isde Rundertuberculose bedwongen Export van uit de keurir#g genomen vlas nu ook mogelijk ZATERDAG 12 MEI 1956 waarin opgenomen HET NOORD-BRABANTS LANDBOUWBLAD D DEMONSTRATIE BODEMVERZORGING FRUITTEELT Gras-, Klaver en Bietenzaden Gebrs De Jongh - Goes No. 2326. Frankering bij abonnement: Terneuzen 44e Jaargang» ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ de Noord-Brabantse Mij van Landbouw en andere Verenigingen Na 5jaar strijd kEZE week werd in Scheveningen op bescheiden wijze het feest van de vrijmaking gevierd. Honderden genodigden waren bijeengekomen om met dankbaarheid een terugblik te slaan op de achter ons liggende 5 jaren, waarin de Nederlandse veestapel gezuiverd is van een ziekte, die niet alleen leven en gezondheid van het dier bedreigt, doch evenzeer dat van de mens, die met deze dieren omgaat of er de produkten van nuttigt. Verschillende sprekers hebben het woord gevoerd en allen hebben ze mede gewerkt aan de totstandkoming van het eindverslag, dat duidelijk liet zien hoezeer deze strijd, die onder de vlag van de gezondheidsdiensten gevoerd is, een kruisïngsprodukt is van partikulier initiatief en Overheidszorg. Of, zoals min. Mansholt het uitdrukte, de zelfwerkzaamheid van de boeren, die ook een groot bedrag op tafel hebben moeten leggen, moet voorop staan. De taak van de Overheid bij deze dingen is een stimulerende en controlerende. Daarbij werd niet vergeten, dat de financiering niet mogelijk geweest zou zijn, als, naast de 50 miljoen, die door de boeren werd bijeengebracht, in de vorm van een heffing op de melk (in Zeeland was dit een heffing per dier), ook niet een evengroot bedrag uit de Amerikaanse Marshallgelden beschik baar was gekomen. Minister Mansholt vestigde er dan ook terecht de aandacht op, dat het de eerste-keer in de wereldgeschiedenis is dat een volk een verantwoordelijkheid op zich neemt voor een ander volk. Zo werd in Nederland een nationaal vraag stuk door een nieuwe vorm van internationale samenwerking aangepakt. De aanwezigheid van de Amerikaanse landbouwattaché, die de dank van de Nederlandse boeren aan het Amerikaanse volk in ontvangst mocht nemen en de'gelukwensen van zijn volk overbracht, was dan ook een treffend sym bool. Voor het leveren van de doeltreffende slag was zoals minister Mansholt zei nodig de rijpheid en de algemene belangstelling van vrijwel alle vee houders, een hecht organisatorisch verband en hulp van buitenaf. Dat de Nederlandse veehouder hiermee laat zien, dat hij er niet alleen op uit is een hoge melkprijs te verkrijgen, doch ook persoonlijk n in zijn organi saties weet aan te pakken, wist de voorzitter van het L; uwschap op treffende wijze naar voren te brengen. Hierover zei hij o.a. „Zo zouden wij ook kunnen zeggen, dat de Nederlandse boer met behulp van ons uitstekend onder wijs, ook landbouwonderwijs, van de voorlichting, van zijn organisaties en coöperaties en van het door dit alles gekweekte gevoel van saamhorigheid en zelfdiscipline deze strijd heeft kunnen winnen. Geld en intensieve hulp van de Overheid alléén zouden het eindresultaat niet hebben kunnen bereiken; noodzakelijk is daarbij een boerenstand, een stand van veehouders, die opge wassen is tot een niveau van gepast zelfbewustzijn, verantwoordelijkheidsge voel en zelftucht. Het is een groot voorrecht van het Nederlandse volk een boerenstand te bezitten, waarin de voorwaarden aanwezig zijn, die tot zulk een overwinning konden 'leiden." Dat de bestrijding op grote schaal eerst na de oorlog mogelijk was, bleek uit de uitvoerige uiteenzetting van de heer Fl. den Hartog, de voorzitter van de Gezondheidscommissie voor dieren, die liet zien hoe de eerste pogingen reeds in 1904 werden onder nomen. Deze leidden echter niet tot resul taten, daar alleen een uitgebreide handel in wrak vee, die de Staat ette lijke miljoenen kostte en weinig op leverde, er het gevolg van was. In 1919 wordt in Friesland een gro te stap ondernomen als er een ge zondheidsdienst voor vee wordt opge richt. In andere provincies maakt dit de belangstelling gaande, zodat men in verschillende provincies komt tot de vrijwillige bestrijding van de tu berculose in georganiseerd verband. Eén van de grootste bezwaren van ^dit systeem was wel, dat een geweldi ge verplaatsing van de ziekte er het gevolg van was. Via een in 1927 in de Veewet op genomen bepaling waarbij een bij drage van 0,50 in de kosten van het onderzoek kan worden verleend en een vergoeding van 25,voor iedere geslachte open lijder komen we dan in 1939 tot een betere samen werking tussen de diverse provinciale verenigingen, die echter reeds spoe dig daarna door het optreden van de Landstand werd bedreigd. Na de oorlog kwam vrij spoedig een overkoepelingsorgaan van de Ge zondheidsdiensten tot stand in de vorm van de Gezondheidscommissie van de Stichting voor de Landbouw. Daarbij kreeg de minister de be voegdheid met ingang van een be paalde datum een bepaalde provincie, of een gedeelte daarvan, aan te wij zen, waar het houden van runderen de tegenvallers, te kunnen financie ren. Velen van de sprekers hebben, ook al in verband met dit overschot, ge zinspeeld op het handhaven van deze samenwerkingsvorm tussen Overheid en bedrijfsleven, wanneer de bestrij ding van andere dierziekten aange pakt moet worden. Daarom zullen we, in het belang van een gezonde veestapel, voor de toekomst de door de heer Visser aan gehaalde spreuk in het oog moeten houden: „De pet af voor het verleden, de jas uit voor de toekomst." B. De jaarlijkse landelijke werktuigen demonstratie voor de fruitteelt, die de Nederlandse Fruittelers Organisa tie in samenwerking met het Land bouwschap organiseert, zal dit jaar speciaal zijn gewijd aan de bodem verzorging in de fruitteelt. De demonstratie wordt gehouden op dinsdag 5 juni 1956 in Kapelle in de boomgaarden van de heer J. Q. C. Lenshoek, oppervlakte ruim 10 ha. Tevens zal men de beschikking heb ben over de veilinghallen van de vei ling Kapelle en omstreken. L1 NIGE tijd geleden werd door de Minister van Landbouw, Visserij en Voed- selvoorziening een beschikking uitgevaardigd waarbij is bepaald dat de export van ongerepeld strovlas is verboden met uitzondering van vlas dat door Belgische vlassetrs op contract is geteeld en vlas dat niet te velde is goedgekeurd. Deze regeling leidt tot verschillende moeilijkheden, welke onder de aandacht zijn gebracht van de Minister. Met ingang van 1 juli wordt de regeling gewijzigd en kan vlas dat uit de keuring is genomen eveneens onge repeld worden geëxporteerd. Het kan thans van de prijsontwikkeling afhangen of het (gekeurde) vlas uit de keuring wordt genomen en als ongerepeld vlas wordt geëxporseerd dan wel of hier te lande wordt gerepeld met verkoop van liet zaad voor zaai- doeleinden. Het laten keuren behoeft geen belemmering meer te vormen om het vlas op de meest rendabele wijze af te kunnen zetten. Degenen die, in afwachting van een nadere beslissing, nog niet voor de keuring hebben aan gegeven, kunnen zich hiertoe alsnog tot de keuringsdienst wenden. slechts is toegestaan voor hen, die bij de Gezondheidsdienst zijn aangeslo ten. Het eerst deed de bewindsman dit in 1947 voor de provincies Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht; het laatst in 1950 voor de provincie Noord- Brabant. Tegen deze historische achtergrond, waarbij een steeds verdergaande Over heidsbemoeiing samengaat met een steeds krachtiger pogen van de boe renstand om de gevreesde ziekte te bestrijden, moet men de totstandko ming van het zojuist beëindigde 5- jarenplan zien. Toen dit in 1951 startte waren 450.000 reactiedieren op een totale rundveestapel van ruim 2,7 miljoen stuks. Deze koeien- produceerden een hoeveelheid melk, die op basis van de garantieprijs meer dan 1 miljard gulden waard was. De grote belangen van de export, doch evenzeer die van de binnenland se markt, hebben de Nederlandse boe ren uiteindelijk doen besluiten, dat de 50 miljoen er moesten komen. Ze zijn er ruimschoots gekomen, want reeds een jaar geleden was het bedrag be reikt en kon de heffing komen te ver vallen. In de loop van de afgelopen 5 jaar zijn ongeveer 550.000 reactiedieren opgeruimd en zoals de voorzitter van de Veehouderijcommissie van het Landbouwschap, de heer R. Visser, met enige voldoening kon vaststellen deze afzet heeft geen ontwrichting van de markt ten gevolge gehad. Wel hebben vele boeren, om nieuwe dieren aan te kunnen kopen, flink uit eigen zak moeten bijpassen. Gelukkig is er van de 100 miljoen gulden nog ongeveer 30 miljoen over om de nazorg, en de nu nog optreden- Bij de hieromtrent gevoerde be sprekingen is door het Landbouw schap het volgende naar voren ge bracht a. Principiëel bezien is het niet juist dat een vlasteler die zijn perceel voor de keuring heeft aangegeven een bepaalde bestemmingsmoge lijkheid voor zijn produkt wordt onthouden, terwijl daarvan in ge val van niet-aangifte wel zou kun nen worden geprofiteerd. Het laten keuren van het produkt op bepaalde kwaliteitseigenschappen mag niet tot gevolg hebben, dat het daardoor niet meer kan wor den verkocht voor doeleinden waarvoor het zonder deze keuring wel kan worden bestemd. De keu ring is een zuiver technische maat regel waaraan geen economische consequenties mogen worden ver bonden. b. De huidige regeling is niet con troleerbaar. De handel kan de op brengst van te velde gekeurde par tijen wel exporteren. De boer, wiens vlas op de lijst van te velde gekeurde percelen is vermeld, kan van deze gelegenheid tot export geen gebruik maken, zelfs niet wanneer het produkt wordt afge keurd. Waar deze export derhalve slechts kan plaats vinden via be paalde handelsschakels betekent zulks dat de vlastelers onvoldoen de rechtstreeks kunnen profiteren van deze wijze van export. Het Landbouwschap heeft be zwaar tegen het handhaven van elke regeling waarvan bij voorbaat vaststaat dat deze toch gemakke lijk ontdoken kan worden. c. In de derde plaats vreest het Landbouwschap dat, indien aan de aangifte voor de keuring de con sequentie is verbonden het niet mogen bestemmen voor export als i ongerepeld ylas, de vlasteler dan niet voor de keuring zal aangeven, waardoor de totale aangifte voor de keuring in zo belangrijke mate kan teruglopen dat niet kan wor den voldaan aan de vraag naar goedgekeurd zaailijnzaad. d. Bezien vanuit het standpunt van de vlasteler dus degene die door opname van vlas in zijn bouwplan tot een zo goed mogelijk financieel resultaat van de be drijfsvoering tracht te komen kan men stellen, dat deze er be lang bij heeft dat de afzet van het door hem geteelde produkt op geen enkele wijze wordt belem merd en hij volledig moet kunnen profiteren van de ook in België voor dit produkt aanwezige markt. Tegenover het standpunt van het Landbouwschap stelde men, dat bij het toestaan van de export van onge repeld vlas van te velde gekeurde percelen ook al zijn deze nader hand uit de keuring teruggenomen of op partij afgekeurd en al vallen Zie verder volgende pagina (Advertentie) Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import - Export POSTBUS 35 „Zaait „VICTORIA" zaden**

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 1