IvAsCcu Wens en werkelijkheid. ZATERDAG 21 APRIL 1956. REDELIJK INKOMEN ingesloten tussen D1 Zitdagen Boekhoud- Bureau. Gras- en Klaverzaden Bielenzaden en l'ootaardappelen Gebrs De Jongh - Goes No. 2323. Frankering bij abonnement: Terneuzen 44e Jaargang. ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen HET NOORD-BRABANTS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ de Noord-Brabantse Mij van Landbouw en andere Verenigingen van de vergadering van hel gehouden op maandag De Voorzitter, Tr M. A. Geuze, opent de vergadering met een woord van welkom tot alle aanwezigen. Spreker herdenkt met enkele woorden de oud voorzitter van het K. N. L. C. de heer Nysingh, die zojuist is overleden. Allen, die de heer Nysings gekend hebben, weten welk een stoere voor vechter voor de boeren'belangen hij geweest is in de vooroorlogse jaren, toen mede door zijn persoonlijkheid veel bereikt is. De Voorzitter spreekt vervolgens een speciaal woord van welkom tot de heer Ir L. Appelman, die tot advi seur van het D. B. benoemd is en de vergadering voor de eerste maal bij woont, MEDEDELINGEN Internationale tarvveeonferentie Zoals bekend geacht mag worden zijn gedurende het najaar en een groot deel van de winter te Genève besprekingen gehouden tussen belang hebbende im- en exportlanden van tarwe om te komen tot een nieuwe internationale tar "eovereenkomst. Nadat deze besprekingen tijdelijk zijn onderbroken zullen ze thans in Enge land weer worden voortgezet. Er zijn verschillende moeilijkheden. Ten aan zien van de prijzen is er sprake van dat de grote exporterende landen thans akkoord zouden gaan met een verlaging van minimum- en maxi mumprijzen van 5 dollarcent per bus hel ten opzichte van de prijzen in de thans nog aan de gang zijnde over eenkomst. Ondanks de grote over schotten aan tarwe juist ook in de grote exporterende landen voeren deze een starre prijspolitiek. Het zijn vooral Canada en de U. S. A. die poli tiek gezien moeilijk tegen lagere prij zen kunnen afzetten, daar de onte vredenheid onder de eigen boeren anders te grote vormen zou aannemen. Van de importlanden zal Engeland weer niet meedoen, hetgeen zeker le betreuren valt. Wel zullen er hoogst waarschijnlijk als exporterende lan den bijkomen o.a. Argentinië, Uru- quay en Frankrijk (voor zijn gehele expörthoeveelheid). Dit is een licht punt te noemen. Een andere moeilijkheid vormt de tijdsduur van de nieuwe overeen komst. Dagelijks Bestuur der Z. LM. 16 april 1956 te Goes. Aardappelen De maatregel van de Minister van Landbouw waarbij de aardappel export per 21 april zal worden stop gezet voorzover het betreft reeds aan gegane verplichtingen wordt uitvoe rig in het D. B. besproken. Naar verluidt zal de Minister zich nog met het Produktschap Aardappe len in verbinding stellen om te bezien of de datum van 21 april inderdaad als uiterste moet gelden. Uit de door inventarisatie verkre gen cijfers blijkt dat de maatregel van de Minister niet onredelijk te noemen is wanneer de bevoorrading van het eigen volk tot aande nieuwe oogst gewaarborgd dient te worden. De vraag is echter wel gewettigd hoeveel van de reeds afgesloten con tracten met het buitenland voor 21 april kan worden gehonoreerd. De mening van de vergadering is dat er bij de Zeeuwse boeren nog wel wat aardappelen zijn, al zullen de hoeveel heden niet groot zijn en.voornamelijk aardappelen van andere rassen dan de bekende exporirassen omvatten. Uitvoerig wordt tevens gesproken over een toekomstige regeling voor de consumptie aardappelen, daar in het afgelopen jaar weer duidelijk ge bleken is dat een behoorlijke export nodig is om tot een redelijke prijs te kunnen komen. Deze export is dik wijls afhankelijk van het geheel of gedeeltelijk mislukken van de oogst in andere landen. Derhalve een vrij zwakke basis. Nog steeds is er geen definitief besluit over een regeling voor de consumptie-aardappelen oogst 1956. Het standpunt van de georgani seerde landbouw is dat de regering reeds voor 1956 een garantie dient te geven van 75 van de kostprijs "met normaliter een vrije uitloop naar boven. De areaalheffing dient dan te vervallen. In hoeverre de minister be reid is om de aardappel op bovenge schetste wijze als basisprodukt te erkennen zal in een bespreking die het bestuur van het Landbouwschap spoedig met hem hoopt te hebben, moeten blijken. In beginsel heeft hij zich o.a. tegenover do Eerste Kamer tot een zodanige regeling bereid ver klaard. V eevoederregeling De Minister van Landbouw heeft aan het Produktschap voor Veevoeder verzocht zich te beraden over de vraag of ten aanzien van de produktie van en de handel in mengvoeders een re geling dient te worden opgezet. Als richtlijnen voor een eventuele regeling zouden moeten dienen. a. het voorkomen van het gebruik van minderwaardige en schade lijke grondstoffen door het invoe ren van een lijst van toegelaten veevoeders. b. het verschaffen van enig inzicht aan de veehouder inzake de waar de van de hem te koop aange boden enkelvoudige en samen gestelde veevoeders door enkele aanduidingen op de label. c. het stimuleren van een verdere ontwikkeling van de vrijwillig controleverenigingen op het ge bied van mengvoer. Het Dagelijks Bestuur zou een der gelijke regeling toejuichen. Export van landbouwzaak/,aden De export van landbouwzaaizaden heeft een zeer gunstig verloop dit jaar, waarbij vooral de zomertarwe een gewild artikel is in de zuidelijke landen, zulks in verband met de grote vorstschade aan de aldaar uitgezaai de wintertarwe. Ruim 26.000 ton werd reeds uitge voerd. Ook naar andere zaden is er meer vraag dan in vorige jaren. De export van zaailijnzaad bedraagt reeds meer dan 10.000 ton tegen het vorige jaar 9.600 ton. Ook van zaaihaver, groene erwten, schokkers en suikerbietenzaad werd meer geëxporteerd dan in het vorig jaar. Export van ongerepeld vlas naar België Opnieuw wordt uitvoerig in het D. B. gesproken over deze voor de Zeeuwse vlasteler zo belangrijke kwestie. Het Landbouwschap heeft aan de minister het verzoek gericht de export van ongerepeld vlas naar Zie verder volgerué pagina prijzen |E heer H. D. Louwes heeft er meerdere keren de nadruk op gelegd, dat in deze tijd beweren weinig zin heeft als men de zaak waar het over gaat niet tevens bewijzen kan. Tegenover het bewogen manifest zonder bewijzen van een aantal jonge boeren uit de noordelijke provincies staan de geruststellende woorden die Minister Mansholt in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer heeft neergeschreven onder de kop: „Geen achterstelling van de boerenstand". Daarbij heeft de minister „beweerd" dat door een samenloop van ongun stige factoren de resultaten in dit jaar zeer ongunstig zijn beïnvloed. Om een landbouwbeleid op zijn waarde te kunnen schatten zal men de resultaten over een reeks van jaren moeten bezien aldus de minister die er ook op wees dat de cijfers betreffende de arbeidsinkomens per gezins hoofd nog bemoedigend zijn. Er zijn inderdaad wel bijzondere redenen aanwezig om het jaar 1954 aan te duiden als een ongunstig jaar. Doch deze ongunstige factoren gaan gepaard met een algehele neergang van de conjunctuur in de landbouw, zodat het moeilijk te bewijzen valt wat nu die invloed van de bijzondere weersomstan digheden afzonderlijk is. de resultaten van het akkerbouwbe drijf in doorsnee zoveel beter zijn. De bedrijfsgrootte van de groep is echter, met uitzondering van de bedrijven in de Veenkoloniën, dermate boven het gemiddelde dat we ons afvragen of deze cijfers nog wel een juist beeld geven van het doorsnee bedrijf, dat immers in Zeeland maar 1015 ha groot is. Het valt te begrijpen dat we aan de bedrijven in het Zuid Westelijk zee kleigebied speciale aandacht besteden, al moeten we daar direkt aan toevoe gen dat dit niet gemakkelijk is, omdat een groot gedeelte der bedrijven door de overstromingen van 1953 werd uit geschakeld, zodat een aantal nieuwe bedrijven in 3 gebieden O. Z.-Vlaan- deren, W. Z.Vlr.anderen, Walcheren en Zuid-Beveland werd opgenomen. Voor deze bedrijven is dus geen ver gelijking met het voorgaande jaar mogelijk. Zie verder volgende pagina S WISSEKERKE: Woensdag 25 april in hotel „De Kroon." OOSTBURG: Woensdag 25 april in café „De Windt." TERNEUZEN: Woensdag 25 april in hotel „Des Pays-Bas." ZIERIKZEE: Donderdag 26 april in hotel „Huis van Nassau." MIDDELBURG: Donderdag 26 april in café „De Eendracht." SEROGSKERKE: Vrijdag 27 april vervalt, wordt 4 mei. De bewijzen komen helaas eerst beschikbaar als een volgend boekjaar ai weer afgelopen is. Zo wordt het beschouwen van de L. E. I. cijfers over het boekjaar 19511955 zoals die zijn te vinden in „Bedrijfsecono mische mededelingen no. 20" wel iswaar nakaarten, doch desondanks toch ook het nogmaals vaststellen van een globale ontwikkelingsgang die verontrustend is door de snelheid waarmee de schaar van kosten en prijzen zich sluit om het inkomen van de boer. Het boekje geeft uitvoerige gege vens over de financiële uitkomsten van akkerbouwbedrijven, gemengde bedrijven en weidebedrijven, ieder verdeeld over een aantal groepen die over het gehele land verspreid zijn. Daarbij wordt in het bijzonder aan dacht besteed aan de vergelijking van het jaar 1954/'55 met het voorgaande jaar. Over de gehele lijn valt een on rustbarende daling te constateren, die voor de weideibedrijven ligt tussen 200,en 400,per ha verminde ring in netto-overschot per ha. Op de gemengde bedrijven is de spreiding wat groter, al komen ook hier onrust barende dalingen voor. Bovendien kan het toch nooit een gezonde toestand heten als 9 van de 16 groepen gemengde bedrijven een negatief overschot hebben evenals 11 van de 19 groepen weidebedrijven. Het kan geen toeval zijn, dat vrijwel alle bedrijven met een negatief netto overschot dat betekent dus dat de boer minder verdiend heeft dan een landarbeider kleiner zijn dan 15 ha. Dit is wellicht ook wel de reden dat (Advertentie) Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import - Export POSTBUS 35 „Zaait „VICTORIA" zaden-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 1