NoumRset mm Tien jaar buitenlandse handel in landbouwprodukten EXPORT VAN UIT DE KEURING GENOMEN VLAS NU OOK MOGELIJK UIT DE INHOUD WEES VOORZICHTIG MET GIFSTOFFEN. DEMONSTRATIE BODEMVERZORGING FRUITTEELT M IJ is slechts gegeven vast te stellen: DiELDRtN ZEEUWS LANDBOUWBLAD TpENSLOTTE moge ik in deze gedachten- gang ook betrekken het rundvee zélf. Wij weten niet, hoe het dier het onbehagen van het ziek-zijn ervaart, maar evengoed als wij ons ons in spontane inspanning verplicht hebben gevoeld gedurende de laatste strenge winter hongerige vogels te voeden, evengoed hebben wij ook een verantwoordelijkheid voor de gezondheid van het vee, dat onder ons is gesteld en zulks niet alleen terwille van ons eigen belang, maar ook terwille van het schep sel, dat met zijn welzijn aan ons is toe vertrouwd en van ons afhankelijk is. Als de profeet Jona verstoord is over het feit, dat het oordeel, dat hij Ninevé heeft moe ten aanzeggen, niet voltrokken wordt, recht vaardigt God Zijn barmhartigheid over de stad met te wijzen op de meer dan honderdtwintig duizend mensen, die er zijn en die geen onder scheid weten tussen rechts en links, benevens veel vee. Dit fijne trekje van oud-testamen- tische barmhartigheid, die ook het redeloze vee omsluit, heeft ook ons nog iets te zeggen. Gelukkig, dat wij in deze de middelen hebben gekregen er naar te handelen. Aldus de voorzitter van het Landbouwschap, de heer H. D. Louwes. III. INVOER. Produktsgewijze de invoer beschouwende, valt de aandacht terstond op de grootste post, die wordt gevormd door de voedergranen en andere voeder- middelen. De invoerwaarde van deze voor onze veehouderij zo belangrijke produkten beliep in de jaren 1948 t/m 1953 ruim 300 milj. per jaar. Een uitzondering hierop was 1949 met ruim 190 milj. waaraan de goede oogst van dat jaar en een prijsdaling op de buitenlandse markt niet vreemd zijn geweest en het jaar 1951 met meer dan ƒ410 milj., welk hoog bedrag mede werd veroor zaakt door prijsstijging tengevolge van het Korea- conflict. Opheffing van de veevoederdistributie en uit breiding van de veestapel zijn zeer voorname oor zaken van een plotselinge stijging van de import in 1954 tot bijna 550 milj., welke stijging zich in 1955 zelfs heeft voortgezet tot 576 milj. Deze produkten maken hiermede meer dan 20 uit van de totale import van landbouwprodukten, hetgeen wel demonstreert hoezeer onze veehouderij voor „grondstoffen" op de voorziening uit het buiten land is aangewezen. Tot de voornaamste leveranciers van produkten uit deze groep behoren de V. S. van N.-Amerika en Argentinië. Broodgraan en meel, hoofdzakelijk tarwe af- (Vervolg van vorige paginal deze niet onder toezicht van de N A. K. toch de zaailijnzaadexport schade zal kunnen on dervinden en de Belgen daardoor minder zaailijn- zaad uit Nederland zullen afnemen. Men kan daar tegenover stellen, dat de Belgen tot nu toe steeds in de gelegenheid waren ongere- peld vlas uit Nederland te kunnen importeren. Aan de Belgen werd immers toegestaan hier te lande een oppervlakte van 4.500 ha per jaar te contracte ren en de kwaliteit van het desbetreffende produkt door de keuringsdienst te laten controleren. De Belgen hebben ook in de achterliggende jaren' ruimschoots beschikt over uit Nederland geïmpor teerd on gerepeld vlas, waarvan het zaad eventueel voor zaaidoeleinden kon worden aangewend. Thans zullen de Belgen wellicht minder contracteren, doch in plaats daarvan ongerepeld aankopen. In de gebruikelijke zaaizaadvoorziening in België zal zulks echter weinig verandering aanbrengen. Voorts kan er op worden gewezen dat in een vol- Rumlertuberculose bedwongen. Export van uit de keuring genomen vlas nu ook mogelijk. Tien jaar buitenlandse handel in landbouw producten. Wat kan mijn zoon worden? VII (Vervolg.) De nieuwe internationale tarwe-overeenkomst Pachtprijzen en eigenaarslasten. Bram uit de Slikhoek De stand van de landbouwgewassen De loonbedrijven in de toekomstige landbouw. In de wachtkamer van het grote leven. Eere-galerij Aangifte keuring vlas Premiekeuringen voor stieren en vrouwelijk fokvee Zitdagen Boekhoudbureau Onderwijs Radio Korte wenken. Onder de tninbouwlantaarn. Technische voorlichting op de werktuigendag te Liempde. Van de sloot op de wal. De Boerenjeugd. Noord-Brabantse Mij van Landbouw. Marktberichten. Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Over name van artikelen is slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouw ontvan gen het blad gratis. ABONNEMENTSPRIJS voor niet-leden, nïet- grondgebruikers, bedraagt 10,— per jaar bij vooruitbetaling. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 18 cent; minimum per advertentie 2,70. Incasso kosten 0,20. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën uiterlijk Dinsdag avond aan de Uitgeefster N.V v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis Goes TeL K. 1100—2345. ledige Bénelux slechts een vrij zaaizaadverkeer past. Dat wjl zeggen dat, evenals de Nederlandse exporteurs, ook .de Belgen over het goedgekeurde Nederlandse produkt zullen kunnen beschikken. Gezien echter de kwaliteit van ons produkt en ge zien ons uitstekend geoutilleerd afzetapparaat is het Landbouwschap ervan overtuigd, dat in een volledig vrije concurrentieverhouding onze expor teurs in staat zullen zijn onze belangrijke positie op de internationale zaaizaadmarkt te behouden en te versterken. Zolang echter nog geen overeenstemming is verkregen omtrent een volledig vrij zaaizaadver keer in het Beneluxgebied kan nog niet worden overgegaan tot een volkomen vrije export van on gerepeld vlas met garantie inzake zaaizaadkwali teit. Bij de export van ongerepeld vlas kunnen voorshands derhalve geen N. A. K.-certificaten wor den overgelegd of geleidebiljetten worden afge geven. Krachtens de nieuwe beschikking kunnen thans alle partijen vlas welke zonder vervoerbewijs wor den vervoerd (uit de keuring genomen) en buiten het verdere toezicht van de N. A. K. vallen zodat het daarvan afkomstige zaad niet voor monster en partijkeuring wordt aangenomen als onge repeld vlas naar België worden geëxporteerd. De telers kunnen derhalve on basis van de prijsontwik keling besluiten voor welk doel zij hun vlas zullen afzetten. Het uitvoeren van bespuitingen is een van de vaste werkzaamheden van boer en tuinder. Men weet, hoe gevarieerd het aantal zeer giftige bestrij dingsmiddelen is, dat ons ten dienste staat. Dit betekent, dat naast de mogelijkheid tot intensieve bestrijding, de risico's veel groter worden. Het is bij herhaling gebleken, dat velen uit non chalance of geringschatting van het gevaar zich zelf en anderen blootstellen aan een ernstige be dreiging van gezondheid en leven. Laten alle gebruikers van gevaarlijke spuitmid- delen toch de grootste voorzichtigheid betrachten. Velen gewennen maar al te gauw aan het gevaar van het spuitwerk. Goede rubberkleding is een eerste vereiste. Volledige hoofdbedekking, b.v. een zuidwester, handschoenen met kap, laarzen en een goed sluitende jas kunnen hier uitstekende dien sten bewijzen. Het gebruik van een mond- en neusbedekkend masker is, naast het invetten van de huid, aan te bevelen. Nogmaals willen wij er met de meeste nadruk op wijzen, alle voorzorgsmaatregelen te nemen en niet menen, dat het gevaar niet zo groot is, omdat men nooit enige hinder hiervan heeft ondervonden. Men zij gewaarschuwd, ook hier geldt: „Voorkomen is beter dan genezen." komstig van het Westelijk Halfrond, is eveneens een grote post op de landbouw-invoerlijst. Deze „aanvulling" op ons dagelijks brood is vrij stabiel en schommelt tussen de ƒ200 milj. en 300 milj. per jaar, afhankelijk van de opbrengst van de binnenlandse oogst. Om enige invoercijfers te noemen: 1947 220 milj., 1948 270 milj., 1954 ƒ260 milj., 1955 ƒ250 milj. Ruwe suiker: Globaal genomen is ons land voor suiker zelfvoorzienend. Toch worden elk jaar nog behoorlijke hoeveelheden ruwe suiker geïmpor teerd, waarvan de waarde sinds 1948 varieert tus sen ƒ51 milj. in 1954 tot ƒ179 milj. in 1951. In het jaar 1955 werd voor 95 milj. ruwe suiker in gevoerd. Deze importen zijn in de eerste plaats noodzakelijk, omdat in belangrijke exportproduk- ten zoals de gecondenseerde melk, suikerwerken, chocolade enz. suiker wordt verwerkt, daarnaast wordt ruwe suiker geïmporteerd om na raffinage hier te lande weer te worden uitgevoerd. De ruwe suiker wordt praktisch geheel uit Cuba betrokken. De exportmogelijkheden van pirodukten waarin suiker is verwerkt alsmede van geraffineerde sui ker mogelijkheden die van jaar tot jaar be langrijk kunnen verschillen bepalen de omvang van de import. Ondanks het feit, dat Nederland een belangrijke exporteur van groente is, komt de post verse groente toch ook nog op onze importlijst voor, zij het slechts voor een bedrag van 2,5 tot 5 milj gul-, den per jaar. Het jaar 1955 steekt hier met 8,5 milj. opvallend bovenuit. Onder deze groep vallen hoofdzakelijk typische voorjaarsgroenten uit Ita lië en België, witlof uit België en uien uit Honga rije en Egypte. De gesignaleerde stijging in 1955 is voornamelijk toe te schrijven aan de slechte eigen uienoogst en aan de koude lente van het vorige jaar. De import van vee en vlees is sinds 1950 bijna constant te noemen. De waarde varieert nl. van 66 milj. tot 69 milj. per jaar. Onder deze post vallen ook voor een belangrijk deel darmen en bla zen, die in onze grote, exporterende vleesconser- venindustrie benodigd zijn. De groep vee en vlees maakt van de totale ïandbouw-import nog geen 3 uit. Wat de Yisserijprodnkten betreft, waarin de in voerwaarde in de jaren 1946 t/m 1953 uiteenliep van 6 milj. tot 13 mïlj. per jaar, deze omvat hoofdzakeiijk visconserven uit de V. S. van Ame rika, Canada, Portugal en Japan alsmede paling, stokvis en verse zeevis uit de Scandinavische lan den en België. Na 1953 valt een stijging in de im- portwaarde te constateren, nl. in 1954 tot 17 milj. en in 1955 tot 24 milj. De jaarlijkse landelijke werktuigendemonstratie voor de fruitteelt, die de Nederlandse Fruittelers Organisatie in samenwerking met het Landbouw schap organiseert, zal dit jaar speciaal zijn gewijd aan de bodemverzorging in de fruitteelt. De demonstratie wordt gehouden op dinsdag 5 juni 1956 in Kapelle in de boomgaarden van de heer J. Q. C. Lenshoek, oppervlakte ruim 10 ha. Tevens zal men de beschikking hébben over de veilinghallen van de veiling Kapelle en omstreken. le. dat Nederland in 1955 een nieuw laagte record voor de tuberculosesterfte, zowel voor ons land zelf als voor de wereld no teerde, namelQk 6,6 per 100.000 van de bevolking; 2e. dat dit resultaat mede bereikt is kunnen worden door de totale uitroeiing van een besmettingsbron voor de mens, namelijk het tuberculeuze rundvee; 3e. dat op mij, als vertegenwoordiger van de volksgezondheid in Nederland, de plicht rust mijn diepgevoelde dankbaarheid uit te spreken jegens hen, die het mogelijk hebben gemaakt dit voor de mens poten tiële gevaar op radicale wijze te hebben opgeheven. Aldus Prof. Dr. P. Muntendam, directeur- generaal van de Volksgezondheid. (Advertentie.) ...koplzaadinsecten, .thrjps, ;- coloradokever. enz - w "'T-v -. J tfr v,ir\ 'itH'' - product vanN V.NOÜRYiVANDER LANDE 5 EXPLCI TAT»£ MlTDeveofer. V«rkrijgbaar bij: Jebo-Depots, Venjugt-Agenten en Plaatselijke Coöperaties.^

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 2