouding ouderskinderen. Aan- twee leerlingen n.l. M. D. Dierings uit Groede en J. A. de Clerck uit Biervliet, die een ge middeld cijfer boven de 8 hadden, werd door de Voorzitter van de Commissie van Toezicht de Dr. Ir. Huizinga-medaille uitgereikt. Deze uitreiking ging vergezeld van een gelukwens namens de Com missie van Toezicht aan de gediplomeerden en hun ouders. Namens de Z. L. M. reikte de heer M. de Bruijne aan A. van de Kerckhove uit Groede een boek uit, waarna de heer J. de Feijter aan D. Jansen uit Hoek hetzelfde deed namens de C. B. T. B. De heer F. A. van Rosevelt, burgemeester van Schoondijke, feliciteerde gediplomeerden, ouders en leraren. Namens de ouders sprak de heer H. van Iwaar- den een woord van dank, vergezeld van zijn beste wensen voor de toekomst. M. D. Dierings dankte namens de leerlingen, on der aanbieding van een enveloppe met inhoud. Gediplomeerd: Jozef van Bellegem te Eede, Walter van Belleghem te Eede, Ludwig Bonte te St. Margriete <B.), André Cammaert te Schoondijke, Jan Cappon te Zuidzande, Joël de Clerck te Biervliet, Mach. Dierings te Groede, Mar. van Iwaarden te Sluis, Daan Jansen te Hoek, Aimé van den Kerkhove te Groede, Jan Lako te Aar denburg, Iz. Nortier te Oostburg, Abr. Tellier te Aar denburg en Hyp. van de Vijver te Sluis. Niet geslaagd: 1. Bevorderd van de le klas naar de 2e klas: Piet van Bellegem te Eede, Henri Buijsse te Bier vliet, Johan Buysse te Groede, Herman Calon te Hoofdplaat, Paul Cammaert te Schoondijke, Corn. Dees te Waterlandkerkje, Daan Dekker te Water landkerkje, Hans Fondse te Oostburg, Frans Haak te Biervliet, Theo Heyens te Sluis, Jac. van Hoeve te Groede, Jan Luteyn te Groede, Ant. Poissonnier te Retranchement, Anton de Smet te Sluis, Bennie Tho- maes te Hoofdplaat, Hannie Thomaes te Hoofdplaat, Willem Verplanke te Biervliet, André v. d. Voorde te IJzendijke, Dies Waverijn te Biervliet, Jac. van de Wege te Biervliet en Jac. van Wijck te Axel. Niet bevorderd: 0. De getroffenen op Schouwen-Duiveland die gips- bonren 1956 ontvingen of nog zullen ontvangen dienen die bonnen onverwijld bij de handel of coöpe ratie in te leveren. De gips is reeds varende en het kan niet toegestaan worden dat de bonnen worden vastgehouden. De aflevering moet onmiddellijk kunnen geschie den als de gips is aangekomen. Inspectie Zeeland van de Rijksdienst voor Landbouwherstel. Hebt U veel éénjarige zaadonkruiden in de zomer granen? Bedenk dat door een bespuiting met D.N.C. (kleurstoffen) veel van deze onkruiden ge dood kunnen worden. Voorwaarde is echter, dat het graan 35 blaadjes moet hebben vóórdat met de bespuiting kan worden begonnen en dat de onkruiden niet meer dan 24 blaadjes mogen heb ben. Bij opslag van aardappelen en kuilplekken kun nen al vroeg coloradokevers gevonden worden. Let hier goed op; het zijn vaak de stortplaatsen van vuil of mestvaalten waar de ellende begint. Afdoen de bestrijden voorkomt veel narigheid. Naast een goede behandeling van de runderen tegen de runderhorzel, verdient het aanbeveling de klauwen van de runderen te bekijken en zonodig te behandelen. Dit gaat gemakkelijker wanneer het vee op stal staat; men hoeft ze dan niet eerst te vangen. Hiermee gaat dikwijls veel tijd verloren. Momenteel is men op veel bedrijven bezig met het opéénzetten van de bieten. Denk er vooral aan, dat u 70.000 planten per ha moet hebben na het dunnen. Bij het wieden en door andere oorzaken vallen er altijd nog wat planten weg. Dit is nodig om het gehalte aan suiker te helpen verhogen. Door het warme weer van de afgelopen dagen is het gras enorm hard gegroeid. Het is juist nu van belang er voor te zorgen, dat de koeien niet ingeschaard worden in te lang gras. Dikwijls hoort men om deze tijd van het jaar zeggen: „Er staat zoveel eten in het grasland het vee kan het niet opeten". Dit moet ook niet. Raster een stuk af als er teveel eten staat en hooi dit. Anders zegt men over 2 maanden: „Het moest regenen want het gras groeit niet meer en dat lange gras wil het vee niet meer eten". Controleer uw kooïzaadpercelen op het voorko men van glans- en snuitkevers. Vooral de glans kevers kunnen schade veroorzaken in de gesloten bloemknoppen. Vroeg maaien van gras voor hooi of kuilvoer is voordelig. U krijgt er een eiwitrijker produkt door en een betere werkverdeling. Hebt U veel hooi land, dan verdient vóórweiden van een gedeelte aanbeveling. Voert men de ziektebestrijding in aardappelen zelf uit, dan wordt het nu tijd de benodigde mid delen te bestellen. Vóór dit gebeurt, moet men zich echter eerst afvragen welke middelen dit jaar ge bruikt willen worden. Geeft de verpleging van de gewassen de volle aandacht, straks komt de oogsttijd weer en daar aan moet- ook nu reeds gedacht worden. Wil men een nieuw oogstwerktuig aanschaffen, wacht dan niet te lang met de bestelling. De aanwezige oogst- werktuigen moeten, als dit nodig is, naar de smid gebracht worden voor de nodige reparaties. Ver sleten onderdelen moeten door nieuwe vervangen worden. Als dit nu gebeurt, dan oogst men straks vlug en voordelig. Denkt U er aan, dat mestplakken gespreid moe ten worden, zodra het vee uit het perceel is. Ook eventuele bossen moeten dan gemaaid worden. De Algemene Technische Commissie van het Landbouwschap deelt mede, dat de landelijke weide- bouwmechanisatiedag in Noord-Holland zal worden gehouden op woensdag 6 juni a.s. op het bedrijf van de heer N. Tessel te Schouw. De demonstratie begint om 10.00 uur v.m. en zal duren tot 4 uur n.m. RUBRIEK VAN HET MINISTERIE IN TEKEN VAN MECHANISATIE Aan de werktuigendag te Liempde zal in de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een reportage wor den gewijd, waaraan o.m. door de heer H. van Roos malen van het Rijkstuinbouweonsulentschap te 's-Hertogenbosch wordt medegewerkt. De uitzending heeft plaats op maandag 14 mei a.s. van 19.4520 uur over de zender Hilversum I. Minister Mansholt heeft in een brief aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat een rijksopleiding, zowel voor veeverloskundige als voor castreur aan de faculteit voor diergeneeskunde te Utrecht, on mogelijk moet worden geacht. Een volledige rijks opleiding elders voor veeverloskundige is niet uit voerbaar te achten. Zonder levend oefenmateriaal is een dergelijke opleiding zonder waarde. Een rijksopleiding elders voor castreurs lijkt niet a priori uitgesloten. De Minister betwijfelt evenwel of de behoefte voldoende groot is om een rijks opleiding verantwoord te doen zijn. Voor de oplei ding tot veeverloskundige en castreur zal men zich evenals dit in het verleden het geval was -r- moe ten richten tot een ervaren particulier veeverlos kundige en castreur, aan wie de exameneisen be kend kunnen worden gemaakt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 6