292 UIT EEN geheim Weekboek BRAMujt SFSUKHQE& HET OPTREDEN VAN GELE ROEST IN TARWE RECORD IN DE WERELD VLEESHANDEL INVOER VAN NEDERLANDSE VAARZEN IN BELGÏE ••s». DE STAND VAN DE LANDBOU WGE WASSEN Tegen onkruid in gras- en graanland DE LOONBEDRIJVEN IN DE TOEKOMSTIGE LANDBOUW ZEEUWS LANDBOUWBLAD VAN 8 mei. De meimaand is in 't land, lief kind, Kom bü me, kom naar buiten Dan zal ik vrolijk, haar ter eer, Een lustig deuntje fluiten Dit schoolversje, dat we, jaren geleden, op de schoolbanken leerden, hooide ik deze week zingen, toen ik voorbij een school kwam. Het heeft nog niets aan waarde verloren. Men kon dat horen aan het zingen, de stemming zat er in. Wat is alles als met een toverslag veranderd Vrijdag waren er aan de iep en de populier haast geen bladeren te zien en nu, dinsdag, is de iep met mooie lichtgroene en de populier met lichtbruine bladeren versierd. Het is in een paar dagen onge looflijk gegroeid. Het vlas, waardoor we vorige week de grond nog goed konden zien, is nu een mooi lichtgroen kleed geworden, dat als een dik wollen tapijt ligt uitgespreid. Het is nu alles mooi geworden; kijk naar de fruitbomen, die overtogen worden met een waas van kleine witte bloempjes, een overdaad waarvan een tiende gedeelte nog een grote oogst zou geven. Het mooie weer lokte dan ook het laatste week eind iedereen naar buiten. Het zat in de lucht, men moest er eens uit en de wegen waren dan ook druk bezet door auto's, motoren, brommers, fietsers 'en een enkele voetganger, die de drukke wegen meed en misschien nog het meeste genoot van wat Moeder Natuur ons zonder kosten voorzet. De vroege peren en pruimen met de kersenbomen vormen nu nog de hoofdschotel, maar over een week, als alles bloeit, zal ons eiland weer op een sprookjeseiland gelijken. Rond de bloeiende bon gerds, de malse groene weiden, die met hun prach tig afstekend rood- of zwart bont vee, zo dromend staande te kijken in een wijde waterplas of weel, zal dit, zo vanaf een hoge dijk bekeken, op een schilderij gelijken. We zien dan ook onze kleinheid tegenover de grootheid van de Schepper, Die dit alles zó deed veranderen De mens, die zich nogal eens op de borst durft slaan, is toch maar een nietig schepsel. Welk een voorrecht om van dit alles te kunnen en te mogen genieten; voorrechten waarvoor we toch veel te weinig dankbaar zijn We zagen vorige week een blinde man, geleid door zijn trouwe hond, stappen langs een bloeiend boomgaardje, waarvan hij wél de bloesem rook, maar deze niet kon zien Als het 's morgens nog nat is van de dauw, die door het opkomend zonlicht als parels blinkt op het gras of het jonge groen, stapt de boer over de akker en geniet van dit alles. Hij geniet van het groeiende vlas, dat zo veranderd is, van de tere bietenplantjes, die nu bijna vier blaadjes hebben, van de kruipende gerst en de steil staande zomer- tarwe, van de reeds opkomende donkergroene aardappels en van zijn mooi beroep, een beroep, waarop de natuur soms meedogenloos kan beuken, doch dat hem nu, om deze tijd, ongelooflijk veel moois geeft In de afgelopen weken deed het gerucht de ronde, dat hier en daar reeds gele roest zou zijn aange troffen in de wintertarwe. Het Nederlands Graan- centriun te Wageningen heeft al deze geruchten tot aan de bron nagegaan, waarbij is gebleken, dat IN GEEN ENKEL GEVAL sprake was van het optreden van gele roest. In het kader van het tienjarenplan voor graan- onderzoek is men echter begonnen met een uitge breid onderzoek naar de levenscyclus van de gele roest en naar het tot stand komen van een gele- roestepidemie. Dit onderzoek is nodig om tot een doeltreffende bestrijding van de gele roest te ge raken. Wil dit onderzoek echter slagen, dan is het nood zakelijk, dat het eerste optreden van gele roest in de verschillende delen van ons land zo spoedig mogelijk wordt gemeld. Daarom wordt tot alle tarwetelers en alle assis tenten van de Landbouwvoorlichtingsdienst het dringend verzoek gericht om bij de eerste waar neming van gele roest in tarwe de Plantenziekten- kundige Dienst te Wageningen, tel. 2741, daarvan In kennis te stellen. De totale export van alle landen steeg in 1955 tot 1.848.000 ton wat in vergelijking met het voor gaande jaar een toename betekent van ruim 100.000 ton. De grootste stijging viel bij het rundvlees te con stateren, terwijl de export van ingeblikt vlees wat terugliep. Wat de landen betreft had Argentinië de groot ste toename evenals de Verenigde Staten. Afname viel te constateren bij Ierland en Uruguay. De Nederlandse export van vlees nam ongeveer met 50 toe, In verband met het opruimen van t.b.c.-vee heeft de Belgische regering de invoer van een kontingent Nederlandse vaarzen toegestaan. De vaarzen mogen niet meer dan twee tanden hebben en tenminste één jaar het eigendom blijven van degene die ze invoert. Verder is de invoer nog aan een aantal bepalingen gebonden, die verband houden met de grootte van de veestapel op de Belgische bedrijven. (Adv.) In het algemeen vertonen de landbouwgewassen ten opzichte van het gemiddelde van de laatste 10 jaren een minstens even achterlijke stand als in 1955. De eerste ontwikkeling heeft, als gevolg van het koude, schrale weer, tot dusverre een zeer traag verloop gehad. Dit neemt niet weg, dat de gewassen bij gunstige weersomstandigheden warmte en regen zich nog wel kunnen herstel len. De wintertarwe staat er momenteel niet gunstig voor. De stand is in het noorden en midden van het land beter dan in het zuiden. De wintertarwe heeft in het begin van de vorstperiode veel geleden. Ge middeld over het gehele land zal slechts de helft van de uitgezaaide oppervlakte kunnen blijven staan. In. de noordelijke gebieden is de uitgevroren oppervlakte door de grotere sneeuwval beperkt gebleven. In het zuidwesten van het land zal slechts ongeveer 25 van de gezaaide oppervlakte kunnen blijven staan. De meeste wintervaste rassen bleven voor het grootste deel behouden. Van de minder wintervaste is plaatselijk sorns 90 verloren ge gaan. De zwaarst ontwikkelde percelen hadden in het algemeen meer te lijden dan de minder ontwik kelde. Zo heeft hier en daar een laat gezaaid ma tig wintervast ras minder schade geleden dan een zwaar ontwikkeld goed wintervast ras. In het algemeen zal de uitgewinterde oppervlakte gebruikt worden voor de teelt van zomergraan, vooral zomergerst. Het standcijfer van de rogge is weliswaar hoger dan in april van het vorige jaar doch lager dan het gemiddelde van de laatste 10 jaren. De stand van het koolzaad is weinig beter dan de gemiddelde aprilstand in de laatste 10 jaren. In het zuidwesten zijn vele percelen aangetast door de koolzaadaardvlo. De vorstschade zal zich bij dit gewas waarschijnlijk beperken tot een vijfde van de uitgezaaide oppervlakte. Ook hier trad in de zwaarst ontwikkelde percelen de meeste schade op. Van het karwijzaad is het standcijfer thans gelijk aan dat van november 1955 en aan het gemiddelde aprilcijfer van de laatste 10 jaren. In Noord-Holland komen hier en daar percelen voor met te dunne stand. Van de vorst heeft dit gewas niet veel ge leden. Hoewel de aanvankelijk zeer pessimistische ver wachtingen over de vorstschade in de loop van de maand maart bij bijna alle landbouwgewassen te somber bleken, is dit niet het geval bij de klaver. Nog omstreeks half maart werd verondersteld, dat bij de ki&ver de vorstschade zeer beperkt was gebleven. Thans blijkt echter, dat tal van percelen, waarvan men aanvankelijk nog goede verwachtin gen had, door de nachtvorst zoveel hebben geleden, dat een veel grotere oppervlakte dan oorspronkelijk werd gedacht zal moeten worden omgeploegd. In alle gebieden, waar dit gewas enigermate van be lang is, is de stand veel lager dan in de voorgaande jaren in dezelfde periode. Vooral in de rode klaver is de schade groot. Het verschil in standcijfer met de opname van november 1955 spreekt hier wel duidelijke taal. Hoewel de lucerne eveneens van de vorst heeft geleden, is bij dit gewas de schade toch veel min der groot. Het aprilcijfer is gelijk aan het gemiddel de van de laatste 10 jaren en belangrijk gunstiger dan in april 1955. (Advertentie) Vloeibaar en in poedervorm „Een schone belofte99 De lente met haar blauwe I luchten en geurende bloe- j sems maakt opgewekt en zorgeloos. De landman laat zich echter niet misleiden. Deze pracht is lijdelijk, de vruchten ervan zijn voor de koude wintertijd. Zo is het ook in een mensen leven: Lente, zomer, herfst, winter. Laat de NATIONALE U in de lente terzijde staan vóór die winter gekomen is. Koopt op tijd uw zekerheid! Er ligt bij ons een aardig boekje voor U klaar over he leven op de boerderij en de zorg voor de toekomst van U en de Uwen. „Het wisse'en der seizoenen". nee) het. Wanneer U de vier onderstreepte woorden even op een briefkaartje schrijft en met Uw naam en adres erbij aan ons zendt, sturen wij U dit boekje graag zonder kosten o' verplichtingen toe. 1 3 ML YSÉ I jTèTJ V 2 72 milliard verzekerd bedrag WMmï. Een product vanN.V NOURY VAN DER LANDE'* EXPLOITATIE MIJ. Deventer Verkrijgbaar bij.:Jebo-Depots, Verdugt- Agenten en Plaatselijke Coöperaties.. Ter gelegenheid van het vierde lustrum van. de Bond van Agrarische Loonbedrijven heeft de Direc teur-Generaal van de Landbouw op 2 mei j.l. m Zwolle over de toekomstige positie van het loon bedrijf gesproken. Uitvoerig stond ir A. W. v. d. Plassche stil bij het samenspan van ontwikkelingen, die. zich in onze landbouw aan het voltrekken zijn. De invloed van de industrie op de arbeidsmarkt ten plattelande, de sociale achtergrond van landarbeid, verhoging van de arbeidsproduktiviteit, mechanisatie tegen inves teringsmogelijkheden van de boer, efficiency in de bedrijfsvoering, de arbeidsbesparing uit ruilverka veling en het streven naar verbetering van oe- staansmogelijkheid in de landbouw met daaraan verbonden produktieverhoging en het scheppen van meer afzetmogelijkheden. De loonbedrijven komen tegemoet aan de mecha nisatie van de menselijke arbeid, wanneer deze laatste te duur of niet beschikbaar is. Het is moei lijk te zeggen, welk de«g de loonbedrijven in de voortschrijdende mechanisatie zullen hebben. Er is een wisselwerking tussen het uitvoeren van werk in eigen beheer en wat men door anderen laat doen. De kwaliteit van het werk en de prijs van de dien sten zullen in de toekomst van grote invloed zijn. Om aan problemen bij de mechanisatie een op lossing te geven, werkt de boer samen met collega's in een coöperatie. Toch, aldus ir v. d. Plassche, heb ben we in de loop der jaren kunnen waarnemen, dat men voorzichtig moet zijn om een bepaald principe te ver door te voeren en op verschillend terrein hebben we gezien, dat naast de coöperatieve vorm ook die van de particuliere ondernemer is blijven bestaan. Het is in zekere zin een gezonde ontwikke ling, dat deze beide vormen naast elkaar voorkomen en de toekomstige boer en tuinder zullen zeker vol doende nuchter zijn om die ontwikkeling te steunen, die het meest in hun belang is. Met een opwekking, aan vakbekwaamheid en kennis van de landbouw alle aandacht te besteden, zei de Directeur-Generaal van de Landbouw o.m. in zijn slotwoord: De ervaring in de afgelopen jaren heeft bewezen, dat de boer van de diensten van de agrarische loonbedrijven een nuttig gebruik kan maken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 4