oerzicfit Op Schouwen en in Waarde liggen de schattings uitkomsten ter visie Zitdagen Boekhoud- Bureau, Gras- rn Klaverzaden fin Poolaaruappelen Gebrs De Jongh - Goes No. 2322. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 14 APRIL 1956. 44e Jaargang. ZEEUWS LAHËBOUWBLAD waarin opgenomen HET NOORD-BRABANTS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ de Noord-Brabantse Mij van Landbouw en andere Verenigingen De eerste Heffingsaanslagen van hel Land foouwsch ap zijn thans overal in Zeeland bij de landgebruikers bezorgd. Het betreft hier de aanslagen voor het^jaar 1955. Zoals indertijd uitvoerig in een aan tal artikelen in dit blad werd uiteen gezet, heft het Landbouwschap per ha in tegenstelling tot de Stichting voor de Landbouw, die zijn benodigde gelden verkreeg uit heffingen op ver schillende produkten. De heffing per ha is zeker billijker dan de heffing op een aantal wille keurige produkten. Er lag immers een heffing op suikerbieten, pootaard- appelen en melk en degene, die veel van deze produkten teelde, betaalde meer aan het werk, dat de Stichting voor de Landbouw deed, dan iemand, die bijvoorbeeld veel granen verbouw de. Thans betaalt iedere grondgebrui ker mee aan de kosten van het Land bouwschap. De heffing per ha heeft, jammer genoeg, tevens een minder prettige kant. Want als de suikerfabriek bij de afrekening van de geleverde bie ten een kwartje per ton afhield, dan was het net of men dit minder be merkte, dan wanneer men een aan slag moet betalen. Natuurlijk komt beide voor de betrokkene op het zelf de neer. Hij krijgt alleen nu dat kwar tje eerst in zijn portemonnaie en heeft dan het prettige gevoel, dat dat nu van hem is. Veel later krijgt hij een aanslag van het Landbouwschap thuis en heeft dan het gevoel, dat er inder daad een aanslag op zijn bezit wordt gedaan. Hetzelfde gevoel, dat alle Ne derlanders hebben, als zij een belas tingaanslagbiljet uit hun brievenbus halen. Het biljet, dat men thans thuis heeft gekregen van het Landbouw schap is niets anders dan een belas tingaanslag. Immers het Landbouwschap is een publiekrechtelijk orgaan, evenals de Staat, de Provincie, de Gemeente en het Waterschap en legt dus heffingen op, die voldaan moeten worden. Men bedenke, dat men vroeger dezelfde bedragen opbracht via heffingen op enkele produkten, die nu vervallen zijn. Men bedenke tevens, dat de ontwik keling van de Publiekrechtelijke Be- drijfs Organisatie in ons land verder gaat en dat in tal van andere bedrijfs takken deze PBO's zijn of worden op gericht. Het maatschappelijk leven in ons land zal in de komende jaren m OOSTBURG: Woensdag 18 april in Café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 19 april in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 19 april in Café „De Eendracht". ST. PHILIPSLANDZaterdag 21 april in Hotel „De Druiventros". THOLENZaterdag 21 april in Hotel „Hof van Holland". het teken van deze ontwikkeling staan. Dat de landbouw hieubij niet kan achterblijven, is een logisch ge volg van het feit, dat de landbouw zich in de laatste tientallen jaren door krachtig ontwikkelde organisatievor men een (belangrijke plaats heeft ver overd en mede invloed uitoefent op practisch alle beslissingen. Dat hier aan vooral ook de bundeling van krachten, eerst in de Stichting voor de Landbouw en thans in het Land bouwschap, heeft medegewerkt er kent een ieder in ons land. Zeker ook zij, die buiten de landbouwsector staan. Wij willen er nog even op wijzen, dat indien iemand meent, dat zijn aan slag om de een of andere reden niet juist is, hij in beroep kan gaan bij het Landbouwschap, Raamweg te Den Haag. Men bedenke voorts, dat men slechts aftrek krijgt voor betaalde contributie aan de Z. L. M. over het aantal hectaren, dat men aan zijn af delingssecretaris op gaf. Het komt namelijk voor, dat men aan de Z. L. M. slechts een deel van zijn hectaren opgaf. Iets wat wij niet kunnen begrijpen, want hoe moet de eigen organisatie zijn werk doen, als er niet genoeg geld binnen komt. De landbouworganisaties hebben het toch al moeilijk genoeg zich ten opzichte van arbeiders-, middenstanders-, en industriële organisaties te laten gel den, welke leden veel hogere contri buties betalen, waarvoor natuurlijk ook meer werk verricht kan worden. Prijspeil in Nederlandse Landbouw te laag. Het is langzamerhand tot velen doorgedrongen, dat de Nederlandse regering het prijspeil van die land- bouwprodukten, waarvoor zij een ga rantie geeft, te laag houdt. Waren er in de jaren vlak na de oorlog dringen de redenen, die hiertoe noopten, na melijk het herstel van een gezonde economische toestand, thans liggen de zaken wel wat anders. Wij bevin den ons in een periode van welvaart. Allerwegen heerst grote bedrijvigheid en wordt behoorlijk geld verdiend. De jongste loonmaatregelen van de regering, waarbij toegestaan wordt, dat de ionen met 3 tot 6 verhoogd kunnen worden, terwijl tevens de va kantietoeslag van 2 op 4 gebracht mag worden en het aantal vakantie dagen verhoogd, bewijzen, dat de over heid voor de sterke duik van de ar beidersvakverenigingen is bezweken, waarbij het haar gemakkelijk ge maakt werd, doordat de werkgevers in vele bedrijfstakken de hogere lonen gaarne willen betalen. Hun winsten laten het toe en hun tekort aan ar beidskrachten gevolg van de haus seperiode dwingt tot hogere lonen en salarissen. Met deze nieuwe loon maatregelen zijn grote bedragen gelds gemoeid. Wij lazen ergens, dat in de komende maanden bijna een miljard gulden aan loon extra zal worden uit gekeerd. Immers in tal van bedrijfs takken wordt naast de 4 vakantie toeslag tevens een uitkering van 3 gegeven over het in 1955 genoten loon. De regering betaalt dit boven dien aan al zijn ambtenaren en heeft aan Provincies, Gemeenten en polder besturen verzocht hetzelfde te doen. Het is begrijpelijk, dat thans prak tisch niemand meer kan achterblijven. Dit betekent dus, dat de geldstroom, die wordt uitgestort over het Neder landse volk, vooral terecht zal komen bij de consument, bij de verbruiker van de consumptiegoederen, waartoe onder andere de voedingsmiddelen behoren. Eeir miljard gulden méér loon, geen cent bij de melk. Van deze geldstroom zal de staats kas haar deel krijgen, omdat de ge wone afroming Via de loon- en in komstenbelasting gewoon voort gaat. Tegenover deze royale geste ten op zichte van allen die loon trekken, staat het krappe landbouwbeleid. Voor nog drie belangrijke landbouw- produkten worden garantieprijzen vastgesteld, namelijk de tarwe, de suiker en de melk. Deze zijn geba seerd op minutieus berekende kost prijzen met winstmarges, die in geen We zijn licht geneigd de voortgang van de herverkavelingen af te meten aan de zichtbare resultaten die egalisaties, drainages en het graven van watergangen te zien geven. Ondertussen is er op de kantoren van de herver kaveling gewerkt aan het vastleggen van de gegevens van belanghebbenden. En al heeft de boer dan in de regel weinig belangstelling en waardering voor administratieve arbeid, voor dit stuk werk moet hij het wel hebben. Omdat naast de rechten van een ieder, zoals die uit het kadaster zijn afgeleid en zijn gecontroleerd met andere gegevens, ook de schattingen van de percelen ter inzage liggen. Zodat een ieder nu de gelegenheid krijgt deze gegevens te controleren op juistheid en ook de kans krijgt eventuele bezwaren in te dienen. Want ondanks alle nauwkeurigheid is het niet onmogelijk dat er fouten zijn gemaakt, of dat men niet van de werkelijke situatie op de hoogte was. De herverkavelingscommissie zegt a.h.w. tot de belanghebbenden: „Wij hebben het zo goed mogelijk gedaan en kom nu maar eens kijken of het in orde is". Dit geldt dus zowel voor de rechten die zijn vastgelegd naar de toestand op 1 oktober 1955, als voor de schattingen, die door plaatselijke deskundigen zijn uitgevoerd. De taxaties bepalen uiteindelijk welk gedeelte van het totaal men bij de toedeling terugkrijgt. De totale waarde van het blok uitgedrukt in de optimale waarde ligt op Schouwen rond de 52 miljoen gulden en in Waarde bij omstreeks 3,2 miljoen. schattingen betreft moeten verge lijken met andere percelen in zijn om- geving en dan wel speciaal de perce len die hij straks in ruil voor de inge- leverdg terug te krijgen. NU OF NOOIT. Want net zo min als men straks, na afloop van het ter inzage leggen, nog kan protesteren tegen de waarde van de eigen percelen, zo kan men ook bij de toewijzing van de nieuwe percelen in de toekomst geen bezwaar meer maken tegen de waarde die in dertijd hieraan is toegekend. Boven dien dient men er zich voor te wach ten eventuele bezwaren te willen op lossen door eens te gaan praten met de schatters die indertijd de taxatie verricht hebben. Niet deze plaatselijke deskundigen zijn verantwoordelijk, doch de Her verkavelingscommissie, die ook nog - Zie verder volgende pagina EEN BERG WERK VERZET. Welk een hoeveelheid werk er ver richt is vóórdat tot deze stap kon wor den overgegaan, kan men alleen be seffen als men inzage krijgt van één der vele registers, die op Schouwen de gegevens bevatten van 4160 eigena ren en 1360 pachters en in Waarde van 360 eigenaren en 141 pachters. Daarnaast moeten er nog allerlei an dere rechten als hypotheken en plant- rechten worden vastgelegd van de talrijke percelen in het blok van Schouwen dat 20.000 ha groot is, ter wijl dat van Waarde toch nog altijd 920 ha meet. Ook de Stichting tot het Beheren van Landbouwgronden komt in de lijst van rechthebbenden voor met op Schouwen 1329 ha eigendom en 703 ha pacht en in Waarde 53 ha eigen dom en 20 ha pacht. BASIS VOOR TOEKOMSTIGE RUIL. De schattingen van de percelen hebben alleen maar tot doel een ver antwoorde ruil van de percelen mo gelijk te maken. Daarom kan de belanghebbende al leen op de juiste wijze deze schattin gen beoordelen, als hij vergelijkingen trekt met anderen. Theoretisch gaat het er om of hem een juist percen tage van het totaal in het herver- kavelingsblok toegekend is. In de praktijk zal hij echter de door hem ingebrachte grond wat de (Advertentie) Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import - Export POSTBUS 35 „Zaait „VICTORIA" zaden"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 1