Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw 4 LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA wordt verdiend. 301 ZATERDAG 12 MEI 1956 ZITDAG BOEKHOUDBUREAU H i L'l'l *1 L I I J - I NIEUWENDIJK: Donderdag 17 mei van 1112 u.f KentaDiiiteitsDerekening van gladiolen Café v. d. Heuvel. De teelt van gladiolen was tot voor 2 jaar prak- teelt kan onder de huidige omstandigheden niet ZITDAGEN ADVIESBUREAU tisch onbekend in West-Brabant. Dit gewas werd veel verder worden gemechaniseerd. Wil men op Het adviesbureau van de Gew. Raad van het voornamelijk op de geestgronden in Zuid- en een groot bedrijf de teelt toch onder do knie krij- Landbouwschap voor Noord-Brabant zal voor ge- Noord-Holland verbouwd Aangezien daar de grond gen dan dient het eerste jaar de oppervlakte met troffen landbouwers en landarbeiders van de water- «latief schaarser (mogelijk ook zieker) is dan in groter te worden genomen dan 0,30 - 0,50 ha. snood, alsmede voor oorlogsgetroffenen in Noord- de akkerbouwstreken en voor meer rendabeler teel- Op het kleinere bedrijf waar het werk prak- Brabant zitdagen houden te- ten kan worden gebruikt, is de teelt naar andere tich geheel door de vaste kern wordt gedaan, kan ALMKERK op maandag 7, 14 en 28 mei 1956 in gebieden verplaatst. het gewas beter passen. Ook hier geldt de op- café van Dijk des voormiddags van 9-12 uur °P zichzelf genomen is het opnemen van een merking, dat het eerste jaar de oppervlakte klein FIJNAART op vrijdag 18 mei 1956 in Hotel van nieuw gewas in het bouwplan geen bezwaar, mits dient te zijn. Valt het gewas tegen, dan is de finan- Baaren, des voormiddags van 10-13 uur. dt' boer voldoet aan de volgende eisen: ciële strop niet zo groot. TILBURG, elke dinsdagvoormiddag van 9-12 uur, 1- Hij moet kennis en inzicht hebben in de teelt. Bij het opmaken van het bouwplan heeft de Spoorlaan 46. 2. Hij dient bekend te zijn met variëteiten, prijzen boer bepaalde bruto geldopbrengsten van diverse Het is ter bevordering van een vlotte afwerking en afzetmogelijkheden. gewassen in zijn hoofd. Ook van gladiolen zal hij gewenst, dat men op de zitdagen steeds de be- 3. Hij heeft inzicht nodig in de economische zijde dit van horen zeggen hebben Daar echter deze scheiden meebrengt over het geval, waarover men van de teelt, m.a.w. de rentabiliteit. l f ffrïm advies of inlichtingen wenst. Het is helaas een feit, dat in West-Erabant zeer geldopbrengst per ha wel met f5000,— a f6000,— weinig boeren aan bovenstaande eisen voldeden, varieren. Hierin ligt een groot verschil met de AFSCHEID VAN DE HEER R. W. JANSSEN toen zij met de teelt zijn begonnen en daarom is er gangbare akkerbouwgewassen. De boer rekent bij Op maandag 14 mei a.s. zal de heer R. W. Janssen zeer veel leergeld betaald. kosten en opbrengsten van ^kerbouwgewassen in afscheid nemen als voorzitter van de keuringsdienst Uit het bovenstaande mag echter geen volstrekte honderden guldens per ha. Bij gladiolen moet hij Noord-Brabant. De grote verdiensten, die de heer afwijzing van de teelt worden geconcludeerd. Ook rekenen in duizenden. Het is bekend, dat de kosten Janssen voor het keuringswezen in ons gewest heeft, de teelt van graszaad b.v. vertoonde de eerste jaren van een graangewas op plm. f900, per ha liggen, zijn aanleiding geweest, dat het Bestuur een aparte bepaalde kinderziekten, die door de boeren moesten Men weet echter niet, dat gladiolen ruim f 8000,— vergadering voor dit afscheid heeft georganiseerd. worden overwonnen. per ha kosten. Alle belanghebbenden, die dit afscheid willen Gladiolen zijn zeer arbeidsintensief, wat in de G°k dit behoeft geen reden te zijn om het gewas meemaken zijn van harte welkom op deze vergade- huidige tijd van grote personeelsschaarste een han- niet te verbouwen, maar een boer moet er bij het ring, welke gehouden zal worden in de zaal van dicap is. Dit houdt in, dat de teelt op de grote maken van zijn begroting mee rekenen, de H. K. I. aan de Molenweg te Steenbergen, te akkerbouwbedrijven, waar met weinig personeel Zoals reeds even is aangestipt, past het gewas 2,30 uur 's middags. wordt gewerkt, minder goed op zijn plaats is. De goed op een bedrijf, waar men over veel arbeids- krachten beschikt De loonpost is f 3000,tot s f 3500,per ha. Het maakt een groot verschil of De kosten zijn in onderstaande berekening per Met ruilverkaveling alleen komen we er niet te steunen. Dit bleek o.a. uit de bereidheid van het ha gegeven en gesplitst in niet direct toegerekende Bovenstaand onderwerp werd in een druk be- Prov. bestuur om belangrijke subsidies aan dit (vaste) en in direct toegerekende (variabele) kosten, zochte kring-vergadering behandeld, die op 2 mei werk te willen verlenen. De eerste drukken op elke ha even zwaar, de tweede j.l. in de grote zaal van café van Dijk te Almkerk Hieruit kan de aanstelling van maatschappelijk behoren direct\>ij het bepaalde gewas, werd gehouden. werksters en vormingsleiders deels worden be- Als spreker trad op dhr. J. Roosenboom uit kostigd. Globale kosten van 1 ha gladiolen. Nederhemert. Dhr. Roosenboom mag als voorzitter Ook de kerken gaan hiervoor belangstelling Niet direct toegerekende kosten- van de Gelderse komgrondencommissie van het tonen. Pacht f 180 streekorgaan Tielerwaard, met zijn jarenlange er- Al dit werk houdt zoveel mogelijk gelijke tred Werktuigkóstèn 120 varing op het gebied van ruilverkaveling bij uitstek met het cultuur-technisch werk, al is het niet nood- Grondbewerking loo' deskundig worden geacht op dit terrein. Zijn zakelijk, om met de aanpak van het maatschappe- Diversen 100 bétoog, waarin veel van deze ervaring werd weer- lijk werk hierop te wachten. gegeven, werd dan ook met grote belangstelling Bij de boerderijenbouw, die bij eventuele ver- Sub-totaal f 500 gevolgd. plaatsing aan de orde komt, worden ook de vrouwen Direct "toegerekende kosten- Spreker schetste, hoe bij ruilverkaveling vaak betrokken. Zo wordt getracht op alle terreinen Plantmateriaal 3000 alleen gedacht wordt aan de cultuur-technische ver- zoveel mogelijk de bevolking mee te doen werken Zetten bemesting verpleging beteringen, die worden aangebracht. Ruilverkave- aan de verbetering van de streek. Voor het Land rooien' en transport naar de Jing raakt echter niet alleen de grond, maar ook de van Heusden en Altena is het van belang zich hiér- drogerij 3800 mens, die in dit gebied woont. Het is dan ook nood- op thans reeds voor te bereiden. Ook in dit gebied Drogen pellen êri sortéren 1300 zakelijk de mensen hierop voor te bereiden en bij zal een orgaan van samenwerking nodig zijn. Men het werk van de ruilverkaveling te betrekken. zal bij de aanpak van de vele problemen niet bang Totale kos(en veilingklaar 8600,_ Met ruilverkaveling zijn meestal kapitale som- moeten zijn van moeilijkheden. Overtuigd van onze men gemoeid, vaak gaat het over tientallen mil- plicht en onze taak in deze wereld, waarin God ons In deze berekening is het loon als betaalde kos- joenen guldens. Dit kapitaal, dat merendeels door heeft gesteld, zullen wij ons als mens volledig moe- ten opgenomen. Is het loon berekend (eigen per- de Overheid wordt geïnvesteerd, zal moeten ren- ten inzetten in het belafig van de gemeenschap. soneel) dan wordt het over het hele bedrijj per deren en hiervoor is de medewerking van de En wanneer wij dan geloven in onze opdracht, zul- ha omgeslagen en komt het onder de niet toege- bewoners van de betreffende streek zeker nodig. len wi, daarbij zeker slagen rekende kosten te staan. De totaal-kosten worden Als voorbeeld noemde spreker de Bommeler- Noodzakelijk is echter, dat het orgaan dat zich dan belangrijk lager waard, waar in 1940 werd begonnen. Dit begin ging hiermee bezig zal gaan houden, heU. vertrouwen Het bovenstaande geeft slechts globale cijfers, met grote moeilijkheden gepaard en het was niet heeft van de bevolking Het pretendecrt dus niet precies de gemiddeid ge- gemakkelijk om met de diverse organisaties en Na deze met gro e belangstelling gevolgde rede maak"te kosten over 1Er zijn b.v. instanties een vorm vanjamenwerking te vinden. werden nog verschillende vragen gesteld, die uit- gevaiien bekend, waar hef plantmateriaal plm. Gevormd werd een Stichting tot bevordering van voeng werden beantwoord f2000,— per ha meer heeft gekost. Hier speelt het de Welvaart in de Bomme erwaard, die zeer nuttig De voorzitter, dhr De Waard wees in zijn slot- verschil in maat ,e Brol Qok in kosten werk heeft kunnen verrichten. Deze Stichting heeft woord nogmaals op de grote belangen, die hierbij voor drogen pellen en sorteren ziin verschillen verschillende subcommissies en stimuleerde o.a. de voor het Land van Heusden en Altena op het spel tot 200 ct geconstateerd. Dit laatsJte kan echter oprichting van lagere landbouwscholen, fokver- staan. Wij zullen ook als organisaties m deze met gev0egelijk onder de rubriek kinderziekten worden enigingen, een coop, telersvereniging enz. voorop moeten stellen datgene wat ons scheidt, geplaatst Met het sociaal-maatschappelijk werk kon pas maar zoeken naar wat ons verbindt. Gelukkig is na de oorlog worden begonnen, waarvoor een af- deze samenwerking in de streek goed en zullen we °PbrfnSsten S fr|C^r1^nn kos^n- zonderlijke commissie werd gevormd. er naar moeten streven, gezamenlijk ons woon- 10Pen Ulteen van tot I 10.000, per ha. Werd voor de oorlog bij de ruilverkaveling te gebied te maken tot een bloeiende streek met groter Brakel e.o. nog veel tegenwerking ondervonden, bij welvaart. Samenvatting en conclusie: de volgende ruilverkavelingen te Ammerzoden- De teelt van gladiolen is nieuw en onbekend in Hedel en Bommelerwaard-Oost verliepen de stem- UITBREIDINGSPLANNEN GEMEENTEN Noord-Brabant. Er zijn nog diverse kinderziekten mingen aanmerkelijk gunstiger en bleek de bevol- te overwinnen. Voor het eerste jaar is het niet ge king meer vertrouwd te zijn geraakt met de hieraan Veldhoven: wenst de oppervlakte groter dan 0,50 ha te nemen, verbonden veranderingen. Gedeputeerde Staten hebben goedkeuring ver- De teelt is zeer intensief. Het gewas past het beste De in 1950 gehouden excursie van de Ned. Land- ieend aan het besluit van de Raad tot vaststelling 0p ^et kleinere bedrijf met eigen personeel. Op bouwgemeenschap door het komgrondengebied, van de plannen tot herziening van de partiele uit- het grotere bedrijf, dat met moeilijk te krijgen be- waaraan vele autoriteiten deelnamen, had tot ge- breidmgsplannen in onderdelen „Meerveldhoven en taalde krachten moet werken, zijn gladiolen in het volg, dat ook de Overheid inzag, dat hier in ruimer Zeelst" en „Oerle". - algemeen niet op hun plaats. In enkele gevallen mate moest worden bijgesprongen. D.e goedgekeurde plannen liggen voor een ieder vormt de arbeid echter voor het personeel een Hieruit is de Komgrondenstichting ontstaan, die ,ter mzaSe. Binnen een maand na 23 april 1956 goede bijverdienste, zodat hier een zekere opper- reeds veel nuttig werk heeft kunnen doen. Er kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot vlakte (b.v. 0,50 ha) wel past. werden ter voorlichting van de bevolking grote gemeenteraad hebben gewend, beroep instellen In verband met de spreiding van het risico is komgrondenvergaderingen gehouden, waarbij vooral blJ de Kroon. het goed een deel van de bollen vooruit te verkopen, ook de vrouwen werden uitgenodigd. Ook met de 7ftA|. HFT wnRnFTJ KAM Kosten en opbrengsten liggen op een zeer hoog leidende figuren als predikanten, geestelijken en UW HUIozOALb iiti woKUfcis niveau. Het gaat om grote bedragen. Oriënteert onderwijzers werden vergaderingen gehouden en Gaarne vestigen wij nogmaals de aandacht op u dus zo goed mogelijk op de teelt en vraag advies, ook de scholen werden bij dit werk betrokken. de tentoonstelling op het gebied van huisraad en Doe dit vóór U plantmateriaal aankoopt en niet Het maatschappelijk werk kwam meer op gang, woninginrichting, die van 7 tot en met 18 mei wordt daarna. Dit laatste komt helaas nog teveel voor waarvoor op levensbeschouwelijke basis afzonder- gehouden in de R. B. T.-veiling te Breda. Deze Het is ook één van de redenen, waarom de teelt in lijke organen werden gevormd als de Prot. Contact- tentoonstelling wordt georganiseerd door de geza- 1955 voor veel boeren niet succesvol is geweest, raad en het R.-K. Charitatief Centrum. Rijk en menlijke plattelandsvrouwen- en boerinnenorgani- Deze tegenvaller behoeft er echter niet de oorzaak gemeenten steunen dit werk door subsidies (de ge- saties, is voor iedereen toegankelijk en zal alle van te zijn om een teelt te laten varen voor men meenten verlenen 50 ets. per inwoner). werkdagen van 10-10 uur geopend zijn. hem kent. Het spreekwoord zegt terecht: „Al Voorts werden afzonderlijke commissies gevormd Voor wat het Land van Heusden en Altena be- doende leert men", voor jeugdwerk, volksgezondheid, beroepskeuze- treft delen wij nog mede, dat deze tentoonstelling ,L voorlichting enz. eveneens te Gorinchem zal worden gehouden, en Rijkslandbouwvoorhchtingsdxenst Zeven- Wanneer in de streek iets leeft en er wordt wel van 26 mei tot en met 4 juni a.s. in de Coöp. bergen, Afd.. Economische voorlichting, aangepakt, dan is de Overheid bereid om dit werk Centrale Veiling. T. SMAAL.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 13