Het Zeeuwse Mineralenmengsel. 196 G. D. Z. mengselmineralen-speciaal of ook fosforrijke mineralen. AFSCHIETEN VAN HOUTDUIVEN UITWISSELING PRAKTIJKTIJD VOOR EEN KWARTJE GESCHOREN EEN GOEDE KEUS VOOR JONGE HENNEN UIT HET JAARVERSLAG 1954l'55 VAN DE STICHTING C. L. O.-CONTROLE uit een aefieim Wee kso ek van ZEEUWS LANDBOUWBLAD WAAROM SPECIALE MINERALEN VOOR ZEELAND? AMDAT de veehouderij in Zeeland sterk aan de akkerbouw is gebonden en er dikwijls lucer-" L' ne- of klaverhooi, erwten- of bonenstro, lucerne- of klavermeel wordt gevoerd. Hierdoor be vatten de rantsoenen meestal een overmaat aan kalk. Er worden veel bieten en er wordt ook veel kaf gevoerd, waardoor in samenwerking met eerst genoemde voedermiddelen er dikwijls een grote overmaat aan kali in het rantsoen bestaat. Slechts het speciale Zeeuwse mineralenmengsel is geschikt om als tegenwicht te dienen, omdat het rijk is aan fosfor en aan natrium. Hiermede is de onnatuurlijke scheve verhouding tussen kalk en fosfor en tussen kalium en na trium in vele Zeeuwse praktijkrantsoenen enigszins recht te zetten. Onder Zeeuwse omstandigheden zal het foslorrij ke mengsel dikwijls een bijzonder gunstige in vloed hebben op de vruchtbaarheid van rundvee en paarden en op de vitaliteit van hun nakome lingen. De jonge dieren zullen zich bij de opfok ook beter ontwikkelen. De oorzaak, dat de dieren niet regelmatig tochtig worden of in het geheel niet tochtig wor den gezien, ligt dikwijls in een onjuiste voorziening met mineralen, evenals likzucht met soms kopziekte-achtige verschijnselen. Er zijn een aantal veehouders bijzonder enthousiast over het gebruik van de nieuwe mineralen. Het spreekt echter vanzelf, dat de werking zich over lange duur, en wel over de gehele stal- periode, moet voltrekken, en dat daardoor „het succes" er niet steeds duimen dik op ligt. Waarschuwing tegen het gebruik van mengvoeders. Het is landelijk voorgeschreven, dat in meng voeders een miniralenmengsel verwerkt moet zijn (2V2 In het algemeen wordt hierbij echter nog gebruik gemaakt van het oude mineralenmengsel, dat een overmaat aan kalk bevat. Dit nu moet veel al als ongewenst worden beschouwd voor Zeeland en hiertegen is dan ook de waarschuwing gericht. Als het rantsoen zonder krachtvoer al een over maat aan kalk bevat, dan moeten er geen kalk- rijke mineralen in koek, biks of ander mengvoer bijgevoerd worden. Een dergelijke min of meer gedwongen extra kalk voorziening is schadelijk voor het vee of is in het gunstigste geval van geen waarde. Indien men mengvoeder met oude mineralen bij een reeds kalkrijk rantsoen geeft, kan een toevoe ging van de fosforrijke mineralen het evenwicht tussen kalk en fosfor niet meer herstellen. Het is dan .ook beslist van belang, dat de nieuwe mineralen voor Zeeland in de mengvoeders wor den verwerkt. Het voer wordt er 80 cent per 100 kg duurder, door, maar ook zoveel doelmatiger, dat dit beslist niet als bezwaar kan geiden. In Zeeland wordt er door diverse firma's rund- veemeel gemengd en enkele daarvan verwerken steeds, of ook wel op verzoek, de nieuwe mineralen reeds door dit meel. Geperste producten als koeken, koekjes en biks, worden in Zeeland weinig gefabriceerd. De grote fabrieken buiten Zeeland zitten met de moeilijkheid dat onze provincie geen grote afneem- ster is en dat het moeilijk is om aparte partijtjes koek enz. voor Zeeland te maken. De grote fabrieken hebben echter nu 't belang van 'n juiste mineralen- voorziening voor Zeeland (en vergelijkbare gebie den in ons land) ook ingezien en gaan nu ook ver schillende vormen van geperst rundveevoeder met de goede mineralen maken. Er zijn dan ook nu reeds veekoeken, koekjes en biks in de handel met fosforrijke mineralen. Bij onderstaande firma's worden nu al geperste producten gemaakt of zijn deze verkrijgbaar: N. V. Veevoederfabriek „Zeeland" te Goes: vee koekjes; Centraal Bureau Rotterdam: veekoeken en biks; Oliefabrieken Calvé Delft: veekoek (Vitakoek); Coöp. Landbouwvereniging „Eiland Walcheren" te Middelburg: veekoeken en biks. Gemengd rundveemeel met de nieuwe Zeeuwse mineralen is op het ogenblik reeds verkrijgbaar bij Firma A. Minderhoud Zn te Oostkapelle; Z. M. Verhage, Moriaanshoofd M 18 te Kerkwerve; Firma M. Z. Verhage Zn te Wissekerke; N. V. Veevoeder fabriek „Zeeiand" te Goes; Coöp. Landbouwvereni ging „Eiland Walcheren" te Middelburg; D. Kleine- pier te Wolfaartsdijk en C. Kasse te O.- en W. Sou burg. De onderstaande firma's hebben toegezegd om in het vervolg mengmeel te gaan maken met de nieuwe Zeeuwse mineralen: J. v. d. Velde, molenaar, Tholen; J. de Visser, mole naar, Melis-Grijpskerke; L. J. v. d. Sluis, „De Graan halm," Gapinge; Cappon, graan- en meelhandel, Axel; G. J. Breas, molenaar, St. Annaland; L. A. Verhage, bloem- en veevoederhandel, poortvliet; Em. Misse- ghers Zoon, Axel en Coöp. Zeeuwse Aari- en Ver koop Vereniging, Wemeldinge. Volgens ontvïjögen inlichtingen zijn thans de nieuwe Zeeuwse mineralen lós' vèrk'rïjgfcaar bij de volgende adressen: C. M. Donken, molenaar, Poortvliet; J. Hoek, E 1, Stavenisse; O. Cuelenaere, M 120, Eede; Firma A. Minderhoud Zn, Oostkapelle; Z. M. Verhage, Mo riaanshoofd, Kerkwerve; J. de Visser, molenaar, Melis-Grijpskerke; C. de Visser, molenaar, Vrouwen polder; Firma M. Z. Verhage Zn, Wissekerke; L. J. v. d. Sluis, „De Graanhalm," Gapinge; P. Houterman, Vrouwenpolderseweg 55, Scrooskerke; Cappon, graan- en meelhandel, Axel; J. de Blaajj, molenaar, Yerseke; Cappon, „Oranjemolen," Vlissingen; N. V. Veevoeder fabriek „Zeeland, Goes; Coöp. Landbouwvereniging „Eiland Walcheren," Middelburg; D. Kleinepier, mo lenaar, Wolf aartsdijk; C. Willemse, molenaar, St. Laurens; I. de Visser Zn, Wolfaartsdijk; Em. Mis- seghers Zn, Molenstraat 20, Axel; W. J. in 't Anker, Schore; A. D. Rijstenbil, Rijksstraatweg 442, Scherpe- nisse; G. TermoteWijffels, E 3, St. Kruis; C. Kasse, motaeaar, O.- en W. Souburg; W. G. Rotte, molenaar, St. Maartensdijk; Bonda's Veevoederfabriek „Provi- mi," Schiedam; H. Kloek's Zout- en Commissiehandel, Rotterdam; Centraal Bureau, Rotterdam; Oliefabrie ken Calvé Delft. Iedere veehouder kan uit bovenstaande zien, waarhij terecht kan voor koeken, biks, mengmeel en mineralen. Hoewel het thans tegen het einde van de Stal- periode loopt, leek het ons toch gewenst om het mineralen-probleem nog eens aan te snijden. Het ziet er naar uit, dat thans de weg gebaand is om voor de volgende winter de nieuwe Zeeuwse mine ralen behalve los, óók in mengvoeders, koeksoorten enz. verstrekt zullen worden. Ongetwijfeld komt dit dan ten goede aan de Zeeuwse veehouderij. G. GROOTENHUIS.. Het bestuur van het Landbouw hap heeft het vorig jaar een viertal p: szen beschikbaar gesteld voor die jagers, die de meeste houtduiven zouden afschieten. De resultaten van deze wedstrijd zijn thans bekend. In totaal zijn tussen 21 maart cn ind oktober van het vorig jaar 148.038 duiven afgeschoten. In het jaar 1954 was het totaal 140.102 duiven. Op grond van onderzoekingen en ervaringen schat men de landbcuw^chade per houtduif op 5 tot 6. Per jaar betekent dit voor de landbouw een schade van meer dan een miljoen. Door het af schieten van bijna 15C.000 duiven wordt deze schade aanzienlijk beperkt. Er zijn dan ook weinig klach ten meer .gehoord. Door het toekennen van een premie van 0,75 per duif en door het uitschrijven van deze wedstrijd is het schieten van duiven sterk bevorderd. Een gunstig gevolg hiervan is ook, dat het gebruik van gif voor het uitroeien van de duiven niet meer voorkemt. Leerling van de Rijkslandbouwwinterschool Dordrecht, boerenzoon, bedrijf Zuid-Holland 70 ha kleigrond (40 ha bouwland, 30 ha grasland) wil voor zijn praktijk deze zomer uitwisselen rrnet boe renzoon uit Zeeland. Brieven worden gaarne ingewacht bij de Direc teur van de Rijkslandbouwwinterschool, Ravelijn de Groene Jager 8 te Goes, alwaar tevens alle ge wenste inlichtingen zijn te verkrijgen. Veescheren is geen zaak van vandaag of morgen. Ook in vroeger dagen werd er al het nodige aan gedaan. Dat hoorden we nog eens duidelijk, toen we op de vergadering van de kring Walcheren een gesprek hadden met de, ruim 80 jaar oude, secretaris van de afd. Domburg, C. Louwerse. Toen hij in 1906 wegens een ongeval niet meer geschikt was voor het zware boeren werk, moest er wat anders gevonden worden. En zo trok de latere kassier van een boeren leenbank er in de maanden oktober, november en december 's morgens vroeg al op uit om met een tondeuse van 3,de koeien op de bedrijven te gaan scheren. In het donker begon hij, om tegen het don ker weer op te houden. In een minuut of twin tig kon hij zo een kwartje per dier verdienen. Lopend van Domburg naar allerlei uithoe ken van het eiland, haalde hij zo zijn kostje op en verdiende in die maanden al gauw meer dan een landarbeider. Op een heel goede dag wist hij het zelfs tot 28 dieren te brengen en haalde zo het voor die tijd flinke bedrag van 7, Per jaar nam hij een 1100 koeien onder han den en dit rechtvaardigde reeds het tweede jaar ,de aankoop van een tweedehands fiets van 50, Zo ging hij in de herfst door met dit werk tot in 1914 de overgang naar ander werk de tondeuse werkeloos maakte. De winter is achter de rug en een drukke tijd ligt weer voor ons. Tijdens de felie kou waren we blij, dat er geen jonge kuikens te verzorgen waren, maar nu moeten we toch spoedig besluiten onze kuikens aan te schaffen, willen we volledig profi teren van de hoge eierprijs in de komencte herfst- en wintermaanden. Het wordt echter met alle werkzaamheden druk ker en we zien een beetje tegen de kuikenopfok op. In sommige gevallen is het niet de bedoeling om veel kippen te houden; toch wil men het kippenhok niet leeg laten staan. Heel vaak zien we, dat men juist in deze gevallien óf de kuikens te laat bestelt óf minderwaardig materiaal tegen veel geld aan de deur of op de markt koopt. De-V. P. Z. (een centrale opfokorganisatie) is ook voor deze bedrijven een uitkomst. Deze organisatie heeft ten doel de pluimveehouderij in Zeeland op een hoger peil te brengen. De speciale opfokbedrijven van de V. P. Z. zijn gecontroleerde bedrijven, waar men d?e jonge hen nen op 9 weken gekeurd, geknopt en geënt met een certificaat aflevert. Men is van goed materiaal ver zekerd, wat natuurlijk niet wil zeggen, dat-er zich soms geen moeilijkheden zullen voordoen. U kunt zich in dezie wenden tot de heer C. Remijnse, A 133 te Wolfaartsdijk, secr. van de V. P. Z. Het beginnen met dieren, die' goedgekeurd zijn en waar men geen achterblijvers onder treft, is al een grote stap in de goede richting. Da moeilijke opfokperiode is achter 6e rug en wanneer wij voor deze dieren een zomerhokje beschikbaar hebben op onbesmet terrein, dan zullen de dieren u later in het leghok zeker niet in de steek laten. Voor voorlichting kunt u zich wenden tot de van Ruysdaellaan 11 te Leidschendam of tot diens van Ruysdaellaan 11 te Leidschendam of tot diens assistent, J. Wisse, M. H. Trompstraat 36 te Goes. Voor het eerst in de geschiedenis van de C. L. O.- Contröle bedroeg de jaaromzet van C. L. O.-meng- voeders meer dan 1 miljoen ton, n-1- 1.051.367.163 kg. Vergeleken met vorig jaar, betekent dit een stijging van bijna 24 Het aantal aangesloten coöperaties steeg tot 3% (vorig jaar 375). Voorlichting werd gegeven door het houden van 171 lezingen en cursussen, het or ganiseren van de C. L. O.-veevoederdagen, de uit gifte van een groot aantal circulaires etc 27 maart. Het voor j aars werk loopt dit jaar op rolletjes; elke dag mooi, droog weer en een structuur om overal sla te zaaien, i<o mooi. Alle hens zijn aan 't dek om alles zo spoedig mogelijk weer aan Moeder Aarde toe te vertrouwen. Overal zie je de mensen bezig. De kunstmest wordt gezaaid; hier wordt gerst, zomertarwe of erwten gezaaid en daar is er een bezig om het gezaaide vlas met de Cambridge- rol vlak te maken. Het zaaibed voor het vlas gal dit voorjaar geen moeilijkheden; het lag met wei nig werk mooi, rul en vlak. Het is wel eens minder gegaan. Je ziet overal veel tarwe uitrijden, doch enkele stukken blijven nog staan. Doch het moet al heel mooi lijken om het te proberen; meesttijds valt het later tegen en ziet men 's zomers met ergenis het dunne gewas staan te vervuilen. Wat kan er in één week tijd toch veel gebeuren door de mechanisatie. Wanneer men de ha's, die de vorige week werden gezaaid, eens optelde, zou het een grote oppervlakte zijn. De grote trekkers en zaaimachines kunnen heel wat aan De suikerbieten volgen. Het zal nog wel vóór Pasen zijn, dat een begin met het zaaien hiervan wordt gemaakt; de grond ligt vruchtbaar en ge zond. Waarop zou men wachten? De aardappels kunnen ook zo geplant worden. We zagen aj enkele pootmachines bezig. De meest voorgekiemde kunnen we voor 't laatst bewaren; die zijn toch het eerste boven, vooral wanneer ze in goede warme grond komen. Er gaan nog steeds veel aardappels naar het buitenland. De prijzen blijven goed. Wie ze van 't voorjaar heeft gehouden, komt er goed af. Het gaat beter dan 't vorig jaar. Het zal dit jaar niet vroeg weiden zijn, want alles is nog dor en kaal. We moeten i.v.m. de ver- gelingsziekte met april woer opgeruimde mangel- kuilen hebben; het helpt zeer zeker en allen moe- te:* we hieraan meewerken. Het is niet zo, dat er geen vergelingsziekte meer is, maar toch stukken minder. Vorig jaar was het in streken die alles geruimd hadden, zeer weinig. We kunnen in 't najaar ook een klein kistje man gels apart leggen en met een poeder behandelen, goed afsluiten van de lucht en na april deze voe ren. Er zit geen enkele luis meer op, die zijn gedood door het poeder

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 8